Skocz do zawartości

Obiektyw do canona


Naski

Rekomendowane odpowiedzi

Świetnych rzeczy można się od praktyków dowiedzieć , w tym momencie powiem szczerze ,że skłaniam się do opinii Loki , czyli ten obiektyw który załączyłem w 1 poście ( - faktycznie opinie w internecie są jak najbardziej na tak), tylko się zastanawiam nad zmianą na 6D. :uhm: ... Chyba najpierw obiektyw + testy a potem decyzja czy zmieniać czy nie ...!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz również o wyzwalaczu radiowym migawki - czy jest on programowalny ?

czy lepiej zainstalować soft (jaki to jest - jak możesz podać ) - ? - muszę sprawdzić, czy jest kompatybilny u mnie z aparatem .

 

Można kupić radiowe wyzwalacze programowalne. Korzystałem z takich dość długo, ale wszystkie się w końcu psują. Teraz mam w 6D zainstalowany Magic Lantern i mogę sesję zaprogramować w korpusie. W sumie, jednak wolę radiówkę, bo nie lubię dotykać aparatu, gdy jest już gotowy do pracy, ale to już kwestia preferencji. Fotkę Antaresa robiłem z ML właśnie z powodu awarii wyzwalacza radiowego. Nie wiem jak teraz, rok temu ML dla 6D w zasadzie nie było, ale wyczytałem w sieci, że jeśli zrobić downgrade do wcześniejszej wersji firmware, to któraś z wersji ML pracuje na 6D. Tak zrobiłem, bo nie mialem innego wyjścia. Potwierdzam, działa, aparat nadal żyje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Robert. Nie gadaj. Niczym się to nie różni od posiadania aparatu z mniejszą matrycą. Naski ma w zasadzie obecnie taką sytuację. Jeśli do cropa założy szkło FF, to o problemie winietowania zapomina. Samyang nawiasem mówiąc na pełnej dziurze obcina 57% światła, a po przymknięciu do 2.8 ciągle jeszcze winietuje (32%). Przyznaję natomiast, że Samyang jest lepszy na brzegu FF.

 

 

Usunięcie winietowania to poświęcenie 3 min. na zrobienie zestawu 8 flatów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bawiłem się wczoraj obiektywem Canona 50 mm f/1.4; i zadziwił mnie dwoma rzeczami.

1. Jest na tyle jasny że aparat na Vedze złapał autofokusa.

2. Zdjęcie po tym autofocusie było nieostre (przymknięty do 1.8)

 

Canon 50 f1.4 ustawiony na f1.4 nadaje się do zdjęć artystycznych... Przymknięcie do f/3.2 w rogach daje jeszcze potężną komę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie widzę; po cichu liczyłem że oprócz fotografii dziennej coś ustrzelę nocą, ale widzę że dzięki niemu możemy obserwować kształt gwiazd :).

Zastanawiam się czy legendarny 50mm f/1,2 L też daje taką komę po przymknięciu do 1,6 - 1,8? Mógłby ktoś posiadający go sprawdzić albo podzielić się wiedzą?

Edytowane przez TomaszP1977
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Usunięcie winietowania to poświęcenie 3 min. na zrobienie zestawu 8 flatów...

 

Flat to tylko półśrodek. Wyrówna poziomy, ale sorki, nie doda sygnału w narożnikach klatki. Jeśli masz 6 godzin sesji na obiekt, to gdy winietowanie zabiera 50% światła, narożniki zebrały tylko 3 godziny materiału.

Flat pomoże przy winiecie na rozsądnym poziomie. W innym przypadku, w rogach będzie sporo szumu, a mało sygnału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak Samyang 50 mm (nawet nie wiem czy taki istnieje :) ) ale z całą powagą mogę Ci polecić Sigmę, sam posiadam starszą rewolucyjną wersję 1.4 ale ostatnia nowość z serii Art jeszcze bardziej bije ją na głowę, u siebie na starej wersji spokojnie fotografowałem na F2.8- 3.2 i koma praktycznie już nie przeszkadzała na pełnej klatce, a seria art podobno jest jeszcze lepsza ( tu robiłem grzecznościowo tym modelem tylko dzienne fotki).

i ważne jest to co pisze Loki, duże winietowanie zabija nam sygnał na rogach.

Znalezienie złotego środka pomiędzy jasnością , przysłoną i czułością to dla fotografujących standardowymi obiektywami jest kluczowe.

Dlatego polecam Sigmę. :Loveit:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jest walka > między canonem 100mm a Samyanga 135 - i bardziej będę uderzał w te szkła ---- 50mm * jakoś trochę mało 200mm za dużo - a to co Darek_B polecał - nie jest wcale takie tanie .

 

Przemyślenia ...

Canon wydaje się idealny , - jest bardziej szczelny niż Samyanga , lepiej ustawia się w nim ostrość , piękne pole , ale po przymknięciu do F3,5 F4 (może z canonem 100d - aż tak go nie trzeba będzie ograniczać )

Samyanga 135 f2.0 - tańszy o około 200 Euro , lepsze szkło , mniej trzeba przymykać , ale za to są trudności w ustawianiu fokusa ?

Hmmmm....

 

****

Na boku testowałem mojego Scopos APO-ED D66/F400 F6.0 z canonem - jak fotografowałem M8 ... hmmmm... :wassat:

Tylko test 600s - jpg bo Raw nawet nie chce mi się obrabiać - już lepszy by był canononowski obiektyw 250mm...

M8 M20.jpg

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na czym to będzie prowadzone, na SW Adventurer ? Sam miałbym dylemat teraz. Ale rzeczywiście Canon jest bardziej wszechstronny. Rewelacyjny AF, uszczelnienia, stabilizacja, makro, jest lekki, ostrości praktycznie nie musisz ustawiać na gwiazdach bo wystarczy ustawić na nieskończoność. Na FF trzeba go przymknąć do F4, na APS-C już prawie od pełnego otworu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to jest tylko kwestia: większe światło - mniejszy czas naświetlania? Czy jest coś jeszcze, co w astrofoto daje sama przesłona?

Pytam, bo sprawdziłem z ciekawości cenę: 40tys. za nowy obiektyw to więcej, niż zamierzam kiedykolwiek wydać na samochód :)

Czy 400mm f10 albo f20 to po prostu trzeba będzie dłużej "palić" zdjęcie czy coś jeszcze na minus? (dziwne wymiary tuby, jasne... :) )

Edytowane przez Behlur_Olderys
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.