Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

To bardzo ciekawa kometa - aż dziw bierze, że została odkryta tak późno. Jej jasność wizualna to już teraz jest około 10mag. U nas świeci ona jeszcze bardzo nisko o świcie (na pograniczu Wieloryba i Erydana), więc jeszcze jest trudnym obiektem, ale z dnia na dzień będzie tylko lepiej.

Początkiem sierpnia pod koniec nocy astronomicznej będzie już (na południu Polski) wznosić się kilkanaście stopni nad horyzontem i w dobrych warunkach powinna być widoczna w niedużych teleskopach. Od września do grudnia będzie ją można prawdopodobnie obserwować lornetką 10x50, a warunki do jej obserwacji będą doskonałe. Najpierw będzie świecić w Byku, później w Perseuszu i Żyrafie, a jej jasność w październiku może być bliska 7mag.

• Lubię 6

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
9 godzin temu, Piotrek Guzik napisał:

Początkiem sierpnia pod koniec nocy astronomicznej będzie już (na południu Polski) wznosić się kilkanaście stopni nad horyzontem i w dobrych warunkach powinna być widoczna w niedużych teleskopach. Od września do grudnia będzie ją można prawdopodobnie obserwować lornetką 10x50, a warunki do jej obserwacji będą doskonałe. Najpierw będzie świecić w Byku, później w Perseuszu i Żyrafie, a jej jasność w październiku może być bliska 7mag.

Wspaniałe wiadomości przynosisz! W połowie sierpnia będę pod Lubomirem, więc będzie szansa zobaczyć ją w całej krasie :D

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Napisano (edytowane)

Bright Comet Discovered by the All Sky Automated Survey for SuperNovae

http://www.astronomerstelegram.org/?read=10597

Nagłe pojaśnienie komety może też oznaczać że szybko też straci na jasności.

Swoją drogą bardzo ciekawe odkrycie.

Edytowane przez Limax7
  • Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Kompozycja 18min. wykonana za pomocą astrografu o średnicy 106mm i kamery SBIG11000M wykonana z południowej Toscanii (42.5N) ukazuje kometę w otoczeniu kilku jasnych galaktyk. Wysokość komety nad wschodnim horyzontem 17-19 stopnii.

O1_3L3R3G3B_DBE.jpg.398d4caf671d63cfdfa9a69c865885c8.jpg

• Lubię 5

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dlaczego kometa nie posiada oznaczenia C/2017 O1 (ASASSN), tylko pozostała bez nazwy?

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ponieważ z niewiadomego powodu IAU ma problem z wcześniej zaakceptowanym skrótem projektu :D

We note that the IAU has named this comet Comet C/2017 O1 and so far has not accepted the discovery group name for this comet even though the survey's acronym has been approved by the IAU and its name follows their conventions. Furthermore, at the time of this ATel, the IAU has stripped all information about this comet's discoverers from the Comet's web page. We believe that refusing to give discovery credit and name significantly oversteps the IAU's Division F Working Group on Small Body Nomenclature (SBN) responsibilities. We encourage all to use the original name (Comet ASASSN1) when referring to this comet.

http://www.astronomerstelegram.org/?read=10597

• Lubię 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Trzy noce temu widzieliśmy ją z Kraterem z Koskowej Góry. Niebo było dość ciemne (SQM-L: 21.1). Kometa była dość oczywista w 33 cm teleskopie, choć było w nim widać raczej tylko jej centralną część. Co ciekawe, nie sprawiała też większych problemów w lornecie 25x100, w której miała znacznie większy rozmiar kątowy. Jej jasność oceniłem na 10.2 mag, a średnicę na 5'.

• Lubię 4

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

C/2017 O1 z 22.08.2017.

1x300s L, bin x2

iTeleskop.org.

Pozdrawiam

Paweł

C2017_O1_2017-08-22_05-58-1.jpg

• Lubię 9

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Kometa obecnie jest położona między gwiazdozbiorami Woźnicy a Perseusza! Ach ta pogoda nie dopisuje,a mam ochotę ją zaobserwować B) Poniżej mapka położenie Komety C/2017 O1 ASASSN. źródło: Stellarium

Kometa C 2017 O1.PNG

• Lubię 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Powtórzę to co na sasiednim forum:

Obecnie pełnia Księżyca, więc nie ma co narzekać na pogodę. I tak trzeba poczekać kilka dni. 9.10 Księżyc wschodzi o 20:37, więc można na nią zapolować po 20:00 do wschodu Księżyca. Z dnia na dzień będzie coraz lepiej, bo łysy wschodzi coraz później, a kometa C/2017 O1 jest widoczna całą noc (najlepiej nad ranem, bo jest najwyżej nad horyzontem). Serdecznie zachęcam do obserwacji i wyznaczania jej parametrów, takich jak jasność, średnica głowy i stopień kondensacji (DC).

Jej jasność, to nie >12 mag jak pokazuje powyższe zdjęcie, tylko ciut ponad 9 mag! Czas wietrzyć lornetki i teleskopy :))

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Również czekam na zaniknięcie Księżyca o raz na dobrą pogodę :D U mnie pod wiejskim niebie na pewno uda mi się zaobserwować kometę.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Wykonałem mapkę z  jej trajektorią w październiku. Kółkiem jest zaznaczona pozycja komety o godzinie 4 naszego czasu, gdy - przynajmniej na początku miesiąca - jest najwyżej nad widnokręgiem.  Program, to Nocny Obserwator.

c_2017_01_paz_2017.thumb.png.7a0c9e54fb3cf9c832f11c414fb78984.png

• Lubię 4

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

hej,właśnie przed chwilą udało mi się zaobserwować lornetką Kometę C/2017 O1 ASASSN w postaci szarej mgiełki z jądrem i  jej jasność około 8.0 mag ale nie jestem  pewny ale ważne że jest w zasięgu lornetek :D

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Wczoraj, a właściwie dzisiaj, w krótkim okienku pogodowym (0:00-1:00) próbowałem ją zobaczyć w 12" Newtonie, ale miasto Lublin  nie pozwalało na to. Zrobiłem natomiast zdjęcie, bo na pojedynczych klatkach już była widoczna. Zdjęcie ukazuje 15 minutową drogę komety na tle gwiazd, ale składa się z 18x20s. wybranych klatek.

SW 12", Dobson Goto, Nikon D3100, 18x20s., ISO 3200.

Zamieszczam też próbę złożenia na gwiazdy.

C_2017_O1_Asassn_warkocz.jpg

C_2017_O1_Asassn.jpg

Edytowane przez MarcinSn
  • Lubię 6
  • Dziękuję 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta