Skocz do zawartości

Achromat czy apochromat do DS?


Eternal84

Rekomendowane odpowiedzi

Ja zafarbu wewnątrz tarczy nie widziałem.

Odnośnie SCT, wersja EDGE nie jest potrzebna do DSów, a planety w centralnej części wyglądają tak samo jak w EDGE. Szkoda na to kasy.

Pomyśl jak mały jest do noszenia SCT 8" albo 6".. W pokrowcu wygląda jak bagaż podręczny ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reduktora ogniskowej nigdy nie używałem z SCT 8". Nie był mi do niczego potrzebny. Z okularem 40mm pole jest wystarczające by objąć 99% DSów, a pozostałe obejmiesz lornetką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Arek_P napisał:

Z okularem 40mm pole jest wystarczające by objąć 99% DSów, a pozostałe obejmiesz lornetką.

Żeby mieć SCT lub inny teleskop muszę sprzedać lornetki. Nie mam tak dobrze. Ciągle coś kosztem czegoś. Dlatego szukam jednego sprzętu ,,uniwersalnego". Nieraz głowa mnie boli ile sprzętu mają co niektórzy. Nie mogę sobie pozwolić na topienie takiej ilości kasy.

Jeśli kupie cokolwiek to max do 6 k z statywem. Później powoli i mozolnie jakieś okularki czy filtry.

Pod lornete to mam taki stary statyw, ale o przyzwoitej nośności. Na początek wystarczy. W zestawie jest para okularów dająca powiększenie 29x. Może za rok kupiłbym z 2 Naglery.

Wszystko na raz nie da rady.

Edytowane przez Eternal84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te "pozostałe' 1% rozległych DSów możesz sobie spokojnie odpuścić. 99% i tak nie ogarniesz ;)

SCT 8" kupisz na giełdzie <3tys. 

Miałem też 8" Newtona na EQ5 i różnicy w wizualu nie ma. (Edit: na DSach, na planetach lepiej wypada SCT). Różnica w komforcie wobec SCT 8" + AZ4 przeogromna. Dla mnie to najbardziej uniwersalny i mobilny zestaw wizualny.

W ub. roku przesiadłem się na 9,25" tylko z uwagi na optymalny wymiar pod astrofoto planet i Księżyca.

Edytowane przez Arek_P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Arek_P napisał:

Te "pozostałe' 1% rozległych DSów możesz sobie spokojnie odpuścić. 99% i tak nie ogarniesz ;)

SCT 8" kupisz na giełdzie <3tys

Narazie to nawet tyle nie mam. Lornety wiszą na giełdzie. Jak sprzedam to coś mogę myśleć o kupnie.

Muszę obrać cel, a w nowym roku może się zrealizuje.

Edytowane przez Eternal84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że z gamy refraktorów trudno wybrać faworyta. Różne ogniskowe i rodzaje szkła, różne zastosowania. Muszę się bardziej oczytać, a przed zakupem obejrzeć z czym mam do czynienia w rzeczywistości. 

Nie chcę Was dłużej zamęczać bo każdy ma inny sprzęt i indywidualne doznania obserwacyjne. Trudno przyjąć z tego średnią wartość.

Dziękuję Koledzy za odzew i udział w temacie. Otrzymałem od Was sporo cennych wskazówek, które napewno się przydadzą.

Życzę Wam i wszystkim użytkownikom Astropolis Radosnych Świąt Bożego Narodzenia :)

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Eternal84 napisał:

Żeby mieć SCT lub inny teleskop muszę sprzedać lornetki. Nie mam tak dobrze. Ciągle coś kosztem czegoś. Dlatego szukam jednego sprzętu ,,uniwersalnego". Nieraz głowa mnie boli ile sprzętu mają co niektórzy. Nie mogę sobie pozwolić na topienie takiej ilości kasy.

Jeśli kupie cokolwiek to max do 6 k z statywem. Później powoli i mozolnie jakieś okularki czy filtry.

Pod lornete to mam taki stary statyw, ale o przyzwoitej nośności. Na początek wystarczy. W zestawie jest para okularów dająca powiększenie 29x. Może za rok kupiłbym z 2 Naglery.

Wszystko na raz nie da rady.

Hej!!!

Nie ma sprzętu idealnego. Jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. Ja mam maka 127 do planet, achromat 120/600 do szerokich pól (cały Veil z zapasem), niuta 10" własnej roboty na lustrach GSO, do dużych powiększeń i małych DS. Do tego ALT-AZ , HEQ5. To wszystko kupowane sukcesywnie na giełdach, Allegro i OLX, kosztowało mnie mniej niż 6k. Za następne 2k kupiłem wiadro fajnych okularów i kilka innych zabawek. I mam w czym wybierać zamiast być skazanym na "uniwersalny sprzęt". Również życzę zdrowych i wesołych świąt i mikołaja z teleskopem w worze.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, wfifiak napisał:

Hej!!!

Nie ma sprzętu idealnego. Jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. Ja mam maka 127 do planet, achromat 120/600 do szerokich pól (cały Veil z zapasem), niuta 10" własnej roboty na lustrach GSO, do dużych powiększeń i małych DS. Do tego ALT-AZ , HEQ5. To wszystko kupowane sukcesywnie na giełdach, Allegro i OLX, kosztowało mnie mniej niż 6k. Za następne 2k kupiłem wiadro fajnych okularów i kilka innych zabawek. I mam w czym wybierać zamiast być skazanym na "uniwersalny sprzęt". Również życzę zdrowych i wesołych świąt i mikołaja z teleskopem w worze.

 

Wszystko fajnie gdyby nie to, że nie każdemu wystarczy Newton 10" :P Ale ogólnie fajny zestaw. Sam coś podobnego planuje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz przejrzałem Wasze wypowiedzi Koledzy,

zważając na swoje możliwości finansowe dochodzę do wniosku, że najkorzystniej będzie wrócić do 12 cali na Dobsonie.

Lepiej usprawnić mobilność, pokonać te 100 m i cieszyć sie dużymi możliwościami płynącymi z apertury.

Refraktor 150 czy SCT 8 może ponownie wzmożyć głód wejrzenia głębiej jak teraz lorneta i będzie lipa.

Bez sensu wydaję się też kupno lornety kątowej za 6 k po to by mieć max. 50x do DS. W 12 cali takie powiększenie to dopiero początek. W przyszłości można pomyśleć o podpięciu bino.

Tak więc lorneta zostaje i zbieram kasę na 12 cali.

Dziękuję za pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, astrokarol napisał:

A może da się wyrównać tą łąkę ? 

Aktualnie jest to pastwisko więc to niewiele da.

Na zdjęciu dużo nie widać, ale taką mam drogę do przebycia poza zabudowaniem. Punkt z którego robiłem zdjęcie to już jest z 50 m od domu.

2017-12-24_14.00.24.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja, mieszczuch mogę tylko pozazdrościć Ci takiej miejscówki. Jak bym był na Twoim miejscu to do wizuala kupił bym dużego Dobsona + wózek dorobiony we własnym zakresie. Nawet bym się chwilę nie zastanawiał i nie zawracał sobie głowy refraktorem 10 -15 cm.

Edytowane przez Grzędziel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Grzędziel napisał:

Ja, mieszczuch mogę tylko pozazdrościć Ci takiej miejscówki. Jak bym był na Twoim miejscu to do wizuala kupił bym dużego Dobsona + wózek dorobiony we własnym zakresie. Nawet bym się chwilę nie zastanawiał i nie zawracał sobie głowy refraktorem 10 -15 cm.

Refraktor miał być lżejszą mobilną opcją no i przekonały mnie opinie o lepszym odbiorze obrazu z soczewki względem lustra. Punktowe gwiazdki, ostry i kontrastowy obraz.

Gdyby nie ograniczenia finansowe to kupiłbym refraktor i reflektor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Charon_X napisał:

Twoja cała droga to 150m pola ? Niedużo. A Dobsona 12" mozesz wziąć zawsze rozsuwanego.

Uwierz, to dużo gdy przenosisz w łapskach. Przy przenoszeniu tuby GSO w rękach ciężko było z utrzymaniem kolimacji. Zawsze minimalnie korygowałem.

Edytowane przez Eternal84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Charon_X napisał:

Dobsona 12" mozesz wziąć zawsze rozsuwanego.

Wersja flex pozwala na podpięcie bino bez barlowa czy podnoszenia LG. Nie wiem natomiast jak ma się sama mechanika SW do GSO. GSO wydaje się od tej strony lepszy. Do końca jednak nie wiem bo nie miałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, astrokarol napisał:

To chyba najtańsza opcja amortyzacji biorąc pod uwagę, że droga nie jest aż taka zła jak ją opisywałeś.

Na zdjęciach nie zobaczysz tego. Nie ma tam dziur dołków, ale to tak wygląda jak jazda samochodem po łatanej drodze ( zazwyczaj wypukłe ). Jest jakby efekt takiego podskakiwania i kołysania. Bez asekuracji można stracić równowagę i wszystko wypierniczyć.

Edytowane przez Eternal84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Eternal84 napisał:

Uwierz, to dużo gdy przenosisz w łapskach. Przy przenoszeniu tuby GSO w rękach ciężko było z utrzymaniem kolimacji. Zawsze minimalnie korygowałem.

Jak miałeś pełną tubę 12" to samo podniesienie tuby to dużo. Dlatego jak już to lepiej rozsuwana, nawet na wózek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.