Skocz do zawartości

Moja Przygoda z Astrofotografią by BlackPitchPL


BlackPitchPL

Rekomendowane odpowiedzi

Pogoda jednak mnie nienawidzi w sobotę wybrałem się do obserwatorium aby zrobić fotki naszego Muna a tu kamieni kupa chmury takie że ciemno jak w nowiu no masakra. Niedziela wracam do domu zmartwiony zasiadam do komputerka i bawię się obróbką, mówię sobie trudno test nowej kamerki Altair GPCAM odłożony na inny tydzień. Godzina 17 widzę błękit nieba i pioruny siarczyste we mnie strzeliły mówię nie dam się tak łatwo jadę do obserwatorium. Po błyskawicznym rozstawieniu sprzętu udało się przetestować kamerkę mgła trochę psuła obraz ale i tak jestem zadowolony. Obrazy z NEQ6 150/750 Barlow 2x Altair GPCAM stack z 250-400 klatek.

 

AltairMoon1.jpg

 

AltairMoon2.jpg

 

AltairMoon3.jpg

 

 

Test uważam za udany i już nie mogę się doczekać testów tej kamerki jako guide. Pytanie do osób które posiadają kamerkę czy do guide zostawiać ten pierścień z filtrem IR czy lepiej go ściągnąć ?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...
  • 6 miesięcy temu...

Trochę czasu minęło od ostatniego wpisu wiec wstawiam testową fotkę z m42. Jedynie 20 min klatki po 1 min i część klatek w koronie drzewa. Kolorystyka niestety nie trafiła w standardy :) ale mi to nie przeszkadza niedługo fotka M109 z NEQ6 kontra EQ3-2 będzie się działo. 

 

m42final.thumb.jpg.2111341517b3369929631f514e452b60.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skup się na jednym obiekcie i przestań skakać z płatka ma płatek.  Zrób 6 godzin materiału na obiekt i zobaczysz różnice.  Też tak kiedyś miałem . Ooo mglawica ooo galaktyka tu strzelę tam strzelę a w efekcie końcowym g... za przeproszeniem miałem.  

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie masz dużo racji. Gdybym miał szopkę było by dużo łatwiej a tak jestem tylko 3 miesiące w roku w domu w te dni zazwyczaj nie ma pogody i z 2 lata zbierał bym jeden materiał :) . Mimo wszystko postaram się palić w miarę możliwości więcej materiału na obiekt. Po zakupie SGP będzie to łatwiejsze bo zawsze idealnie trafiam z kadrem. Póki co będę wstawiał ten słabszy materiał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.12.2016 o 00:09, Pav1007 napisał:

Skąd masz taką informację? Ja wyczytałem na wielu serwisach, że wielokrotność 160 się dobrze sprawdza.

 

P.

Przypadkiem wczoraj potraktowałem mojego Canona 40D zestawem zdjęć RAW, wszystkie ISO po kolei, naświetlanie 2s z dekielkiem potem w DPP wyciągnąłem każde o 3EV.

Rzeczywiście najlepsze są wielokrotności około 160 (100 bo blisko 80?, 160, 320, 640, 1250) - nie ma szumu albo na wyższych ISO jest ładnie rozproszony, łatwy do usunięcia, bez bandingu. Najgorzej wypadają 125(?), 250, 500, 1000 gdzie nie dość że szum jest duży to pojawiają się pasy bandingu. Warto poznać swoje body od tej strony ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, piotrkusiu napisał:

Przypadkiem wczoraj potraktowałem mojego Canona 40D zestawem zdjęć RAW, wszystkie ISO po kolei, naświetlanie 2s z dekielkiem potem w DPP wyciągnąłem każde o 3EV.

Rzeczywiście najlepsze są wielokrotności około 160 (100 bo blisko 80?, 160, 320, 640, 1250) - nie ma szumu albo na wyższych ISO jest ładnie rozproszony, łatwy do usunięcia, bez bandingu. Najgorzej wypadają 125(?), 250, 500, 1000 gdzie nie dość że szum jest duży to pojawiają się pasy bandingu. Warto poznać swoje body od tej strony ;)

a czy też robiłeś porównanie które z tych iso (x160) ma najmniejszy szum ? u mnie przy Iso 800 często pojawia się gradient który po przejściu z liniowej wersji zdjęcia staje się prawie niemożliwy do usunięcia i czy mógłbyś opisać jak wyciągasz zdjęcie w DPP w sumie nigdy go nie używałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Tayson napisał:

fajne!!!

z flatami masz racje, a z tla mozesz odjac odrobine kolorowego szumu.

Starałem się wyciąć tło przez znaczne zmniejszenie saturacji ale nie potrafiłem zrobić porządnej maski na gwiazdy wraz z galaktyką. Nie wiem co jest u mnie nie tak z flatami ale jak je zrobiłem i dodałem do zdjęcia to straszne artefakty się pojawiły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja niedawno odkrylem (troche pozno, ale juz to wiem) fajny sporob jak bardzo sprawnie zrobic flata jezeli poruszylo sie ustawienia kamery wzgledem optyki.

rozwiazujesz zdjecie za pomoca platesolve i tam masz zaznaczony kat zdjecia. podczas kolejnej sesji (oczywiscie potrzebne gwiezdziste niego) wiesz jak prawidlowo utawic kadr do flatow.

 

dziurawe flaty moga byc spowodowane rowniez przemiszczaniem sie paprochow na matrycy.

pl.jpg.31b9793443ee002c141484487b92e68b.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm chyba najlepszym rozwiązaniem jest po prostu zmontowanie zestawu na stałe i masz z głowy :) . A tutaj prezentuję moją ulubioną galaktykę M64 lub tak zwane Czarne Oko niestety zawsze Księżyc psuje moje plany rejestracji tego cuda :). 36 najlepszych klatek po 5 min i ISO 800

m64_2018.thumb.jpg.a80d49034ead99158726bdebe37f2b48.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witajcie ostatnie dni rozpieszczały nas jeżeli chodzi o noce więc udało mi się zebrać parę klatek z tripletu lwa ;).  Już kiedyś podchodziłem do tego obiektu ale niestety udało mi się wtedy zarejestrować jedynie 14 klatek ;( co strasznie odbiło się na szczegółach galaktyk. Krótko mówiąc 68x5min iso800 wersja na szybko.

FinalLeo.jpg.bb06e19c5df820dfcf927ec022eab15d.thumb.jpg.b8fb7ff5297f0b8b2e677e14d28a0dc2.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.04.2018 o 21:51, gryf188 napisał:

Jak na 65 klatek to coś dużo szumu kolorowego na tym zdjęciu, tak nie powinno być.

Prawdopodobnie wina szybkiej obróbki dodatkowo zapomniałem wyrównać kolorki i usunąć zielony i parę błędów które teraz widzę siądę na spokojnie i jeszcze raz podejdę do obróbki. 70 raw plików z Canona to niezła robótka dla mojego pc ;)

EDIT. Poprawione tło nie do wyrównania ponieważ piękny maszt GSM musi oświetlać okolice

LeoV2Final.thumb.jpg.82f27675b75cdc032654786077cfdee5.jpg

Edytowane przez BlackPitchPL
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam w pracy kolegę który ostatnio zabłysną pytaniem "skoro robisz te fotki kosmosu to czy możesz zrobić zdjęcie czarnej dziury" . Hmmm w sumie to tylko czytałem lub oglądałem w TV jak to mogłoby wyglądać lub inne takie. Człowiek uczy się całe życie wystarczy Google :) i wpisanie " czy można sfotografować czarną dziurę"  i jest M87 i jet . Z takich ciekawostek Jesienią mamy zobaczyć obraz czarnej dziury wykonany czymś lepszym niż newton 150/750.

46x5 min ISO800

FinalM87.thumb.jpg.88cd3df5d3e11b98c82c42e35178d22d.jpg

Crop

FinalM87.Cropxisf.thumb.jpg.475762f97b5bcab7007bdc92538ff533.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.