Skocz do zawartości

Jowisz 2015/2016


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

Posiedziałem teraz przy kolimacji i dopiero teraz dostrzegłem, patrząc przez kolimator optyczny, że na LW nie odbijała się jedna łapka mocująca LG. Ustawiłem tak, że widać teraz po równo wszystkie trzy. Czy takie coś też świadczyło o błędnej kolimacji? A teraz jak patrzę przez kolimator to mam tak jak na grafice od Hamala.

 

Kolimacja_teleskopu_7.jpg

actual view of secondary.jpg

Edytowane przez *Wojtek*
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiedziałem teraz przy kolimacji i dopiero teraz dostrzegłem, patrząc przez kolimator optyczny, że na LW nie odbijała się jedna łapka mocująca LG. Ustawiłem tak, że widać teraz po równo wszystkie trzy. Czy takie coś też świadczyło o błędnej kolimacji? A teraz jak patrzę przez kolimator to mam tak jak na grafice od Hamala.

 

Kolimacja_teleskopu_7.jpg

 

I co z tego, że tak masz ? To jest tylko rysunek poglądowy. Najważniejszy jest offset :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A sprawidziłeś najpierw osiowość wyciągu?

Pytam, ponieważ jeśli wyciąg nie jest idealnie prostopadle względem tubusa,

to można teoretycznie uzyskać piękny widok mocowania LG w lusterków wtórnym,

i równie piekny widok przez kolimator a oba lustra względem siebie będą przesunięte

i obraz będzie "wyciągnięty". Stosunkowo dobrym testem jest rozogniskowanie

gwiazdy. Jeśli wyciąg nie jest prosopadle to przy ostrzeniu w prawo-lewo objaw

jest taki jak przy astygmatyźmie, pojawiająca się "mgiełka" przy oglądaniu gwiazdy (lub lepiej - planety)

przey przechodzeniu prze punkt ostrości jest niesymetryczna - przesunięta w obrazie przed - zaogniskowym

pod kątem 90st. To bardzo łatwo sprawdzić.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Złożyłem swoja pierwszą derotację, chyba jeszcze nie wszystko opisałem jak należy, ale mam już co porównywać.

Czy idę w dobrym kierunku ? Z lewej przed derotacją.

 

ps. Wielkie dzięki dla Darxa za tutorialik z derotacji :)

Porównanie.jpg

Edytowane przez JaLe
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pisał Andrzej, ten obraz nie jest gwarantem dobrej kolimacji. Mogłeś starając się go uzyskać a mając zły offset czy w złym miejscu LW albo przekoszony wyciąg kolimacje tylko pogorszyć, ważniejsze jest pokrywanie się znaczników i wiązki lasera. Najlepiej zrobić wszystko od zera, LW aut, pająk centrujemy, LG kolimujemy na otwór pająka i już go nie tykamy i teraz działamy już tylko na głębokości i obrocie LW, sprawdzamy tez ustawienie wyciągu. Na koniec może się okazać że w LW nie widać sporo LG a kolimacja będzie poprawna bo nasz wykonawca teleskopu zrobił offset o 5mm za mały.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety SCT przestał mnie bawić. Przychodzą trudne lata na planety, to zrezygnowałem z inwestowania w większy sprzęt Bez teleskopu to też trudno żyć, więc nabyłem magazynową sztukę, w dobrej cenie i teraz zabawa od nowa ;). Mam nadzieję, że Orion zrobił dobry offset. Dzisiaj poprawiłem kolimację. Jest pogoda to może sprawdzę dzisiaj na Jowiszu. Jak znowu będzie lipa, to zrobię od nowa wszystko jak napisał Hamal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam, obrabiają się aviki robione na szybko w hardcorowych warunkach, przez uchylone okno na poddaszu...lepszego widoku na południe nie mam, załapałem się na końcówkę, bo byłem zajęty wizualnym obserwowaniem sierpa Merkurego przez APO. SCT 8" + ASI224MC z filtrem GSO IR cut:

 

Jowisz1_cien.jpgJowisz3_cien.jpgJowisz8_cien.jpgJowisz15_cien.jpg

Edytowane przez bajastro
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładnie Ci wyszedł z filtrem IR pass. Wyciąłem żeby łatwiej było ustawić ostrość przy mniejszej szerokości widma. W sumie to pierwsze foty z IR cut, docelowo filtr ma być razem z #47 do chmur Wenus, kiedyś może uda się zaopatrzyć w filtr podczerwony do chmur Jowisza.

 

Jakim teleskopem robiłeś i czy był tam barlow?

Edytowane przez bajastro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtek coraz bardziej oddała się od naszej gwiazdy centralnej. Najpierw fotografował Słońce, później planety teraz przyjdzie czas na DS-y. Będziemy zatem mieli okazję podziwiać wiele pięknych zdjęć głębokiego kosmosu. Życzę wielu ciemnych nocy.

 

 

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja, kupił newtona. Jest jeszcze Księżyc do focenia. Mi z DS-ami nie chce się siedzieć kilku godzin przy sprzęcie, żeby zrobić przyzwoitą fotkę. Coś tam czasem pofocę, ale będzie to mocno amatorskie. Do tego już musi być własna astrobuda na wsi, ze sprzętem gotowym do pracy w każdej chwili, a nie rozkładanie na balkonie czy wyjazdy za miasto i 0,5 - 1 h składanie montażu paralaktycznego, bo za ten czas zdążą przylecieć kolejne chmury itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejszy Jowisz. Animacja jako efekt uboczny testowania kolimacji. Jutro biorę się za nią od nowa.

 

Ogniskowa 4500 mm, 100%.

8 klatek.

 

Czas od 20.56.19_2016.04.21 do 21.22.26_2016.04.21.

 

Orion Optics UK VX8, Orion Atlas EQ-G, Meade S5000 TeleXtender 5x, iDS CMOS UI-1240LE-C-HQ,

FireCapture v2.5beta, PIPP v2.5.4, AutoStakkert 2.6.1.4, Corel PaintShop Pro X7, PhotoScape v3.7.

Jup_205619-20160421.gif

Edytowane przez *Wojtek*
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna fotka, filmiki derotowane od razu w formacie ser. (i w tym formacie nagrywane).

Niestety - w WinJuposie trwa to wieki.

Ale lak na taką mikrą aperturę to i tak jestem zufrieden ;)

Poza tym jednak praca z newtonikiem którego konstrukcja była wg własnego projektu i który się złożyło od podstaw

daje sporo satysfakcji - wyłażą ATM-owe sentymenty :)

 

 

Untitled-1.png

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.