Skocz do zawartości

Co sie teraz kupuje do astrofoto?


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

 

Trzymaj:

https://www.dropbox.com/sh/zfcmb7lwfgjdv4r/AABfJVf6_fuQjdO9MGFPBpEVa?dl=0 (261 klatek po 5 sek z ASI1600MM-c)

 

Mamy do tego klatki kalibracyjne?

 

Pozdrawiam.

 

PS. Kurna, jak pobrac cała zawartosć folderu jak mam link tylko do jego "środka", ze tak powiem :/ ?

 

PS2: Dobra, wykminiłem :)

Edytowane przez Hans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Mamy do tego klatki kalibracyjne?

 

Pozdrawiam.

 

PS. Kurna, jak pobrac cała zawartosć folderu jak mam link tylko do jego "środka", ze tak powiem :/ ?

 

PS2: Dobra, wykminiłem :)

Dark na 300s jest na stronie producenta: http://astronomy-imaging-camera.com/Images/ASI1600300s.zip, a kilka innych na cloudynights http://www.cloudynights.com/topic/538013-asi1600mm-cool-a-first-light-review/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę mu tyłka zawracał, ma teraz co robić przy akcji APO-TS ;)

 

Zobaczymy na razie co sie dzieje na klatkach bez kalibracji. Musze tylko pogrzebać za parametrami kamery i tele i smej sesji by to ogarnąć (nie mam na tym kompie maxima wiec i nie mam jak odczytac z FIT Hedera.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ale na co mi dark 300 sec, jak mam klatki 5 sec? Kalibracyjne klatki do fotometrii musza byc z tych samych warunkow i tele co z fotometrycznych... zresztą, pal licho darki i biasy, zobaczmy co leci z tych 5-cio sekundowek jak są.

 

Dajcie chwile.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uuuu... to potrwa. Moj lapek mieli ok 5 sek kazda klatke... a to dopiero pierwszy step...

 

Wybrany na chybił-trafił wynik wstepnej statystyki klatki:

Image file : C:\CMunipack\tmp\tmp00007.fts
JD (UT) : 2457629.420307
Sky value : 476.2 +- 65.2 ADU
Rel. error : 1.07
Stars found : 36584
Mag. limit : 17.83 +- 0.49 per star in aperture #1.
Mean FWHM : 1.84 +- 0.52 pixels.
Output file : C:\CMunipack\tmp\tmp00007.srt
nie podobuje mi sie to, trzeba skorygowac wartosci wejsciowe.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra.

 

Powiem tak, zgłupiałem. Nie wiem jeszcze co ale coś jest tu bardzo nie tak. Bo o ile krzywa STDEV wyglada poprawnie o tyle same już wyniki jak kompletny bigos.

 

Uproszczony wykres ze zmiennej powinnien wygladac pi razy oko tak (klatka z Atika 314L, nie pamietam czasów moze minuta, moze dwie swiecenia):

 

http://astropolis.pl/topic/26634-fotomeryczne-niwa-zmiennych-szok/

post-905-1240399562.jpg

 

A w tym materiale wygląda tak:

 

var.jpg

 

Obie "zmienne" mają amplitude ok. 0.4 Mag... Oczywiscie ta druga to jakis koszmarny artefakt. Aby było jasne, wszystkie wykresy "potencjalnych" zmiennych wygladaja na tym materiale tak samo.

 

Pytanie teraz czemu widze to co widze. Pierwsza przyczyna, to tak bardzo wyszedlem z wprawy przez 4 lata odkad obrabialem ostatni materiał fotometryczny dla VSX, ze po prostu zapomniałem jak sie jeździ na rowerze. Druga mozliwa przyczyna, to ze ustawiłem jakas brednie na parametrach wejsciowych (bo nie rozumiem specyfiki materiału z CMOSa). Trzecia mozliwa przyczyna, to ze Munivin "nie umie" pracowac na fitach ktore maja 12bit. Kolejna mozliwa przyczyna to ze transformata z natywnego formatu do FITa byla bledna i mamy tu jakies grube nieporozumienie. Mozliwe tez, ze jednak 5 sec. to za malo na sensowna fotometrie... tylko niby czemu? Kolejna to, że itd itd...

 

Nie skreślam materiału, na razie jestem jedynie zaniepokojony i zaintrygowany jednoczesnie. Nie rozumiem.

 

Pozdrawiam.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj mam wrażenie, że z CMOS'ami lepiej sprawdził by się live binning, tu jest temat o nim na forum: http://astropolis.pl/topic/55793-live-binning-rewolucja-w-amatorskiej-rejestracji-tranzytow-egzoplanet/ , tylko do tego lepiej sprawdziła by się inna tuba optyczna.

 

Edytowane przez Kacper R.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyszło mi podobnie i również zastanawiam się jaka może być przyczyna. Niski read noise nie powinien generować dużego rozrzutu pomiarowego. 4096 to nie jest już tak mało - różnica między 2047 a 2048 dla pojedynczego piksela to jak zmiana o 0.00053 mag. Coś nie tak z szumem i jest bardzo wysoki? Patrząc na ustawienia w Muniwinie, nic nie widzę specjalnego, co stanowiłoby przeszkodę dla CMOSów. Jak ogarnę LiMovie (właśnie zainstalowałem i nie wiem gdzie się poruszać), to powrócę do tego materiału.

 

Dodam, że w mojej kamerze planetarnej również miałem podobny problem (też 12-bit).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

 

- zanim zapełnisz studnie 650'000 elektronami przy minimalnym gainie, to taki CMOS 4/3" (12,5 EV) zapełni swoją studnie (~20'000 e-) ponad trzydzieści razy.

Marek, przydalo by mi sie lopatologiczne wyjasnienie kwestii zaleznosci parametru gain do finalnej dynamiki zebranego materialu, bo chyba sie troche pogubilem. Rozumiem, ze dynamika sensora CMOS nie jest stala jak w CCD i bezposrednio zalezy od ustawien parametru gain w trakcie akwizycji... ale finalnie przetwornik przemieli do 12bit (dla sensora 12bit) to co wypluwa do pliku, full stop. Czyli co bysmy nie robili, jak nie manipulowali parametrami ekspozycji na koniec kamera wypluje nam te 4000 mozliwych wartosci. Potem te nieszczesne 4k jest radosnie rozciagane do 65k formatu fit... Ale to dalej 4k rozciagniete do 65k a nie np. 20k rozciagniete do 65k jak w atiku 314L...

 

Popelnilem tu gdzies blad logiczny? Bo probuje wlasnie ogarnac czemu fotometria na materiale Adama dala tak niezachecajace efekty.

 

Pozdrawiam.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Wracając do meritum wątku (tym razem sam sobie chyba będę musiał wręczyć złoty szpadel :) ) czy ktokolwiek na forum pracował z montami Avalona? Np. z Uno albo Linearem?

 

Pozdrawiam.

 

Właśnie ściągam 2 sztuki (jedna dla klienta, drugą będę testował). Bardzo sensownie to wygląda, ale muszę z tym popracować, żeby wydać werdykt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.