Skocz do zawartości

Kwarcowe blanki - co z nich zrobić? RC, DK czy Newtony


Pablito

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

Mam nietypowy problem... Nabyłem lekkie kwarcowe blanki 12" i 14" i zastanawiam się jakie systemy optyczne z nich zrobić.

Tym razem zamierzam zrobić coś hi-endowego, jak poniżej:

 

60210_OfficinaStellare360.jpg

 

AGopt.jpg

 

Pełne CNC i prawdziwy carbon. Lustra główne jak i wtórne będą z kwarcu i napylenie ma iść na Hiluxa. Z założenia teleskopy mają być lekkie i nie kosztujące finalnie fortuny. No ale jakie teleskopy? Klasyczny Newton? RC? Czy DK? Osobiście kusi mnie zrobić coś dla planeciarzy ale to jednak popyt determinuje podaż i nie chcę zostać z niewykorzystanym potencjałem.

Projekt zrealizowany będzie za parę miesięcy więc jeszcze jest czas na przemyślenie.

 

Co o tym sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planetarne teleskopy to przede wszystkim maksymalnie mała obstrukcja i duża apertura rozdzielcza.

Konstrukcyjnie RC odpada, DK tutaj prędzej. Z kolei - wykonanie newtona w tego typu obudowie:

http://www.alluna-optics.com/Newtonian-Astrograph.html

jest sensowne w szybkich, a więc wymagających doskonałej optyki astrofotograficznych lustrach. Taka konstrukcja

jak z linku nie ma jednak sensownego zastosowania w astrofoto planetarnym - duże LW i słaby kontrast przy szybkim F.

 

Potencjalnie z wielu względów lepszym pomysłem jest system DK, aczkolwiek tutaj, podobnie jak w SCT

obrazy planetarne obarczone są lekkim rozmyciem, spowodowanym po prostu dużym martwym optycznie

kołem w cetralnej części LG, szczególnie w naszych warunkach seeigowych jest to odczuwalne w sposób

zwielokrotniony.

 

Wyjściem "do planet" jest w zasadzie tylko system DK w takiej konstrukcji - z ekstremalnie dużą światłosiłą,

nawet kosztem wad pozaosiowych spowodowanych gorszą korekcją. Takie "rybie oko" optyczne z koncentracją

wiązki do oświetlenia niewielkiej matrycy.

 

Rozwiązaniem bardzo hi-endowym byłby newton f6-f7 z zastąpieniem LW mocowaniem po prostu samej kamerki

i ogniskowaniem układu położeniem takiej kamerki, kamerki dzisiejsze w sensie "cienia" swojej powierzchni zajmują

połowę tego co LW w 12" newtonie f/5 :) - to byłby czysty astrograf planetarny, choć futurystyka trochę...;)

 

Realnie jednak, w takiej konstrukcji jak na fotkach - to raczej materiał na zaawansowanego newtona do DS-ów...

Edytowane przez Lysy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwiązaniem bardzo hi-endowym byłby newton f6-f7 z zastąpieniem LW mocowaniem po prostu samej kamerki

...to byłby czysty astrograf planetarny, choć futurystyka trochę... ;)

Oj tam zaraz futurystyka ;) testowałem taki układ ale jest problem z ciepłem kamerki.

 

http://astrofotografia.republika.pl/Astrograf.htm

 

Astrograf.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisząc o RC nie miałem na myśli układu do planet a jako klasycznego astrografu. Newtona w tym stylu raczej bym nie chciał bo są tu konstrukcyjne pułapki.

DK wygląda na najlepsze rozwiązanie ale czy znajdą się ludzie co to kupią? Ceny raczej nie będą wygórowane bo bardziej tu będzie chodziło o satysfakcję ze zrobienia naprawdę klasowego sprzętu. Ale koszt wykonania też nie będzie niski i zamrożenie pieniędzy na dłuższy okres też nie specjalnie mi się uśmiecha.

Ostatecznie pewnie wyjdzie, że zrobię dwa dobsony a'la Obsession ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy za ile :P

 

W Gladiusie dobre było nie to jak lustra są pomontowane, ale "kompaktowość". Raz że można rozłączyć części i całość już nie jest długa (np. do transportu), a drugie to nawet po zmontowaniu nie ma dużej kratownicy, czy tuby. To się może przydać w "ciasnych" lokacjach ;)

 

Ostatnio pojawił się planeciarz z czymś takim: http://www.northek.it/specifiche.cfm?id=56 - tuba mały potworek :) Coś takiego to tylko do obserwatorium albo do ogródka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś za 1/3 może się nie udać ale 2/3 może i już tak ;) Inna sprawa, że nie wiem czy da się zrobić LG nawet na F3.5, Mewlony mają F3. Blanki mają 2 cm grubości i strzałka może być za głęboka. Poza tym Mewlony mają dużą obstrukcję centralną co gryzie się z wymaganiami planetarnego foto. L/20 też jest raczej poza zasięgiem dla tak szybkiego lustra ale czy taka dokładność coś więcej wniesie do obrazu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładając, że Newton będzie F4 (szybszego nie zakładam bo strzałka i tak będzie dość głęboka) i użyjemy okularu ES 30mm 82st. pola to wyjdzie nam:

 

12" => ogniskowa 1200mm/30mm - power 40x i dalej 82st/40= nieco ponad 2 stopnie

14" => ogniskowa 1400mm/30mm - power 46,6x i dalej 82st/46,6= ok.1.76stopnia

 

Cassegrain DK, powiedzmy F15:

 

12"=> ogniskowa 4500mm/30mm - power 150x i dalej 82st/150= 0.55 stopnia

14"=> ogniskowa 5300mm/30mm - power 176.6x i dalej 82st/176.6= 0.46 stopnia

Edytowane przez Pablito
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pablito,

Ile by ważyl taki newtonek 12" f/4 i jakiej długości byłby najdłuższy element? No i na ile byś wycenił i czy podołałbyś zrobieniu konstrukcji kratownicy 3 lub nawet 4 segmentowej? Oczywiście tak żeby całości nie składać pół nocy. :P

Edytowane przez MaciekM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że 12'' czy 14'' High End u nas nie znajdzie łatwo nabywcy. Widzę to po ofercie na giełdzie DK który za śmieszne jak na taki sprzęt pieniądze nie może się sprzedać. Zostają ci jedynie chyba Newtony lub zejście do 10'' albo i niżej.

 

Edytowane przez JustinSullivan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego się najbardziej obawiam, cena tego DK daje mocno do myślenia. Oczywiście nie ograniczam się tylko do naszego kraju ale jest to na tyle mało popularna konstrukcja, że nie wiem czy za granicą nie będzie tak samo.

 

Maciek, musiałbym pomyśleć jak to zrobić. Dam znać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten DK z prototypowym blankiem nie miał lekko bo to nieznany teleskop kupowany w ciemno. Mnie by interesowała konstrukcja otwarta (jak najbardziej) - idealna na balkon, jak i ew. do transportu.

 

A żeby mieć potencjalnie większą ilość chętnych to trzeba by dobrze zaprezentować się czołowym europejskim (i nie tylko) planeciarzom. DK konkurowałby cenowo ze starymi SCT więc to nie może kosztować jak ODK Oriona czy coś podobnego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka może być waga maksymalna i długość 'tuby"?

Waga około 20kg. Długość powiedzmy 1,5 metra (przy założeniu że będzie to otwarta tuba, w stylu gladiusa).

Riku, a nie chciałbyś ładnego 12" Schiefspieglera? :D

Te to chyba nie istnieją w wersji ładnej przy tej aperturze. 3 lustra minimum.

Edytowane przez riklaunim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Sorki za offtop,

W przypadku mojego Dalla sytuacja jest trochę skomplikowana. Ludzie generalnie boją się kupić sprzęt posiadający pewne, że tak powiem dolegliwości ;)

Na moją niekorzyść przemawia zapewne brak większej ilości przykładowych zdjęć z teleskopu - zapytań o teleskop jest sporo ale każdy wymaga jakiegoś dowodu że teleskop daje ładne obrazy. W dzisiejszych czasach zapewnienie słowne nie ma większej wartości…

W ten oto sposób zostałem zmuszony do pobawienia się w astrofotografie planetarną – po głowie chodzi mi też pomysł udostępnienia teleskopu komuś kto się zna na tej dziedzinie ;) zobaczymy…..

Czy opłaca się budować 12’ lub 14’ D-K ???? Newton jest tańszy w produkcji, mniej skomplikowany więc szybciej znajdzie nabywcę a z D-K to już różnie bywa…..

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ci co mogą jadą planety na Newtonach - Emil, Damian, czy kupa ludu z Australii. Są też ci co lubią/muszą używać kompaktów, typu C14 (Damian, Chris). DK czy klasyczne Cassagrainy mają to do siebie że nie ma ich na masowym rynku więc trudno powiedzieć czy i kto by tego używał. 16" Newton/DK w ogródku nie robi różnicy. SCT vs DK/Cass różnicę robi. Otwarta konstrukcja (lepsze chłodzenie), brak szkła w torze (i brak aberracji sferycznej/sferochromatyzmu w UV). Jako że jedno i drugie ma wyciąg z tyłu zmieści się na przeciętnych balkonach i innych ograniczonych przestrzeniach (albo wysokich montażach :))

 

 

Poza tym C14 bez wentylatorów za łatwo wpada w dryf termiczny. Irytuje to mocno :)

Edytowane przez riklaunim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.