Skocz do zawartości

Jowisz 2014/2015


*Wojtek*

Rekomendowane odpowiedzi

No, teraz widzę, że fotki Damiana Peacha są zagrożone :)

Ale obawiam się, że przy niżej położonych obiektach, jak Saturn może być problem z dyspersją atmosferyczną i tutaj już by się przydało mono z filtrami. Tutaj w zasadzie jest idealnie, ale to własnie może być kwestia dużej wysokości Jowisza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Dziś, jak i w ogóle ostatnio, seeing stał na wysokim poziomie. Niestety tak jak Wojtek napisał, cirrus psuł zabawę więc avików mało, gdyż potanowiłem tak dobierać parametry nagrywania, żeby nie schodzić poniżej 50 klatek/s, więc było co było. Za to wizual mnie zamurował nie często się zdarza, że oglądam planetę w 6mm okularze z barlowem 2,5X :D nawet na tak ekstremalne powiększenie detal był boski, GRS idealnie odcięta od pasa, detal chmur na pasie równikowym, idealny czarny cień rzucany przez Io, delikatne struktury na północnej i południowej pólkuli do wyłapania, jeszcze lepiej widoczne w okularze 12,5 mm .... Było na czym oko zawiesić. A kiedy cirrus sie rozrzedził bateria w laptopku padła, ręce zmarzły i zwinąłem graty :)

 

SW200/1200, GSO 2,5X, PGR Firefly

AS!2, Regi6

 

Tomek

2015-04-06-1901.jpg

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Silna latarka oświetlające końcówkę długopisu i kilkanaście metrów, skolimujesz lepiej niż na prawdziwej gwieździe. C11 wymaga bardzo dokładnej kolimacji, jest wiele tutoriali, trzeba przejść kilka etapów tak naprawdę. Teleskop należy kolimować w pozycji w jakiej najczęściej będzie skierowana tuba, miałem c11 kilka lat, duże katadioptryki potrafią zmieniać w niewielkim stopniu kolimację samoistnie z powodu braku sprzęgieł w LG (w systemach edge wyeliminowany ten problem). Teleskop wymaga też około 4 godz. studzenia w naszych warunkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzeju fajny pomysł z tym długopisem , muszę spróbować , co do studzenia sprzętu święte słowa , ja moją ósemkę muszę studzić 2 godziny.

 

Adamie widać że jedenastka daje duuuuuuuuuuuuuużo więcej detalu niż twoja ósemka , gratulacje.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yui1 robisz zdjęcia z filtrem UV/IR Cut? Dość kontrastowe pasy masz.

 

Tak, używam filtra, pasy są kontrastowe przez dosyć agresywne wyostrzanie wavelets'ami w RegiStaxie. Teraz wyostrzyłem tylko pierwszym suwaczkiem. Najpierw z ustawieniem sharpen: 0,1 i maksy przesuniętym suwakiem zapisałem foto jako tiff i drugi raz pierwszy suwak z ustawieniem sharpen: 0,45 Denoise 0,05 oraz również do końca przesunięty. Drugi suwak w tej iteracji Sharpen: 0,1 przesunięty delikatnie do wartości ~7-8. Teraz chyba foto nie jest tak kontrastowe jak w poprzednim poście do tego ubytek detalu jest wg mnie znikomy, Pojawił się natomiast szumek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yui1 robisz zdjęcia z filtrem UV/IR Cut? Dość kontrastowe pasy masz.

 

Tak, używam filtra, pasy są kontrastowe przez dosyć agresywne wyostrzanie wavelets'ami w RegiStaxie. Teraz wyostrzyłem tylko pierwszym suwaczkiem. Najpierw z ustawieniem sharpen: 0,1 i maksy przesuniętym suwakiem zapisałem foto jako tiff i drugi raz pierwszy suwak z ustawieniem sharpen: 0,45 Denoise 0,05 oraz również do końca przesunięty. Drugi suwak w tej iteracji Sharpen: 0,1 przesunięty delikatnie do wartości ~7-8. Teraz chyba foto nie jest tak kontrastowe jak w poprzednim poście do tego ubytek detalu jest wg mnie znikomy, Pojawił się natomiast szumek :)

2015-04-06-1901wavel1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki a da się coś stwierdzić z tych 2 zdjęć krążków dyfrakcyjnych? Muszę pokombinować ze sztuczną gwiazdą tylko u mnie może być problem z odległościami, działki małe, kupa krzaków, musiałbym z teleskopem wyjść na ulice i wziąć kogoś do pomocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta środkowa fotka wygląda dość obiecująco. Musisz dobrze wystudzić tubus i wtedy kolimować. Czemu nie kupiłeś SCT 9.25? Chyba, że 11" miałeś taniej od 9,25"?

 

 

Przesiadka z 8" na 9.25" raczej nie miałaby sensu. Po za tym ta 11" to sprawdzona sztuka, w przeszłości należała do Riklaunima (Piotra Malińskiego) :) W SCTkach jest bardzo duży rozrzut jakościowy i nie ryzykowałbym kupna nie sprawdzonej tuby.

 

SCT kupiłem od kolegi Jolo :)

Edytowane przez Adam Tomaszewski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki a da się coś stwierdzić z tych 2 zdjęć krążków dyfrakcyjnych? Muszę pokombinować ze sztuczną gwiazdą tylko u mnie może być problem z odległościami, działki małe, kupa krzaków, musiałbym z teleskopem wyjść na ulice i wziąć kogoś do pomocy.

Nic sensownego nie da się na podstawie tych fotek przy takim seeingu.

Kolimacja. Sct to wieloetapowa zabawa. Proponuje przeczytać ten przepis:

http://www.astrophoto.fr/collim.html

Ostatni etap to dosłownie kręcenie o 1/20 obrotu. ScT działa jak TV cyfrowa - albo obraz jest

świetny albo w zasadzie go nie ma...;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie właśnie najbardziej w kolimacji wnerwiało to kręcenie śrubkami. Warto zaopatrzyć się w specjalne śrubki, którymi można kręcić palcami. Celowanie wkrętakiem jest bardzo niewygodne. Jeszcze tych śrubek nie mam, udało mi się skolimować wkrętakiem. Ale jak siądzie kolimacja w moim SC to od razu wymieniam śrubki. Szkoda czasu i zdrowia na zabawę z wkrętakiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.