Skocz do zawartości

M 58 i okolice


Grzędziel

Rekomendowane odpowiedzi

13 minut temu, Jarzyna B. napisał:

Pięknie Ci to wyszło, detal w tej zakochanej parce galaktyk, bajka. Zastanawia mnie tylko ta mgiełka wokół jaśniejszych gwiazd co w sumie dodaje uroku!

Dzięki. A co do mgiełki to faktycznie masz rację. Chyba zawsze mi tak wychodzi więc już nie zauważam. Myślę, że to suma kilku czynników. Może nie idealnej optyki w budżetowej tubie TS-a (nie do końca skorygowana aberracja chromatyczna wychodząca w szerokim paśmie luminancji) a poza tym efekt mojej obróbki. W wypadku takich obiektów ciągnę na maxa krzywymi żeby każdego kłaczka z tła wyłuskać i dodatkowo bluruję gwiazdki i atakuję akcją Reduce Star Bloating, bo nie lubię jak wychodzą plackowate.

Pozdrawiam.

Edytowane przez Grzędziel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękne. Kiedyś pierwszy raz ustawiłem teleskop na gromadę w Pannie i naświetliłem 30s. I tak się złożyło że akurat trafiłem na syjamskie galaktyki. Oczywiście widok mimo całkowitej amatorszczyzny był zaskakujacy i niesmaowity . Właściwie odkryłem je wtedy na tym zdjęciu bo wcześniej o nich nie słyszałem. Dlatego mam do nich sentyment:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Pav1007 napisał:

Jak wyciągałeś Piotr?

 

Kolor będzie? :-)

Kolor mam, ale nie jestem zadowolony wiec jeszcze z nim powalczę.

 

Mój workflow to:

Kalibracja, stackowanie i alignaja kanałow w Maximie

Zapisanie stacków jako fits

Wstępna obróbka fitsów w Pixie ( wyciągniecie krzywymi i ustawienie poziomu tła)

Zapisanie jako Tiff

Dalsza obróbka tiff a PS-ie (usuniecie gradientów, jeszcze delikatna praca na krzywych, odszumianie, i inne niezbędne akcje

 

A z kolorem zrobiłem tak:

Złożyłem stacki (fitsy) w Maximie (LRGB Combine) i dalej takie same działania jak z mono. Kolorystycznie wyszło całkiem fajnie, ale zginęły wszystkie drobne kłaczki i słabe gwiazdki, a dla mnie to cały smaczek tych fotografii. Zupełnie nie wiem czemu tak wyszło. Wrócę więc do starej metody -na obrobioną wersję mono nałożę w PS-ie w opcji mieszanie zdjęcie RGB.

Ciekaw jestem jakie są inne metody składania koloru. Chętnie poćwiczę, bo słabo mi ten kolor wychodzi.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Grzędziel napisał:

Złożyłem stacki (fitsy) w Maximie (LRGB Combine)

a spróbuj użyć excalibratora na RGB, potem w Maxiu złożyć samo RGB - lekko rozblurować w PSie i na to nałożyć L w blendzie: Luminance? Oczywiście L musi mieć wyciągnięty szczegół.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.