Skocz do zawartości

Astrofotografia i pociąg


Patrix

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam dość duży problem z pociągiem ;) Otóż mój ogród mieści się około 100m od torów kolejowych,gdzie co jakieś 5 minut jakiś pociąg się przetacza. W tym momencie wykres guidingu skacze i wygląda jak poszatkowane EKG. Przy fotografowaniu planet problemu nie ma,ponieważ zawsze czekam aż pociąg przejedzie,natomiast podczas próby fotografowania obiektów DS,co druga klatka jest "szarpnięta". Próbowałem stawiać montaż zarówno na trawie jak i na betonie. Efekt ten sam. Szukam jakiegoś rozwiązania tego problemu. Może miał ktoś podobny przypadek i sobie jakoś z tym poradził? Będę wdzięczny za każdą poradę. Rozważam również postawienie piera w ogrodzie,ale nie wiem czy efekt nie będzie podobny,dlatego chciałbym się skupić na wyeliminowaniu drgań z tripoda.

 

Dla zobrazownia problemu wrzucam sample 100%;lewa strona bez,a prawa z pociągiem. I jeszcze film z marsem,choć w tym przypadku,pociąg jakoś dość łaskawie potraktował marsa,bo z reguły tak skacze,że wyskakuje mi on poza kadr,ale tylko taki avi znalazłem.

 

http://www.youtube.com/watch?v=4HPCZ90Y_dk

pociag.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paskudne kolory ^_^ UHC-S? odkryłem ostatnio że dodając odpowiedni IR-cut można zrównoważyć RGB w UHC-S :)

 

A co do drgań, po wielu postach jak już konkluzja będzie taka że raczej nie masz szans na pozbycie się ich a platforma zawieszona na balonach z helem jest dziwnym pomysłem ja bym Ci zasugerował inne wyście. Skrócić subklatki. Wiele osób zbędnie robi po 10-20 min nie rejestrując nic nowego a jedynie zmniejszając szum. Można się czasem zdziwić, że wychodzi dokładnie to samo 100x5 min co 50x10min i gwiazdki jakieś mniej pojechane ^_^ Przemyśl to na koniec tematu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj w klubie, ja linie kolejową mam ok 50m od piera. Przez ostatnie 5 lat nie odnalazłem metody innej niż wywalanie skopanej przejazdem klatki. Parafrazując "sorry, taki mamy klimat" pocieszę Cię, że w tym akurat przypadku, problemy PKP działają na twoją korzyść ;)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przechlapane - można by spróbować znieczulić guide zmieniając max move - a te dojechane gwiazdy to wina wariującego guide czy samych drgań ?

 

To efekt drgań. Następnym raze zrobię screena z PHD,tam to doskonale widać. Normalnie mam dwie prawie poziome krechy na wykresie guidingu,a w momencie pojawienia się tej kupy stali wszystko lata.

 

 

Paskudne kolory ^_^ UHC-S? odkryłem ostatnio że dodając odpowiedni IR-cut można zrównoważyć RGB w UHC-S :)

 

A co do drgań, po wielu postach jak już konkluzja będzie taka że raczej nie masz szans na pozbycie się ich a platforma zawieszona na balonach z helem jest dziwnym pomysłem ja bym Ci zasugerował inne wyście. Skrócić subklatki. Wiele osób zbędnie robi po 10-20 min nie rejestrując nic nowego a jedynie zmniejszając szum. Można się czasem zdziwić, że wychodzi dokładnie to samo 100x5 min co 50x10min i gwiazdki jakieś mniej pojechane ^_^ Przemyśl to na koniec tematu :)

 

To Astronomik CLS CCD.

 

Też się nad tym zastanawiam,czy nie skrócić klatek,na rzecz ich większej ilości. Z tym,że czasami,do ciemniejszych obiektów wolałbym je jeszcze wydłużyć,dlatego szukam jakiegoś wyjścia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj w klubie, ja linie kolejową mam ok 50m od piera. Przez ostatnie 5 lat nie odnalazłem metody innej niż wywalanie skopanej przejazdem klatki. Parafrazując "sorry, taki mamy klimat" pocieszę Cię, że w tym akurat przypadku, problemy PKP działają na twoją korzyść ;)

 

Pozdrawiam.

Czyli nie jestem sam ;) Ja mam przeważnie tak mało materiału (pogoda),że stakuję wszystko,a efekt końcowy jest,że tak powiem daleki od ideału.

 

 

No właśnie o czymś takim myślę,tylko czy to aby napewno pomaga?

Edytowane przez patrix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby jak ma Ci pomóc kawałek gumki na drgania od przewalającego się obok kilkuset tonowego składu? Pomoże to Ci tylko w dryfie od Polarnej jak będą te gumki ustępować w miarę jak zmieniał się będzie rozkład nacisku na nogach tripoda.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby jak ma Ci pomóc kawałek gumki

 

No wiesz,czasami kawałek gumki ratuje życie :Loveit: A tak serio,to uważasz,że po prostu trzeba się z tym pogodzić? Czy mając pier,efekt jest podobny? Widzę,że z tym moim domem to niezły kanał. Nie dość,że niebo syfiate,to jeszcze ten pociąg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz trzy znane mi drogi.

 

1 - zmniejszyć ogniskową/zwiększyć rozmiar pixela sensora, co spowoduje zmniejszenie rozdzielczości per pixel (nie mylic z rozdzielczoscia sensora). Mając rozdzielczość na poziomie np. 4sek na pixel vs 1sek na pixel gdy poziom drgań wynosi 8 sek peak to peak. Zmniejszysz swój problem czterokrotnie, lub całkowicie wyeliminujesz jeśli rozdielczość per pixel twojego zestawu zbliży się do rozpiętości rejestrowanych drgań od cipongu. Problem w tym, ze to ładnie wygląda tylko w teorii :( Głównie dlatego, ze po pierwsze, zmniejszajac ogniskową (a przez to rozdzielczość per pixel), odstrzelisz sobie detal. Zmieniajac kamerę na taką co ma duze pixele po pierwsze zaplacisz furmanke pieniędzy a po drugie... zmniejszysz sobie rozdzielczość per pixel. Generalnie, w polskich warunkach, wiele osób zakłada barierę seeingową na 1.5-2" (czy mają rację to już inna bajka na inny wątek, tu dla uproszczenia załóżmy, że mają i że dla Gloucester jest tak samo) oznacza to generalnie, że właśnie taka rozdzielczość per pixel da najlepszy (potencjalnie) detal na fotce (to też jest dyskusyjne, ale dobra - dla twojej wiadomosci, wszystkie wieksze projekty fotometryczne, otwarte na wpołpracę z zewnetrznymi zródłami materiału stawiają barierę rozdzielczości p-pix na 50% lokalnego seeingu). Teraz weźmy na warsztat poziom drgań rejestrowanych przez ciebie w trakcie przejazdu pociągu. Na moje oko, na filmiku widać skoki na co najmniej 15 pixeli. Musisz przeliczyć sobie dla kamery z której pochodzi ten film ile to tak naprawdę jest (nie mam jakoś wemy tłumaczyć tu teorii, zaufaj mi i użyj tego wzoru: Rozdzielczość [arc sec/pixel] = 206,265 x rozmiar pixla [um] / ogniskowa [mm] ). Jeśli świadomie zmniejszysz swoją rozdzielczość p-pix poniżej tej wartości, rozwiążesz problem... oby się tylko nie okazało, że oznacza to obiektyw typu fish-eye ;)

 

2 - Wywalać klatki skopane przez PKP (lub jej brytyjski odpowiednik) ze stacków. (jak już Ci wspomniał Hamal, skrócenie ich poprawi statystyki, ale jakie czasy są dla Ciebie optymalne, zależy niestety nie tylko od rozkładu jazdy ale i od obiektu który focisz, charakterystyki twojego sensora, użytej optyki, LP, klasy nieba danej nocy itd itd. - nie każdy obiekt zareaguje dobrze na podejście "dużo krótkich klatek" części zagadnień w ogóle wtedy może nie zdołasz ruszyć (e.g. fotometria, spektrometria, narrow band dla egzotycznych linii itd.)

 

3 - Przestać traćić czas pod torowiskiem i znaleźć sobie niebo i miejscówkę oraz czas na kursowanie do niej.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Hans
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba taniej jednak wyjdzie kupić sobie nowy dom dalej od torów ;)

 

Pozdrawiam.

 

:) Eee, no nie, te żyroskopy to groszowa sprawa, AO-7 z rynku wtórnego chyba też nie najdroższy...

A tak powaznie i wiem to po sobie: tutaj nie ma kompromisów-zawsze lepiej i (per saldo) taniej wybrać dobrą miejscówkę, niż walczyć z przeciwnościami typu: drgania od pojazdów, zaświetlenie nieba, zadymienie, częste mgły itp, itd...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przykra sprawa, ale spróbuj może zrobić eksperyment - umieść sprzęt na samochodzie, najłatwiej byłoby na jakimś pick-upie, dodatkowo obniż trochę ciśnienie w oponach, może uda Ci się dostroić do częstotliwości drgań tych pociągów, jak się sprawdzi to można również pobawić cię styropianem - np. zakopać paczkę grubości np. pól metra przykryć jakąś twardą płytą np. OSB i dopiero na niej rozstawić statyw montażu, bo przemysłowych wibroizolatorów jest całe mnóstwo, lecz raczej są bardzo drogie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważ jeszcze jedno, M27 poleciała Ci w płaszczyźnie Ra, Dec wygląda ok. Jest to zawsze jakiś trop do szukania rozwiązań.

 

Zauważyłem to,ale akurat przeglądając ten materiał,to każde zdjęcie leci gdzieś indziej. Jedno tak,drugie inaczej.

 

Chyba czas przeprosić się z moją miejscówką, będę musiał tam częściej zaglądać. I chyba powoli dociera do mnie fakt,że SCT zostawię sobię do planet,bo z ogniskową 1,5 m są same problemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem stanowisko do interferometrii holograficznej w laboratorium, położonym około 100m od torów tramwajowych i tam to była żeliwna ława o masie 1~2 ton położona na zwykłych dętkach samochodowych.

Każda z dentek miała wężyk, żeby dopompować ją do takiego samego ciśnienia. Możnaby odlać taką ławę 1.5x1.5x0.50m na napompowanych dętkach, zakopanych w dole z piaskiem. Po stężeniu betonu wybrać ostrożnie piasek i vuala!

Wiem że pomysł dość szalony, ale to chyba najtaniej. Byłby pewnie problem, czy mógłbyś wchodzić na taką platformę i nie tracić ustawienia na polarną.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem specjalistą od drgań podłoża, ale z tego co wiem najlepiej przenoszą się one w jednolitym podłożu. A gdyby podłoże nie było jednolite? Czyli: kopiemy dół, na dno sypiemy warstwę drobnego żwiru, wstawiamy na to jakiś betonowy trójnóg i całość zasypujemy żwirem. Nie ubijamy, aby leżal sobie luźno. Dopiero na wystającym z ziemi betonie stawiamy piera. Nie wiem czy to zadziała, ale może komus podpowie cel poszukiwań rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję na początek "odciąć się " od źródła drgań przez wykopanie rowu w kształcie podkowy wokół stanowiska, na początek powiedzmy o głębokości 0,5m. Jeżeli to poprawi parametry można by rów pogłębić i zabezpieczyć deseczkami, coby po ciemku nie stracić zębów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na jakiej zasadzie miało by to "odcięcie" zadziałać? Mi się szyby w chałupie trzęsą i otwierają drzwi od łazienki jak jedzie transport węgla. Fundamenty domu przecinają co najmniej ze trzy warstwy (ziemia/piach/glina). To piera / ławe pod tripod wypadało by chyba amortyzować a nie kopać rów licząc, że odetniemy warstwe nośną... źle myśle?

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Hans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh, pewnie masz Hans rację ale pomyślałem, że w stosunkowo łatwy sposób można by pozbyć się drgań przenoszonych po powierzchni. Wykonanie takiego dołka to nie rocket science a jest pewna szansa na poprawę sytuacji. Poza tym fundamenty domu osadzone są głęboko w ziemi i łapią drgania całą swoją powierzchnią (a nawet objętością) a beton dość dobrze przenosi drgania na resztę konstrukcji budynku (np. wiercenie w ścianie w bloku słychać we wszystkich mieszkaniach). Dlatego też uważam, że w tym przypadku lepszy efekt będzie po zamontowaniu teleskopu na tripodzie a nie na pierze.

Nie mówię, że mam rację, to jest tylko mój punkt widzenia i zaraz po próbie z podkładkami gumowymi, o których była już tu mowa (może nawet jakiś ATM jeżeli jest dostępny odpowiedni materiał), chwyciłbym za łopatę.

Edytowane przez zarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Pózno zwróciłem uwagę na ten post , ale wtrące swoje trzy grosze - otóż nikt nie zwrócił uwagi na to że drgania przenoszą się nie tylko po gruncie .Jadący pociąg będzie wytwarzał także ciśnienie akustyczne które może wprawiać w drganie montaż i teleskop.Miałem działke przy drodze którą jezdziły TIRy i miałem podobny problem po zamontowaniu ekranów dzwiękochronych problem nie zniknął ale zauważalnie się zmniejszył

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.