Skocz do zawartości

Achromat czy apochromat do DS?


Eternal84

Rekomendowane odpowiedzi

Moja rada odnośnie 152/900 - kup używany. Szansa, że na dłuższym dystansie wytrzymasz z tą ciężką i wielką tubą jest niewielka. Szkoda potem sprzedawać za pół ceny, bo chętnych na te kolumbryny nie ma zbyt wielu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Arek_P napisał:

Moja rada odnośnie 152/900 - kup używany. Szansa, że na dłuższym dystansie wytrzymasz z tą ciężką i wielką tubą jest niewielka.

Jeśli 152/900 jest bardziej mobilny od 12 calowego Dobsona to nie sprzedam. Chyba, że co innego masz na myśli. Prosiłbym jaśniej bo słucham każdego za i przeciw. Jeśli nie TS to co proponujesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Eternal84 napisał:

Nośność AZ4 podają do 6 kg. Sama tuba TS 152/900 to 8,5 kg bez obejm i dovetaila. W FA pisali, że HDAZ jest odpowiedni i najbardziej stabilny. Montaż TS SkyTee ma jednak największą nośność 2x13kg.

Martwi mnie za to jednostronne obciążenie głowicy.

Oprócz AZ4 jest podobny Vixen Porta II, ale to stanowczo mała nośność do 4,5kg. Sama zasada działania jest najbardziej odpowiednia pod tubę.

Powodzenia z HDAZ. To dobry montaż, jednak delikatny. Stabilny i zwarty. Ma tendencję do samorozkręcania! 

SkyTee jest ciężki. Możesz powiesić na nim dużo. 

Na obu można powiesić jedną tubę bez problemu. W SkyTee można dodatkowo dodać przeciwagę. Mi nigdy nie była potrzebna. 

9 minut temu, Eternal84 napisał:

TS to duża i ciężka tuba. W sensie niewygodna. Ale chwalona za jakość obrazu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, kjacek napisał:

Powodzenia z HDAZ. To dobry montaż, jednak delikatny. Stabilny i zwarty. Ma tendencję do samorozkręcania! 

https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/9750-montaż-dla-ar-152s-152760/

Nie upieram się. Tutaj czerpałem info.

Edytowane przez Eternal84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przekonałem się już wielokrotnie, że takie wątki dotyczące wyboru teleskopu do niczego nie prowadzą. Opinie są bardzo różne, bo różne są preferencje. Każdy coś innego akcentuje. Pytający w końcu i tak wybiera to co mu się emocjonalnie najbardziej spodoba. Ma w głowie parametry takie i owakie, ale parametry nie uwzględniają kluczowego elementu - wygody przygotowania i prowadzenia obserwacji.

Nie będę więc generował kolejnych argumentów za tym, a przeciw innym wyborom. Zamiast tego konkretne moje propozycje:

- AZ4 + 150/750 (refr.)

- AZ4 + SCT 8"

Oba warianty przerabiałem i oba gwarantują satysfakcję z obrazów i wygodę.  Edit: AZ4 na stalowych nogach oczywiście.

Edytowane przez Arek_P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Arek_P napisał:

Konkretne moje propozycje:

- AZ4 + 150/750 (refr.)

- AZ4 + SCT 8"

Oba warianty przerabiałem i oba gwarantują satysfakcję z obrazów i wygodę.  Edit: AZ4 na stalowych nogach oczywiście.

Jeśli achromat 150/750 to można szerzej?

Uparłem się na TS-a nie dla wagi i długości ogniskowej, tylko dlatego, że ma najlepszą korekcje wad z achro 150-ek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Eternal84 napisał:

 

Uparłem się na TS-a nie dla wagi i długości ogniskowej, tylko dlatego, że ma najlepszą korekcje wad z achro 150-ek.

No niekoniecznie wszystkich wad ;)

Pomimo, ze 150/900 ma mniejszą aberrację chromatyczną, to ma większą aberrację sferyczną (i wszystkie pozostałe) od 150/1200. A aberracja sferyczna doskwiera w tej aperturze juz od f/13

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Eternal84 napisał:

Jeśli achromat 150/750 to można szerzej?

Uparłem się na TS-a nie dla wagi i długości ogniskowej, tylko dlatego, że ma najlepszą korekcje wad z achro 150-ek.

Bo jest krótki i mobilny. Pal licho korekcję. Oglądaj niebo a nie szukaj wad. 

15 minut temu, JSC napisał:

No niekoniecznie wszystkich wad ;)

Pomimo, ze 150/900 ma mniejszą aberrację chromatyczną, to ma większą aberrację sferyczną od 150/1200. A aberracja sferyczna doskwiera w tej aperturze juz od f/13 w dół

Masz rację. Ale Ty masz ekstremalnie długi refraktor, nieprawdaż:flirt:? Musi być super np do rozdzielania ciasnych układów. Ale nie do szerokich pól. 

Nie istnieje idealny teleskop.

EDIT w sensie do wszystkiego. 

Edytowane przez kjacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, JSC napisał:

No niekoniecznie wszystkich wad ;)

Pomimo, ze 150/900 ma mniejszą aberrację chromatyczną, to ma większą aberrację sferyczną (i wszystkie pozostałe) od 150/1200. A aberracja sferyczna doskwiera w tej aperturze juz od f/13

Wiesz, coś czytałem o tej abberacji sferycznej w porównaniu z B M 152/1200 tyle, że z translatora. Nie wnikałem co to aberracja sferyczna :g:

Edytowane przez Eternal84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.12.2017 o 21:32, Eternal84 napisał:

To prawda, ale mi to wystarczy. Wolę upajać się detalami znanych obiektów ni wyłuskiwać drobnice. Miałem dobsona 12 cali. Może z 10 razy wynioslem przez 2 lata. Tak dużo osób kończy z dużymi lustrami. Niska mobilność zabija chęć do częstych obserwacji.

Za 5,5 kzł masz Taurusa T330 - 33 cm lustra i łącznie 19 kg. Mobilność taka sama jak refraktora 10 cm z montażem i statywem.

T330_3-1.jpg

Za 300 zł możesz dokupić komplet pokrowców, w których przechowywanie i przenoszenie teleskopu jest znacznie łatwiejsze. Do rąk bierzesz górną i dolną klatkę (~15 kg) a na plecy rurki i płozy. W porównaniu chociażby z Syntą 8" jest znacznie wygodniejszy do noszenia w pojedynkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Marek_N napisał:

Za 5,5 kzł masz Taurusa T330 - 33 cm lustra i łącznie 19 kg. Mobilność taka sama jak refraktora 10 cm z montażem i statywem.

T330_3-1.jpg

Za 300 zł możesz dokupić komplet pokrowców, w których przechowywanie i przenoszenie teleskopu jest znacznie łatwiejsze. Do rąk bierzesz górną i dolną klatkę (~15 kg) a na plecy rurki i płozy. W porównaniu chociażby z Syntą 8" jest znacznie wygodniejszy do noszenia w pojedynkę.

A jak z montażem w pojedynkę? Idzie samemu ogarnąć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Eternal84 napisał:

A jak z montażem w pojedynkę? Idzie samemu ogarnąć?

Jasne że tak. Zobacz na poniższe zdjęcie - Adam, konstruktor tych teleskopów ma około 180 cm:

pokrowce.jpg

Na sąsiednim forum jest dyskusja o "małych" Taurusach, z której pochodzi to zdjęcie:

https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=10&t=47414

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kjacek napisał:

Nie istnieje idealny teleskop.

EDIT w sensie do wszystkiego. 

Gdyby taki wymyślili, to już dawno dominowałby na rynku, bo wieść by się szybko rozniosła :)

PS

Ciekawe jak kształtuje się udział poszczególnych typów teleskopów w rynku polskim, europejskim, amerykańskim, japońskim... Co oczywiście i tak nic nie znaczy bo każdy dobiera teleskop pod swoje upodobania, ale z ciekawości pytam - może ktoś ma jakies dane?

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Eternal84 napisał:

Refraktor np. SW 150/750 waży 9,5 kg z obejmami i dovetailem czyli tylko 1,5 kg mniej od 152/900

Kjacek dobrze to wyjaśnił - "150/750 jest krótki i mobilny". Podobnie SCT 8" (6,5kg jeśli dobrze pamiętam). Porównaj nie wagę ale gabaryty. No i daj sobie spokój z aberacjami przy DSach. Długie, wielkie tuby są niewygodne w obsłudze, podatne na wiatr, wymagają solidnego montażu. Też takie miałem i dobrze pamiętam problemy jakie generują, szczególnie jak się jest początkującym. Te dwa warianty jakie podałem są bardzo szybkie do rozłożenia i wygodne do obserwacji. Do tego dają bardzo satysfakcjonujące obrazy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Arek_P napisał:

. No i daj sobie spokój z aberacjami przy DSach. Długie, wielkie tuby są niewygodne w obsłudze, podatne na wiatr, wymagają solidnego montażu.

Gdyby ten teleskop miał być tylko do DSów - to sprawa byłaby absolutnie jasna... ale tak ma nie być. Dlatego dyskusja jest taka długa bo szuka się kompromisów. Teleskopy o małych światłosiłach lepiej znoszą duże powiększenia, a te o krótkich ogniskowych daja szersze pole. Trzeba znaleźć złoty środek.

Ja uważam, ze długie tuby są akurat bardziej mobilne niż szerokie tuby. Jeśli tuba ma dobry uchwyt, to spokojnie przenosisz ja w pionie, bez jakiegokolwiek obijania o drzwi lub barierki na klatce schodowej , mozesz ja nawet nosić na placach jak mysliwy flintę. Tak więc ile ludzi tyle opinii.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie z dwóch, które podałem najlepszy jest SCT 8". Lekki, zwarty i świetny do planet. Z okularem 40mm Swana 72* daje wystarczające pole do większości DSów.

Długość ma kluczowe znaczenie. Szerokość trochę mniejsze, ale przy większym wietrze szerszy reaguje bardziej na wiatr.

Opinii zawsze jest tyle co użytkowników. Każdy ceni inne atrybuty. Dlatego najlepiej kupić używany jeden z polecanych. Jak się nie sprawdzi to się sprzeda i kupi inny. Po doświadczeniach z tym pierwszym będzie wiadomo, na których cechach nam najbardziej zależy. Wówczas przeczytanie takiego wątku będzie łatwiejsze bo będzie jakiś własny punkt odniesienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Arek_P napisał:

Kjacek dobrze to wyjaśnił - "150/750 jest krótki i mobilny". Podobnie SCT 8" (6,5kg jeśli dobrze pamiętam). Porównaj nie wagę ale gabaryty. No i daj sobie spokój z aberacjami przy DSach. Długie, wielkie tuby są niewygodne w obsłudze, podatne na wiatr, wymagają solidnego montażu. Też takie miałem i dobrze pamiętam problemy jakie generują, szczególnie jak się jest początkującym. Te dwa warianty jakie podałem są bardzo szybkie do rozłożenia i wygodne do obserwacji. Do tego dają bardzo satysfakcjonujące obrazy.

Tylko, które 150/750 są warte uwagi? Czytałem o takich i chyba najlepsze opinie miał BM 152/760 jeśli dobrze pamiętam.

Początkowo byłem zdecydowany właśnie na powyższego BM, ale w wątkach sporo zdań było za 152/900 lub 152/1200 ze względu na lepszą korekcje wad.

Edytowane przez Eternal84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze powiedziawszy nie liczyłem, że z wyborem refraktora jest taki problem. 

Przy lustrach decyduje tylko wybór apertury i stopień mobilności, a tu z pośród soczewek tej samej apertury jest wielki kłopot, żeby wybrać odpowiednią tubę :g:

Edytowane przez Eternal84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...dlatego wymyślono SCT ... do planet jak znalazł ale i do DS z kolektorem ogniskowej jest ok ... poza tym taki 8" zgrabny  i leciutki powiesisz na wszystkim ..a okulary ...  dopasujesz pod każda obserwację od orciaka po szerokie ... ja z nasadką wyciskam super obrazy planet księżyca słońca itp... a z reduktorem na DS szerokie 42 mm daje radę 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wychodzi na to, że jednak wybór sprzętu zawęże do lornety APM 100 Semi-Apo 90° skoro refraktory nie dają znacznego przeskoku na jedno oko. Wygoda obserwacji i kompaktowość jest po stronie lornety.

... lub SCT 8-10 cali z lustra.

 

Edytowane przez Eternal84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uniwersalne refraktory to tylko ED/APO, ale 150 to już drogie jak cholera. A sa większe, może taki 185 mm F6,8  za ponad  18k euro :D https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p6537_CFF-Telescopes-185mm-f-6-8-Triplet-APO---3-5--Starlight-Auszug.html . Achromaty krótkie są przede wszystkim DSowe, bo planety w większych powiększeniach są masakrowane przez wszystkie wady, achromaty długie są mało mobilne i trudne w odsprzedaży, bo przegrywają z SCT/Makami pod względem wagi i poręczności tuby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Charon_X napisał:

Achromaty krótkie są przede wszystkim DSowe, bo planety w większych powiększeniach są masakrowane przez wszystkie wady, achromaty długie są mało mobilne i trudne w odsprzedaży, bo przegrywają z SCT/Makami pod względem wagi i poręczności tuby.

Mi chodzi przede wszystkim o Księżyc zaraz po DS-ach. Planety mało mnie interesują.

Jednak jeśli refraktory masakrują obraz planet to i Księżyc pewnie lepszy nie będzie z powodu dużej jasności - nie wiem zresztą bo nikt nie wymienił jakie powiększenia można uzyskać na Księżycu. Napewno nie chcę oglądać Księżyca skąpanego w fiolecie i innych wadach. TS 152/900 daje bardzo ładne obrazy do 120-130x. Co dalej przy większych powerach? Nic nie wiem. Tyle wyczytałem w zagranicznym teście.

W takim układzie jeśli lorneta APM 100 Semi-Apo°90 osiąga 110x przy dwuoczności to nie warto pchać się w achromaty czy APO ED ( w pułapie cenowym lornety ).

Lorneta w zasięgu przegra z dużym achro, ale ma 50 cm długości i waży 6 kg. Nie ta klasa mobilności.

Chyba posłucham podpowiedzi kolegów - lorneciarzy :)

Minus lornety to zapotrzebowanie na okulary z wysokiej półki x2 i koszt się podwaja.

Gdyby nie strasznie długa ogniskowa to taki MAK 180 byłby idealny z dużo mniejszą obstrukcją od SCT 8.

Pozostaje wybór między SCT, a lorneta.

Edytowane przez Eternal84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

150/750 wbrew pozorom daje piękne obrazy Księżyca. Tylko na obwodzie widać aberacje, ale przy obserwacjach detali ja abery nie widziałem. Obraz do 200x jest kontrastowy i jak dla mnie bardzo plastyczny. Pamiętam jak bardzo byłem zdziwiony obrazami Księżyca, po tym wszystkim co wyczytałem o niedoskonałościach optycznych tej tuby. Dobrze wypada również Saturn. Na nim nie było widocznej abery. Ortodoksi soczewkowi przesunęliby go od razu na krawędź pola widzenia, bo tam najczęściej obserwują - i stwierdzili fontanny barw ;). Jowisza i Marsa miałem za nisko nad horyzontem by móc oceniać.

Lorneta nie jest tak uniwersalna jak SCT. Fajnie mieć taką dwururkę, ale jako drugi sprzęt. Są tacy, co tylko przez bino patrzą, ale póki nie sprawdzisz co Tobie się podoba, trudno od razu tak się zawężać. Jeśli interesują Cię DSy, to powierzchnia zbierania światła powinna przekonać Cię tym bardziej do SCT. Rożnica w obrazach na DSach będzie znacząca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.