Skocz do zawartości

Pod jasnym niebem - NGC 6819


Duser

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki, cieszę sie że się wam podoba  :). Gwiazdy wyszły naprawdę ostro, chyba seeing był dobry. Dodam , że nieco przysunąłem kamerę  do filtrów, co chyba nieco zredukowało "halo" , zwłaszcza w niebieskim kolorze. Skutek uboczny - przestał mi ostrzyć OAG , więc powyższe zdjęcie jest guidowane przez szukacz 50mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Piotr4d napisał:

Jaką miałeś odległość filtrów od matrycy?

Nie mierzyłem dokładnie, ale zamiast  dołączonego do kamerki przejściowego ringu T2-T2 żeński-żeński zamieniłem adaptery przy kole filtrowym SX-a z przodu na tył i kamerę wkręciłem bezpośrednio w adapter żeński . To zbliżyło kamerę o parę dobrych mm do płaszczyzny filtra. Dodatkowo odwróciłem filtry w kole tak, aby patrzyły bardziej odblaskową stroną w stronę nieba. Odbicia nadal są oczywiście, zwłaszcza w kolorze niebieskim ( nie jest to aberracja, jak myślałem :) ) , ale zredukowane - nie ma już takiej różnicy między B a R i G , jak wcześniej pokazywałem.  Dodatkowo na pewno istnieje efekt odbicia ( "halo") od soczewki korektora - nie występujący np z Atikiem 383, co daje dodatkowe małe "halo" wokół jaśniejszych gwiazd. Ale z tym już chyba sobie nie poradzę  - ten układ ( ASI + TS100Q po prostu tak ma ) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Duser napisał:

Dodatkowo odwróciłem filtry w kole tak, aby patrzyły bardziej odblaskową stroną w stronę nieba. 

Piotr, filtry Baadera 36 mm mają na krawędziach (z boku) malutkie literki v. Należy je tak ustawić aby dziubek V był w stronę nieba.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że można wkładać filtrów losowo. V-ka ma być skierowana ostrą stroną w kierunku teleskopu. Inaczej filtry nie będą pracować poprawnie.

Jeżeli ktoś nie ma markerów na krawędziach filtrów polecam instrukcję: https://astronomy-imaging-camera.com/product/zwo-new-narrowband-36mm-filter

Warto sprawdzić i poprawić!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem położenie filtrów . Stosując zasadę opisaną na podlinkowanej  przez Bogdana stronie wynika, że aktualnie flitry RGB siedzą poprawnie. Wątpliwości wzbudza tylko filtr L , który nie daje istotnej różnicy w wyglądzie odbicia po obu stronach filtra. Jednak pamiętam, że grzebiąc ostatnio w kole na pewno odwracałem filtr niebieski i chyba zielony, a więc wcześniej oba filtry leżały nieprawidłowo.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.