Skocz do zawartości

Canon 600D w astrofoto


Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

pewnie spora część z Was gdzieś już słyszała, że powoli przymierzam się do astrofoto.

Wpadło trochę grosza i żeby nie czekać na kolejną okazję kompletuję sprzęt.

 

Miałem SW 80ED, kupiłem NEQ6.

Mam dostęp do Canona 5D mII ale chciałbym od początku postawić na własny detektor.

 

Na początek chciałbym popróbować swoich sił z DSLR właśnie więc planuję zakup jakiegoś Canona.

No i oczywiście pojawia się pytanie o model.

 

Póki co nie chcę wydawać wielkich pieniędzy. Dlatego zainteresowałem się Canonem 600D.

Przede wszystkim dlatego, że i tak potrzebuję zakupić aparat "rodzinny" z możliwością filmowania (wiem o problemach z focusem, do moich celów nie będzie mi to przeszkadzać).

 

Pytanie tylko - czy Canon 600D będzie nadawał się do nauki astrofoto?

Obrotowy ekran jest bardzo wygodny ale co z resztą? Fajna wydaje się opcja filmowania na 10x cropie - czy nada się to do focenia planet i księżyca na dłuższej ogniskowej?

 

Głównym celem astrofoto będą jednak obiekty mgławicowe typowe dla 80ED. Pytanie tylko czy w cenie 2000-2500 zł nie lepiej kupić czegoś innego? Czy da się w przyszłości modyfikować tego 600D i czy ma to sens?

 

Ciekawi mnie również porównanie z 450D. Jeszcze nie tak dawno wielu z Was robiło tym sprzętem naprawdę fajne zdjęcia. Trochę czasu minęło, technika poszła do przodu. Jak wygląda 600D w zestawieniu z 450D? Jeśli da się 600-tką wyczarować takie rzeczy jak 450-tką to chyba mnie to zadowoli.

 

Czytałem sporo opinii na forum o 600D i nadal mam bałagan w głowie.

 

Pozdrawiam,

Karol

 

PS. Pomijam póki co temat guidingu. Wszystko w swoim czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karol , ja nie wiem czy jeśli interesuje Ciebie DS to DSLR jest dobrym pomysłem. Jestem tu odrobinkę stronniczy pewnie ale uważam że poważne fotografowanie DSów zaczyna sie od kamery CCD i to mono. Oczywiście nie jest to rozwiązanie tanie ale dedykowane do astrofoto. SKoro masz już dostęp do 50 D to może bez inwestycji spróbuj z tym modelem sie pobawić. Jak ogarniesz setup, guiding, OBRÓBKĘ to wtedy pora pomysleć o własnym, dedykowanym detektorze. I tak tematu DSów bez porządnego opanowania montażu i guidera nie ruszysz- a to też są wydatki. A przy myśleniu o DSach nie można " póki co" odpuszczać tego tematu.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale właśnie o to chodzi, że nie chcę uczyć się tego wszystkiego (montaż, guiding, obróbka) po inwestycji w kamerę.

To trochę jak nauka jazdy na Ferrari. Dlatego uderzam w niską półkę - a może okaże się, że brak mi na to zaparcia/czasu/nerwów. Kto wie? Stąd pytanie o porównanie 450D z 600D. Wiem, co wyprawialiście z 450D i dla mnie póki co to bardzo zadowalający poziom. Jeśli 600D jest nie gorszy od 450D to dla mnie jest o chyba OK.

 

A jak już sobie wszystko ogarnę to przyjdzie czas na kamerę mono.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez ponad rok robiłem zdjęcia 40D - dodam, że z powodzeniem. Wiadomo, że na wodorwych mgławicach za dużo się nie wyciśnie.

Uważam, że do nauki astrofoto to rozwiązanie bardzo dobre i zgadzam się z Maćkiem - ogarnąć trzeba cały setup, robić zdjęcia na canonie i dopiero wtedy bezstresowo przesiąść się na kamerę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

600D ma sprawność (Quantum Efficiency) na poziome 40%, a 450D tylko 33%. 450tka wygra jedynie większym pikselem 5.2 vs 4.3, ale ma gorszy procesor i o wiele mniejszy zasięg ISO. Jednym słowem bierz 600D.

Edytowane przez bamus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sorry ze sie wtrace, ale mam pytanie. jak sprawdzic jaki rozmiar piksela ma matryca w tym przypadku chodzi mi o model Sony SLT a58. dziekuje.

Wystarczy poszukać np tu jest: http://www.flog.pl/aparat/sony-slt-a58

Wielkość piksela:

18.5 µm²

Pierwiastek z tego i wyjdzie że bok pixela jest równy 4,3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karol witaj na forum :-)

 

Ja rok temu miałem ten sam problem co Ty. Jednak mój przypadek jest troszkę inny. Przygodę z astro zacząłem jakieś 20 lat temu kiedy fociło się ZENITEM na kliszy :-)

Wydaje mi się że Wassel Ci najlepiej doradził. Zresztą , wiesz sam czego oczekujesz na początek. Testuj setup , potem zadecydujesz czy warto inwestować w kamerkę.

Ja doszedłem do wniosku że nie warto.Nie dawno zakupiłem starą modyfikowaną 350-tkę. Na razie nie robiłem tym aparatem zdjęć ale zamieszczę jedną klatkę od poprzedniego właściciela.

 

Dobra kamera kosztuje kupę kasy , a DSL też można robić super fotki. Tylko pojęcie "dobrej fotki" jest względne :-)

 

Pozdrawiam.

Darek

 

Ameryka.jpg

Edytowane przez Nowok76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

600D ma sprawność (Quantum Efficiency) na poziome 40%, a 450D tylko 33%. 450tka wygra jedynie większym pikselem 5.2 vs 4.3, ale ma gorszy procesor i o wiele mniejszy zasięg ISO. Jednym słowem bierz 600D.

 

Bamus, skąd czerpiesz dane o QE? Jam masz jakąś linkę, zarzuć, chętnie bym poczaił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMHO, obecnie najlepsza matryca Canona jest w 6D i 1DX, ale to nie ta liga cenowa. Mnie ogromnie rozczarowała różnica między 5DmII i 50D. Mam obydwa, miałem ten drugi przerabiać na astro ale banding zweryfikował te plany. Poziomych, kolorowych pasów szumu, których na 5DmII nigdy nawet nie oglądałem, na 50D nie udało się pozbyć nawet przy 55 klatkach po 240 sekund. Dlatego obecnie focę niemodyfikowanym 5DmII i myślę, żeby go z czasem przerobić całkiem na astro.

Edytowane przez Loki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako użytkownik 600D w astro napiszę tak. Miałem parę puszek modyfikowanych i niemodyfikowanych,w tej chwili mam tylko 600D mod i śmiem twierdzić,że dla mnie lepszy obrazek był z 350D mod. Oczywiście mówię tu o astrofotografii. Sześciestka jest bardziej wypasiona,ma więcej bajerów,ale jakość astrofotek jak dla mnie na korzyść 350D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście, po doświadczeniach z 50D obawiałbym się, czy szum nie zabije fotek, jak je zabił u mnie.

Tak wygląda 55x420 na ISO 800 i f3.5, surówka, po rozciągnięciu histogramu.

 

D50_kicha.jpg

 

To oczywiście fragment klatki, rozjaśniony dla uwidocznienia problemu, ale nie wyobrażam sobie, aby przy tej ilości materiału mieć taką padaczkę na 5DmII.

Sęk w tym, że 600D lub 60D ma jeszcze mniejszy piksel więc będą również mocno szumieć.

 

Inna sprawa, że zdjęcia robić się nimi z pewnością da, ale raczej na ISO 400 i zbierając dużo materiału.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Iluvatar, to chyba to porównanie o którym mówisz:

 

http://ghonis2.ho8.com/DSLRcomparison.html

 

Tutaj też znajdziecie trochę użytecznych informacji:

 

http://www.backyardastronomy.com/Backyard_Astronomy/Comparing_Canon_DSLRs_for_Astrophotography.html

 

Moje wnioski z tej lektury:

  • jeśli masz dostęp do full frame, nie trać czasu nas APS-C
  • jeśli chcesz uniwersalne DSLR, również do astrofoto, to - w zależności od budżetu - sprawa ma się tak: 1100D - 600D - 60Da - 6D
  • jesli chcesz DSLR tylko do astrofoto, to warto zapolować na 1100D używanego i wymienić fitr IR.
Edytowane przez swobodny
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co z 60D w tym zestawieniu?

I jeszcze jedno, czy opcja mRAW i sRAW nie pomaga przy astrofoto, bo szum jest na pewno mniejszy (testowalem na moim 60D i różnica jest spora pomiędzy RAW a mRAW) i to przy temp w pokoju 23st C.

W astrofoto jeszcze nie sprawdzałem, bo nie miałem kiedy (zima nadeszła).

Gdyby ktoś chciał to tify to musze na dropboxa wrzucać, bo na forum za duże (nawet jpg).

 

Pozdrawiam

 

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.