Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Myślę że ten Beelink jest ok. Dużo Chińczycy robią TV boxów, i chyba po kosztach - ten jest dość drogi bo z Intelem pod windę ale coś za coś.

Za NanoPi płaciłem $80 (już z przesyłką), do tego musiałem dokupić trochę modułów po parę złotych: 4 portowy relay, modulik PWM, konwertery napięcia pulldown, jakieś gniazdka... i wydrukować sobie obudowę. Trzeba też było poświęcić bezcenny czas oraz trochę zdrowia na poskładanie tego do kupy i uruchomienie ;), w Linuxie jest oczywiście bardziej pod górkę.

Całe oprogramowanie jest rzecz jasna darmowe i otwarte.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda, można już coś za 250 zł kupić ale na tym raczej nic nie ruszy.

Wybrany przeze mnie ma w miarę mocnego mobilnego celerona z 4 rdzeniami, 4gb ramu i możliwość instalacji dysku 2,5".

Gdybym potrafił, to też bym pewnie kombinował jakąś własną konstrukcję, ale nie każdy ma smykałkę żeby sobie samemu zmontować... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widać? Zielone pudełko.

;) komputerek który steruje teleskopem i na którym działa całe moje oprogramowanie do robienia fotek, oprócz Sirila (składacz zdjęć), bo na to jest za słaby...

"całe moje oprogramowanie do robienia fotek" = Armbian(Linux)+INDI+Kstars(Ekos)+lin_guider+różne skrypty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracam do tematu tego wątku. Jasem włączył sterownik DreamFocusera do głównej gałęzi INDI - jako jeden ze sterowników 3rdparty. Na razie jest tylko w źródłach dostępnych przez githuba https://github.com/indilib/indi ale przy następnym wydaniu INDI już będzie "normalnie".

@MateuszW Jest prośba od Jasema Mutlaq'a żeby coś napisać do dokumentacji na stronie INDI https://www.indilib.org/devices/focusers.html. Ja zrobię screeny i opis sterownika INDI ale trzeba by było jeszcze coś więcej napisać o samym urządzeniu i jego funkcjonalności... tak jak inne fokusery są opisane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4.0 to najnowszy. No właśnie, na linuxie da się w ogóle używać atmel flip? Bo od 3.1b wprowadziłem możliwość aktualizacji bez dotykania focusera, z poziomu sterownika, szkoda by było nie mieć tej możliwości na linuxie.

6 minut temu, Piotr Długosz napisał:

 I żebym nie "zrbickował" sobie focusera, bo jak będę focił?

To jest niemożliwe, bootloader zawsze będzie działał poprawnie. Najwyżej trzeba będzie zaktualizować na windowsie :) 

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też myślę że nie będzie problemów. Ostatnio aktualizowałem tym: http://dfu-programmer.github.io/

To jest malutki programik działający dobrze a w dodatku dostępny ze standardowych repozytoriów np. Debiana. Nawet jest prekompilowana binarka dla Windows.

A FLIP to jest jakiś dziwoląg! Wymaga Javy i jest nawet wersja z Javą wbudowaną, co to steruje elektrownią atomową? Zresztą dla Linux'a zatrzymali się na wersji 3.2.1, jak pamiętam nie udało mi się tego uruchomić na 64bitowym systemie. Dfu-programmer ma natomiast 85KB po rozpakowaniu...

Dzisiaj nie dam rady zaktualizować ale na pewno to zrobie w tygodniu i napiszę jak to zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O widzisz, zobaczę jak działa ten program i może podmienię flipa na niego do aktualizacji z poziomu sterownika. Obecnie odpalam flipa z linii komend ze swojego kodu, ale ten program ma u niektórych dziwne problemy, liczę że Twój będzie działał "od strzała".

9 minut temu, Piotr Długosz napisał:

A FLIP to jest jakiś dziwoląg! Wymaga Javy i jest nawet wersja z Javą wbudowaną, co to steruje elektrownią atomową?

Ja jestem zdania że z każdym programem okienkowym w jawie muszą być problemy i najczęściej się to sprawdza :) Ta wersja wbudowana to chyba po prostu zintegrowana instalka z jre, żeby nie ściągać osobno, ale nie wiem, nie sprawdzałem.

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaktualizowałem firmware, jak na razie nie widzę problemów - sterownik INDI działa dalej.

Dla potomności i dla chcących robić aktualizację w Linuxie podaję krótką instrukcję. Poniższe kroki trzeba wykonać w terminalu:

  1. Zainstalować dfu-programmer - w dystrybucjach debianopodobnych (np. Ubuntu) to narzędzie jest dostępne "w standardzie". Wystarczy odpalić terminal i wpisać polecenie (robimy to oczywiście tylko przy pierwszym razie):
    sudo apt install dfu-programmer

     

  2. Podłączyć wyłączony fokuser do USB i włączyć go trzymając wciśnięty dolny klawisz (wtedy fokuser stanie się dostępny do programowania)
  3. W terminalu wejść do katalogu gdzie mamy plik .hex z nowym firmwarem
  4. Teraz robimy kopię bezpieczeństwa tego co jest w fokuserze:
    dfu-programmer atxmega128a4u dump >dreamfocuser_backup.bin
  5. Przed zaprogramowaniem nowej wersji trzeba wyczyścić pamięć:
    dfu-programmer atxmega128a4u erase

     

  6. I wreszcie wgrywamy nową wersję firmware:
    dfu-programmer atxmega128a4u flash DreamFocuser\ Firmware\ V4.0.hex

     

To wszystko! Oczywiście coś może nie działać, np. użytkownik może mieć za mało uprawnień. Nie odpowiadam za uszkodzenie urządzenia przez wykonanie ww. procedury (choć Mateusz twierdzi że jest to niemożliwe).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.04.2019 o 16:12, MateuszW napisał:

A FLIP to jest jakiś dziwoląg! Wymaga Javy i jest nawet wersja z Javą wbudowaną, co to steruje elektrownią atomową?

Eeee bez przesady .. ja swojego DF ogarnąłem w 5 min z wersja z zintegrowaną Java .... to nie jest aż tak straszne :) 

 

http://ww1.microchip.com/downloads/en/DeviceDoc/JRE - Flip Installer - 3.4.7.112.exe

 

Dodatkowo potrzebne sterowniki do zainstalowania w celu upgrade-u

 

atmel_devices_cdc.inf atmel_devices_cdc.cat

Edytowane przez komprez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Jeśli ktoś się zastanawia, to focusery cały czas powstają na bieżąco :) 

 

Pracuję obecnie nad aktualizacją oprogramowania - przede wszystkim dodającą możliwość zachowania obecnej pozycji po wyłączeniu zasilania i poprawiam kilka błędów związanych z kompensacją temperatury. W tym tygodniu powinna być gotowa.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, MateuszW napisał:

Pracuję obecnie nad aktualizacją oprogramowania - przede wszystkim dodającą możliwość zachowania obecnej pozycji po wyłączeniu zasilania i poprawiam kilka błędów związanych z kompensacją temperatury. W tym tygodniu powinna być gotowa.

Dość często zapominam zaparkować fokuser i przy następnym użyciu pojawia się pytanie jaka jest jego faktyczna pozycja... Czekam na to usprawnienie z niecierpliwością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 8.12.2019 o 17:23, MateuszW napisał:

Pracuję obecnie nad aktualizacją oprogramowania - przede wszystkim dodającą możliwość zachowania obecnej pozycji po wyłączeniu zasilania i poprawiam kilka błędów związanych z kompensacją temperatury. W tym tygodniu powinna być gotowa.

Dasz znać, kiedy będzie można pobierać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mateusz, czy możesz do programu nadzorującego DreamFokuser dopisać funkcję, która umożliwi cofnięcie wyciągu o zadaną ilość kroków, ale funkcja ta nie będzie kierować się wskazania mi licznika?

U mnie liczba kroków w jedną stronę różni się od liczby kroków z powrotem do punktu wyjścia, tzn. po zaparkowaniu wyciągu nawet jeśli licznik pokaże "zero" (najczęściej jednak pokazuje liczbę od 8 do 16), to pozostaje jeszcze ułamek milimetra do pozycji początkowej wyciągu.Moim setupem steruję zdalnie i nie widzę ile jest wysunięty wyciąg poza pozycję początkową.

Taka dodatkowa funkcja pozwoliłaby kasować te różnice na początku, zanim zacznę ostrzyć.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Zapraszam do pobrania nowej wersji oprogramowania (ASCOM i firmware) V5.0https://drive.google.com/drive/folders/0B-RoEs6iYHu2Z0JaUFg0SFMwUG8?usp=sharing. Zalecam zainstalować najpierw nowy sterownik ASCOM, a następnie zaktualizować firmware.

ustawienia.jpg.fd341d4fe60335a44a645ea0416be694.jpg

Ilość nowych funkcji jest na prawdę spora. Mam nadzieję, że rozwiązałem wszystkie kwestie, które mi zgłaszaliście (w przeciwnym razie piszcie). Usprawniłem też sam instalator, który instaluje obecnie wszystkie potrzebne sterowniki, więc nie trzeba już niczego ręcznie robić.

 

Lista zmian i poprawek:

  • Funkcja zapamiętywania pozycji po wyłączeniu zasilania.
  • Możliwość odblokowania limitu po wyzerowaniu pozycji (aby odzyskać możliwość swobodnego kręcenia).
  • Kompensacja luzu (backlash).
  • Możliwość przeskalowania pozycji silnika w celu zmniejszenia wartości, na jakich się operuje (w przypadku napędzania przez przekładnię nie musimy już operować ogromnymi pozycjami).
  • Możliwość edycji nazwy silnika z poziomu PC i wyświetlanie tej nazwy w panelu kontrolnym.
  • Wyliczanie wartości rozmiaru kroku (StepSize) na podstawie długości wyciągu i limitu, którą potrafią odczytać niektóre programy (np Maxim DL).
  • Wykrywanie niezgodnych wersji sterownika i firmware.
  • Możliwość instalacji do trzech instancji sterownika (aby używać na jednym komputerze wielu urządzeń).
  • Instalator sterownika ASCOM instaluje również wszystkie sterowniki USB i program Flip do aktualizacji (nie trzeba już niczego ręcznie instalować).
  • Poprawiono błąd przy wykrywaniu portów COM, gdy w systemie nie ma żadnego portu.
  • Poprawiono błędy przy kompensacji temperatury, gdy współczynnik był ujemny.
  • Naprawiono zapamiętywanie ustawień panelu kontrolnego w programie FocusMax.

 

Edytowane przez MateuszW
  • Lubię 1
  • Dziękuję 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.