Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

ekolog    2925
Napisano (edytowane)

...a wszystko to obserwujemy w gwiazdozbiorze niedostępnym z Europy (Złotej Ryby).

NGC 1936 jest częścią Wielkiej Mgławicy Emisyjnej (LMC-N44), która z kolei zawiera w swoim centrum ogromny pusty obszar - superbąbel.

Kiedyś w tym rejonie tworzyły się duże gwiazdy i ich wiatry gwiazdowe (oraz wybuchy jako supernowych) wymiotły materię z tego bąbla.

Ta wymieciona materia generuje "dziś" procesy gwiazdotwórcze na brzegach tego bąbla czyli powstawanie gwiazd kolejnej generacji. Rzekłbym:

Ktoś umarł aby żyć mógł ktoś.

Przeciekawy wątek, tym bardziej, że mowa jest o najbliższej naszej i sensownie już dużej galaktyce (30 miliardów gwiazd to nie mało).

Pozdrawiam
p.s.

Moim zdaniem wątek warto zmienić na Artykuł (zamieścić w dziale Artykuły).

p.s.2.
Wątek przez przypadek zbiegł się magicznie prawie z moim wczorajszym dylematem - na końcu wątku:

sbb.jpg

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
robi    117
Napisano (edytowane)

Już tylko został jeden drobiazg dla autorki tego opracowania: podjechać na miejscówkę poniżej 20 stopnia szerokości geograficznej i zweryfikować swój tekst z natury... :flirt:

Edytowane przez robi
  • Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
kamilsc    40

LMC i SMC można porównać do obłoku z tarczy u nas. Są bardzo podobne :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Bellatrix    1980

Przepraszam za ignorancję i niedouczenie w temacie DS-ów: podasz mi nr katalogowe NGC tego obiektu w Tarczy? :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Bellatrix    1980

Robi, bardzo bym chciała, ale niestety to nigdy nie nastąpi.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
robi    117
Napisano (edytowane)

Obłok w Tarczy to iluzja optyczna... ;-) a dokładnie przecinka w ciemnych obłokach przesłaniających nam odległe gwiazdy w kierunku centrum Galaktyki.

Edytowane przez robi
  • Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Bellatrix    1980

Czyli to jest jasny obiekt na tle ciemnego obszaru mgławicowego?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
robi    117

Jasny "obiekt" na drugim planie, na pierwszym ciemne mgławice, które tworzą "ramę" przez którą widać poświatę słabych, odległych gwiazd.

Tu masz więcej szczegółów:

Phil Harrington

WSZECHŚWIAT PRZEZ LORNETKĘ
Przecinka w Obłokach

http://www.astronoce.pl/artykuly.php?id=77

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
calla    196

Najszybciej i najtaniej chyba do Malezji;) jakieś 3000 zł w obie strony.

Jak chodzi o bliższe rejony, to widziałem ofertę ryanair Gdańsk - Elilat (Izrael) za ok 500zł  w obie strony.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
majer    370
7 godzin temu, calla napisał:

Najszybciej i najtaniej chyba do Malezji;) jakieś 3000 zł w obie strony.

Jak chodzi o bliższe rejony, to widziałem ofertę ryanair Gdańsk - Elilat (Izrael) za ok 500zł  w obie strony.

Z Eilatu Obłoków Magellana nie widać. Żeby je było widać po japońsku, czyli jako tako, trzeba udać się w okolice równika (Malezja jest ok), a najlepiej jeszcze bardziej na południe.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Darek_B    3294

Wystarczą Wyspy zielonego Przylądka, koniecznie w okolicach stycznia i lutego. Wielki Obłok jest tak chyba wtedy na dziesięciu stopniach.

Teoretycznie widać go 3-4 stopnie nad horyzontem jak góruje w Egipcie ale trzeba by udać się do Abu Simbel na granicy z Sudanem.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Bellatrix    1980

Ja byłam kiedyś w Sudanie, ale miałam 14 lat i słabo pamiętam. Szkoda, że wtedy jeszcze nie obserwowałam nieba. Pamiętam tylko, jak było widać ogromne, przeobfite deszcze meteorów. I mnóstwo maleńkich i nieco większych mgiełek porozrzucanych tu i ówdzie. To zapewne DS-y tak świeciły. 

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Darek_B    3294

Już wiem, jak miałaś 14 lat wszyscy do ciebie mówili Nel :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Bellatrix    1980

Nie, nie mówili. A czemu by mieli? :) Za to powinni mówić gapa. Przegapiłam takie widoki, tzn. nie patrzyłam jeszcze świadomie, a jedynie z zaciekawieniem. Byłam w Egipcie, Sudanie, Maroko, Turcji, Teneryfie, sporo tego było, coś koło 20 wyjazdów. Pewnie nie raz oglądałam Magellany, nie wiedząc nawet, że to one.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
wampum    72

Czyli z Kanarów nie da się ich zobaczyć...szkoda.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
majer    370
13 godzin temu, Darek_B napisał:

Wystarczą Wyspy zielonego Przylądka, koniecznie w okolicach stycznia i lutego. Wielki Obłok jest tak chyba wtedy na dziesięciu stopniach.

Teoretycznie widać go 3-4 stopnie nad horyzontem jak góruje w Egipcie ale trzeba by udać się do Abu Simbel na granicy z Sudanem.

Wielki Obłok ma współrzędne: RA =  5,4 h, dec = -69o, Mały - RA  = 0,9 h, dec = -73o zatem na Wyspach Zielonego Przylądka (szerokość 15oN) pierwszy jest maksymalnie 6, a drugi - 2o nad horyzontem. Przy odrobinie szczęścia da się je zobaczyć, ale widok nie będzie powalał. Granica Egiptu z Sudanem odpada zupełnie, bo sprawdziłem, że jest na szerokości geograficznej 22oN i tam oba obłoki są stale pod widnokręgiem. Rektascensja wskazuje, że WOM najlepiej widoczny jest na początku grudnia, MOM - na początku października.

Mnie chodziło bardziej o to, że jak już wyjeżdżać, to tam, gdzie  obie galaktyki znajdują się przynajmniej 20o nad horyzontem (czyli gdzieś na równiku lub pod nim) żeby lepiej można się było im przyjrzeć, ale zgadzam się, że z szerokości 15oN można już próbować. Sam zresztą pamiętam, że z mojej dziecięcej miejscówki (szerokość 52,7 N) przy dobrej przejrzystości powietrza bez problemu widziałem dwie południowe gwiazdy Wielkiego Psa (Aludra i Adhara), które u mnie wznosiły się na max 8o. Lecz gwiazd Gołębia (maksymalna wysokość około 3o) nie udało mi się zidentyfikować. Jednak wtedy dopiero zaczynałem i pewnie byłem za mało doświadczony, a teraz w okolicy jest dużo świateł. Być może, jak będę tam przy okazji zimą, to spróbuję jeszcze raz.

13 godzin temu, Bellatrix napisał:

Byłam w Egipcie, Sudanie, Maroko, Turcji, Teneryfie

Z tych krajów tylko Sudan by się nadawał i to bardziej ten południowy, reszta krajów z tej listy jest niestety za bardzo na północ.

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
kamilsc    40

Polecam RPA :). Bilety tanie a widoki nieziemskie... Swoją drogą obłoki są zwyczajnie przereklamowane.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Adam_Jesion    9620
23 minuty temu, kamilsc napisał:

Polecam RPA :). Bilety tanie a widoki nieziemskie... Swoją drogą obłoki są zwyczajnie przereklamowane.

Czy ja wiem, czy przereklamowane? Mi się zawsze podobają i uwielbiam się w nie wpatrywać gołym okiem. Poniżej ostatnie fotki z RPA, gdzie są atrakcją całoroczną i to bardzo "wysoką". Swoją drogą - bilet lotniczy kosztował mnie niecałe 3 tysiące, a można i za 2 trafić. To wg mnie dyskwalifikuje wspomnianą Malezję.

280417_Light_002.png

290417_Light_027.png

• Lubię 3

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Paether    11618

Planuję w nieodległym terminie wyjazd "na Magellany". Te okolice Malezji cenowo nie są takie złe. Widziałem (i żałuję że wtedy nie zgarnąłem) bilety na Bali w okolicach 1750zł. Podobnie można złapać od czasu do czasu Zanzibar. 

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta