Skocz do zawartości

Dziwny kształt gwiazd


Bosman

Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy. Co jakiś czas mam taki dziwny kształt gwiazd. Wyglądają jak bolid wchodzący w atmosferę... Z jednej strony prawie ok a z drugiej jakieś dymki, nie wiem jak to nazwać.

Fota z SCT 9.25 + reduktor f6.3 + ircut +ASI178MM-C. Ostrość ustawiam dość dokładnie na maskę Bahtinowa fukuserem. Jakieś sugestie?

dziwne gwiazdy.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wszystkie podpowiedzi.

 

Mam odrośnik i sprawdzałem czy po założeni i zdjęciu jest różnica. Nie zauważyłem... Ale może być jakiś refleks światła na wewnętrznej stronie odrośnika? Czasami żona odpala telewizor czy lampkę?

Fakuser mam podłączony do pokrętła - wiem co to mirror shift. Przy ostrzeniu obraz nieco się porusza. Filtry mam niemal identycznie ustawione - zaledwie kilka kroków focusera. To może mieć znaczenie?

Ta nieosiowość mnie zastanawia. Dzisiaj zdejmę reduktor, koło i zobaczę.

Notabene - w jakiej odległości od reduktora powinna być matryca? Przejrzałem instrukcję ale tam ani słowa. Może tu jakaś złączka jeszcze jest potrzebna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystko co znajduje się w torze optycznym wpływa na kształt gwiazd (jeśli nie ma symetrii kołowej)

w tym wypadku to wygląda na komę. Reduktor ogniskowej powiększył tylko komę "naturalnie" występującą w SCT ... o ile to nie jest wersja ACF

być może coś jest nieosiowo jeśli koma występuje tylko w jednym rogu

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez wątpienia to nieosiowość, czyli matryca nie jest idealnie ustawiona w polu ostrości. Powodów tego stanu może być wiele i przyznaję, że to największa zmora w astrofotografii - chyba nawet większa niż tracking (bo w nim zawsze można zmniejszyć ekspozycję i jakoś wybrnąć). Pamiętaj, że masz bardzo mały piksel, czyli każdy błąd jest mocniej widoczny. Oczywiście za to odpowiada także sama kolimacja, bo jest ona niczym innym, jak ustawianiem osiowości układu.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za podpowiedź. Wczoraj rozłożyłem cały tor i także stawiam na nieosiowość. Ja łączyłem koło filtrowe przez nosek 1.25'' z visual back SCT. Stawiam, że to tu jest najgorzej. Zamówiłem właśnie złączkę SCT/T2, krótką i 2''. Może to pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dokładnie tak samo w moim SCT 6. Z ASI178 na gwintowanym połączeniu koma wychodzi wyraźniej niż w innych kamerkach. Kolimacja oczywiście wzmaga efekt więc warto zerknąć na to. Tzn wydaje mi się, że to tylko koma - przy tej skali zawsze staram się mieć fotografowany obiekt w samym centrum kadru - wtedy "bolidy" lecą z każdej strony ;). Czy przekrzywiona oś nie powinna dawać "bolidów" jednokierunkowe w większej części kadru?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.