Skocz do zawartości

Niezwykła Panorama z Księżyca!


slvmtz

Rekomendowane odpowiedzi

12801-667x334.jpg


Dnia 23 grudnia w 2015 roku księżycowy lądownik Chang’e 3, który wylądował w kraterze Guang Han Gon wykonał kilkadziesiąt zdjęć otaczającego go krajobrazu. Wykonane fotografie zostały udostępnione przez Emily Lakdawalla z organizacji Planetary Society do wglądu publicznego. Okazję tę wykorzystał Tomasz Mielnik, który z 68 zdjęć wykonanych kamerami TCAM z księżycowego lądownika i PCAM na łaziku Yutu wykonał panoramę powierzchni Księżyca.

ZOBACZ PANORAMĘ Z KSIĘŻYCA WYKONANĄ PRZEZ POLAKA!

 

Dzięki panoramie złożonej przez Tomasza Mielnika możemy poczuć się niczym Neil Armstrong, który jako pierwszy człowiek postawił stopę na srebrnym globie. Dookoła osi wokół, której poruszamy naszym widokiem rozpościera się krajobraz księżycowej powierzchni. Widać tam kilka małych kraterów, a także ślady łazika, które z racji braku atmosfery pozostaną na Księżycu przez wieki.

 

Najbardziej urokliwą częścią tego obrazu jest jednak widok naszej planety, której tarcza doskonale widoczna jest na niebie Księżyca. Bardzo łatwo jest zauważyć na niej Amerykę Północną oraz część Ameryki Południowej. W oczy rzucają się również znakomicie uchwycone rafy koralowe wokół wybrzeża na półwyspie Floryda.

Po raz kolejny Tomasz Mielnik pokazał nam swój profesjonalizm. Dzięki jego umiejętnościom mamy okazję podziwiać nie tylko obrazy z powierzchni Księżyca, ale również widoki z Marsa. Wszelkie panoramy wykonane przez Tomasza odnaleźć można na portalu:

TomaszMielnik.pl

 

Edit. Sonda robiła zdjęcia które kończyły się delikatnie nad horyzontem. Więc Ziemia nie jest z tego przekazu. To ogólnodostępne zdjęcia od NASA :)

Edytowane przez slvmtz
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomasz Mielnik zarejestrował się na naszym forum, fajnie byłoby jakby podzielił się swoimi uwagami, doświadczeniem, itp. Widać, że ma spore umiejętności :)

Tomek jest bardzo skromny, i jak sam mi kiedyś powiedział zwykły z niego fotograf, który od czasu do czasu ujmie sprzętem niebo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paskudny fotomontaż z Ziemią.

 

Nie dość że zajmuje ponad 22 stopnie na niebie, ma atmosferę rozciągającą się setki km nad powierzchnie, to jeszcze przedstawia widok na Amerykę Północną - raczej nie do pomyślenia na chińskiej panoramie ;).

 

Może najpierw zapytaj Tomka czy możesz tu wklejać jakieś jego materiały, bo pewnie przygotował by wersje bez wklejanej Ziemi i Słońca i zebrał sporo "polubień". A tak to jest lekki zgrzyt.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegów :)

 

Sławkowi udostępniłem i pozwoliłem skorzystać z materiałów więc spoko :)

 

Moje spostrzeżenia są takie że Chińczycy robią zdjęcia do panoram w podobnej jakości i dokładności (w sumie niedokładności) jak amerykanie na Marsie.

Z całego materiału trzeba wybrać te najodpowiedniejsze i okazuje się że panorama sama się nie złoży. Tzn. nieprecyzyjnie są zrobione zdjęcia w porównaniu do tego jak powinno się robić panoramy.

Temat bardzo szeroki, więc pominę proces składania.

Błędy łączenia są bardzo duże co zmusza do siedzenia i ręcznego poprawiania łączy, co gdzie nie gdzie widać ;) wiem i wiedzę i mam świadomość że nie jest idealna.

Dalej.

Brak całkowicie dołu. Pomogłem sobie zdjęciami z innego dnia, łazik nie zmienił położenia, więc nie widzę problemu.

Zdjęć dalej nie było wystarczającą na dół, więc reszta to cienka improwizacja :)

 

Zdjęcia kończą się na horyzoncie :) Odpowiadam koledze Procjonowi.

To jest tylko moje spojrzenie na to co tam było.

Wstawił bym księżyc bez Ziemi i Słońca narzekałbyś na to że nic nie ma, bo przecież niemożliwe jest żeby z Księżyca nie było widać Ziemi.

Ale spoko każdy ma prawo ocenić po swojemu :) Mi też to nie za bardzo opowiada, ale poprawiać nie będę.

3 dni siedzenia po paręnaście godzin.

No i w sumie to tyle :)

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paskudny fotomontaż z Ziemią.

Nie dość że zajmuje ponad 22 stopnie na niebie [...]

i jest strasznie podkolorowna i przefiltrowana żeby ślicznie wyglądać, tymczasem po panoramie spodziewalibyśmy się realistycznego widoku, tak żeby sobie wyobrażać że stoimy na księżycu i się rozglądamy.

a tu nagle plastikowa dekoracja ze szkolnego teatrzyku. no nie róbmy szopki z kosmosu :D

 

ale sama panorama super! :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marku wybacz, ale nie lubię ludzi twojego z twoim charakterem... bez urazy... już tłumaczę dlaczego:

 

Tomek, jako amator który z astronomią ma do czynienia przypadkiem od czasu do czasu jest człowiekiem niedoinformowanym w pewnych kwestiach stąd pewne błędy w panoramie. My - ludzie, którzy z astronomią mamy do czynienia na poziomie troszkę bardziej zaawansowanym - potrafimy je wychwycić, a On jako zupełny amator ma z tym trudności. Czy jest to jednak powód do krytyki? Ja uważam, że nie, ponieważ większość ludzi, którzy oglądają panoramy Tomasza są na równi z nim jeśli chodzi o astronomię. Każdy z nas ma inne zainteresowania i w czymś innym czuje się dobrze. Tomek to fotograf, który kocha robić zdjęcia i jest z tego znany w swojej okolicy. To osoba, którą bardzo szanuję i podziwiam za to, co robi dla społeczeństwa, bowiem lepiej robić coś niż w ogóle się za to nie zabierać. Takie działanie sprawi wkrótce, że samemu na podstawie praktycznych doświadczeń dojdzie się do pewnych wiadomości, czy też wniosków, które z czasem w sensowny się sposób wykorzysta.

 

Ta panorama, jak mniemam powstała nie w celach naukowych, ale widokowych -, by cieszyć oko z tego też względu uważam, że szukanie na siłę pewnych nieścisłości, jest wyrazem zazdrości, że komuś się udało i działaniem według schematu "sam nie mogę, ale jemu też nie dam". Tomek, jako druga osoba na świecie zmontował taką panoramę... zastanówmy się, co to może oznaczać? Być może niewielu ludzi to potrafi? Sam próbowałem się zabrać za podobne zajęcie, ale wymaga ono niezwykłej cierpliwości, dlatego biorąc pod uwagę te doświadczenia nie mogę krytykować kolegi, a będę go bronił. Może działam wbrew zdrowemu rozsądkowi, ale co mi tam...

Edytowane przez slvmtz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marku wybacz, ale nienawidzę ludzi twojego pokroju... bez urazy... już tłumaczę, dlaczego:

Trochę mocno, ale Twój wybór.

 

Tomek, jako amator który z astronomią ma do czynienia przypadkiem od czasu do czasu (...)

ponieważ większość ludzi, którzy oglądają panoramy Tomasza są na równi z nim jeśli chodzi o astronomię.

No dobra, ale kolega tej panoramy nie wrzucił na onet, albo inne onephoto, tylko na forum astronomiczne. Stety-niestety musisz się liczyć z "branżową" reakcją ludzi z branży :)

 

Tomasz - witamy na forum i fajnie, że zaprezentowałeś swoją pracę, mam nadzieję że nie ostatnią :)

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ziemia na ekranie komputerowym ma około 6 stopni, a powinna mieć dwa stopnie (skoro Łysy na naszym niebie ma pół stopnia, a Ziemia jest 4x większa) wiec jest tylko trzy razy za duża.

W dodatku ten zarzut jest prawdziwy tylko o ile zakładamy że człowiek nie patrzy przez lornetkę lekko powiększającą.

 

W sumie śliczna sprawa i nawet daje się z sensem mocno powiększać czyli jakby przybliżać.

 

Patrzyłam pod nogi na lądownik i rzeczywiście tam chyba doszło do jakiegoś kompromisu - ale i tak Chińczycy by za dużo z bliska nie pokazali ;)

 

Pozdrawiam

pano.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zwykle hejterów Ci u nas pod dostatkiem. Zwykle są to te same osoby.

Sprawa wygląda pewnie tak, że Tomek zapewne z celach czysto pasjonackich złożył zdjęcie. Pecha miał, bo slvmtz wrzucił na to forum. Tymczasem jak zwykle grupa "medrków" hejterów, zwykle nic nie potrafiących oprócz dywagacji przywala się do czego może.

Zero tolerancji rzekłbym od małpy powstałeś i małpą zostałeś :D

 

Trochę zmodyfikowałem zdjęcie. Po lewej to Twoje fatalne zdjęcie, po prawej trochę lepsze :)

porpor.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo do działu "astrofotografia" dał!
A w tym dziale każdy przejaw fotomontażu i nieprawidłowości jest od razu wypunktowany. I nie jest to jedyny przykład i jedyne zdjęcie, na którym ktoś wskazuje nieprawidłowość.

Trzeba było dać do "fotografii i grafiki" albo do "space-artu" i nie byłoby problemu!
:D

 

Zdjęcie ciekawe. Sporo pracy włożone. Po co bić pianę?
Tomku, witamy na forum! Czekamy na więcej :)

 

Co do słowa "nienawiść" użytego w tym wątku, a potem poprawionego (bardzo dobrze, że poprawionego): Tego słowa powinno się unikać zarówno teraz, jak i we wszystkich późniejszych latach swojego życia w stosunku do jakiejkolwiek osoby z jakiegokolwiek zakątka planety.

Edytowane przez wimmer
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a gdyby ktoś chciał naprawdę realistycznego widoku to trzeba jeszcze mocno sciemnić całą panoramę żeby względną jasność księżyca i ziemi pasowały do siebie

mun.jpg

niestety, przy ściemnianiu napotykamy problem bo panorama jest przepalona w miejscach gdzie widać jasne elementy lądownika, ale czy to wada oryginalnych chińskich zdjęć czy tylko skutek obróbki przy sklejaniu? jeżeli to drugie to możnaby jeszcze coś z tego wyciągnąć.

Zdjęcie ciekawe. Sporo pracy włożone. Po co bić pianę?

 

właśnie dlatego!

szkoda psuć 3 dni siedzenia nad panoramą takim drobiazgiem, który można poprawić w 15 minut. oczywiście mam na myśli tylko wielkość i cukierkowość ziemi, bo dostosowanie jasności to może być grubsza sprawa.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ziemia mniejsza jeśli komuś tamta przeszkadzała. :)

Nie ma zdjęć Ziemi z tamtego miejsca i w tamtym czasie. Więc wszelkie dywagacje że tutaj jest tyle razy większa, a tam tyle razy mniejsza są trochę nie na miejscu.

Nie chodziło o pokazanie Ziemi, tylko Księżyca.

 

Było pytanie o prześwietlania w jasnych partiach.

Nie oglądajcie zdjęć na laptopach :) Pisać kod można.

W miarę możliwości będą panoramy też inne.

Panoramę z Marsa widzieliście ? :)

http://tomaszmielnik.pl/16-metrowa-wydma-na-marsie-curiosity-dzien-1197/

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no dobra, podoba ci się taka ziemia, super, przecież nie chcemy ci jej zabrać tylko sobie astronomicznie dyskutujemy o tym jak taka scena wyglądałaby na prawdziwym zdjęciu. z przyzwyczajenia założyliśmy (przynajmniej ja), że skoro ktoś korzysta z prawdziwych zdjęć z księżyca to celem jest maksymalny realizm. ale przecież nie musi być.

 

nie rozumiem tylko dwóch rzeczy:

  • jak to możliwe że po 3 dniach wgapiania się w to zdjęcie dowiadujesz się dopiero ode mnie że jest przepalone?
  • co to znaczy "pisać kod można"?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeca ten kod jest małymi literami więc chodzi najpewniej o ściemniający to Cię zachęcił do ściemniania programowego (chyba nie uznał hipotezy o przepaleniu albo uznał, że można se z tym poradzić).

 

Zgaduję, że chodziło ci o punkt wskazany na obrazku?! Kto go "podbił" na taką biel? Chińczycy, Tomek czy natura sama. I czy ta biel jest za bardzo biała (względem reszty).

 

Mnie się podoba rozmiar tej nowej Ziemi na ekranie (naukowo - udowodniłem zresztą wcześniej, że mam rację; nie hejtuję; a małpiego przodka mam wspólnego z każdym piszącym w tym wątku)

i podoba mi się fakt, że ma fazę - bo przynajmniej nie rzuca się w oczy jej elipsoidowanie się w pewnych ujęciach - gdy była okrągła.

 

Pozdrawiam

p.s.

a jeszcze w kwestiach, które poruszył Wimmer przypomniało mi się trochę może związane zalecenie-ostrzeżenie

Gdy wyruszasz na zemstę, wykop dwa groby (słynna myśl Konfucjusza)

 

 

sz.jpg

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.