Skocz do zawartości

Jowisz 2015/2016


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo ciekawy pomysł i wyjątkowo piękny Jowisz. Ciekawe czy ktoś zrobił już film z welodniowymi zmianami Jowisza. Zmiany są spore po 10 dniach zwłaszcza w pasie wyżej niż WCP i ona sama (sic!)

Pozdrawiam

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy ktoś zrobił już film z welodniowymi zmianami Jowisza.

Był taki film, który przedstawiał zmiany na Jowiszu w ciągu kilkudziesięciu dni, a zrobiony był ze zdjęć wykonywanych co noc przez kilku astrofotografów mieszkających w różnych miejscach. To był świetny projekt, ale nie mogę tego nigdzie znaleźć. Ktoś podrzucił link w statusach jakieś 2 lata temu... Może pamiętacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo Panowie zobaczcie co robią Planeciarze w Szwecji . Kopara że tak powiem mi opadła :astronom:

 

Dostałem taki E-mail od tych kolesi.

 

Cześć,

Nazywam się Piotr Rosen.
Zacząłem projekt animacji na Jowiszu z 6 innymi brukwi 2 lata temu nazwaliśmy "Voyager 3" https://vimeo.com/98291257
W ubiegłym roku zdecydowaliśmy się zrobić badania ograniczone czasowo na GRS z pewnym exetended współpracy z Holandii i Australii https://vimeo.com/125851831 .
Miałem kilka rozmów z John Rogers z BAA na początku tego roku, który zapytał mnie, czy chciałbym concider robi trzeci i dłuższe badanie z kilku zdjęć wykonanych w okresie wiosennym 2015 roku.
Będzie to miejmy nadzieję, doprowadzi do wysokiej rozdzielczości długoterminowej animacji cloudbelts Jowisza i GRS w szczególności.
Więc teraz jesteśmy pytając fotografów, którzy przyczynili się do obrazów Alpo-Japonia, PVOL i innych źródeł, aby pozwolili nam skorzystać z ich obrazy dla tego projektu. Wszystkie 25 zadawane tej pory zgodził
i chcielibyśmy, aby uzyskać pozwolenie na używanie zdjęć, jak również w tym projekcie.
Z poważaniem
/*Piotr
Tak się składa że na PVOL udostępniam fotki tak że zgoda jak najbardziej jest po mojej stronie.:)

 

Edytowane przez pmamot
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jowisz z pojedyńczego avika to chyba wersja robiona pod derotację i stąd różnica wydaje się duża. Po jego wyostrzeniu (zdjęcie poniżej) różnica jest mniejsza, ale oczywiście jest. Derotacja jest czasochłonna ale warto ją robić. Nie wiem czy nie lepiej wybrać kilka (3-4) najlepszych stacków zamiast brać wszystkie jakie są. Odstający jakością od pozostałych stack będzie obniżał jakość zbiorczego.

abc.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może są jeszcze jakieś haczyki w samej obróbce, czego nie wiem a co pozwoli robić lepsze finalne obrazki planet? Innym się też to pewnie przyda. Szkoda że to nie działa dla opcji "surface" (np. fragmentów Księżyca zajmujących cały kadr).

 

Nie skorzystałeś jeszcze z poprzedniej rady - użycia barlowa x2. Jak będziesz czekał na jakiś high-endowy, to możesz się w międzyczasie zniechęcić. Lepiej kup jakikolwiek na giełdzie. Z tak małej tarczy nie oczekuj cudów. A dalej to praktyka i eksperymenty. Tu nie ma cudownych rad. Masz dobry sprzęt. Pozostaje na nim ćwiczyć..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też wczoraj nagrałem Jowisza. Zimno i coś jakby mgła ale nie mgła i spora wilgotność. Ostrzyłem z ręki. To takie ostrzenie, że nie ostrzenie. Widziałem jak ucieka punkt ostrości. Ale napęd już do mnie jedzie :). Dałem też fotki testowe kolimacji. Jeżeli dostrzegacie, że coś nie tak z nią, to proszę napisać.

 

Ogniskowa 4500 mm, 100% i 60% mocniej wyostrzona.

 

 

Jup_204943_20160420.jpg

Jup_204943_20160420-60%.jpg

Kolimacja (1).jpg

Kolimacja (2).jpg

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też wczoraj nagrałem Jowisza. Zimno i coś jakby mgła ale nie mgła i spora wilgotność. Ostrzyłem z ręki. To takie ostrzenie, że nie ostrzenie. Widziałem jak ucieka punkt ostrości. Ale napęd już do mnie jedzie :). Dałem też fotki testowe kolimacji. Jeżeli dostrzegacie, że coś nie tak z nią, to proszę napisać.

 

Ogniskowa 4500 mm, 100% i 60% mocniej wyostrzona.

Co to za teleskop dokładnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też wczoraj nagrałem Jowisza. Zimno i coś jakby mgła ale nie mgła i spora wilgotność. Ostrzyłem z ręki. To takie ostrzenie, że nie ostrzenie. Widziałem jak ucieka punkt ostrości. Ale napęd już do mnie jedzie :). Dałem też fotki testowe kolimacji. Jeżeli dostrzegacie, że coś nie tak z nią, to proszę napisać.

 

Ogniskowa 4500 mm, 100% i 60% mocniej wyostrzona.

 

 

 

Kolimacja leży...

Jeśli to newton to musisz naprawdę rozebrać teleskop na części, ustawić idealnie offset, pająk, skolimować wyciąg względem tubusa, potem ustawić LW metodą Hamala lub inną "na stałe".

Kolimację LG najlepiej wykonywać kolimatorem optycznym "pudełko po kliszy".

LW już nie ruszamy - never...

Odradzam laser.

Na monitorze to żadna kolimacja, już były dyskusje na ten tamat, krązki dyfrakcyjne wychodzą niemal zawsze dobrze a optycznie jak zobaczysz rozogniskowaną

gwiazdę w wizualu to masz totalny pasztet.

Ręczę Ci, że masz rozkolimowany sprzęt.

 

Tutaj metody:

http://astrofotografia.republika.pl/Kolimacja_teleskopu.htm

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/4121-kolimacja-newtona-pod-astrofoto/

Edytowane przez Lysy
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To VX8, zrobiłem wszystko co pisał Hamal, nawet suplement i robiłem też tak jak tu, z podobnym kolimatorem http://www.astro-baby.com/collimation/astro%20babys%20collimation%20guide.htm

a przed zrobieniem tych zdjęć sprawdziłem na gwieździe i mi się nie spodobało i zacząłem kręcić śrubami w LG. Offset był ustawiony, pająk i wyciąg, wszystko zgodnie z poradnikiem. Widać znowu trzeba wszystko od początku ;).

Edytowane przez *Wojtek*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtku , czy to ten teleskop?

 

teleskop_orion_optics_uk_vx8.jpg

 

Czy ten obraz rozogniskowanej gwiazdy który zamieściłeś jest z ogniska głównego ?

 

Jeśli tak , to zbyt mało żeby dobrze skolimować.

 

To jest dobre na początek kolimacji na gwieździe .

 

Zanim wszystko rozkręcisz , załóż okular o małej ogniskowej np.7mm i sprawdź gwiazdę .

 

Najpierw przed a potem za ogniskiem ( rozkolimowana).

 

Duże powiększenie pokaże ci dokładniej ewentualne błędy kolimacji .

 

Jeżeli nadal będziesz nie zadowolony z kolimacji idź drogą Andrzeja ( Łysy).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.