Skocz do zawartości

Wenus 2016/2017


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

Filtry IR/UV to filtry interferencyjne z napylonymi cienkimi warstwami materiału dielektrycznego absorbującego lub przepuszczającego dany zakres fal. Te powszechnie dostępne zawsze są filtrami IR/UV cut bo to co stosują do tych powłok ma taką charakterystykę (czy celową to nie wiem). Są też filtry short-pass gdzie od którejś długości fali przestaje przepuszczać, ale np. po wykresach na Edmund Optics w podczerwieni też bywa różnie wtedy.

 

Substacja do warstw IR-cut bez UV-cut jest już znacznie droższa i nie każda firma dysponuje tą technologią (ostatnio jest ich coraz więcej ale widać że nie jest to tanie). Możliwe że albo ktoś licencjonuje patent, albo R&D daje radę. Historycznie Baader był chyba pierwszy na większą skalę (Google: "forensics uv baader").

 

Dla przykładu rozwiązanie z typowej optycznej firmy:

 

http://www.uqgoptics.com/catalogue/Filters/SCHOTT_BANDPASS_FILTERS.aspx- UG11 bez warstwa: 21 funtów za 25mm

http://www.uqgoptics.com/catalogue/Filters/UV_FILTER_NIR_BLOCKER.aspx- UG11 + warstwy dielektryczne: 320 funtów za 25mm (no i tak na końcu podczerwieni są już jakieś prześwity)

 

Biorą 2x co za astronomiczny filtr UV, gdzie UG11 jest takie sobie ;)

Tylko ja nie pytam o IR/UV lecz jedynie IRcut. Raczej nie są interferencyjne bo patrząc na tycie cieniutkie szkiełka IRcut z aparatów kompaktowych ciężko w to uwierzyć, że posiadają warstwy, dodatkowo na podstawie koloru ich powłok jestem w stanie powiedzieć które z nich tną podczerwień głębiej a które płycej więc może samo cięcie podczerwieni to jedynie odpowiedne warstwy na powłoce szkła filtra :uhm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są dwie opcje - albo bierzesz odpowiednie przeźroczyste szkło lub podobny materiał (szafir, topiona krzemionka) i na to nakładasz powłoki (widoczne jako barwne refleksy), albo wykorzystujesz domieszkowane szło, które absorbuje niepożądane długości fal (filtr ma lekkie zabarwienie bez barwnych refleksów). Dostępne na rynki filtry interferencyjne dość ostro tną także UV - tak mają. Filtry domieszkowane nie muszą tego robić, np. Schott KG-5: http://www.uqgoptics.com/pdf/Schott%20KG51.pdf

 

Teraz praktycznie robi się powłokami bo można osiągnąć ostre odcięcia i dużą transmisję + i tak nakłada się powłoki antyodblaskowe. Same powłoki antyodblaskowe też mogą ograniczać UV (bo optyka na światło widzialne i tak rzadko jest skorygowana na ultrafiolet, w tanich obiektywach jest też widzialna aberracja chromatyczna). Szkło użyte jako podstawa filtra też może częściowo blokować UV - zwykłe szkło sodowe częściowo je absorbuje (dlatego w fotografii UV pojawia się topiona krzemionka, która tego nie robi).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzisiejsza Wenus SCT 9,25, Neximage5, popołudniowy warszawski smog+chmura z Elektrociepłowni Siekierki (kolor poprawiony w fitswork bo wyszła mi jakaś niebieskawa :)?)

Niestety jak zwykle prześwietlona, ale nie byłem w stanie zejść z ustawieniami. Bez szans na wyostrzenie.

Venus280116_2.jpg

Edytowane przez plesniak
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po ponad tygodniu pogoda wreszcie dopisała.

Seeing też był całkiem niezły.

 

Tym razem jako filtr UV wykorzystałem dwa filtry przemysłowe -> UG11 oraz BG39. Łącznie daje to czyste UV z pikiem w okolicach 350nm i transmisją około 50%. To mało więc przy 16'' czasy ekspozycji wyniosły około 20ms przy 70% gainie.

Ale za o chmury były widoczne już na "gołym" aviku :)

 

attachicon.gifweus 2301 copy.jpg

 

 

No i dopiąłeś swego :) szybko się uwinąłeś z dopracowaniem techniki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.