Skocz do zawartości

Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Kolejny etap testów nowej konfiguracji mojego zestawu.
Ponieważ średnica tej gromady to około 95 minut kątowych to z gruntu skazane na niepowodzenie było pokazanie całości, dodatkowo ze względu na to że pole Mewlona nie pokrywa w całość sensora STL 11000 od razu skoncentrowałem się na centralnej części.
Jak widać lewy dolny róg pokazuje spore błędy korekcji, gwiazdki są z komą? Obstawiam bardziej brak kolimacji lub prostopadłości matrycy. Rzecz do sprawdzenia w następnym etapie. No ale długoogniskowe foto DS staje się coraz bardziej realne.
ASA oczywiście prowadzi taki zestaw o ogniskowej 1960 mm bez większych problemów. Zero pojechanych gwiazd. W pewnych położeniach teleskopu - blisko zenitu lub przy przejściu południka podczas sesji na dużej deklinacji - przeszkadza natomiast poruszające się w mocowaniu lustro główne. "Poruszające się" w wykonaniu Takahashi znaczy " zupełnie nie zauważalne" biggrin.png w normalnych warunkach, ale soft ASA generujący MLPT ( plik Local Tracking File służący do prowadzenia teleskopu w czasie sesji po okreslonym fragmencie nieba) wykazywał błędy. ASA ma procedury pozwalające korygować ten błąd, ale wczoraj szkoda mi było czasu i wybrałem M 44 jako obiekt dla którego " bujanie" lustra nie groziło.
Mewlon 210 ogn. 1960 mm f9.3, STL11000, ASA DDM 60. Skala 0.95 arcsec/pixel
L:10x300 sek. RGB po 5x300 sekund na kanał. Z Warszawy, przy Księżycu bez żadnych filtrów. Wielkość oryginalna, bez resize.

 

M 44 b.jpg

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli Ty tu http://astropolis.pl/topic/45291-m106-z-towarzystwem/

piszesz i w wielu podobnych przypadkach brak ostrości, to Twoje zdjęcie jest totalnie niedorobione.

 

Wiesz czemu to pisze. Wiele razy nie mając pojęcia jak Polski seeing wpływa na gwiazdy w skali 1"/1pixel pisałeś że zdjęcie nie ostre, wiele razy się o to spieraliśmy, a teraz pokazałeś puchate gwiazdy i jesteś z siebie dumny. Otworzyły się oczy?

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie oceniasz fotki tylko mnie. MIłego dnia!

 

PS. Gdzie napisałem że jestem dumny? Po prostu lubisz ...tak z rana... komuś przyp.. bez tego źle się pewnie czujesz.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat błędy nie zostały wprowadzone przez prowadzenie ASA tylko przez nieskolimowaną optykę Mewlona. Ale to tylko niektórzy widzą. Mam nadzieję ze uda się Mewlona tak ustawić ( kamerę, wyciąg i reduktor) aby wyeliminowac te komy i przesunięcia.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. Gdzie napisałem że jestem dumny? Po prostu lubisz ...tak z rana... komuś przyp.. bez tego źle się pewnie czujesz.

Czekałem cierpliwie aż weźmiesz się za dużą skalę i uświadomisz sobie ogrom problemów, poszukaj teraz swoich wszystkich postów gdzie pochopnie oceniałeś cudze zdjęcia i dopisz tam skruchę.

 

No na fotce jest dużo do poprawy, to chyba nie ulega najmniejszej wątpliwości. Przy tej skali asa może wreszcie pokazać na co ją stać ;)

Nie koniecznie. W rękach dobrego Rzemieślnika czyni cuda choćby tu http://astropolis.pl/topic/40142-m31-nie-zawsze-musi-byc-nudna-;/

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wessel nie przesadzasz w tym momencie trochę? Wydaje mi się że wiem jak wygląda koma i wady wprowadzane przez złą kolimacje. ASA ta skalę poprowadzi perfekcyjnie, o to się nie martwię.

 

Nie koniecznie. W rękach dobrego Rzemieślnika czyni cuda choćby tu http://astropolis.pl/topic/40142-m31-nie-zawsze-musi-byc-nudna-;/

 

Przecież o tym piszę :P dajmy czas Wessel'owi na uporanie się z mewlonem.

Edytowane przez Krzychoo226
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzycho, źle zrozumiałeś, nie o Tobie pisałem. Zresztą, dyskusja jest totalnie off topowa. Zupełnie nie o fotce tylko o tym kogo mam i za co przepraszać. To jest chore po prostu.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mewlon obsłuży pełną klatkę ? W każdym z rogów widać że coś uciekło, generalnie najbardziej już od środka w dół i w lewo, a co za tym idzie na dole i dolnym lewym szczególnie to widać. Ponieważ rozjazd jest niesymetryczny być może można na to naprawiać kolimacją lub korekcją płaszczyzny ale nie bardzo widzę aby pole na FF mogło być płaskie na tę chwilę ( to jest resize 50%). Najwyżej będziesz kropował zdjęcia. W końcu to sprzęt na galaktyki i mniejsze słabe gromady.

Na początku zawsze jest kiepsko ale będzie lepiej bo trudno tutaj dopatrzyć się błędów montażu. Seeingu nie przeskoczysz. Przyzwyczaj się do plackowatych gwiazdek i zapomnij o punkcikach. Generalnie "welcome to astrophotography > 1000mm" :)

 

 

 

 

Czekałem cierpliwie aż weźmiesz się za dużą skalę i uświadomisz sobie ogrom problemów, ......

 

Uff dobrze że poszedłem w szerokie kadry :D

Zatrzymałem się na 1000mm i nie planuje przekroczyć póki co ;)

Edytowane przez MarcinPc
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciek,

 

Mewlon z tego co pamietam nie koryguje pełnej klatki. Na pewno ogniskowa robi swoje stąd seeing rozjeżdza gwiazdy.

 

Gratuluję nowego zakupu !

 

Ps. Kupiłem od Justina lunetkę kolimacyjną takahashi. Jakbyś potrzebował, to Ci pożyczę ;)

 

Pozdr

Paweł

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin, dzieki za uwagi. To nie jest resize, to crop ze środka pola. rozmiar 1:1. Krawędzi NAPEWNO nie będzie chociaż Takahashi podaje koło 39 mm, ale na to nie liczę. Sprzęt szykuję wyłącznie na galaktyki bo jest ich dużo i pięknych, tyle że na 600 mm to już sie wypstrykalem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na 600m nie ma za dużo pola do popisu. Jeśli to już jest 50% crop to nawet jeszcze wyżej stawia poprzeczkę ale co byśmy robili gdyby nie te problemy :) (... no robilibyśmy piękne zdjęcia ale jak to ktoś kiedy ujął chodzi o to aby gonić króliczka a nie żeby go złapać :) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przeszkadza natomiast poruszające się w mocowaniu lustro główne. "Poruszające się" w wykonaniu Takahashi znaczy " zupełnie nie zauważalne" biggrin.png w normalnych warunkach, ale soft ASA generujący MLPT ( plik Local Tracking File służący do prowadzenia teleskopu w czasie sesji po okreslonym fragmencie nieba) wykazywał błędy. ASA ma procedury pozwalające korygować ten błąd, ale wczoraj szkoda mi było czasu

A ja ci mówie szkoda czasu i nerwów, odpal OAG-a i możesz śmigać, żaden soft nie przewidzi dokładnie kiedy coś się omsknie, bo czasem decydują o tym mikroskopijnie porowatości i jest ono losowe. Przecież to nie grzech i wstyd guidować ASA kiedy ma się niestabilną celę LG a nieba u nas jak na lekarstwo.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pewne (bardzo, bardzo skromne) doświadczenie z walką z Newtonem 12" SW - więc własciwie to nie powinieniem się tu odzywać, ale...

Kiedy wykonałem piewszych kilka 10 min ekspozycji bez guidowania tym teleskpopem, na moim nowym montażu, niektóre byly dobre, niektóre pojechane. W sumie to było zupełnie losowe zjawisko. Najpierw oczywiście zastanawiałem się gdzie jest bład mechaniczny montażu. W końcu założyłem guider i zrobiłem 10 min ekspozycję tą lunetką i ATikiem 314L+. Jasne gwiazdy były oczywiście rozmyte przez różne abberacje ( SW 80/400), ale słabe "siedziały na pikselu" ( no na czterech) rozmyte chyba tylko seeingiem no i tą abberacją - ładnie i symetrycznie. Widać to na dużych powiekszeniach. W tym samym czasie Canon podpiety do Newtona pokazał właśnie dokładnie to co na zdjęciu Wessela. ( Albo jeszcze dużo gorzej). Wtedy wziąłem się za usztywnianie rurki. Jest już lepiej, ale bez OAGa chyba nie da rady. Tę fotkę z guidera załączam, równoległą z Newtona wyrzuciłem i teraz żałuję... :)

ch&chiguiderem.jpg

 

EDIT: mam też refraktor achro 100/1000 - efekt na kamerce przy 10 min ekspozycji identyczny - gwiazdy punktowe , na Newtonie raz kreski, raz jekieś kształty "Calabiego" raz kropki. Nie zachowałem niestety tych prób.

Edytowane przez ryszardo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wessel jak dojdziesz do tego jaka jest przyczyna takich "rozczapirzonych" gwiazdek to proszę podziel się. Ja mam takie od momentu jak mam F4 newtona i od dwóch lat nie mogę sobie z tym poradzić. Rurkę kolimowali dobrzy spece , sam uważam robię to już prawie perfekcyjnie. Odległość od korektora komy już chyba każdą możliwą sprawdziłem, Kolimację sprawdzam kolejno po włożeniu złączki , korektora , aż do założenia aparatu. Do dziś nie wiem dlaczego u mnie takie wychodzą,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wessel jak dojdziesz do tego jaka jest przyczyna takich "rozczapirzonych" gwiazdek to proszę podziel się. Ja mam takie od momentu jak mam F4 newtona i od dwóch lat nie mogę sobie z tym poradzić. Rurkę kolimowali dobrzy spece , sam uważam robię to już prawie perfekcyjnie. Odległość od korektora komy już chyba każdą możliwą sprawdziłem, Kolimację sprawdzam kolejno po włożeniu złączki , korektora , aż do założenia aparatu. Do dziś nie wiem dlaczego u mnie takie wychodzą,

 

Jest pewna różnica między Dallem, a Newtonem ;)

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie. Doświadczenia z Cassegraina ( Dall-Kirkcham) f 9 nie przydadzą się dla Newtona f4 :(

 

 

@ Hamal - ale to byłoby guidowanie seeingu....

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ Hamal - ale to byłoby guidowanie seeingu....

Częściowo tak.

 

Zauważyłem ostatnio że 100 klatek po 60 sek nawet lekko ruszonych ale nie guidowanych da po stackowaniu lepszy detal niż 100 takich samych klatek "szarpanych" giudingiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pytanie czysto z ciekawości. No obróbce DS się nie znam ale ta fotka jest, patrząc na Twoje inne zdjęcia, marna. Czemu przeskoczyłeś na ten teleskop? Z poprzedniego robiłeś bardzo ładne zdjęcia, to jest jakie jest. Wiem, że to początki i musisz wszystko poustawiać ale.... Jeżeli to nie tajemnica to proszę o wyjaśnienia :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przeskoczyłem. Mam oba. A zdjęcie? No coż poza wszystkimi felerami optyki to jest zdjęcie przy Księzycu i z Warszawy, no ale to jest opisane w pierwszym poście.

Materiał lipny a zdjęcie testowe. Lepiej nie potrafię go obrobić.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Częściowo tak.Zauważyłem ostatnio że 100 klatek po 60 sek nawet lekko ruszonych ale nie guidowanych da po stackowaniu lepszy detal niż 100 takich samych klatek "szarpanych" giudingiem.

Dlatego mój setup nie jest szarpany guidingiem. Jest w tym sensie niezaleźny od seeingu ale... Nie do końca bo przecież przy tworzeniu MLPT czyli pliku sterującego ruchem po niebie seeing robi swoje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.