Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Podpięcie DF do teleskopu wymaga dobrania/zrobienia mocowania, ale wydaje mi się, że do obu są już gotowe. Jest sterownik ASCOM, więc w SC działa bez problemu.

Pilot, silnik i mocowanie to wszystko, czego Ci potrzeba, czujnik temperatury (i jednocześnie wilgotności) jest w pilocie - chociaż nie jakiś wybitny (w moim jest chyba DTH22).

Cześć,

 

Dzięki, pożyczyłem na kilka dni na testy:-).

@MateuszWo czy planujesz możliwość podpięcia pod AA? Pytam, ponieważ kojarzę, że ten wątek przewijał się w temacie:-). Sam planuję zakup AA. Jestem początkującym i w natłoku obowiązków wszelakich zwyczajnie szukam czegoś maksymalnie zbliżonego do PnP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, _Spirit_ napisał:

@MateuszW nie myślałeś może o takim mocowaniu?

https://eu.primalucelab.com/focusers/sesto-senso/

Myślałem i powiem więcej - coś z tego będzie :) Ale szczegóły zdradzę w stosownym czasie.

 

18 minut temu, KrisJot napisał:

Cześć,

 

Dzięki, pożyczyłem na kilka dni na testy:-).

@MateuszWo czy planujesz możliwość podpięcia pod AA? Pytam, ponieważ kojarzę, że ten wątek przewijał się w temacie:-). Sam planuję zakup AA. Jestem początkującym i w natłoku obowiązków wszelakich zwyczajnie szukam czegoś maksymalnie zbliżonego do PnP.

Co do AsiAir, to niestety puki co nie miałem kiedy zająć się tematem. Planuję przeanalizować tą możliwość, ale muszę się odgrzebać z innych tematów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi jeszcze po "głowie" szalony pomysł na dołożenie motofokusera do mojego pierwszego DIY'owego "maleństwa". Nie wygrałby w konkursie piękności ale jest własnoręcznej roboty i jedyny w swoim rodzaju. Docelowo poza wizualem zrobiłbym z niego armatkę do avikowania Księżyca i planet:-). Zalożyłem tam wyciąg SW 2" z mikrofosurem. Chyba widziałem na liście do DF uchwyt do niego.

 

P.S.  Uprzedzę Wasze pytania, tuba była idealnie wyważona i zawieszona tylko na chwilę na testy na paralaktyku. Celem był szybki look na Jowisza, Księżyc i Saturna. Znaczy sprawdzenie, czy kolimacja na krzesłach chociaż w miarę poprawną. Montaż krzesłowy nie sprawdził się do tego, nie szło podnieść tuby odpowiednio wysoko. Docelowo będzie dobson (w budowie)+ być może goto(silniki i płytę główną już mam, łożysko do podstawy też).

IMG-20220831-WA0003.jpg

IMG-20220804-WA0003(1).jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanko . Od pewnego czasu zauważyłem, że silnik nie daje rady podciągnąć wyciągu z kamerą do góry. Fotografuję obiekt w zenicie.

Oczywiście przejrzałem opcje mocy i prędkości, ale po różnych zmianach problem pozostaje nierozwiązany.

Czy ktoś podpowiedziałby który to parametr trzeba byłoby zmienić aby silnik dostał więcej mocy?

Pozycja fokuseraw programie się zmienia ale fizycznie on nie bardzo chce zmienić położenie.

Chyba że to ma związek z dociskiem wyciągu w teleskopie.

Edytowane przez Robson_g
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Robson_g napisał:

Pytanko . Od pewnego czasu zauważyłem, że silnik nie daje rady podciągnąć wyciągu z kamerą do góry. Fotografuję obiekt w zenicie.

Oczywiście przejrzałem opcje mocy i prędkości, ale po różnych zmianach problem pozostaje nierozwiązany.

Czy ktoś podpowiedziałby który to parametr trzeba byłoby zmienić aby silnik dostał więcej mocy?

Pozycja fokuseraw programie się zmienia ale fizycznie on nie bardzo chce zmienić położenie.

Chyba że to ma związek z dociskiem wyciągu w teleskopie.

Trzeba wyregulować docisk wyciągu. Crayfordy tak mają, że muszą być bardzo precyzyjnie wyregulowane. Może być potrzebna delikatna przeróbka wałka wyciągu. W tych tańszych on się gnie i zamiast po całej powierzchni to "trzyma" tylko na krawędziach.

 

EDIT: Możesz próbować zwiększyć prąd ale to niewiele da. 

 

Edytowane przez Wiesiek1952
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Wiesiek1952 napisał:

Trzeba wyregulować docisk wyciągu. Crayfordy tak mają, że muszą być bardzo precyzyjnie wyregulowane. Może być potrzebna delikatna przeróbka wałka wyciągu. W tych tańszych on się gnie i zamiast po całej powierzchni to "trzyma" tylko na krawędziach.

 

EDIT: Możesz próbować zwiększyć prąd ale to niewiele da. 

 

To jest ten teleskop

https://www.astroshop.pl/teleskopy/ts-optics-refraktor-apochromatyczny-ap-115-800-ed-triplet-photoline-ota/p,51023

 

Dobra spróbuję dziś go jakoś doregulować 

Dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Robson_g napisał:

To jest ten teleskop

https://www.astroshop.pl/teleskopy/ts-optics-refraktor-apochromatyczny-ap-115-800-ed-triplet-photoline-ota/p,51023

 

Dobra spróbuję dziś go jakoś doregulować 

Dzięki!

Ten teleskop ma wyciąg rack&pinion wiec się ślizgać nie powinien. Sprawdź dokręcenie bolców blokujących na sprzęgiełku bo to jedyne miejsce gdzie może być poślizg. 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz najpierw określić, czy to silnik nie daje rady, czy ślizga się coś w wyciągu. Silnik łatwo rozpoznać po tym, że będzie wydawał takie stukanie. Jeśli tak się dzieje, to spróbuj zwiększyć ustawienie prąd w ruchu do maksymalnej wartości. Możliwe że opór jest za duży z powodu regulacji wyciągu - jeśli jest za mocno skręcony, to opór dla silnika będzie za duży.

Masz silnik na głównej osi, czy poprzez mikrofocuser 1:10? Jeśli to druga opcja, to jego przekładnia może wprowadzać uślizg. Wówczas też trzeba się przyjrzeć regulacji wyciągu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Wiesiek1952@MateuszWtakie ustawienia mam w opcjach focusera.

 

https://photos.app.goo.gl/7TdQPon8P6vvwhjo7

 

Słychać jak stuka. Silnik mam po stronie bez mikro. Jak zjadę niżej, to momentami ładnie i płynnie zakręci do góry. Najgorzej jest w okolicach punktu ostrości (nie wiem dlaczego), wtedy tylko stuka.

 

No i jeszcze kwestia śrub regulacyjno- dociskowych. Które to ? :)

 

https://photos.app.goo.gl/fFeNk2uZaPrrGZKK7

Edytowane przez Robson_g
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Robson_g napisał:

@Wiesiek1952@MateuszWtakie ustawienia mam w opcjach focusera.

 

https://photos.app.goo.gl/7TdQPon8P6vvwhjo7

 

Słychać jak stuka. Silnik mam po stronie bez mikro. Jak zjadę niżej, to momentami ładnie i płynnie zakręci do góry. Najgorzej jest w okolicach punktu ostrości (nie wiem dlaczego), wtedy tylko stuka.

 

Witam.

Miałem ten sam problem z tą tubą, musisz wyregulować wyciąg, jedna śrubka od ślizgu jest schowana, trzeba trochę rozmontować wyciąg, na youtubie jest filmik A.Jesion jak regulować taki wyciąg.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, esiulek napisał:

Witam.

Miałem ten sam problem z tą tubą, musisz wyregulować wyciąg, jedna śrubka od ślizgu jest schowana, trzeba trochę rozmontować wyciąg, na youtubie jest filmik A.Jesion jak regulować taki wyciąg.

Pozdrawiam.

Ale jak?

To ja mam się teraz bawić w serwis astro TS? ?

Dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Robson_g napisał:

Słychać jak stuka. Silnik mam po stronie bez mikro. Jak zjadę niżej, to momentami ładnie i płynnie zakręci do góry. Najgorzej jest w okolicach punktu ostrości (nie wiem dlaczego), wtedy tylko stuka.

Ustaw motor current na 2,5A, może wystarczy, ale najlepiej rozwiązać problem po stronie mechaniki. To że niżej jest lepiej wskazuje na problem z regulacją wyciągu, prawdopodobnie zmienia się docisk przekładni wraz z położeniem wyciągu i koło punktu ostrości jest za mocno ściśnięty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, MateuszW napisał:

Ustaw motor current na 2,5A, może wystarczy, ale najlepiej rozwiązać problem po stronie mechaniki. To że niżej jest lepiej wskazuje na problem z regulacją wyciągu, prawdopodobnie zmienia się docisk przekładni wraz z położeniem wyciągu i koło punktu ostrości jest za mocno ściśnięty.

Mogę ustawić max 1,5A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.04.2016 o 23:31, MateuszW napisał:

 

DSC_3391ascom.jpg

 

 

 


Czy macie jakiś patent na eleganckie i przede wszystkim bezpieczne umocowanie pilota na statywie ?
Tak żeby był łatwo dostępny, a jednocześnie był pewnie przytwierdzony gdzieś do statywu.
Chodzi mi o coś w stylu jak jest mocowany pilot GoTo na wieszaku z drutu lub dodatkowym (plastikowym lub innym) mocowaniu.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Marecki napisał:

 

 


Czy macie jakiś patent na eleganckie i przede wszystkim bezpieczne umocowanie pilota na statywie ?
Tak żeby był łatwo dostępny, a jednocześnie był pewnie przytwierdzony gdzieś do statywu.
Chodzi mi o coś w stylu jak jest mocowany pilot GoTo na wieszaku z drutu lub dodatkowym (plastikowym lub innym) mocowaniu.

 

 

W dziale Pliki jest model do druku. Może wymagać dopasowania średnicy do nóg statywu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Marecki napisał:

 

 


Czy macie jakiś patent na eleganckie i przede wszystkim bezpieczne umocowanie pilota na statywie ?
Tak żeby był łatwo dostępny, a jednocześnie był pewnie przytwierdzony gdzieś do statywu.
Chodzi mi o coś w stylu jak jest mocowany pilot GoTo na wieszaku z drutu lub dodatkowym (plastikowym lub innym) mocowaniu.

 

 

Ja sobie kupiłem rzep samoprzylepny i na tym sobie to siedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.