Skocz do zawartości

Miejska astrofotografia FunkyKoval35`a


FunkyKoval35

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie i mnie zaciekawił efekt oraz różne czasy. Podejrzewam że kolega znalazł panaceum na Canona - nie przepalone/plackowate gwiazdy z krótszych czasów i ładny obiekt wyciągnięty z dłuższych. Chciałbym tak umieć. Na razie u mnie "albo rybki albo akwarium" ;)

 

Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie i mnie zaciekawił efekt oraz różne czasy. Podejrzewam że kolega znalazł panaceum na Canona - nie przepalone/plackowate gwiazdy z krótszych czasów i ładny obiekt wyciągnięty z dłuższych. Chciałbym tak umieć. Na razie u mnie "albo rybki albo akwarium"

Technika ta znana jest już od dłuższego czasu :-) nie każdy jednak potrafi z niej dobrze korzystać. Widać kolega przykłada się do gwiazd - a to jest zaleta.

 

Wiadomo - żaden filtr ciemnego nieba nie zastąpi - ale te zdjęcia bardzo mi się podobają. Można by popracować nad kolorowym szumem.

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam że kolega znalazł panaceum na Canona - nie przepalone/plackowate gwiazdy z krótszych czasów i ładny obiekt wyciągnięty z dłuższych.

 

W sumie racja. Z 65Q nie musiałem nigdy z tego korzystać, ale nie mam doświadczenia z Newtonami, więc może stąd ta różnica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje wszystkim za komentarze.

 

Hej,

Jakiego softu uzyles do obrobki?

Pozdro i powodzenia w postepach!

K

 

PS CS5 z pluginami typu GradientXTerminator, HLVG, oraz Astronomy Tools v1.6.

 

Bardzo dobre zdjęcia. Z jakiego powodu stosowałeś różne czasu naświetlania?

 

Rózne czasy naswietlania byly dobrane do panujacych danego dnia warunkow pogodowych. Ogolnie staram sie stosowac zasade 1/3 histogramu, choc zdaza mi sie ja łamac i pozwalam sobie na 1/2 histogramu przy bardzo dobrych warunkach. O ile, np. w przypadku NGC688, czasy 180s i 300s byly ok, o tyle te 450s bylo juz przesada - nauczka na przyszlosc :)

 

Właśnie i mnie zaciekawił efekt oraz różne czasy. Podejrzewam że kolega znalazł panaceum na Canona - nie przepalone/plackowate gwiazdy z krótszych czasów i ładny obiekt wyciągnięty z dłuższych. Chciałbym tak umieć. Na razie u mnie "albo rybki albo akwarium" ;)

 

Kuba

 

No tak tego nie robie. Gwiazdy i samo DSO wyciagam i obrabiam na osobnych warstwach. Jesli chodzi o kolory gwiazd to przed zlozeniem materialu RAW`y konwertuje na format DNG, otwieram w PS i dla kazdej klatki robie balans koloru. W polaczeniu z modyfikowanym Canonem i filtrem Idas D1 bardzo dobrze sie to sprawdza - kolory gwiazd wymagaja juz tylko nieznacznej korekty. Dodatkowo, od niedawna, w calej obrobce stosuje metodę DSRL-LLRGB. Jest to adaptacja metody LRGB dla kamerek CCD do zdjec DSRL. Zawiera ona bardzo fajne metody obrobki, m.in. metode multi-luminance layer processing(LLRGB) opracowaną przez Roberta Gendler`a, czy metode Jay GeBany`ego podnoszenia saturacji bez podnoszenia szumu. Oczywiscie koncowy efekt zalezy od naszych umiejetnosci, co u mnie to widac - tzn. moza chyba zrobic to lepiej :)

 

Link do opisu metody - TU. Mam zamiar zrobic PDF`a z tlumaczeniem tej metody, ale jakos ciagle brak czasu :)

 

Widać kolega przykłada się do gwiazd - a to jest zaleta.

 

Wiadomo - żaden filtr ciemnego nieba nie zastąpi - ale te zdjęcia bardzo mi się podobają. Można by popracować nad kolorowym szumem.

 

Paweł

 

Dziekuje, staram sie, choc nie do konca jestem z nich zadowolony :)

A z filtrem zgadzam sie w 100%. Wprawdzie podczas nadchodzacego sezonu prawdopodobnie bede jezdzil na miejscowke poza miasto, ale na obecną chwile, jak to mowia: "Jak sie nie ma co sie lubi, to sie lubi co sie ma" ;)

 

 

 

 

Edytowane przez FunkyKoval35
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rózne czasy naswietlania byly dobrane do panujacych danego dnia warunkow pogodowych. Ogolnie staram sie stosowac zasade 1/3 histogramu, choc zdaza mi sie ja łamac i pozwalam sobie na 1/2 histogramu przy bardzo dobrych warunkach. O ile, np. w przypadku NGC688, czasy 180s i 300s byly ok, o tyle te 450s bylo juz przesada - nauczka na przyszlosc :)

Mając Canona (niemodowanego) nigdy nie schodziłem poniżej 600sek :-) co prawda poza miastem

 

Dziekuje, staram sie, choc nie do konca jestem z nich zadowolony :)

A z filtrem zgadzam sie w 100%. Wprawdzie podczas nadchodzacego sezonu prawdopodobnie bede jezdzil na miejscowke poza miasto, ale na obecną chwile, jak to mowia: "Jak sie nie ma co sie lubi, to sie lubi co sie ma" ;)

A powinieneś być zadowolony bo są bardzo dobre. Buduj warsztat obróbki i będzie coraz lepiej.

Powalcz jeszcze z tym kolorowym szumem (i z szumem w ogóle). Jak masz Astronomy tools to pobaw się akcją Color Blotch Reduction i Soft/hard gradient reduction czy jakoś tak :-)

 

 

Paweł

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tryplet Lwa z marca i kwietnia tego roku. Niestety, na południu mam kierunek na centrum miasta i tam LP juz "daje po garach". Na razie tylko B/W bo z kolorem dalej walcze :/

 

Newton 6" f4.9, Canon 1200D mod, HEQ5 Pro, Idas D1, 21x180s + 23x240s = 2,5h @ ISO800. Crop 33%.

 

Triple.jpg

 

 

 

 

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, ale przy czasach dluzszych niz 240s LP juz calkiem masakruje zdjecie. Moze gdybym mial wiecej materialu to cos wiecej tego hamburgera by wyszlo :) Jesli chodzi o paski to wylazly one po uzyciu horizontal i vertical banding noise reduction, ale juz nie walczylem z tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rózne czasy naswietlania byly dobrane do panujacych danego dnia warunkow pogodowych. Ogolnie staram sie stosowac zasade 1/3 histogramu, choc zdaza mi sie ja łamac i pozwalam sobie na 1/2 histogramu przy bardzo dobrych warunkach. O ile, np. w przypadku NGC688, czasy 180s i 300s byly ok, o tyle te 450s bylo juz przesada - nauczka na przyszlosc :)

 

 

Hmm, nie dają mi spokoju to mieszanie czasów naświetlania. W jaki sposób to potem obrabiasz? Stackujesz po prostu wszystkie klatki razem? Jesli tak, to wydaje mi się, że dość mocno marnujesz materiał. Nikt chyba tego nie prztestował ostatecznie, ale wydaje się, że takie stackowanie klatek o różnych czasach nie działa odpowiednio. To znaczy stackując 20x120s + 20x240s uzyskasz gorszy wynik, niż z 40x180s. Na pewno w wypadku algorytmów typu mediana, gdy stackujesz np zdjęcia z 3 różnymi czasami, to z autoamtu zostaną odrzucone zdjęcia najkrótsze i najdłuższe, a prawidłowo zostaną potraktowane tylko te środkowe. Trudno powiedzieć, co dzieje się w przypadku złożonych algorytmów, jak kappa sigma, czy inne. Ale ja bym dla sświętego spokoju trzymał się jednakowych czasów. Tym bardziej, żeby nie bawić się w 1000 rodzajów darków, bo robiąc klatki o kilka "standardowych" długościach będziesz potrzebował tylko kilku rodzajów darków, a mając co noc inne zdjęcia potrzebujesz ich dziesiątki.

 

Wydaje mi się, że takie święte trzymanie się 1/3 histogrmu jest przesadą. Warunki nie zmieniają się aż tak, żeby konieczne było zmienianie ekspozycji. Po prostu ustal sobie jakieś optymalne czasy na dane "grupy" obiektów i tego się trzymaj. Ja np na kamerce stosuję takie ogólne zasady: 1200s - filtry wąskopasmowe, 600s - luminancja, 300s - luminancja jaśniejszych obiektów lub z miasta.

Jeśli w jedną noc masz 2x jaśniejsze zdjęcie, niż innej, co wymusza u Ciebie skrócenie 2x czasu naświetlania, to najpewniej oznacza, że tej nocy nie ma sensu focić, bo takie duże różnice musza wynikać z mgły lub cirrusów. Oczywiście jasność tła oscyluje, ale nie tak z nowu bardzo (przy dobrych warunkach). Dokładając taki "jasny" materiał możesz zrobić niekiedy więcej szkody, niż pożytku. Bo pamiętaj, że skracając ten czas 2x co prawda histogram jest podobny, czyli generalnie poziom tła jest podobny, jak na fotce z lepszych warunków, ale sam obiekt jest 2x ciemniejszy, czyli siedzi 2x bliżej szumu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwestii działania algorytmów. Kappa-Sigma to średnia z pikseli mieszczących się w zakresie [Average - Kappa*Sigma, Average + Kappa*Sigma] po n iteracjach. Jak coś w danej iteracji nie mieści się w zakresie, to jest odrzucane i nie jest brane pod uwagę w kolejnej. Zamiast odrzucać, można też tym pikselom przypisywać medianę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wydaje mi się, że takie święte trzymanie się 1/3 histogrmu jest przesadą. Warunki nie zmieniają się aż tak, żeby konieczne było zmienianie ekspozycji. Po prostu ustal sobie jakieś optymalne czasy na dane "grupy" obiektów i tego się trzymaj. Ja np na kamerce stosuję takie ogólne zasady: 1200s - filtry wąskopasmowe, 600s - luminancja, 300s - luminancja jaśniejszych obiektów lub z miasta.

U mnie na kamerze QHY8L 300s z miasta się nie sprawdza. Trzeba dłuższych czasów minimum 600s. Dla Ha robię 900s z tlenem próbowałem 1200s ale jakaś ściana płaczu mi wyszła. Może na jaśniejszym newtonie będzie lepiej,

Edytowane przez _Spirit_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MateuszW:

 

Stackuje w DSS wszystkie klatki razem. Tzn. z tego co widze DSS rozpoznaje czasy i ISO, sam grupuje odpowiednie klatki i sklada je partiami. Co dalej z tym sie dzieje - nie mam pojecia.

 

Jednak.. bardzo prawdopodobnie, ze masz racje z tym marnowaniem materialu. Kiedys zrobilem testowo jedną klatke 15 minutową i omylkowo dodalem ja do stackowania z klatkami 4 minutowymi - z opcją 100% ekspozycji do stackowania. Efekt byl taki, ze wynikowe zdjecie bylo bardzo zaszumione, a sam sygnal DSO stracil duzo na dynamice podczas wyciagania - ciezko bylo wydobyc slabe detale. Mozna wiec mniemac, ze taka paczka 5 minutowych ekspozycji dodana do paczki 3 minutowych ekspozycji tez zadziala w taki wlsanie sposob - choc w mniejszy stopniu.

 

Co do 1/3 histogramu to ja nie trzymam sie tego kurczowo. To czy mam dobre warunki do focenia widze na histogramie. Jesli, np. juz przy 3 minutowych ekspozycjach czerwony kanal wychodzi mi przed pozostale kanaly to znaczy ze jest lipa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.