Skocz do zawartości

Okolice Deneba z Canona


Imar

Rekomendowane odpowiedzi

Jak na taka ilość materiału to wszyszlo bardzo dobrze. Co do przyszłości to darki rób w temp. takiej jak lighty. Czasami na drugi dzień jest zbliżona temp. więc na balkon i pstrykasz :). Co do teleskopu apo to SW będzie miał duże problemy z większą ogniskowa niż 200mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darków napstrykałem prawie 100 w chłodziarce z temperaturą 10*c bo tyle mniej więcej miałem w nocy gdy zbierałem materiał i poprzedniej ,...ale dla czasów 180 sekund..

Na miejscu w pośpiechu bo miały przyjść chmury okazało się że ustawiłem biegun nie dokładnie i tylko na 90 sekund starczało.;-) hehe i takim to sposobem mam tylko to co mam.

Przyjdzie pogoda przyłożę się bardziej.;-)

 

Zawsze mogę kupić Samyanga 135mm ed, ale mam chrapkę na TS 60 Ed z reduktorem 0.75 dało by to 285mm, to nie tak wiele, może da radę. Czas pokażę.

Edytowane przez Selmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, xinu napisał:

Jak na taka ilość materiału to wszyszlo bardzo dobrze. Co do przyszłości to darki rób w temp. takiej jak lighty. Czasami na drugi dzień jest zbliżona temp. więc na balkon i pstrykasz :). Co do teleskopu apo to SW będzie miał duże problemy z większą ogniskowa niż 200mm.

Zawsze można podpiąć do star adventurer guiding i da radę większą ogniskową ogarnąć, ale jak na jupitera wyszło naprawdę przyzwoicie.

Edytowane przez peter5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, peter5 napisał:

Zawsze można podpiąć do star adventurer guiding i da radę większą ogniskową ogarnąć.

Tak,, trochę kombinuje z zamocowaniem lunety do guidingu bo dość ciężko na głowicy kulowej mi trafić dokładnie w ten sam kadr nieba w którym zbieram fotony..a jak wiadomo najlepiej guiding koryguje gdy czyta dryf gwiazdy z bliskiego sąsiedztwa fotografowanego obiektu. Gdy jakoś to ogarnę postaram się o dłuższe czasy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Selmak napisał:

Tak,, trochę kombinuje z zamocowaniem lunety do guidingu bo dość ciężko na głowicy kulowej mi trafić dokładnie w ten sam kadr nieba w którym zbieram fotony..a jak wiadomo najlepiej guiding koryguje gdy czyta dryf gwiazdy z bliskiego sąsiedztwa fotografowanego obiektu. Gdy jakoś to ogarnę postaram się o dłuższe czasy.

Przy jupiterze i dobrym ustawieniu na polarną spokojnie pociągniesz 180s bez prowadzenia. Z guidingiem jest jednak dużo więcej zabawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W torii tak, muszę zainwestować w lepszy klin paralaktyczny, ten fabryczny jest mało sztywny ma trochę luzów i trzyma ustawienie na biegun tylko przez określony czas, coś się minimalnie przestawia z czasem, może też statyw zapada się lekko w grunt, zauważam jakby przy gwałtownym spadku temperatury wszystko się zaczyna trochę komplikować, zauważam po wykresie że po jakiejś godzinie w miarę spokojnym tańcu gwiazdy w deklinacji ,nagle zaczyna uciekać deklinacja coraz bardziej.

Edytowane przez Selmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Selmak napisał:

W torii tak, muszę zainwestować w lepszy klin paralaktyczny, ten fabryczny jest mało sztywny ma trochę luzów i trzyma ustawienie na biegun tylko przez określony czas, coś się minimalnie przestawia z czasem, może też statyw zapada się lekko w grunt, zauważam jakby przy gwałtownym spadku temperatury wszystko się zaczyna trochę komplikować, zauważam po wykresie że po jakiejś godzinie w miarę spokojnym tańcu gwiazdy w deklinacji ,nagle zaczyna uciekać deklinacja coraz bardziej.

Niestety klin nie jest mocną stroną tego montażu, o czym wie każdy jego użytkownik, rzeczywiście nie trzyma zbyt dobrze ustawień, ale to mobilny montaż więc coś za coś. Odnośnie ostrości musisz ją korygować podczas sesji, szczególnie jak zmieniają się warunki pogodowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Robson_g napisał:

Elegancko. Mocno przymykałeś przysłonę?

f/6.5, Czyli można powiedzieć że dość mocno bo obiektyw wtedy jest ciemniejszy o 180% w stosunku do "pełnej dziury". Ale nie ma wyjścia od f6 zaczyna się w tym egzemplarzu jakoś to porządkować. od 3,5-5 to 3/4 kadru to koma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

3 dni pogody w mazowieckim za nami, trochę zebrałem materiału.

Jest 252x90 sekund z ISO 800.

I raczej więcej nie będzie, bo mimo tych 252 klatek na stacku szumu jak diabli.

Razem lekko ponad 6h.

Ze swej strony nie jestem zadowolony z obróbki, niektóre kroki zapewne wykonałem źle lub tez bez potrzeby.

Reasumując chyba sobie nie poradziłem.

Ale pierwsze koty za płoty. :-)

Krytyka mile widziana.

Resize 75% pełen kadr

Pozdrawiam.

113786781_NGC7000252x90Siso800.thumb.jpg.c40a0166d78a235bf8b1742cce055f99.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Tayson napisał:

Szacun za ilosc materialu!

Niestety kazda kolejna wersja co raz bardziej rozmyta przez odszumianie.

Za bardzo na siłę chyba chciałem.

Trzeba na spokojnie jeszcze raz.

Jakoś gorzej mi się obrabia materiał stakowany mediana niż average.

To ma wpływ.?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Spróbowałem raz jeszcze, tym razem bardzo delikatnie by nie wychodził zbędny szum co odbiło się na takim przytłumieniu zdjęcia.

Nie odszumiałem na siłę.

Wyselekcjonowałem za pomocą Pixa i Maxima najlepsze 208 klatek z 280.

Po kombinowałem z pseudo H-alpha z kanału czerwonego.

Myślę że lepiej to wygląda ale to rzecz gustu.

Resize 75%

Pozdrawiam.

 

1315725382_NGC7000208x90s.thumb.jpg.bd30020a0da547e37c5c8a74bfd187b3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż no niestety jakoś nie mogę przeskoczyć tego że jak mocniej pociagne krzywą to oczywiście się da więcej wyciągnąć ale szumi bardzo.

 

Bardzo mnie zdziwiło ze nawet 200 klatek tak szumi.

Chyba trzeba jakoś inaczej zbierać materiał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie szumieć jeśli będziesz ciągnął by wydobyć sygnał a co przypuszczalnie robiłeś. Masz modowany aparat ale wybrałeś obiekt o małej jasności powierzchniowej i chcąc go pokazać zdecydowanie przekraczałeś moment w którym powinieneś sobie powiedzieć "dość" - tak jest, chyba każdy tak robił :-)

 

Tak czy siak jesteś na dobrej drodze!  :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatni raz spróbowałem,.. więcej nie będzie mam dosyć ;-) trzeba brać się za inny obiekt, nic innego nie wyczaruje nie ciągnąć sygnału na siłę. Może jak bym miał osobno H-alpha to by coś się działo, takto tylko to co widać.

Pozdrawiam.

NGC_7000_236x90s.thumb.jpg.deb39d4e6ffbc133c4ab8ddd0cbcc1ce.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.