Skocz do zawartości

Wenus 2016/2017


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

No , coraz lepiej , brawo , ta kolorowa na prawdę mi się podoba i pokazuje detal , lekko rozmyty ale jednak.

 

To i tak max co się udało wyciągnąć z takiej małej skali i tego "pseudofiltra" UV.

Czekam na oryginalnego, węższego Baadera "U". Mam nadzieję, że lepiej wyeksponuje detal.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekam na oryginalnego, węższego Baadera "U". Mam nadzieję, że lepiej wyeksponuje detal.

 

Czy do złapania przynajmniej jakiegoś śladu detalu jak u Ciebie wystarczy ten filtr, na który czekasz? Jeśli tak, to jaki to filtr konkretnie?

(Ja focę kolorową DFK z SCT6")

I czy np. ten filtr przyda się do czegoś innego - np. do lepszych zdjęć Słońca...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Czy do złapania przynajmniej jakiegoś śladu detalu jak u Ciebie wystarczy ten filtr, na który czekasz? Jeśli tak, to jaki to filtr konkretnie?

(Ja focę kolorową DFK z SCT6")

I czy np. ten filtr przyda się do czegoś innego - np. do lepszych zdjęć Słońca...?

 

To ten:

 

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/filtr-baader-planetarium-u-125-t310-390-2458292,d1621.html

 

i zakładam, że powinien dać sporo lepsze efekty niż te które uzyskiwałem do tej pory (węższe, lepiej wyseparowane pasmo). Natomiast nie wiem jak się spisze z Twoją kolorową kamerą. Musiałbyś sprawdzić jej charakterystykę i czułość w UV.

 

Teoretycznie można go użyć do foto Słońca w UV - powinien wtedy uwidocznić granulację i supergranulację. Podobnie jak w paśmie CaK ale nieco słabiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

To ten:

 

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/filtr-baader-planetarium-u-125-t310-390-2458292,d1621.html

 

i zakładam, że powinien dać sporo lepsze efekty niż te które uzyskiwałem do tej pory (węższe, lepiej wyseparowane pasmo). Natomiast nie wiem jak się spisze z Twoją kolorową kamerą. Musiałbyś sprawdzić jej charakterystykę i czułość w UV.

 

Teoretycznie można go użyć do foto Słońca w UV - powinien wtedy uwidocznić granulację i supergranulację. Podobnie jak w paśmie CaK ale nieco słabiej.

Porównaj charakterystyki U Baadera i UVenus Astrodona w zakresie IR. Jeśli mnie pamięć nie myli szczątkowo cieknie Baader w zakresie IR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównaj charakterystyki U Baadera i UVenus Astrodona w zakresie IR. Jeśli mnie pamięć nie myli szczątkowo cieknie Baader w zakresie IR

Kiedyś Baader miał z tym problem i filtr na jakiś czas był wycofany z produkcji. To co teraz robią nie ma tego problemu (a przynajmniej nikt się nie skarży).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale Cię wzięło :) kupa kasy :(

 

Ale efekty coraz genialniejsze :)

 

Porównaj charakterystyki U Baadera i UVenus Astrodona w zakresie IR. Jeśli mnie pamięć nie myli szczątkowo cieknie Baader w zakresie IR

Dorzuci IR cut i gotowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale Cię wzięło :) kupa kasy :(

 

Ale efekty coraz genialniejsze :)

 

 

Dorzuci IR cut i gotowe

 

No niestety, to nie są tanie rzeczy ;)

Ale jak sobie pomyślę ile trzeba kasy władować w pełni wyposażone 2'' koło do narrowband to jakoś mi lżej na sercu.

 

Co do przecieku w IR to tak jak pisał Rik na wielu forach o UV piszą, że problem jest już rozwiązany i przeciekanie jest znikome.

Także, jestem optymistą :) A jak coś to zawsze mam tego BG39 do wycięcia IR.

Astrodon UV jest za ponad 1200zł. Nie będę się wygłupiał...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie przeczytałem końcówkę opisu i jak na razie poza moim zasięgiem:

 

"Do uzyskania prawidłowego efektu potrzebna będzie kamera monochromatyczna bez filtrów na matrycy oraz teleskop o dużej aperturze – najlepiej powyżej 25cm".

 

W lecie mam w prawdzie dostęp do teleskopu 30cm, ale czy wtedy będzie dobry dostęp do... Wenus?

No i jeszcze ta kolorowa kamerka - no niestety też jak widać odpada.

Edytowane przez MarcinSn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie przeczytałem końcówkę opisu i jak na razie poza moim zasięgiem:

 

"Do uzyskania prawidłowego efektu potrzebna będzie kamera monochromatyczna bez filtrów na matrycy oraz teleskop o dużej aperturze – najlepiej powyżej 25cm".

 

W lecie mam w prawdzie dostęp do teleskopu 30cm, ale czy wtedy będzie dobry dostęp do... Wenus?

No i jeszcze ta kolorowa kamerka - no niestety też jak widać odpada.

 

Kamera mono wskazana. Przy dobrych warunkach na starym już chipie ICX274 pierwsze chmury rejestrowałem na ciemnym 5" MCT z Powermate 2,5x. Klatki naświetlały się długo ale efekty były co najmniej przyzwoite.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu?

Taka technologia. Baader wspominał że trzeba nakładać wiele warstw i nie jest to łatwe (szczegółów nie podali). Podobnie jest w firmach produkujących optykę tego typu. Wąskopasmowe filtry w IR czy paśmie widzialnym to nie problem. W UV mają problemy albo wysokie ceny, albo łączą coś jak #47 z BG39 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka technologia. Baader wspominał że trzeba nakładać wiele warstw i nie jest to łatwe (szczegółów nie podali). Podobnie jest w firmach produkujących optykę tego typu. Wąskopasmowe filtry w IR czy paśmie widzialnym to nie problem. W UV mają problemy albo wysokie ceny, albo łączą coś jak #47 z BG39 :)

No dobra. Filtr IR cut to specjalne szkło czy tylko specjalne powłoki na szkle ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra. Filtr IR cut to specjalne szkło czy tylko specjalne powłoki na szkle ?

Filtry IR/UV to filtry interferencyjne z napylonymi cienkimi warstwami materiału dielektrycznego absorbującego lub przepuszczającego dany zakres fal. Te powszechnie dostępne zawsze są filtrami IR/UV cut bo to co stosują do tych powłok ma taką charakterystykę (czy celową to nie wiem). Są też filtry short-pass gdzie od którejś długości fali przestaje przepuszczać, ale np. po wykresach na Edmund Optics w podczerwieni też bywa różnie wtedy.

 

Substacja do warstw IR-cut bez UV-cut jest już znacznie droższa i nie każda firma dysponuje tą technologią (ostatnio jest ich coraz więcej ale widać że nie jest to tanie). Możliwe że albo ktoś licencjonuje patent, albo R&D daje radę. Historycznie Baader był chyba pierwszy na większą skalę (Google: "forensics uv baader").

 

Dla przykładu rozwiązanie z typowej optycznej firmy:

 

http://www.uqgoptics.com/catalogue/Filters/SCHOTT_BANDPASS_FILTERS.aspx- UG11 bez warstwa: 21 funtów za 25mm

http://www.uqgoptics.com/catalogue/Filters/UV_FILTER_NIR_BLOCKER.aspx- UG11 + warstwy dielektryczne: 320 funtów za 25mm (no i tak na końcu podczerwieni są już jakieś prześwity)

 

Biorą 2x co za astronomiczny filtr UV, gdzie UG11 jest takie sobie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.