Skocz do zawartości

Guiding a długość linii USB


Loki

Rekomendowane odpowiedzi

Edit: UWAGA: Jak wynika z dalszej części wątku, zakłócenia wprowadzał gówniany hub USB.

 

Bez bicia przyznaję. Nie mam minikomputerka podpiętego wprost do montażu. Muszę dociągnąć sygnał do laptopa.

Miejscówkę mam w dziczy, więc pożądam schronienia przed zimnem i dzikimi zwierzętami. Schronieniem jest samochód. Muszę kable dociągnąć do laptopa, który jest w aucie. Jednocześnie wygoda operowania przy montażu i zapewnienie zapasu kabla w związku z obrotem głowicy wymaga, by kable miały trochę długości.

 

I tu wchodzi na scenę transmisja cyfrowa po USB. Czy jest zależna od długości kabla? Niektórzy mówią, że tak, inni się w głowę pukają twierdząc, że jest cyfrowa. Albo jest, albo jej nie ma.

Standard znamy - USB gwarantuje 5 metrów bez urządzeń pośredniczących.

Sprawdziłem na różnych kablach.

Z jednym wyjątkiem obowiązywała zasada, że kamerka jest wpięta w HUB USB (4 porty), kablem o długości 60 cm.

Zmieniałem tylko kabel między HUB-em a kompem.

Wyjątek, o którym wspomniałem to połączenie bezpośrednie kamera - komputer.

 

Wyniki:

 

1. Przedłużacz 2m + HUB + 60cm

2m.PNG

 

2. Przedłużacz 3,5m + HUB + 60cm

3,5m.PNG

 

3. 2x przedłużacz po 2m czyli łącznie 4m + HUB + 60cm

2+2.PNG

 

4. Kabel 5m bezpośrednio kamera - komputer

5m_bez_hub-a.PNG

 

5. Kabel 10m ze wzmacniaczem + HUB + 60cm

10m.PNG

 

6. Dzika kombinacja: 2+2+3,5 + HUB + 60cm

Komputer zobaczył kamerę, a Maxim się skomunikował, ale nie potrafił pobrać obrazka.

 

7 i 8 Robiłem jeszcze dwie dzikie kombinacje, czyli 3,5m + 2m + HUB + 60cm

Mam dwa przedłużacze 2m więc zrobiłem dwie próby. W jednej z nich wynik był jak w punkcie 3 (podobny obrazek), w drugim przypadku wynik jak w punkcie 6 - identyczne zachowanie. Już wiem, która przedłużkę wyrzucić do śmieci.

 

Nie wiem czy ma to jakieś znaczenie, ale matryca miała niewiele roboty. Obrazki naświetlałem po 0,5s przy zakrytej klapce na lunetce guidującej. Kamerka to Atik Titan.

 

Niestety, nie mam przedłużacza 5m, więc najbardziej interesujący test mnie ominął. Już wiem, że nie chcę korzystać z kabla 10m ze wzmacniaczem ciekawe, czy 5m + HUB + 60 cm da radę przesłać obrazek dobrej jakości...

 

Co Wy na to?

 

Zapomniałem dodać. HUB to takie zwykłe gówno za 19 zeta. Czy lepszy HUB (jaki?) coś by zmienił?

Edytowane przez Loki
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kamerka nie jest przypadkiem zasilana po USB? Juź wiem źe nie. To znaczy źe masz kiepskiej jakości przedłużacz - mój cały setup chodził do czasu kupienia ASA na 30 metrowym kablu ze wzmacniaczem. Albo masz kiepski hub :)

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niespecjalnie się znam ale - transmisja jest faktycznie cyfrowa niemniej jednak długi kabelek może dawać zakłócenia (taka antena) które to przenoszą się na elektronikę kamery i wpływają na sczytywany z matrycy sygnał - sobie przynajmniej dławiki zainstaluj na końcach kabla usb.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciek, kamerka zasilana tylko po USB. Czy podanie 12V coś zmieni, czy tylko zasila chłodzenie? Przeszło mi to przez głowę, ale za późno, nie chciało mi się wszystkiego zaś od nowa rozkładać. BTW przedłużacz mam tej samej firmy co Twój, tylko nieco krótszy.

 

@zombi Ty mnie powiedz co to dławik, to ja Ci powiem, czy sobie zainstaluję :)

Edytowane przez Loki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niespecjalnie się znam ale - transmisja jest faktycznie cyfrowa niemniej jednak długi kabelek może dawać zakłócenia (taka antena) które to przenoszą się na elektronikę kamery i wpływają na sczytywany z matrycy sygnał - sobie przynajmniej dławiki zainstaluj na końcach kabla usb.

 

nie tak to wygląda

sygnał cyfrowy ulega zniekształceniu po przejściu przez linię długą. Pasożytnicze pojemności i indukcyjności powodują wytłumienie niektórych harmonicznych, a tym samym zamiast sygnału prostokątnego na wyjściu uzyskamy sygnał "poszarpany"

dlatego tak ważna jest jakość kabla

kable aktywne nie mają wzmacniacza ale układ przywracający poziom i kształt sygnału tzw. data slicer

 

pozdrawiam

 

EDIT

zadaniem dławików jest zniwelowanie zakłóceń na zasilaniu idącym przez kabel USB

Edytowane przez ZbyT
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

nie tak to wygląda

sygnał cyfrowy ulega zniekształceniu po przejściu przez linię długą. Pasożytnicze pojemności i indukcyjności powodują wytłumienie niektórych harmonicznych, a tym samym zamiast sygnału prostokątnego na wyjściu uzyskamy sygnał "poszarpany"

 

Zniekształcony cyfrowy sygnał będzie nieczytelny dla komputera więc nie będzie się dało odczytać zdjęcia zrobionego przez kamerę - czy tak ? Skąd więc się bierze wzmożony szum na zdjęciach ? Pytam bo chcę lepiej ten temat zrozumieć !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam to szczęście (w nieszczęściu), że kable zakłócają guiding. Astroobrazki lądują na karcie aparatu. Ale... zrzucałem też z Canona na dysk przez 5m przedłużkę i takich zakłóceń w kadrze, jak na powyższych obrazkach nigdy nie widziałem. To jak to jest? Zakłóca w kamerce, a lustrzanka jedzie bez zakłóceń? Czemuż to ach czemuż?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na solarchatforum.com też kilka osób raportowało, że mają więcej szumu, gdy zasilają pewne kamery z USB (jest lepiej, gdy prąd idzie przez dedykowane gniazdko, o ile oczywiście kamera je ma).

 

 

Zniekształcony cyfrowy sygnał będzie nieczytelny dla komputera więc nie będzie się dało odczytać zdjęcia zrobionego przez kamerę - czy tak ? Skąd więc się bierze wzmożony szum na zdjęciach ? Pytam bo chcę lepiej ten temat zrozumieć !

 

Zauważ, że program odbierający może nie być zbyt wybredny i np. akceptować pakiety uszkodzone (ale nie orientuję się w szczegółach protokołu USB).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważ, że program odbierający może nie być zbyt wybredny i np. akceptować pakiety uszkodzone (ale nie orientuję się w szczegółach protokołu USB).

 

No nie wiem - wygląda ze USB działa jak TCP:

 

USB Data Validity

USB employs two error checking methods to ensure that data is sent correctly. A cyclic redundancy check (CRC) is sent with all data transmissions to validate data integrity within a packet. In addition, a toggle bit is encoded in the packet identifier (PID) of the data packet to ensure that packets are sent in the correct sequence. Correct data sequencing is especially important when attempting to transfer large files across multiple independent USB transmissions.

Normally when transferring data over multiple packets, the data PID will toggle between DATA0 and DATA1 on each consecutive successful transmission. Specifically, as data is successfully transmitted (i.e. CRC is valid), the receiver acknowledges (ACK) the data and both transmitter and receiver toggle their DATA bit. If there is a data error and the CRC check fails, however, the receiver will not reply with an ACK, and the transmitter is required to resend the data with the same toggle bit. The transmitter will continue to resend the same data with the same toggle bit until the receiver ACKs its reception.

In some cases, the data is sent correctly but the ACK handshake gets corrupted on the bus. When this occurs, the receiver thinks that the data was sent properly and updates its toggle bit, but the transmitter does not actually know if the data was received correctly. Therefore, the transmitter will send the same data with the same toggle bit. Since the toggle bit has not changed, the receiver assumes that this is a re-transmission of the same data, and silently ignores the data. The receiver will then ACK, causing the transmitter's toggle bit to update correctly.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zniekształcony cyfrowy sygnał będzie nieczytelny dla komputera więc nie będzie się dało odczytać zdjęcia zrobionego przez kamerę - czy tak ? Skąd więc się bierze wzmożony szum na zdjęciach ? Pytam bo chcę lepiej ten temat zrozumieć !

 

jak już wcześniej pisałem źródła problemu mogą być dwa: zakłócenia na linii zasilającej i zniekształcenia informacji cyfrowej. Z którym mamy do czynienia w tym konkretnym przypadku nie wiem. Za mało danych by mieć pewność, a może być też tak, że oba są istotne

 

pozdrawiam

 

EDIT

aby mieć pewność należałoby puścić sygnał cyfrowy długim kablem USB, a zasilanie pociągnąć osobno

Edytowane przez ZbyT
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wasza dyskusja natchneła mnie do pogłębienia metodologii. Tak dalece skoncentrowałem się na uproszczeniu kabelkologii przez zastosowanie HUB-a, że nie sprawdziłem, czy zakłócenia nie są wprowadzane właśnie przez niego.

 

Otóż... są :)

NIe stosujcie gównianych hubów. I polećcie mi coś sprawdzonego. Błagam. Nie mam ochoty kupić pół rynku zanim trafię na przyzwoite urządzenie.

 

Poniżej fotki:

1. Przedłużacz 10m + HUB + 60cm chłodzenie (czyli wpięta wtyczka 12V).

10M + chlodzenie.PNG

 

2. Przedłużacz 10m + 60 cm, chłodzenie włączone

10+60_No_HUB_Cooling_ON.PNG

 

3. 2. Przedłużacz 10m + 60 cm, chłodzenie wyłączone

10+60_No_HUB_Cooling_Off.PNG

 

Robię notkę w pierwszym wpisie, żeby ludzi w błąd nie wprowadzać.

Proszę, podrzućcie pomysł na jakiś sprawdzony w bojach hub USB (nieduży).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ostatniej chwili:

Inny, równie tani hub dał poniższy efekt (konfiguracja: przedłużacz 10m + HUB + 60cm, chłodzenie włączone):

10+60_No_inny_HUB_Cooling_ON.PNG

 

Uczciwość każe stwierdzić, że na niektórych klatkach były ledwo widoczne bardzo delikatne zakłócenia.

Rekomendacja hub-a nadal potrzebna.

Edytowane przez Loki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niespecjalnie się znam ale - transmisja jest faktycznie cyfrowa niemniej jednak długi kabelek może dawać zakłócenia (taka antena) które to przenoszą się na elektronikę kamery i wpływają na sczytywany z matrycy sygnał - sobie przynajmniej dławiki zainstaluj na końcach kabla usb.

 

 

nie tak to wygląda

sygnał cyfrowy ulega zniekształceniu po przejściu przez linię długą. Pasożytnicze pojemności i indukcyjności powodują wytłumienie niektórych harmonicznych, a tym samym zamiast sygnału prostokątnego na wyjściu uzyskamy sygnał "poszarpany"

 

jedno i drugie jest prawdą, chociaż to drugie ma znaczenie dopiero gdy sygnał jest tak zepsuty że już nie daje się odebrać - a wtedy kamera i tak nie działa.

w usb do przesyłu danych stosowany jest sygnał różnicowy, dwa skręcone przewody, tak żeby przypadkowe zakłócenia indukowały w obu przewodach podobną zmianę. odbiornik nie sprawdza bezwzglednej wartości ale różnicę, która nie zmienia się pod wpływem zakłóceń.

oczywiście do pewnych granic...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się skłanial szanowni przedmówcy , ku nieco prostszym konkluzjom. Otóż hub przenosi owszem zasilanie , ale z ograniczonym prądem! Jakiś kawałek softu który mam zainstalowany - FireCapture albo ascom albo po prostu winda- pisze mi po podłączeniu kamery ASI 120 MC że trzeba podłączyć żródło zasilania do kamery, pomimo że jest podłączona własnie przez hub. Potrzebny jest hub, który ma własny zasilacz i odpowiednie do tego gniazdo. Sam to przećwiczyłem.

O ile wiem to te 12 volt podłaczane do Titana to tylko chłodzenie i nie wspiera zasilania po USB.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktywny hub, zasilany z 12V wspomaga zasilanie kamery (to Titan?) po USB.

Ja miałem identyczne pasy poziome i brak obrazu przy - 25C w zime, ale okazało się że jest to problem z luźnym gniazdkien na mrozie, więc co innego niż Ty.

 

Może wsadz kable usb w coś ala oplot metalowy ekran. To powinno zredukować wpływ zewnętrznych zakłóceń.

Mam u siebie tak zrobione z głównym 3m kablem usb, ale szczerze mówiąc nie widzę różnicy z lub bez.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

jedno i drugie jest prawdą, chociaż to drugie ma znaczenie dopiero gdy sygnał jest tak zepsuty że już nie daje się odebrać - a wtedy kamera i tak nie działa..

 

szumy na zdjęciach pochodzą od zakłóceń na linii zasilającej ... wydawało mi się to oczywiste

było to tyle razy wałkowane, że trudno to przeoczyć. Sam niedawno o tym pisałem przy okazji zasilania setupu w terenie

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.