Skocz do zawartości

Teleskop do balkonowych obserwacji planet i Ksiezyca


Loki

Rekomendowane odpowiedzi

JSC, czy dobrze zrozumialem, ze (zawsze) poziomujesz paralaktyk ? Zbyteczne ! Najwazniejsze,by dokladnie wycelowac w Polaris albo NCP

To zależy. Wiele razy o tym pisałem. Poziomowanie po pierwsze ułatwia wycelowanie polaris, bo mniej więcej na stracie zgadza Ci się wysokość. Ale ważniejsza jest inna sprawa. Jeśli do ustawiania bieguna używasz lunetki, a do jej orientacji jako punkt odniesienia przyjmujesz jakiś element montażu, to poziomowanie jest kluczowe. Czyli np ustawianie podziałkami, z pilota SynScan, EQModa itp. Jeśli używasz innej metody, to poziomowanie faktycznie nie ma znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem gdzieś zdjęcie, że na balkonie balustrada metalowa była zamiast statywu , tzn sama głowica była zamocowana do barierki, wtedy można było się cofnąć bardziej "za teleskop", oczywiście montaż na śruby odkręcane (żadnych spawarek). Na balkonie brakuje miejsca dla refraktorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie lubię paralaktyków, dla mnie najbardziej intuicyjnym montażem jest azymutalny i nie mam żadnego dyskomfortu z obserwacją planet w dużych powiększeniach.

Taki montaż jest szybki i dobry jeżeli w jedną noc chcemy zobserwować wiele obiektów. A jaka wygoda z przestawianiem, blokada na hamulcach i przenoszę monta razem z refraktorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planety w dużym powiększeniu z AZ? a w życiu.... udręka. EQ z najbadziewniejszym nawet napędem RA. Ustawiamy, siadamy i wpaaaatruuuujeemy się :)

 

Do planet z napędem i wiedzą jak to wszystko poustawić by planeta stała w miejscu, to już inny poziom. Też lubię tak się wpatrywać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przelot jest ten sam czyli po założeniu długoogniskowego okularu 2" będzie winietować

mam dodatkowy visualback 2" i sprawdzałem w swoim Maku 127 z kątówką 2" i Erflem 32mm. Winietowanie na akceptowalnym poziomie ... przynajmniej jak dla mnie, a za to pole mamy dość duże i w miarę jasne (oczywiście ogniskowa nieco wzrasta)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Loki, nic mniejszego do Maka 127 nie da Ci satysfakcjonujacych obrazów planet. Przy średnicy 100mm to już lepiej jakiś refraktor ED. Jeśli chodzi o możliwości optyczne to lepszy były Mak 150, ale jest pewne ale. 127 świetnie wspólpracuje z EQ3-2, 150 wymaga już EQ5.

Z doświadczenia wiem, jaka barierą w obserwacjach (nawet balkonowych) jest niewygoda (czytaj: codzienne lenistwo) w taszczeniu i składaniu sprzętu. Może wyjściem byłoby zrobienie stałego piera na balkonie. To byłaby rura-słup ze stopką, wolno stojaca na posadzce balkonu, tylko miałaby poprzeczkę stabilizująca przykręconą do balustrady balkonu (jeśli jest solidna, bo inaczej drgania). Na górze tego wynalazku jakiś prosty adapter pozwalający szybko przykręcić głowicę EQ z napędem w jednej osi.

Bez napędu to równie dobrze możesz zostać przy AZ z mkroruchami, np. AZ5, Vixen Porta itp. Pierwszy z nich udźwignie Maka 150, drugi tylko 127.

Pozdrawiam

-J.

P.S. Osobnym patentem na balkon jest (wentylowana)skrzynka z tworzywa, do studzenia teleskopu w sezonie grzewczym. W razie braku czasu, niepewnej prognozy pogody itp. możemy wystudzić teleskop na pół dnia przed obserwacjami, a nie w ostatniej chwili. Bez obawy, że na niego np. przelotny deszcz napada albo nie wyrobimy się z przygotowaniem sprzętu przed samymi obserwacjami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że najbardziej optymalnym na balkonie jest MAK 150 na azymutalnym montażu AZ5 do obserwacji Księżyca i planet.

Maki dobrze się spisują w warunkach miejskich, a montaż bardzo wygodny i dobrze się z nim pracuje, nie jest ciężki.

Z takim zestawem można też prowadzić obserwacje przyrody i pleneru przy dobrej pogodzie za miastem, za dnia i późnym wieczorem,

w samochodzie nie zajmuje dużo miejsca.

 

Pozdrawiam.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężki żywot kupującego, gdy w głowie przeświadczenie, że to co kupię rzadko kiedy przewietrzę. Biłem się z myślami, czy Mak 127, czy może 150, pomęczyłem sprzedających pytaniami (bardzo Was przepraszam). W końcu pomyślałem, że może wyciągnę z szafy swojego RC-eka i sprawdzę jak sobie radzi w wizualu. Wiem, że obstrukcja większa i kontrast mniejszy, ale za to za darmo. No, nie do końca za darmo, bo nie mam montażu. To w sumie główna przyczyna, dla której się kisi. Rozkładać paralaktyka mi się nie chce, na statyw foto RC-ek za ciężki.

Kupię zatem AZ5 (jak się uda, bo to towar deficytowy - w Polsce zdaje się nie do zdobycia).

 

Ok. To mam RC-eka 6" z ogniskową 1350mm. Jest wyciąg i kątówką 2", ale ni w ząb okularów. No mam tam jakieś trzy taniochy po 50 zeta kupione do swojego "refraktora."

Napiszcie proszę czym się kierować przy doborze okularów. Koniecznie 2" czy 1.25 też mogą być? Jakie ogniskowe kupić do tej tuby? Bardzo uprzejmie proszę o kilka podstawowych wskazówek.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj Loki, marudzisz jak byś nie wiedział czego sam chcesz.

Użyj okular Baader Hyperion ZOOM 8-24 mm ClickStop MARK III lub okular StarGuider Zoom 8-24 mm, mniejsze pole widzenia ale też dobry ewentualnie jeszcze tańszy StarGuider Zoom 7-21 mm. RC6 dobry ale mniej wyraziste obrazy niż w Maku 150.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogniskowa telepa ma niewielkie znaczenie, zawsze można dać krótszy okular. Choć z tego wynika obstrukcja. Ale refraktor na mały balkon to złe wyjście, bo długi tak samo, jak newton. Ja też proponuję maka.

 

Jeszcze chciałbym dopowiedzieć - bo wtedy mi jakoś umknęło z pamieci ;)

Sedno tkwi własnie w okularze. Przy teleskopach o krótkich ogniskowych (dużych światłosiłach) masz duży kąt stożka promieni światła padających na soczewki okularu. Okulary (zwykłe) po prostu nie wyrabiają.

Zobacz obrazki ze znanej nam już strony http://www.telescope-optics.net/eyepiece_aberration_2.htm

Obrazki pokazują obraz gwiazdy przy teleskopach f10 i f5 (f15). Zobacz co się dzieje z aberracją własna okularu. Im bardziej punktowy obraz tym lepiej.

eps2.PNG

 

 

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sytuację w światłosilnych teleskopach może ratować dobry barlow i okular który dobrze współpracuje z barlowem (niekiedy jednak barlow może więcej zepsuć niz naprawić).

Stąd pewnie wiele relacji, że w "szybkich" Newtonach lepiej widać z barlowem... Stąd tez pewnie pomysł na wbudowane barlowy do krótkich Newtonów (raczej nieudany pomysł) i wbudowane barlowy do wieloszkiełkowych okularów (raczej udany pomysł).

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem ostatnio ten sam dylemat ale w końcu zdecydowałem się na Maka127 Black Diamond na montażu EQ3 i stalowym statywie.Mak 150 ze statywem to jednak różnica ponad 1700 zł. Do tego zakupiłem okular HR Planetary 9 mm i jestem bardzo zadowolony z efektów. Dodatkowo sprzęt jest na tyle mobilny, że spokojnie mogę z nim wbić na polanke do pobliskiego lasu.


Z początku bardziej obstawałem za azymutalnym, ale okazało się, że ustawienie paralaktyka to banał, jeśli w astrofoto się bawić nie chcemy. Myślę, że ten Maczek starczy mi na jakieś 2 lata, a potem mam już upatrzone to:
http://deltaoptical.pl/teleskop-celestron-advanced-vx-925-sct,d3270.html

Ale to już będzie bardziej kieszeń bolało :)

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.