Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Miałem to samo, pomogło wyłączenie panelu do sterowania DF w ustawieniach DF. Ten mały panel zawiesza program. Wystarczy, że go wyłączysz i po problemie. Sterowanie focuserem odbywa się w NINA.

Edytowane przez isset
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Hej, tak się zastanawiam... Skoro dreamfocuser ma czujnik temperatury, to czy nie dało by się zrobić jakieś takie sterowanie grzałkami, które są wpięte w złącza zasilające przy silniku? Np poprzez zwiększenie/zmniejszenie napięcia wysyłanego na te złącza? Nie znam się na tym, tak tylko głośno myślę. Obecnie do sterowania grzałkami używam regulatorów, które są wielkie i szpetne, przeszkadzają mi, stąd takie myśli.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, isset napisał:

Hej, tak się zastanawiam... Skoro dreamfocuser ma czujnik temperatury, to czy nie dało by się zrobić jakieś takie sterowanie grzałkami, które są wpięte w złącza zasilające przy silniku? Np poprzez zwiększenie/zmniejszenie napięcia wysyłanego na te złącza? Nie znam się na tym, tak tylko głośno myślę. Obecnie do sterowania grzałkami używam regulatorów, które są wielkie i szpetne, przeszkadzają mi, stąd takie myśli.

W obecnym urządzeniu się nie da, bo te wyjścia są podłączone na stałe do zasilania. To jest ciekawy pomysł na nową funkcję, ale nie wiem czy się uda wprowadzić. Pomyślę.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, MateuszW napisał:

W obecnym urządzeniu się nie da, bo te wyjścia są podłączone na stałe do zasilania. To jest ciekawy pomysł na nową funkcję, ale nie wiem czy się uda wprowadzić. Pomyślę.

Jak dasz radę rozbudować lub masz na pokładzie wolne piny, to sterujesz PWMem  zewnętrzny tranzystor i masz gotowe sterowanie grzałką :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, sidiouss napisał:

Jak dasz radę rozbudować lub masz na pokładzie wolne piny, to sterujesz PWMem  zewnętrzny tranzystor i masz gotowe sterowanie grzałką :)

W procku piny są, tylko muszę to tak wymyślić, żeby się zmieścić w kablu DB9 i jeszcze najlepiej nie robić modyfikacji płytki pilota, a jedynie silnika... może się uda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@isset - tranzystor można porównać do włącznika światła, a u nas grzałki - jeśli włączysz go na stałe - grzałka grzeje. Ale jeśli zaczniesz nim pstrykać z odpowiednią częstotliwością, trochę włączasz, trochę wyłączasz, to wypadkowy poziom grzania będzie niższy, zależny od czasu włączenia i wyłączenia. I taką częstotliwością, a ładniej mówiąc wypełnieniem sygnału zajmuje się PWM - pulse width modulation - w programie ustawiasz czasy trwania stanu włączenia i wyłączenia, co pozwala nam w połączeniu z odczytem temperatury sterować dość dokładnie temperaturą grzałki :)

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, isset napisał:

Rozumiem, że nawet jeśli coś wymyślisz, to obecne DF nie otrzymają tego, bo trzeba będzie rozbudować bebechy? 

Jak będzie się to dało zrobić drobną modyfikacją, to będziesz mógł mi podesłać DF do przerobienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój potencjometr nie taki mały - klocek 5x3x3cm razy dwa takie klocki dyndające na kablach. Przeszkadza mi to i chcę się tego pozbyć, ale nie chcę mieć wpiętych grzałek na stałe, czy się stoi czy się leży 12V się należy :)

Nie chcę z kolei rozpinać i spinać tych grzałek bo w końcu połączenia się zużyją, fajnie by było chociaż 4 pozycje mieć: ON / Power 50% / Power 100% / OFF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie się zastanawiam po co w ogóle grzałkami sterować (troche sztuka dla sztuki) przecież odpalamy sprzęt, właczamy grzałkę - grzeje. Temat się zamyka. Zawsze tak robię, nawet do głowy by mi nie przyszło by coś tam kręcić i dokładać sobie jeszcze kabli i kłopotów. Nigdy mi nic nie zaparowało a wilgoć mam masakryczną u siebie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby tak, ale czasem w domu coś robię przy setupie na sucho, raz zapomniałem, że grzałki chodzą, a obiektyw w EDku gorący, bo grzałka chodziła na maksa, w guiderze tak samo. Z kolei wypinanie grzałek z wtyków DF to jakaś masakra, bo te wtyki są tak solidne i pancerne i trzeba nieźle ciągnąc, żeby wypiąć wtyk :) 

 

Ale póki co zrobię jak piszesz, zepnę po prostu na stałe bez żadnych potencjometrów i już.

 

 

Edytowane przez isset
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterowanie na podstawie wilgotność/temperatury to faktycznie taki trochę "bajer", ale to jest temat dodatkowy, a chodzi tak na prawdę o możliwość ustawienia mocy nawet na stałe - ale żeby to nie była pełna moc, bo chociażby większość moich grzałek jest zdecydowanie za mocna i pracuje ok 30% tak zwykle. Także żeby dało się ustawiać moc ręcznie, to muszę zrobić modyfikacje elektroniki, a już sterowanie na podstawie czujnika to dodatkowa funkcja wyłącznie softwareowa.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, apolkowski napisał:

Czy potrzebne jest takie dokładne sterowanie temperaturą grzałek? 

Ja robię tak: grzałki są włączone cały czas i odpalają się razem z całym setupem. Grzałki wyłączam tylko na czas lata...

Nie widzę potrzeby regulacji mocy, ponieważ grzałki są dobrane pod względem wielkości obiektywu i mają spowodować tylko nieznaczną różnicę temperatury szkła od otoczenia, a nie powodować, że optyka będzie ciepła...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, AdamK napisał:

Ja robię tak: grzałki są włączone cały czas i odpalają się razem z całym setupem. Grzałki wyłączam tylko na czas lata...

Właśnie latem miałem problemy jeśli wieczór był chłodny. Mam krótki przedłużacz USB z diodkami led i włączam go między regulator i  grzałkę. Intensywność ledów pokazuje jak ustawiony jest potencjometr i w efekcie grzałka.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
48 minut temu, ceokiusz napisał:

Czy ktoś się orientuje czy, autor projektu jeszcze produkuje słynne DreamFocusery? :) Z chęcią nabył bym jeden taki wynalazek, może że komuś zalega gdzieś.

Ależ oczywiście :) W tym momencie składam nową partię pilotów, więc nie mam od ręki, ale do 2 tygodni powinny być już dostępne. W między czasie możesz napisać na PW do jakiego wyciągu ma być sprzęt, to jeśli to coś nowego to zajmiemy się przygotowaniem mocowania.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, MateuszW napisał:

Ależ oczywiście :) W tym momencie składam nową partię pilotów, więc nie mam od ręki, ale do 2 tygodni powinny być już dostępne. W między czasie możesz napisać na PW do jakiego wyciągu ma być sprzęt, to jeśli to coś nowego to zajmiemy się przygotowaniem mocowania.

Napisałem PW i czekam na wieści w takim razie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drobna aktualizacja firmware oraz sterownika ASCOM jest dostępna pod linkiem: https://drive.google.com/drive/folders/0B-RoEs6iYHu2Z0JaUFg0SFMwUG8?usp=sharing

Najważniejsze zmiany:

-poprawiono zapamiętywanie pozycji po wyłączeniu zasilania (obcinanie dużych wartości)

-poprawiono działanie okna kompensacji temperatury, aby możliwe było odczytanie pomiarów z urządzenia, gdy wyłączony jest panel kontrolny.

 

Aktualizację najprościej zacząć od sterownika ASCOM, który zainstaluje też wymagane oprogramowanie do aktualizacji firmware. Następne aktualizację wykonuje się z poziomu okna ustawień DreamFocusera. Dokładna instrukcja znajduje się pod podanym wyżej linkiem.

  • Lubię 4
  • Dziękuję 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.