Skocz do zawartości

jakie powiększenie by zobaczyć marsa


filip_32

Rekomendowane odpowiedzi

Żeby zobaczyć Marsa nie trzeba żadnego powiększenia. Jest dobrze widoczny gołym okiem, jak kolega wyżej napisał.
Żeby zobaczyć tarczę Marsa i czapę polarną, tudzież jakiś zarys kontynentów, powiedzmy 160-180x. Mars będzie miał wtedy pozorną, subiektywną wielkość literki "O" na klawiaturze Twojego komputera :) Spójrz sobie na to "O" z odległości około 10cm.
Żeby zobaczyć większą tarczę i więcej szczegółów trzeba ładować powyżej 200-250x. O ile warunki w ogóle pozwolą.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, filip_32 napisał:

wp

Co to znaczy "wp"?

Od siebie dodam, że w przeciwieństwie do korporacyjnej formy komunikacji mailowej (wpisywanie pytania w tytuł maila i całkowicie olewanie jego treści) tutaj stosujemy zwyczajową komunikację forumową (czyt. piszemy treść wiadomości w polu do tego przeznaczonym), ponad to fajnie jakby ktoś nowy na forum chociaż napisał "cześć".

 

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jeszcze z jakiej odległości się go ogląda. :astronom:

Już w100x przy opozycji ładnie i bardzo wyraźnie widać ciemne plamy na powierzchni np. Syrtis Major Planum, Tyrrhena Terra . Sporo zalezy od teleskopu - te najmniejsze i z gorszą optyką nie wyciągną 250x, nawet jeśli seeing pozwoli.

 

EDIT

Znalazłem swój szkic z poprzedniej opozycji. Czasem widac lepiej, czasem gorzej ;) , jak sa akurat widoczne czapy polarne to też je ładnie widać (wtedy były mało widoczne ze wzgledu na ustawienie globu)). Gdyby ktos pytał co to za halo wokół Marsa... - to przez mgłę lub bardziej prawdopodobne przez zaparowaną soczewkę, nie miałem grzałki ;) , chociaz nie wiem czy nawet grzałka by wtedy pomogła. Niemniej jednak przy takiej mgiełce, wbrew pozorom, seeing jest idealny i można więcej  zobaczyć niz byłoby odwrotnie (tzn. zły seeing i klarowne powietrze).

 

mars2.jpg.f3e7319e0774625f3fd7d0e7d17fd6e0.jpg

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, wimmer napisał:

Żeby zobaczyć Marsa nie trzeba żadnego powiększenia. Jest dobrze widoczny gołym okiem, jak kolega wyżej napisał.
Żeby zobaczyć tarczę Marsa i czapę polarną, tudzież jakiś zarys kontynentów, powiedzmy 160-180x. Mars będzie miał wtedy pozorną, subiektywną wielkość literki "O" na klawiaturze Twojego komputera :) Spójrz sobie na to "O" z odległości około 10cm.
Żeby zobaczyć większą tarczę i więcej szczegółów trzeba ładować powyżej 200-250x. O ile warunki w ogóle pozwolą.

czyli jeśli mam na soczewce napisane f=20mm to moge zobaczyć jego szczeguły albo jego księżyce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, filip_32 napisał:

czyli jeśli mam na soczewce napisane f=20mm to moge zobaczyć jego szczeguły albo jego księżyce.

Nie.
Najpierw ogarnij sobie podstawowe zagadnienia z astronomii obserwacyjnej. Wyszukiwarka pomoże, skoro przyprowadziła Cię do nas. Ogniskową teleskopu podziel przez ogniskową okularu i w ten sposób otrzymasz powiększenie. Ogniskowa okularu to właśnie to F=20mm. Ogniskową teleskopu znajdziesz pewnie na naklejce na teleskopie.
Księżyców Marsa nie zobaczysz w żadnym amatorskim teleskopie.

Postaraj się też uszanować to, że na forum staramy się porozumiewać zgodnie z zasadami polskiej gramatyki i ortografii. 

 

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, czyli około 170x powinno wystarczyć żeby makówka 127 pokazała co nieco na Marsie w czasie nadchodzącej opozycji? Chodzi mi o czapę polarną i jakiś ciemny zarys kontynentu. Czy obserwacje Marsa należą do trudnych? W sensie czy duży wpływa na obraz ma seeing, na Jowiszu np. jak atmosfera była spokojna lub trochę mniej i tak obraz był zadowalający. Jak to wygląda z Marsem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mars jest trudny. Po pierwsze dlatego, że mały. Moim zdaniem seeing jest kluczowy w obserwacji Marsa. Najlepszego Marsa jakiego widziałem dostrzegłem w chłodną wczesno-zimową noc z delikatną mgłą. Sam byłem zaskoczony, bo sądziłem, że lekka mgła w powietrzu zmasakruje Marsa. Tymczasem jeśli utrzymywała się mgła, to powietrze stało niemal w miejscu. Chcę jeszcze podkreślić, że to była lekka mgła, coś jak mętne powietrze, a nie taka gęsta jak w Wąchocku, że się konie na polu podusiły ;)
Trzeba mieć też sporo cierpliwości. Siedzieć, patrzeć w okular i wyczekiwać na te kilka sekund najlepszego seeingu. 

Edytowane przez wimmer
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, lolak89 napisał:

Trudno, trzeba mieć nadzieję, że letnia atmosfera pozwoli na niego popatrzeć.

No właśnie. Może być ciężko latem o stabilną atmosferę, a dodatkowo będzie dość nisko. Zobaczymy.

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężkie czasy dla planeciarzy. Mars, Jowisz, Saturn niziutko nad horyzontem przez najbliższe lata.

ps

Pluton też, choć zdegradowany z pozycji planety. Ale dla mnie jest ważny, bo widziałem go przez teleskop w 1977 roku jako jeden z niewielu wówczas Polaków.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, lolak89 napisał:

Dobra, czyli około 170x powinno wystarczyć żeby makówka 127 pokazała co nieco na Marsie w czasie nadchodzącej opozycji? Chodzi mi o czapę polarną i jakiś ciemny zarys kontynentu. Czy obserwacje Marsa należą do trudnych? W sensie czy duży wpływa na obraz ma seeing, na Jowiszu np. jak atmosfera była spokojna lub trochę mniej i tak obraz był zadowalający. Jak to wygląda z Marsem.

Nie szalałbym z powiększeniami, bo mozna czasem zobaczyc mniej niż przy mniejszym powiekszeniu.

Lepiej operowac źrenicami wyjsciowymi. Dobrze mić 1mm i np. 0,8mm (bardzo rzadko 0,5mm) i stosować sobie przemiennie podczas obserwacji.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Grzędziel napisał:

Przez samą soczewkę z napisem f=20mm nic nie zobaczysz. Potrzebny jest układ soczewek połączonych ze sobą zwany teleskopem. Napisz, czym dysponujesz to wtedy odpowiemy co masz szanse zobaczyć.

Mam cały teleskop z National geografic chanel i chciałbym.sie dowiedzieć co moge przez niego zobaczyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety informacja "teleskop z National geografic chanel" nic mi nie mówi.

Główne parametry teleskopu to średnica, ogniskowa, typ: refraktor, reflektor (lustro, soczewka), układ optyczny (SCT, Maksutow, Cassegrain, Newton, Petzval itp, również montaż. Informacja skąd masz teleskop tych danych nie zawiera. Trudno mi Ci pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, filip_32 napisał:

Mam cały teleskop z National geografic chanel i chciałbym.sie dowiedzieć co moge przez niego zobaczyć

Daj chociaż linka jak on wygląda. Są dziesiątki różnych teleskopów.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby odpowiedzieć na takie pytanie, podaj jakie parametry ma Twój teleskop. Najważniejszym jest średnica soczewki obiektywu, lub zwierciadła w centymetrach, w zależności czy to teleskop soczewkowy, czy zwierciadlany. Od tej średnicy zależy  optymalne powiększenie jakie możesz uzyskać. Regułą jest 10 x na 1 cm. średnicy, i tak przykładowo przy średnicy 5 cm. użyteczne powiększenie to 50 x, przy średnicy 10 cm. to 100 x. itd. Przy takim powiększeniu na Marsie podczas przyszłorocznej opozycji latem, można zobaczyć jasne czapy polarne, i ciemniejsze struktury powierzchni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, JSC napisał:

Nie szalałbym z powiększeniami, bo mozna czasem zobaczyc mniej niż przy mniejszym powiekszeniu.

Lepiej operowac źrenicami wyjsciowymi. Dobrze mić 1mm i np. 0,8mm (bardzo rzadko 0,5mm) i stosować sobie przemiennie podczas obserwacji.

Właśnie kupiłem bino i mam do niego parkę GSO SV 20 mm. Z testów wynika, że bino + kątówka 1,25 przeogniskowuje maka z standardowych 1500 do 2100 ogniskowej co da mi z moją parą krotność 108 i źrenicę 1.2 mm. Ponadto mam jeszcze orciaka 12.5 mm i za pozwoleniem i pożyczeniem od kolegi (pozdrawiam Marcin:)) który ma taki sam, miałbym parkę tych orciaków. Z nimi już by było ~170x i źrenica 0.8 mm. Zastanawiam się tylko czy nie lepiej i bezpieczniej dokupić na wiosnę parkę GSo SV 15 mm a nie polegać na seeingu który może zniweczyć plany oglądania w orciakach a 15 mm dałoby ~140x i źrenica w okolicy 0.9-1.0 mm, podobno na planety najlepsza źrenica. ( chyba, że źrenica w bino ulega zmianie i standardowy wzór się nie sprawdza)

:( tylko ten Mars, nigdy nie patrzyłem więc siłą rzeczy nie wiem czego się po nim spodziewać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę trudno doradzić. Musiałby Ci powiedziec ktoś, kto ma identyczny teleskop. U mnie Mars był wtedy bardzo jasny przy źrenicy ok.0,8mm i z okularem Kellnera. Miałem wtedy do dyspozycji jeszcze dość dobrego Plossla 10mm (źrenica 0,666) i obraz już był gorszy. Natomiast przy źrenicy 1mm w lantanowym zoomie Vixena obraz był juz "przepalony" (jeśli mnie pamięć nie myli). W każdym razie skoro zdecydowałem się zrobić rysunek przy źrenicy ok. 0,8mm to widocznie była taka najlepsza.

Maczek , ze względu na obstrukcje centralną, moze musiałby miec źrenicę 1mm? - nie wiem. Zreszta tak jak pisałem - ja lubie zmieniac w trakcie obserwacji źrenice niezależnie od seeingu, bo to sie przydaje - niektóre szczegóły (cienie, kolory...) widac lepiej przy mniejszej źrenicy inne przy większej.

Teraz na Marsa zaopatrzyłem sie w lepsze okulary - zobaczymy, może uda mi sie zejść jeszcze ze źrenicą w dół? :) A jesli nie to trudno - przydadzą sie na Księzyc i Jowisza.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Grzędziel napisał:

Niestety informacja "teleskop z National geografic chanel" nic mi nie mówi.

Główne parametry teleskopu to średnica, ogniskowa, typ: refraktor, reflektor (lustro, soczewka), układ optyczny (SCT, Maksutow, Cassegrain, Newton, Petzval itp, również montaż. Informacja skąd masz teleskop tych danych nie zawiera. Trudno mi Ci pomóc.

model:ng180ml

focal lenght:360mm

objective:50mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest mały teleskop i niestety wiele szczegółów na planetach nie zobaczysz. Z okularem 20 mm masz powiększenie 18x. Zacznij od obserwacji Księżyca -to zdecydowanie najciekawszy obiekt dla Twojego instrumentu. Jeśli interesują Cię planety to przede wszystkim skieruj na Jowisza (teraz widoczny nad ranem). Zobaczysz malutką, spłaszczoną tarczę, może zarys pasów na niej, ale z trudem. Za to dobrze będą widoczne 4 księżyce Jowisza. Jak będziesz cierpliwy i wytrzymasz przy lunecie dłużej niż godzinę (gorąco polecam) to zauważysz, że ich geometryczny układ się zmienia.

Zobaczysz też fazy Wenus i (z trudem) pierścienie Saturna oraz jego jeden księżyc. Niestety Saturn teraz jest niewidoczny. Mars będzie widoczny jako malutka czerwona plamka, bez szans na zobaczenie jakichkolwiek szczegółów.

Jeśli trafił Ci się dobry egzemplarz tego teleskopu to możesz spróbować zmienić okular aby uzyskać większe powiększenie. 10 mm da powiększenie 36x a 5 mm 72x. Większych powiększeń nie polecam.

Powodzenia, miłej zabawy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Grzędziel napisał:

To jest mały teleskop i niestety wiele szczegółów na planetach nie zobaczysz. Z okularem 20 mm masz powiększenie 18x. Zacznij od obserwacji Księżyca -to zdecydowanie najciekawszy obiekt dla Twojego instrumentu. Jeśli interesują Cię planety to przede wszystkim skieruj na Jowisza (teraz widoczny nad ranem). Zobaczysz malutką, spłaszczoną tarczę, może zarys pasów na niej, ale z trudem. Za to dobrze będą widoczne 4 księżyce Jowisza. Jak będziesz cierpliwy i wytrzymasz przy lunecie dłużej niż godzinę (gorąco polecam) to zauważysz, że ich geometryczny układ się zmienia.

Zobaczysz też fazy Wenus i (z trudem) pierścienie Saturna oraz jego jeden księżyc. Niestety Saturn teraz jest niewidoczny. Mars będzie widoczny jako malutka czerwona plamka, bez szans na zobaczenie jakichkolwiek szczegółów.

Jeśli trafił Ci się dobry egzemplarz tego teleskopu to możesz spróbować zmienić okular aby uzyskać większe powiększenie. 10 mm da powiększenie 36x a 5 mm 72x. Większych powiększeń nie polecam.

Powodzenia, miłej zabawy!

mam innom soczewke z napisem f=14mm.czy to coś zmieni ?

Edytowane przez filip_32
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.