Skocz do zawartości

Łańcuch Markariana -pierwsze światło z ASI 1600 MMC Pro


Grzędziel

Rekomendowane odpowiedzi

4 minuty temu, Grzędziel napisał:

 Uważam, że 46 klatek powinno dać nieco mniejszy szum. Cóż, trzeba będzie na przyszłość palić więcej albo nauczyć się lepiej odszumiać.

Witamy kolejnego CMOSowca :)

Taki już urok tych matryc - można krócej ale trzeba więcej ;)

Świetne foto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Grzędziel napisał:

Mam też prośbę, czy jakaś dobra dusza mogłaby opisać to mrowie galaktyk które się zarejestrowały?

Proszę bardzo:

 

Resolution ........ 2.523 arcsec/px

Rotation .......... 1.260 deg

Focal ............. 306.56 mm

Pixel size ........ 3.75 um

Field of view ..... 1d 53' 32.6" x 1d 25' 47.3"

Image center ...... RA: 12 27 24.642 Dec: +13 09 03.66

Image bounds:

top-left ....... RA: 12 31 22.300 Dec: +13 50 34.78

top-right ...... RA: 12 23 34.708 Dec: +13 53 01.45

bottom-left .... RA: 12 31 13.099 Dec: +12 24 55.27

bottom-right ... RA: 12 23 28.498 Dec: +12 27 23.70

 

annotate_hardcore.thumb.jpg.7ff3a43ad656885cb209eb26435e5d5c.jpg

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Grzędziel napisał:

Uważam, że 46 klatek powinno dać nieco mniejszy szum.

Super zdjęcie Piotrze, jednakże powtórzę Ci to raz jeszcze 46 kaltek po 180 sek to nie jest dużo. Im krócej palisz tym więcej klatek musisz zebrać :-)

Ja palę po 100x180sek i wtedy da się obrabiać... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Grzędziel napisał:
9 godzin temu, Grzędziel napisał:

Uważam, że 46 klatek powinno dać nieco mniejszy szum. Cóż, trzeba będzie na przyszłość palić więcej albo nauczyć się lepiej odszumiać.

A ja z doświadczenia jednak paliłbym 40 klatek po 5 min i jest super. Wynik to 200 min a 100 x 3 min daje 300 min. Sam oceń.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Antoni napisał:

A ja z doświadczenia jednak paliłbym 40 klatek po 5 min i jest super. Wynik to 200 min a 100 x 3 min daje 300 min. Sam oceń.

Antoni, a masz doświadczenie w CMOSach? 180sek klatka obniża szansę, że wystąpią błędy na niej. Do tego jak wywalisz 3minutową klatkę to masz mniejszą stratę czasową niż jak wywalisz klatki dłuższe - ma to szczególnie sens w przypadku setupów wyjazdowych.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Pav1007 napisał:

Antoni, a masz doświadczenie w CMOSach? 180sek klatka obniża szansę, że wystąpią błędy na niej. Do tego jak wywalisz 3minutową klatkę to masz mniejszą stratę czasową niż jak wywalisz klatki dłuższe - ma to szczególnie sens w przypadku setupów wyjazdowych.

 

Tak się składa ze ostatno używam CMOSa i umieszczałem doś sporo fotek ale widocznie Ty nie śledzisz moich wątków to niby skad masz wiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Antoni napisał:

Tak się składa ze ostatno używam CMOSa i umieszczałem doś sporo fotek ale widocznie Ty nie śledzisz moich wątków to niby skad masz wiedzieć.

Tak, przyznam, że nie zawsze mam czas na oglądanie całości forum i śledzenie każdego Twojego wątku, notowania jakimi kamerami robisz zdjęcia by nie pytać się o doświadczenie.

Tak więc - cytując - skąd niby miałbym wiedzieć - jak nie pytając. Dostałem informację, dziękuję.

 

a wracając do wątku

@Grzędziel uważam, że to zdjęcie nie ma szumu i jest bardzo przyjemnie obrobione. Wrzuć wersję kolorową.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

100 klatek po 3 min. w L praktycznie zawsze da świetny materiał do obróbki. Robiłem testy 3 min. vs 5 min. i z tych krótszych nierzadko byłem w stanie uzyskać minimalnie lepsze zdjęcie (m.in. z powodów, o których pisze Paweł). Lepsze gwiazdki (mniej rozlane jasne, bo przez płytką studnię trzeba z tym uważać w takich kamerach), lepsza gładkość, itp. Wiem, że z czasów CCD do zawsze brzmi dziwnie, ale warto zamiast wydłużać subekspozycję, zwiększać ich ilość. Trochę mało intuicyjne - wiem :D

Gold standard to dla mnie 90-100 klatek. Może być po 3 min, ale oczywiście mogą to być i 5 minutówki, ale wtedy to już trochę dużo czasu na to trzeba ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.