Skocz do zawartości

Jaka kamerka?


AdamK

Rekomendowane odpowiedzi

Od pewnego czasu, planuję zmianę kamerki w moim setupie. Obecnie używam sprzętu opisanego w stopce. Kamera posiada matrycę taką jak QHY8.

Teraz nastąpił czas na podjęcie decyzji jaką kamerę kupić. Ostatnio naczytałem się sporo na różnych forach na ten temat , i im więcej czytam tym większy zamęt w głowie...

Z powodu ograniczeń czasowych i finansowych zdecydowałem, że pozostanę przy kamerce kolorowej.

Chciałbym również aby skala zdjęcia nie zmieniła się znacznie (obecnie około 3 ‘’/pix).

Moim faworytem jest QHY163 color. Kamera ta mieści się w granicach mojego budżetu i da podobną do poprzedniej skalę zdjęcia. Poza tym pozwoli, mam nadzieję,  na spokojne cieszenie się hobby, bez parcia na szkło, dla własnej przyjemności i ...być może, czasem odrobiny satysfakcji.

Podpowiedzcie, proszę, czy mój wybór jest dobry? Może jakieś inne rozwiązania...?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, AdamK napisał:

Od pewnego czasu, planuję zmianę kamerki w moim setupie. Obecnie używam sprzętu opisanego w stopce. Kamera posiada matrycę taką jak QHY8.

Chciałbym również aby skala zdjęcia nie zmieniła się znacznie (obecnie około 3 ‘’/pix).

Moim faworytem jest QHY163 color. Kamera ta mieści się w granicach mojego budżetu i da podobną do poprzedniej skalę zdjęcia.

Co do skali to pamiętaj, że dla QHY163 nie będzie ona podobna tylko ponad 2x większa. Wynika to z wielkości pixela: 7,8 mikrona dla QHY8  vs 3,7 dla QHY163. Nie mniej dla Twojego ED 80 jest to skala jak najbardziej w granicach rozsądku.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Piotr4d napisał:

Pomyśl o ASI071, ostatnio w ZWO były spore obniżki. Większa matryca i pixel oraz przetwornik 14bit, ta kamera wydaje się być lepszym wyboremw  od 163.

ASI071 rzeczywiście jest chyba lepsza. Jednak jej cena przekracza, i to znacznie, budżet jakim dysponuję. Więc muszę ją pominąć w swoich planach. Niestety...

 

1 godzinę temu, Maro21 napisał:

Mam asi1600 mcc(odpowiednik 163c) i wydaje mi się ,że porównując Twojego oriona nie będzie to zmiana warta 5000 zł .

Ooo! Ciekawe... A mógłbyś rozwinąć myśl?

42 minuty temu, Grzędziel napisał:

Co do skali to pamiętaj, że dla QHY163 nie będzie ona podobna tylko ponad 2x większa. Wynika to z wielkości pixela: 7,8 mikrona dla QHY8  vs 3,7 dla QHY163. Nie mniej dla Twojego ED 80 jest to skala jak najbardziej w granicach rozsądku.

Faktycznie, to tak około połowy pola widzenia kamery Orion. Skala zdjęcia też zwiększy się do około 1,5"/pix. Mogą się zacząć problemy z dokładnym prowadzeniem...

Ale myślę, że dam radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, AdamK napisał:

Faktycznie, to tak około połowy pola widzenia kamery Orion. Skala zdjęcia też zwiększy się do około 1,5"/pix. Mogą się zacząć problemy z dokładnym prowadzeniem...

Ale myślę, że dam radę.

Nie znam montażu: Celestron Advanced VX, ale z pełnym przekonaniem mogę napisać, że SW-ED 80 + ASI 1600 to bardzo dobry zestaw w rozsądnej cenie. Wiec chyba dasz radę.

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, Maro21 napisał:

Masz kamerę z dużą matrycą i pikselem i chcesz zmienić na mniejszą matrycę i mniejszy piksel.  Zatem co zmiana wniesie ? 

Jak montaż/guiding wydoli to wniesie przede wszystkim lepszy detal (oczywiście przy mniejszym FOV) i możliwość stosowania krótszych czasów ekspozycji. Optyka tej tuby poradzi sobie z tak małym pixelem.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Grzędziel napisał:

Nie znam montażu: Celestron Advanced VX, ale z pełnym przekonaniem mogę napisać, że SW-ED 80 + ASI 1600 to bardzo dobry zestaw w rozsądnej cenie. Wiec chyba dasz radę.

:)

Dzięki za słowa wsparcia przed nowym wyzwaniem. Mój setup jest może budżetowy, jak to nazwał wessel , ale montaż prowadzi nie  najgorzej- widać to na wykresie, a i refraktor z flattenerem też takie najgorsze nie są. 

20170929_215121.thumb.jpg.ea6de73928f5ce5b733e7bf772704684.jpg

Natomiast jeśli chodzi o kamerę, to napisałem że ma taką samą matrycę jak QHY8.  To wszystko... jeśli chodzi o funkcjonalność to już nie wygląda tak różowo. Brak kontroli nad temperaturą i powolny interfejs, to tylko niektóre cechy, które zmuszają mnie do zmiany.

Edytowane przez AdamK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, AdamK napisał:

Mój setup jest może budżetowy, jak to nazwał wessel , ale montaż prowadzi nie  najgorzej- widać to na wykresie

Problem w tym że nie widać.. Jaką skalę ma guider? Jeżeli to ten guider który masz w opisie i dobrze mi go google znalazło to masz na nim skalę 15.38"/piksel. Piki po 3" - 4", a czasem większe, widoczne na wykresie to jest coś co zaboli.

 

Edytowane przez Krzychoo226
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Pav1007 napisał:

Dlaczego nie mamy? mamy o czym rozmawiać - znamy setup.

Ok, jednak wypadałoby ułatwić nam robotę i odciążyć z szukania (po sto razy), jaki która kamerka ma piksel.

 

 

-Ej Zenek, jak ci montysz sie prowodzi?

-A bedzie ze śtyry staje. Ło twoj?

-Jeno dwa parasangi

-No toś mosz lepszygo wierzchowca

:)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Pav1007 napisał:

Mateusz... bardzo Cię proszę :-)

Wiesz, chodzi mi przede wszystkim o to, że często ktoś pokazuje jakiś wykres bez skali i mówi, jaki to on ma idealny, albo beznadziejny wykres. Albo ktoś pokazuje swój wykres i porównuje do innego, oba bez skali. Oczywiście wiele osób zdaje sobie sprawę, że bez wyliczenia skali setupu te wykresy są bezwartościowe, ale zapewne wielu początkujących czytających nasze posty może tego nie wiedzieć i wprowadzamy ich w błąd. Generalnie uważam przełączenie skali na arcsec jako po prostu dobrą praktykę, a pokazywanie tylko takich wykresów na forum jako praktykę jeszcze lepszą :)

Ale kończmy offtop.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.