Skocz do zawartości

Co kupić do fotografowania mgławic i galaktyk


mbu2016

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Chcę rozpocząć przygodę z fotografowaniem mgławic i galaktyk. Na zakup teleskopu, montażu i osprzętu mam około 15 tyś zł.

Proszę o poradę co najlepiej kupić (marka/model) w takim budżecie. Początkowo planowałem zakup Celestron CPC Deluxe 800 HD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Celestron CPC Deluxe 800 HD w wersji widłowej nie nadaje sie do astrofoto. Mozna dokupic klin paralaktyczny za 1,5k ale to nie ma wiekszego sensu, silniki wysokoobrotowe w tym montazu nie sa dobre do prowadzenia na dlugich czasach. CPC to teleskop bardziej pod planetki.

Do astrofoto najbardziej uniwersalny bedzie dobry refraktor na montazu EQ + kamera CCD. Moze np Skywatcher Equinox 120 ED (albo innej firmy - tu wybor jest spory) + HEQ5 + np kamera Atik 314. Powinno sie dac zmiescic w 15k. Druga opcja to astrograf w systemie Newtona, ale wtedy montaz musi byc mocniejszy.

Edytowane przez sq7ro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku możesz spróbować z refraktorami APO o krótkiej ogniskowej, będzie ci prościej, np TSapo 65q sprawdzone w boju, albo inne małe apo, albo dobry obiektyw foto jak masz np Canon L200 2.8 - czasami jest tak że ma się już obiektyw i można go użyć do kilku celów. Jak ci się spodoba i nabierzesz doświadczenia, zmienisz na większy i lepszy jakościowo refraktor. Newtony są trudne dochodzi precyzyjna kolimacja, i są sporych rozmiarów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie nie nadaje się do mgławic a i do galaktyk średnio. Ogniskowa 2 metry nie jest do ogarnięcia w astrofotografii długo-czasowej w tym zakresie finansowym o którym napisałeś a światło F10 czyni z tej tubki optykę do planet i niektórych specyficznych obiektów DS np. mgławic planetarnych.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest spoko, ale nie wiem czemu sie uparles na celestrona SCT :) Ma dosc duza ogniskowa a do mglawic nie zawsze sa potrzebne az takie przyblizenia, pomijajac ze jest dosc wolny przy f/10. SCT ma sens do foto DS kiedy dolaczysz mu Hyperstara i kamere ktora nie bedzie zaslaniac pola widzenia. Poza tym 15k chciales razem z kamera a teraz wydasz ze 13k na sam teleskop z montazem. Jak bym mial brac SCT to min 9.25" i to tez wlasnie pod ksiezyc i planetki.

 

Edit: No i Maciek mnie ubiegł w odpowiedzi :)

Edytowane przez sq7ro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokładnie nie widziałem jeszcze ostrego zdjęcia DS z tego SCT w ich wersji HD aplanatycznej, nawet z hyperstarem :(

ja sie mocno zwijałem by zmieścić się w 13k na mały zestaw astro 65q TS APO, kamerka qhy8L, i montaż Taka najmniejszy EM10 bodajże. - miałem wszystko używane z giełdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SCT nie nadaje że do Dsów. To znaczy można, ale po co się przedzierać ciernistym szlakiem skoro inne drzwi są szeroko otwarte.

 

Napiszę nieco przewrotnie, odnosząc się wprost to tytułu wątku. Wbrew pozorom galaktyki i mgławice, z powodu dużej różnicy rozmiarów, mogą wymagać nieco innego profilu sprzętowego.

Do rozległych mgławic wodorowych: refraktor klasy APO, powiedzmy w rozmiarze 65-80-90. Tu liczy się pole widzenia, bo znaczna część mgławic jest zwyczajnie duża.

Do galaktyk: newton 150-200. Tu z kolei liczy się ogniskowa, bo znaczna część galaktyk to obiekty stosunkowo małe.

Montaż paralaktyczny. O udźwigu dostosowanym do setupu i zasobności portfela.

Potem to już z górki. :) "Tylko" wybór kamery i skompletowanie reszty klamotów do zestawu.

 

Pozdrawiam!

 

 

Edytowane przez poldip
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby rozpocząć fotografowanie 15 tys wystarczy z okładem . Piszę o rozpoczęciu , a nie o sprzęcie docelowym . Mam Heq-5 , ts65q, canona 1000d , guiding alccd 5-IIc , szukaczo guider - zestaw raczej na szersze kadry - 8000 -9000 zł . Do galaktyk potrzebna jest ogniskowa - na razie eksperymentuję z sct 8 cali z reduktorem - trudno polecić taki zestaw - no ale mam . Newtony mnie nieco irytują - może dlatego ,że mam 150/600 i kolimacja jest upierdliwa. Mając w tej chwili w garści 15 tys - zmieniłbym montaż na neq-6 ( waga nie ma dla mnie znaczenia, a nośność perspektywiczna) , plus kamera astro do 4500 zł , pozostałbym przy ts 65 . Oczywiście podzespoły nie są renomowanych firm , ale na początek można się pobawić. Skupiłbym się raczej na opanowaniu rzemiosła , a potem , kiedy ogarniesz co i jak dokupić np RC .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to ma być początek, to radzę HEQ5/NEQ6 + TS APO 65Q. Taki montaż spokojnie wystarczy, a 65Q, żeby nie musieć walczyć z flattenerami itp. Odpadnie chociaż jeden problem. Do tego Sky-Watcher 80/400 i kamerka typu QHY5/Orion SSAG do guidingu, a jako główny detektor używany Canon 450D do wyrwania na znanym portalu aukcyjnym za 400-500 zł. Jak się dobrze trafi, to za całość wyjdzie ok. 8 tysięcy łącznie z jakimiś dodatkowymi złączkami, kablami i innym osprzętem.

Sprzęt nie będzie docelowy, ale jak się astrofoto jednak nie spodoba, to mniej kasy będzie utopionej, a sprzedać Canona i kupić kamerkę, albo wymienić teleskop na coś większego zawsze można. Jednak do dłuższych tub już na początku lepiej zainwestować w NEQ6.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Chcę rozpocząć przygodę z fotografowaniem mgławic i galaktyk... co najlepiej kupić (marka/model).... Początkowo planowałem zakup Celestron CPC Deluxe 800 HD.

 

Nie gniewaj się i nie piszę tego aby Cię w jakiś sposób zniechęcić ale wydaje mi się, że generalnie o astrofotografii nie masz za bardzo pojęcia dlatego wpierw polecam przeczytać kilka tematów związanych z tym zagadnieniem. Bo sztuką wcale nie jest wydanie dużo pieniążków na zestaw ale sztuką jego skompletowanie z głową ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie gniewaj się i nie piszę tego aby Cię w jakiś sposób zniechęcić ale wydaje mi się, że generalnie o astrofotografii nie masz za bardzo pojęcia dlatego wpierw polecam przeczytać kilka tematów związanych z tym zagadnieniem. Bo sztuką wcale nie jest wydanie dużo pieniążków na zestaw ale sztuką jego skompletowanie z głową ;)

 

oczywiście się nie gniewam, te duże pieniążki ciężko zarobiłem i dlatego pytam zamiast je najpierw wydać a później piszczeć. Jak słusznie zauważyłeś bladego pojęcia nie mam więc gromadzę najpierw wiedzę. Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy doradzają sprzęt astronomiczny, a ja klasycznie, polecę fotograficzny.

Kup lustrzankę Canona. Najlepiej używanego 5D mark II - świetny sprzęt w rozsądnej kasie. Do tego dorzuć dobry obiektyw. Canon 200mm f2.8L albo 100mm f2.8L, albo 400 f5.6L. Do prowadzenia dobry montaż paralaktyczny + prosty zestaw do guidingu.

Potrzebny będzie jeszcze laptop do prowadzenia sesji. Grzałki do obiektywów i zasilanie setup-u możesz zrobić samodzielnie, tanim kosztem.

Jak się dobrze postarasz, to zmieścisz się w budżecie.

Miej na uwadze, że opanowanie takiego zestawu - choć łatwiejsze niż klasycznego (kamera astro + refraktor) - wymaga czasu i zaangażowania. W skrajnym przypadku może się okazać, że kasa poszła, a zdjęć nie ma.

 

PS

Zajrzyj do mnie na stronę - link w stopce. Przeglądnij wpisy od marca 2013 do września 2014. Wszystkie zdjęcia astro zrobione są zestawem fotograficznym + montaż.

Edytowane przez Loki
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Loki dobrze prawi, mam 100-400 f5.6L fajnie się spisuje to szkło chociaż trochę ciemne, ale 200 L też było by super, a w przyszłości jak byś chciał podłączyć pod to dedykowana kamerkę to Goptic robi fajne złączki pod obiektywy Canona. I zawsze masz sprzęt też do użytku dziennego więc zyskujesz na funkcjonalności dzień/noc. W sumie z lustrzanką jest to samo, a jak ci się Canon znudzi i będziesz miał chęć na obiektyw o bardzo wysokiej jakości, to będziesz mógł zakupić super szkło Zeissa stałka z bagnetem do Canona - lepsze niż Canonowskie, tylko drogie :( 75mm albo 100mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie nikt o tym nie napisał, a wydaje mi się osobiście że od tego należałoby zacząć.

Zaznaczam nie jestem autorytetem astrofoto.

Kolego mbu2016 wg mnie najlepiej gdybyś wybrał się na jakiś zlot lub spotkanie miłośników astronomii i zobaczył na czym polega ta cała zabawa to wg. mnie na początek daje najwięcej.

Można popatrzeć na bardziej doświadczonych kolegów, zobaczyć ile trwa rozłożenie setupu, ile trwa kalibracja, jak generalnie się takie piękne astrofotki robi :) (pomijając późniejszy post-processing). Później porównać te całe wysiłki kolegów z ich sprzętem i z efektami i zastanowić się "co Cię bardziej kręci".

pk

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy doradzają sprzęt astronomiczny, a ja klasycznie, polecę fotograficzny.

Kup lustrzankę Canona. Najlepiej używanego 5D mark II - świetny sprzęt w rozsądnej kasie.

PS

Zajrzyj do mnie na stronę - link w stopce. Przeglądnij wpisy od marca 2013 do września 2014. Wszystkie zdjęcia astro zrobione są zestawem fotograficznym + montaż.

 

Ja podobnie doradzę z tym że rozszerzę możliwości o mały teleskop TS APO 65Q , 5DmkII lub używany 6D to optymalne rozwiązanie dla początkującego ze sporym funduszem.

Ewentualnie Canon 300mm/F4.

Jak Ci się spodoba to przejdziesz na astro-kamery a jak nie to lustrzanka i tak się przyda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.