Skocz do zawartości

Teleskop do astrofotografii 1000-1300zł


TirexusDino

Rekomendowane odpowiedzi

A jeśli dla kogoś przyzwoitymi fotkami będą te robione przez przyłożony telefon do okularu ? A może ktoś na pamiątkę sobie tylko robi ? Ja tak robię, niektóre zjawiska (zaćmienie Słońca, Księżyca) robiłem telefonem właśnie na pamiątkę. Wiadomo że to nie super foty ale dość dużo na nich widać ;) A gdybym miał kamerę ...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeśli dla kogoś przyzwoitymi fotkami będą te robione przez przyłożony telefon do okularu ? A może ktoś na pamiątkę sobie tylko robi ? Ja tak robię, niektóre zjawiska (zaćmienie Słońca, Księżyca) robiłem telefonem właśnie na pamiątkę. Wiadomo że to nie super foty ale dość dużo na nich widać ;) A gdybym miał kamerę ...

Przyzwoite fotki (rysunki i szkice oczywiście takze), niezależnie od posiadanego sprzętu, są bardzo cenne! Pokazują co można wycisnąć z danego sprzętu i do czego można dojść posiadając dany sprzęt (+wiedzę i umiejętności).

Pewnych teleskopów i tak nie prześcigniesz, bo ich w życiu nie będziesz miał! Nie znaczy to oczywiście, ze nie mozna sobie kupowac coraz lepszego sprzętu (chęć zobaczenia więcej jest całkiem naturalna)... w pewnym momencie dochodzimy jednak do sciany!

 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla osoby początkującej uchwycenie czegokolwiek będzie przynosiło ogromną frajdę. Trochę wstyd się przyznać ale uważam, że te zdjęcia ze smartfona są świetne. W życiu nie przypuszczałbym, że można uzyskać taki szczegół na marsie za pomocą smartfona. No ale to kwestia gustu.

Jeżeli zaczyna się dopiero przygodę z tym hobby to nie ma sensu kupować od razu sprzętu za duże pieniądze. Może się okazać, że to nie chwyci i skończymy z wieszakiem na ubrania zawalającym połowę pokoju.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat zbacza w stronę personalnych wycieczek. Niepotrzebnie. Ja również uważam, że przedstawiona kwota jest niewystarczająca i jest to moja opinia. Mając taki budżet i dobre ciemne niebo, postawiłbym na wizual, czyli newton na Dobsonie.

Edytowane przez Łukasz K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrocilismy juz do meritum.

 

Kwestia kwoty vs jakosci wynikow to niestety kwestia gustu i punktu odniesienia. Co dla Ciebie bedzie nieprzekraczalnym minimum, to dla wlasciciela sprzetu za 100k pln czyms nie do zaakceptowania. To jest moja opinia :)

 

Autor watku moze w nie do konca dyplomatyczny ;) sposób wyrazil swoj cel: chce zaczac astrofocic za max 1300 zl i wycisnac z tego tyle co sie da. Proponowanie alternatywy pod postacia wizuala moim zdaniem nie miesci sie w zakresie ktory On rozwaza :) To jak mozemy mu pomoc, to uswiadomic jakich efektow i przy jakim wysilku moze sie spodziewac. Mysle ze link zapodany przez JSC dobrze ten temat uzupelnia.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mając taki budżet i dobre ciemne niebo, postawiłbym na wizual, czyli newton na Dobsonie.

 

Jasne, że od wizuala należałoby chyba zcząć, jednak nic nie stoi na przeszkodzie aby umocowac do okluara telefon lub włożyc do wyciagu kamerkę internetową...

 

Aby nie pisać więc kolejnych niczego nie wyjaśniających postów w stylu jaki wybrać teleskop, niech poczatkujacy zajrzy sobie np. tutaj http://www.ebay.co.uk/gds/Choosing-Your-First-Telescope-for-Astronomy-Complete-Essentials-/10000000013136783/g.html

 

Czywiście widoczek zestackowanego obrazka z kamerki i widoczek w naturze z okularu mogą się znacznie różnić... :)

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomijając kwestie gustu, pisząc w ten sposób obrażasz część forumowiczów.

Powstrzymaj proszę swoje moce i ton wypowiedzi.

Jezeli ktos umieszcza zdjecia w necie i podaje je jednoczesnie ocenie to musi sie liczyc z kazda opinią.

 

IMO te są do dupy. Taki mam gust.

 

Seb

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sebastianus - pomijając kwestię gustu, bo o tym jak wiadomo się nie dyskutuje, nikt nie neguje Twojego prawa do wyrażania własnej opinii. Natomiast nie masz prawa zabijać pasji, która rodzi się w młodym człowieku. Nikt nie powiedział, że od razu trzeba osiągać wyniki godne najwyższych laurów. W pasji liczy się przede wszystkim zdobywanie i poszerzanie wiedzy, a do niej najlepiej dochodzić małymi krokami. Chłopak ma przed sobą całe, długie życie. Ma czas, by zdobyć wiedzę, środki i sprzęt, który pozwoli mu wznieść się na wyżyny astrofotografii. Na razie jasno określił swój cel i środki jakimi dysponuje. Jeśli jesteś mu w stanie doradzić jak dysponując tak skromnymi środkami może rozwijać swoja pasję, to zrób to. Jeśli nie, to pozwól wypowiedzieć się tym, którzy doradzić chcą i mogą.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sebastianus - pomijając kwestię gustu, bo o tym jak wiadomo się nie dyskutuje, nikt nie neguje Twojego prawa do wyrażania własnej opinii. Natomiast nie masz prawa zabijać pasji, która rodzi się w młodym człowieku. Nikt nie powiedział, że od razu trzeba osiągać wyniki godne najwyższych laurów. W pasji liczy się przede wszystkim zdobywanie i poszerzanie wiedzy, a do niej najlepiej dochodzić małymi krokami. Chłopak ma przed sobą całe, długie życie. Ma czas, by zdobyć wiedzę, środki i sprzęt, który pozwoli mu wznieść się na wyżyny astrofotografii. Na razie jasno określił swój cel i środki jakimi dysponuje. Jeśli jesteś mu w stanie doradzić jak dysponując tak skromnymi środkami może rozwijać swoja pasję, to zrób to. Jeśli nie, to pozwól wypowiedzieć się tym, którzy doradzić chcą i mogą.

 

I jest wielce prawdopodobne, że po latach te pierwsze kroki będą najpiękniejszymi wspomnieniami tej przygody.

 

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc temat do zamknięcia. Ja na koniec chciałbym podziękować wszystkim za merytoryczne uwagi i odpowiedzi. Już wiem jaki sprzęt zakupię ;)

A Pan Panie Sebastianie pomylił się Pan w swoim pierwszym poście w tym temacie (mam nadzieję, że nie oburzy się Pan za to, że wyrażam swoje zdanie), ponieważ to nie sprzęt zniechęca do działania tylko ludzie krytykujący wszystko i wszystkich.

 

Pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nim temat całkiem się wyczerpię, przytoczę pewne autentyczne zdarzenie.

Kiedy kilka lat temu zaczynałem interesować się astronomią i mając już pierwszy teleskop i obserwację za sobą, postanowiłem spróbować astrofotografii. Inni robili zdjęcia i przedstawiali je na forum więc ja też chciałem. Poszedłem więc do teleskopy.pl w Krakowie aby kupić złączkę do canona pozwalającą na umieszczenie go w wyciągu teleskopu. Jeden ze sprzedawców obruszył się twierdząc, że wszyscy próbują za wszelką cenę fotografować niebo (zamiast po prostu patrzeć), a potem efekty są opłakane. Kupiłem tą złączkę, ale też wtedy pomyślałem co za buc. Później zrozumiałem że miał sporo racji i nie mam już mu tego za złe.

Inna sprawa, że w sklepie tym pojawiłem się też kilka lat przed tym zdarzeniem i mimo pieniędzy w kieszeni wyszedłem zniesmaczony co z kolei opóźniło moją przygodę z astro o kilka lat. Ale to już inna historia, pasująca raczej do wątku o sklepach astro.

 

Każdy ma prawo do przedstawienia swoich racji. Ja swoje przedstawiłem, dosadnie, ale nikogo konkretnego nie obraziłem. W moją stronę posypały się niechlubne posty. Zdania nie zmieniam. Próbuj. Efekty bedą kiepskie, ale może właśnie to napędzi cie do zgłębienia tematu i wcześniej czy później zaczniesz głebiej siegac do portfela, oj zaczniesz.

 

Mysle ze wlasnie takie twarde podejscie do tematu, kiedy ktos napisze ze zdjecia sa kiepskie, spowoduje ze efekty bedziesz mial co raz lepsze, niz gdybys glaskany przez wszystkich spoczął na laurach.

 

Na jednej ze stron o astrofotografii spotkałem tekst " Zainteresuj syna astrofotografią to nie bedzie miał kasy na fajki, dragi i alkohol". Coś w tym jest.

 

 

 

Seb

Edytowane przez Sebastianus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

250 euro na astrofotografię? Odpuść bo się zniechęcisz.

 

NIE DA SIĘ.

 

Nie mogę się zgodzić...

EQ3-2+prowadzenie RA+SW150/750+lustrzanka - i już można rozpocząć przygodę z astrofotografią. To koszt używek z giełdy na poziomie 1300-1400 zł. Z pewnością wielu Astro fotografów tak zaczynało.

 

pozdrawiam

Przemek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.