Skocz do zawartości

Wysokie szumy - co robić...?


Przemek 1976

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich.

05.03.2016 wykonałem 18 ujęć M42 które następnie zestokowałem w DSS. Parametry to: SW 150/750, detektor- Nikon d80, ISO 1250, 18 light x 120 sek. do tego klatki kalibracyjne

Ni jak nie mogę pozbyć się szumów i ziarna...to pewnie przez wysokie ISO. Proszę szanownych forumowiczów o pomoc, co robić...? Jak zlikwidować te paskudne szumienie...? Dodatkowo w górnej części zdjęcia pojawiają się dziwne plamy, rozjaśnienia kadru, nie wiem do końca jak to zdefiniować. Mam teorię iż przyczyną tych przejaśnień kadru jest wyciąg. Lecz czy tak jest....?

Proszę o radę.

pozdrawiam

Przemek

 

M42_007_kolor.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to zdjęcie to już stack czy pojedyncza fotka? Im mocniej się "wyciąga" tym bardziej ujawnia się szum.

Są różne metody stackowania dające trochę różne efekty - ogólnie cała astrofotografia opiera się na walce - głownie z szumem.

Są różne metody odszumiania - zaimplementowane chyba w większości programów graficznych - ale to nie jest panaceum.

Pojaśnienia kadru to taka cecha aparatu - wygugluj "nikon d80 amp glow" i zobacz w grafice. Dobrze zrobiony "dark" powinien usunąć "amp glow".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to zdjęcie to już stack czy pojedyncza fotka? Im mocniej się "wyciąga" tym bardziej ujawnia się szum.

Są różne metody stackowania dające trochę różne efekty - ogólnie cała astrofotografia opiera się na walce - głownie z szumem.

Są różne metody odszumiania - zaimplementowane chyba w większości programów graficznych - ale to nie jest panaceum.

Pojaśnienia kadru to taka cecha aparatu - wygugluj "nikon d80 amp glow" i zobacz w grafice. Dobrze zrobiony "dark" powinien usunąć "amp glow".

zdjęcie jest po stosowaniu. W. PS zostało pociągnie krzywym. ...i to wszystko.

Dodam jeszcze że wyłączyłem w aparacie funkcję "automatyczna redukcja szumów.".

A co do darów to żeczywiecie, nie dodałem...:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemek, pisz uważniej bo ostatni post to rebus... Generalnie Nikon , w tym także i mój D60 a prawie z tej samej półki co Twój, nadaje się jedynie do ćwiczeń astrofoto. Poziom szumów wynika z samej konstrukcji elektroniki i matrycy i ciężko sie tu spodziewać jakiś spektakularnych wyników. Możesz spróbować zwiększyć czas naświetlania, możesz zmniejszyć ISO, ale wiele lepiej nie będzie. To są świetne kamery i Nikon oferuje naprawdę dobrą optykę ale nie do zastosowań astro...Nawet najnowsze konstrukcje z tej stajni są daleko za Canonem...

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informację...

Czyli muszę stosować mniejsze ISO. A czy dłuższe czasy naświetlania nie spowodują większego szumu...?. Może powinienem ponownie uruchomić automatyczne odszumianie w aparacie...?. Mam jeszcze pytanie w kontekście jasnych placków w górnej części kadru. Im bardziej wyciągam zdjęcie tym są bardziej widoczne i przeszkadzają.Czy wynika to z nieprecyzyjne mechaniki wyciągu...?.Czy możliwe aby jakieś niepożądane światło rejestrowalo się na matrycy,poza moją kontrolą...?. Co do detektora to mam do dyspozycji jeszcze nikona d700 lecz waży ponad 2 kg i jest to niezłe wyzwanie dla mojego wyciągu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informację...

Czyli muszę stosować mniejsze ISO. A czy dłuższe czasy naświetlania nie spowodują większego szumu...?. Może powinienem ponownie uruchomić automatyczne odszumianie w aparacie...?. Mam jeszcze pytanie w kontekście jasnych placków w górnej części kadru. Im bardziej wyciągam zdjęcie tym są bardziej widoczne i przeszkadzają.Czy wynika to z nieprecyzyjne mechaniki wyciągu...?.Czy możliwe aby jakieś niepożądane światło rejestrowalo się na matrycy,poza moją kontrolą...?. Co do detektora to mam do dyspozycji jeszcze nikona d700 lecz waży ponad 2 kg i jest to niezłe wyzwanie dla mojego wyciągu...

 

Zapoznałeś się z moim postem? Po tym co napisałeś wnioskuję że nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemek, pisz uważniej bo ostatni post to rebus... Generalnie Nikon , w tym także i mój D60 a prawie z tej samej półki co Twój, nadaje się jedynie do ćwiczeń astrofoto. Poziom szumów wynika z samej konstrukcji elektroniki i matrycy i ciężko sie tu spodziewać jakiś spektakularnych wyników. Możesz spróbować zwiększyć czas naświetlania, możesz zmniejszyć ISO, ale wiele lepiej nie będzie. To są świetne kamery i Nikon oferuje naprawdę dobrą optykę ale nie do zastosowań astro...Nawet najnowsze konstrukcje z tej stajni są daleko za Canonem...

 

Tak...prawdziwy rebus...:). Pisałem na tablecie i nie zauważyłem jak automat zmieniał wyrazy na domyślne...

Chciałem napisać: "zdjęcie po stokowaniu"....oraz " w PS zostało potraktowane krzywymi".

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Więc biorąc pod uwagę Wasze sugestie to powinienem:

1. Znacząco zwiększyć ilość materiału.

2. Zmniejszyć ISO.

3. Wydłużyć czas naświetlania.

 

 

HAMAL mi przeszkadza że tylko 30 min. Dozbieram jeszcze około 120 min. Chciałbym jednak się dowiedzieć czy to wprowadzi zasadniczą zmianę w ilości szumu,czy będzie to tylko kosmetyczna zmiana dla d80.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większa ilość materiału zawsze zmniejszy ilość szumu, a osoby początkujące czytając powyższy wątek mogły by odnieść wrażanie że coś jest nie tak z Twoją obróbką a nie tu leży przyczyna bo materiał jak na taki sprzęt i czas jest dobry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Więc biorąc pod uwagę Wasze sugestie to powinienem:

1. Znacząco zwiększyć ilość materiału.

2. Zmniejszyć ISO.

3. Wydłużyć czas naświetlania.

 

 

HAMAL mi przeszkadza że tylko 30 min. Dozbieram jeszcze około 120 min. Chciałbym jednak się dowiedzieć czy to wprowadzi zasadniczą zmianę w ilości szumu,czy będzie to tylko kosmetyczna zmiana dla d80.

Pozdrawiam

nazbieraj wiecej materialu, zestackuj mniejsza ilosc, potem wieksza ilosc, obrob identycznie i bedziesz widzial roznice.

sam ocenisz ile Ci trzeba klatek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich.

05.03.2016 wykonałem 18 ujęć M42 które następnie zestokowałem w DSS. Parametry to: SW 150/750, detektor- Nikon d80, ISO 1250, 18 light x 120 sek. do tego klatki kalibracyjne

Ni jak nie mogę pozbyć się szumów i ziarna...to pewnie przez wysokie ISO. Proszę szanownych forumowiczów o pomoc, co robić...? Jak zlikwidować te paskudne szumienie...? Dodatkowo w górnej części zdjęcia pojawiają się dziwne plamy, rozjaśnienia kadru, nie wiem do końca jak to zdefiniować. Mam teorię iż przyczyną tych przejaśnień kadru jest wyciąg. Lecz czy tak jest....?

Proszę o radę.

pozdrawiam

Przemek

 

W PS wgraj plugina Noiseware 5 :) tym skutecznie możesz odszumić fotkę ale tez bez przesady by zdjęcie nie było za mocno galaretowate :) mały szumik wygląda bardziej naturalniej . Oczywiście najlepiej nazbierać więcej materiału + klatki kalibracyjne ale jak wiadomo pogoda teraz nie dopisuje więc z tym większym materiałem kiepsko ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nazbieraj wiecej materialu, zestackuj mniejsza ilosc, potem wieksza ilosc, obrob identycznie i bedziesz widzial roznice.

sam ocenisz ile Ci trzeba klatek.

tak zrobię....to dobry pomysł przy tym setupie...mam nadzieję że zdążę z Orionem do wiosny.

Czekam tylko na pogodę....a ta nie jest łaskawa

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informację...

Czyli muszę stosować mniejsze ISO. A czy dłuższe czasy naświetlania nie spowodują większego szumu...?. Może powinienem ponownie uruchomić automatyczne odszumianie w aparacie...?. Mam jeszcze pytanie w kontekście jasnych placków w górnej części kadru. Im bardziej wyciągam zdjęcie tym są bardziej widoczne i przeszkadzają.Czy wynika to z nieprecyzyjne mechaniki wyciągu...?.Czy możliwe aby jakieś niepożądane światło rejestrowalo się na matrycy,poza moją kontrolą...?. Co do detektora to mam do dyspozycji jeszcze nikona d700 lecz waży ponad 2 kg i jest to niezłe wyzwanie dla mojego wyciągu...

Nie, zwiększenie czasu naświetlania nie zwiększy szumów. Za to zmniejszenie ISO zmniejszy szum, wiec wyjdziesz na plus. A najważniejsze, to jak koledzy mówią, zebrać znacznie więcej materiału i będzie dobrze. Ja też mam D80 i można nim zrobić bardzo dobre zdjęcia, jak tylko jest dużo materiału. Na pewno jesteś w stanie uzyskać co najmniej tyle, jak nie więcej, co Ci wszyscy Canonowcy z puszkami rangi 450D :)

Już CI ktoś napisał, czym są te "placki". One nie są wynikiem wpadania żadnego światła do teleskopu, to nie jest światło. Matryca rejestruje po prostu ciepło generowane przez wzmacniacz i wygląda to na zdjęciu jak czerwone pojaśnienia. Nazywa się to amp glow, jak już zostało powiedziane. A usuwa się to za pomocą darków, które radzę Ci zrobić.

 

Człowieku, jak masz D700 to wsadzaj go w wyciąg i foć! Jest ciężki, ale nie będzie za bardzo odstawał z wyciągu, wiec ugięcia nie będą takie duże. Moim zdaniem wyciąg powinien spokojnie dać radę. Jeśli nie, to zmień wyciąg, bo focenie przez starego D80, gdy w torbie kurzy się D700 to zwykła strata czasu...

 

A i przyłóż się bardziej do ustawienia ostrości następnym razem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, zwiększenie czasu naświetlania nie zwiększy szumów. Za to zmniejszenie ISO zmniejszy szum, wiec wyjdziesz na plus. A najważniejsze, to jak koledzy mówią, zebrać znacznie więcej materiału i będzie dobrze. Ja też mam D80 i można nim zrobić bardzo dobre zdjęcia, jak tylko jest dużo materiału. Na pewno jesteś w stanie uzyskać co najmniej tyle, jak nie więcej, co Ci wszyscy Canonowcy z puszkami rangi 450D :)

Już CI ktoś napisał, czym są te "placki". One nie są wynikiem wpadania żadnego światła do teleskopu, to nie jest światło. Matryca rejestruje po prostu ciepło generowane przez wzmacniacz i wygląda to na zdjęciu jak czerwone pojaśnienia. Nazywa się to amp glow, jak już zostało powiedziane. A usuwa się to za pomocą darków, które radzę Ci zrobić.

 

Człowieku, jak masz D700 to wsadzaj go w wyciąg i foć! Jest ciężki, ale nie będzie za bardzo odstawał z wyciągu, wiec ugięcia nie będą takie duże. Moim zdaniem wyciąg powinien spokojnie dać radę. Jeśli nie, to zmień wyciąg, bo focenie przez starego D80, gdy w torbie kurzy się D700 to zwykła strata czasu...

 

A i przyłóż się bardziej do ustawienia ostrości następnym razem :)

 

Dzięki za radę...o to mi właśnie chodziło.

Jestem dużo mądrzejszy (w temacie foto DS...:)...

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam D80 i można nim zrobić bardzo dobre zdjęcia, jak tylko jest dużo materiału. Na pewno jesteś w stanie uzyskać co najmniej tyle, jak nie więcej, co Ci wszyscy Canonowcy z puszkami rangi 450D :)

 

Człowieku, jak masz D700 to wsadzaj go w wyciąg i foć!

Niestety nie mogę się z Toba zgodzić. Canon 450D ma matryce wyraźnie lepszą od tej, którą miałem w 400D, a ten z kolei ma lepszą od tej z Nikona D80. Do tego Canony nie odszumiają Raw'ów.

 

Nikon D700 to bardzo fajny aparat ale on również odszumia mocno długoczasowe Rawy. Widać to szczególnie na kontrastowych krawędziach, ale w głębszych cieniach pewnie też "miesza".

 

Oczywiście nie skreśla to obu tych aparatów z zastosowań astro-foto, ale z pewnością nieco podważa sens stackowania już odszumionego materiału.

 

Mimo wszystko myślę że dwie rzeczy będą kluczowe:

- niższe ISO,

- mocniejsze naświetlenie klatek (z pikiem na histogramie być może aż do połowy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie robiłem szczegółowych testów, ale robiłem zdjęcia zarówno Canonem 450D, jak i Nikonem D80 i nie zauważyłem, żeby Canon miał przewagę. Nikon nie odszumia rawów. Ta operacja, którą wykonuje ma nieco inny charakter, a przede wszystkim jest bardzo subtelna. Podważa sens stackowania? Powiedz to zdjęciom, które stackowałem :) Zdjęcia z Nikona stackują się równie dobrze, jak te z Atika. Być może (nie spotkałem się z żadnymi testami) jakaś kosmetyczna różnica między stackiem z Nikona, a Canona będzie z uwagi na tą ingerencję w rawy, ale efekt jest co najwyżej nieznaczny i na pewno nie może skreślić sensu stackowania rawów Nikona. Rozmawiamy tutaj o subtelnościach, a nie wielkich różnicach.

 

W każdym bądź razie, zarówno Canon 450D, jak i Nikon D80 mają lipne (bo stare) matryce :) D700 to już aparat innej generacji i jest po prostu nieporównywalnie lepszy.

Edytowane przez MateuszW
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Człowieku, jak masz D700 to wsadzaj go w wyciąg i foć! Jest ciężki, ale nie będzie za bardzo odstawał z wyciągu, wiec ugięcia nie będą takie duże. Moim zdaniem wyciąg powinien spokojnie dać radę. Jeśli nie, to zmień wyciąg, bo focenie przez starego D80, gdy w torbie kurzy się D700 to zwykła strata czasu...

 

A i przyłóż się bardziej do ustawienia ostrości następnym razem :)

Witam.

żecz w tym że D700 nie ma prawa się kurzuć. .. pracuje solidnie od rana do wieczora....:) Chciałem zwyczajnie go oszczędzić na plenerowe wypady i miałem wątpliwość co do jakości wyciągu w którym miałby siedzieć...:)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.