Skocz do zawartości

Abell 2218 - w poszukiwaniu soczewkowania


Lukasz83

Rekomendowane odpowiedzi

10 minut temu, wessel napisał:

Spoko, ja ciągnę 12 calowego Newtona do Broku, bo mam zamiar focić planetki. Właśnie urodził mi się w głowie diabelski plan :)

Skala 0.51 arcsec/pix , f5 apertura 12 cali...bez korektora niestety więc cały kadr na pewno nie do wykorzystania. ASA uprowadzi bez szarpania.

Hm... a. sorry za offa Łukasz..

Spoko, po to jest ten temat - lepsza dyskusja niż jeden post tytułowy i "kilka achów lub narzekań" :)

 

11 minut temu, HAMAL napisał:

Przestań się Łukasz dąchać, też mam do tego powody a tego nie robię :)

 

Podpowiem Ci coś. W tym obiekcie mega ważne jest jakiego algorytmu użyjesz do stackowania, ja na AS! nie miałem śladu obiektu, a w DSS na 2 z 5 algorytmach jest a na 3 z 5 nie ma nic. Skup się na tym.

Wybacz, po mnie nie spływa jak po kaczce.

Ja już nic więcej od Ciebie nie chcę. Pozdrawiam i powodzenia.

 

Edytowane przez Lukasz83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, HAMAL napisał:

Brak konsekwencji z tytułu Twojego czynu dał Ci fałszywe poczucie krzywdy.

Fałszywe.... dobre...

Niech tak zostanie, Twoje nie wierzchu. Parafrazując - 'Brak konsekwencji z tytułu Twojego pomówienia utwierdził Cię w fałszywym poczuciu prawdy'

Nie chcę już tutaj dyskutować - jest do tego odpowiedni wątek w którym wszystko jest opisane.

 

 

Edytowane przez Lukasz83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, HAMAL napisał:

Weźmy montaż Wessela, tubę Jesiona i Łukasza, wtedy będziemy mieli najlepsze zdjęcie Łukasza :D

 

 

 

Jesion już próbował ;)   Z obecną techniką chyba damy radę je złapać. Jakiś czas temu było trudniej:

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za wikipedią:

Cytat

Soczewka Huchry (ZW 2237+030, QSO 2237+0305 G, PGC 69457) – galaktyka spiralna odległa od Ziemi o około 500 milionów lat świetlnych (przesunięcie ku czerwieni z=0,0394) i leżąca bezpośrednio pomiędzy Ziemią a kwazarem Q2237+030, tworząc przy tym dzięki zjawisku soczewkowania grawitacyjnego zwielokrotniony obraz tego kwazara, znany jako „Krzyż Einsteina”.

Najlepsze warunki na ten obiekt będą w lipcu-sierpniu, kiedy będzie górował na niebie (około 40 stopni nad południowym horyzontem) w środku nocy (aktualnie wschodzi o brzasku).

 

  RA 22h 40m 30,23s
 

DEC +03° 21′ 31,3″

Edytowane przez grztus
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

mag 16.78, separacja ok. 0.8 arcsek....

 

Ta galaktyczka - PGC 69457 ma rozmiary około 0,88' x 0,34'

Jakiś czas temu zrobiłem na 1-sekundówkach Ducha Merope (IC 349) który ma 0,5' i około 13mag - tutaj też wylazły małe detale ale jak to ma się do separacji to nie wiem :/

Zakładam, że tutaj też będzie trzeba podziałać na czasach rzędu 1s

 

43857131_MeropeGhost.jpg.a3382124afea1edce28d343f918b3cea.jpg

 

47 minut temu, Grzędziel napisał:

No a tu czasy trzeba króciutkie, bo poczwórny obraz kwazara jest tuż tuż obok jądra galaktyki i ginie w jej świetle.

Też tak myślę - ale wygląda też na to, że kwazar jest dużo jaśniejszy niż galaktyka (bardziej zwarty/ punktowy) więc powinien się dobrze rejestrować na krótkich czasach.

Zobaczymy :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesadzacie - bez problemu ten obiekt jest w zasięgu naszych forumowych wielkoskalowców. Jakbym się brał za ten obiekt, to bym podszedł do tego w 2 etapach. W jednym bym strzelił gwiazdki w krótkich ekspozycjach (1 s), a potem dopalił na długich to, co tam widać dookoła. Jak dla mnie mega temat - super egzotyczny, dostępny, a do tego fajnie wygląda i niesie trochę wiedzy.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Pav1007 napisał:

z 2m ledwo widać... fantastycznie by zrobić ten obiekt, ale dla jakiegoś ciekawego zobrazowania to jakiegoś 3-4m RCka by się przydało mieć...

Widziałeś M51 Hamala? Przecież tam jest dużo lepszy detal i skala niż w największych amatorskich RCkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.