Skocz do zawartości

SW Star Adventurer - pierwszy raz...


TUR

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

Montaż SW Star Adventurer zakupiłem w Delcie ok miesiąc temu. Skusiła mnie koncepcja małego, przenośnego montażu, który byłby rozkładany w terenie w kilka minut. Dzisiaj poraz pierwszy wypróbowałem montażyk z obiektywem kitowym Canon 58mm. Ustawianie na biegun szybkie i celne. Procedurę ustawania ułatwiają śruby regulacyjne w elewacji, azymucie oraz podświetlana lunetka biegunowa. Włączyłem ekspozycje 3 minutowe i o dziwo wszystkie ekspozycje w zasadzie były nieporuszone ! Ten montażyk to fantastyczne narzędzie do fotografii szerokich pól gwziadowych, meteorów, jasnych komet, zorzy, etc.. Myśle, żespokojnie można nim pracować z ogniskowymi nawet do 200mm, a przy użyciu autoguidera pewnie można się bawić z dłuższymi ogniskowymi ! Jestem pod wrażeniem tego maleństwa :)

 

Ps. M27 i M71 się załapały ;)

 

Pozdrawiam

Paweł

swmini.jpg

canon-58mm-kit8.08.215.jpg

Edytowane przez TUR
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrek,

Nie ustawiałem dokładnie biegunowej. Ustawiłem Polarna w środek. Do foto 58mm wystarczyło :)

 

Robson,

To nie chodzi o podniecanie się 3 minutowymi nieguidowanymi fotkami z f 58mm. Prowadzenie jest według mnie dobre i pewnie porównywalne z Astrotrackiem.

Jest wiele innych zalet których inne rozwiązania nie mają. To co mi się spodobało to waga, nośność montażu, szybkość rozkładania, wbudowana biegunowa wraz z podświetleniem, regulacja ustawiania biegunowej, przeciwwaga wraz z prętem przeciwwagi, wbudowany port autoguidera, możliwość ustawienia różnych prędkości prowadzenia.... To zgrubsza chyba tyle. Całościowo oceniam ten montażyk naprawdę dobrze. Z tym się po prostu dobrze pracuje :)

 

Pozdr

Paweł

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrek,

Nie ustawiałem dokładnie biegunowej. Ustawiłem Polarna w środek. Do foto 58mm wystarczyło :)

 

Robson,

To nie chodzi o podniecanie się minutowymi nieguidowanymi fotkami. Prowadzenie jest według mnie dobre i pewnie porównywalne z Astrotrackiem.

Jest wiele innych zalet których inne rozwiązania nie maja. To cco mi się spodobało to waga, nośność montażu, szybkość rozkładania, wbudowana biegunowa wraz z podświetleniem, regulacja ustawiania biegunowej, przeciwwaga wraz z prętem przeciwwagi, wbudowany port autoguider, możliwość ustawienia różnych prędkości prowadzenia.... To zgrubsza chyba tyle. Całościowo oceniam ten montażyk naprawdę dobrze. Z tym się po prostu dobrze pracuje :)

 

Pozdr

Paweł

To Paweł skoro SW ma autoguider to przetestuj z 200mm jak działa ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarek,

 

Przy okazji przetestuję. Pewnie nie szybko, ale zrobię taki test :)

Postaram się podpiąć obiektyw 200mm albo 135mm do st2000 i zobaczymy co z tego wyjdzie przy guidowanych fotkach.

 

Pozdr

Paweł

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Hej. Mam pytanie odnośnie głowicy kulowej pokazanej na zdjęciu. Czy jest niezbędna czy to tylko dodatek ułatwiający celowanie? Nie zmniejsza to sztywności zestawu?

 

BTW. Jak testy z autoguide?

 

Sent from my Hudl 2 using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie głowicy kulowej pokazanej na zdjęciu. Czy jest niezbędna czy to tylko dodatek ułatwiający celowanie? Nie zmniejsza to sztywności zestawu?

Star Adventurer w ogole nie ma osi DEC. Mozna niby ustawic aparat przekrecajac go w mocowaniu na tej "L-ce", nie jest to jednak najwygodniejsze rozwiazanie. Nie sprawdzi sie tez raczej przy dluzszych ogniskowych. Poza tym montaz paralaktyczny czesto przechyla aparat, wiec do kadrowania glowica 3D (a najwygodniej kulowa) jest bardzo potrzebna.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Star Adventurer wyposażony w złączkę L ma obydwie osie, tylko ta druga jest nienapędzana, ale złączka L pozwala na obrót w osi DEC. Potwierdzam, że obrót w tej osi jest średnio wygodny, bo po poluzowaniu sprzęgła - przynajmniej w moim egzemplarzu - i tak obraca się dość ciężko i po kadrowaniu należy się liczyć z koniecznością korekty ustawienia polarnej.

 

Jeśli do złączki L zamocowany jest obiektyw z obejmą statywową (np. jakiś o dłuższej ogniskowej), to w zupełności taki zestaw jest wystarczający, fotografujący ma pełną swobodę kadrowania, bo złączka statywowa obiektywu pozwala dodatkowo na obrót aparatu. Brak dodatkowej głowicy powoduje, że masa jest bardziej skupiona - mniejsza dźwignia - mniejsze ryzyko ugięć - szczególnie z przeciwwagą.

 

Rzekłbym odwrotnie jak kolega powyżej. Głowica kulowa raczej do lżejszych, krótkich obiektywów. Do ciężkich, zdecydowanie złączka L z przeciwwagą i bez głowicy.

Ot różnica zdań. Powyższe opieram na doświadczeniach z obiektywem 500g i 1.5kg, obydwa ze złączką statywową.

 

A Paweł nas zaraz opieprzy, że się w jego wątku szarogęsimy... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Star Adventurer wyposażony w złączkę L ma obydwie osie, tylko ta druga jest nienapędzana, ale złączka L pozwala na obrót w osi DEC. Potwierdzam, że obrót w tej osi jest średnio wygodny, bo po poluzowaniu sprzęgła - przynajmniej w moim egzemplarzu - i tak obraca się dość ciężko i po kadrowaniu należy się liczyć z koniecznością korekty ustawienia polarną

Odświeżę kotleta.

U mnie też się ciężko obraca po zluzowaniu sprzęgła. Czy jest jakiś sposób na poprawienie tego czy to wada fabryczna ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
W dniu 15.05.2017 o 15:10, Maro21 napisał:

u mnie stosunkowo lekko chodzi

Trochę późno, więc może już znacie rozwiązanie, ale moze ktos jeszcze bedzie szukał rozwiązania. 

 

Tuż pod sprzęgłem, od spodu montażu znajduje się śruba do regulacji zazębiania przekładni, dzięki niej można to regulować ;)

 

Nie pamiętam jaki imbus jest do tego potrzebny, dam znać jutro ;)

Screenshot_20191015-021436_Drive.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.