Skocz do zawartości

Astroberry Server


Gość RadekK

Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, r.ziomber napisał:

Chyba lepiej po prostu zainstalowac Linuksa i https://www.indilib.org

https://www.indilib.org/about/ekos.html

Przymierzam się do zakupu Raspberry Pi pod guide Star Adventurera i chciałbym najpierw przetestować czy np taka kamera od PS3 ruszy bez problemu. Z tego co doczytałem, Linux na pc ją obsługuje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Sebo_b napisał:

Kamera do paja to koszt poniżej 100zł (https://botland.com.pl/pl/598-kamery-dla-raspberry-pi) Jeśli Ci nie zadziała na ARMie to co masz, zawsze możesz dokupić działającą.

A jak jest z czułością tych kamer? Czy można w jakiś sposób sterować czasem naświetlania, by uzyskać ekspozycje w przedziale np 1-5 sekund?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, wtw said:

A jak jest z czułością tych kamer? Czy można w jakiś sposób sterować czasem naświetlania, by uzyskać ekspozycje w przedziale np 1-5 sekund?

Nie używałem tych kamer - ale np ta to Sony IMX219 więc powinno być dobrze. Przeczytaj specyfikację, poszukaj na necie opisów - ja na szybko znalazłem np ten: https://www.instructables.com/id/Raspberry-Pi-Astro-Cam/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka dni temu zainstalowałem najnowszą wersję Astroberry server. Ani razu nie musiałem nigdzie " sudo" napisać -  normalnie Plug and Play, jak do tej pory :-)

Nawet moduł GPS Neo-6, podłączony do GPIO sam zaczął działać.

To i ja zpytam o kamerkę, T7. Kupiłem taką kolorową, firmware nie zmieniałem. W Ekos w CCD wybrałem kamerę ZWO, w okienku z boku pokazuje się napis ASI 120MC, czyli chyba monochrom i nie ma innego wyboru. To by pasowało bo zdjęcie jest czarno białe.

Co trzeba zrobić, żeby kamerka kolorowy obraz pokazywała?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Selmak daj sobie spokój z kolejnym flashowaniem u mnie jest dokładnie to samo sprawdzałem na trzech różnych kartach, trzech różnych czytnikach i dwóch dostępnych komputerach. Efektów niestety to nie przyniosło żadnych. Nawet po zastosowaniu zmian które doradził Radek odnośnie Wifi punkt dostępowy jest niewidoczny.

Malina łączy się z routerem ale nie można połączyć się z maliną. Firefox też mi nie działa próby instalacji innej przeglądarki też spełzły na niczym.

Ja mam malinę w wersję B+ i coraz bardziej zastanawiam się czy na zwykłej B nie zaczęło by działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, glaurung napisał:

Kolego Selmak daj sobie spokój z kolejnym flashowaniem u mnie jest dokładnie to samo sprawdzałem na trzech różnych kartach, trzech różnych czytnikach i dwóch dostępnych komputerach. Efektów niestety to nie przyniosło żadnych. Nawet po zastosowaniu zmian które doradził Radek odnośnie Wifi punkt dostępowy jest niewidoczny.

Malina łączy się z routerem ale nie można połączyć się z maliną. Firefox też mi nie działa próby instalacji innej przeglądarki też spełzły na niczym.

Ja mam malinę w wersję B+ i coraz bardziej zastanawiam się czy na zwykłej B nie zaczęło by działać.

Dokładnie mam takie objawy...dostałem cynk że starsza wersja astroberry nie miała takich dolegliwości..czy jest dostępny gdzieś obraz systemu z przed update?. Jeśli ktoś ma chętnie pobiorę. No albo to wina tego że jeszcze nie wszystko na nowym modelu B+ działa.  Czy można liczyć na poprawki w systemie w najbliższym czasie?

Edytowane przez Selmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi też coś na Firfoxie kiedyś nie działało, i od tamtej pory VNC viewer używam  i działa zawsze.

W ogóle to na samym początku z rok temu, kolega mi pomógł z tym, bo nie mogłem się połączyć i zmienił coś w adresach IP na moim komputerze i zaczęło działać, bo powiedział że nie potrafią ze sobą rozmawiać.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, glaurung napisał:

Kolego Selmak daj sobie spokój z kolejnym flashowaniem u mnie jest dokładnie to samo sprawdzałem na trzech różnych kartach, trzech różnych czytnikach i dwóch dostępnych komputerach. Efektów niestety to nie przyniosło żadnych. Nawet po zastosowaniu zmian które doradził Radek odnośnie Wifi punkt dostępowy jest niewidoczny.

Malina łączy się z routerem ale nie można połączyć się z maliną. Firefox też mi nie działa próby instalacji innej przeglądarki też spełzły na niczym.

Ja mam malinę w wersję B+ i coraz bardziej zastanawiam się czy na zwykłej B nie zaczęło by działać.

Potwierdzam u mnie występuje ten sam problem z wifi.

Częściowo działa sposób z edycją  pliku /etc/hostapd/hostapd.conf  i zamianą hw_mode=g oraz channel=6

Hotspot astroberry wtedy staruje tylko trzeba odczekać 5-10min zanim zobaczymy sieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemy z wifi to niestety problem modelu 3B+. Opracowałem wersję na ten model tylko za namową wielu osób, które kupiły najnowszą malinkę. Do tej pory nie została wydana oficjalna wersja Ubuntu Mate 18.04 na ten model urządzenia. Kluczowym problemem z 3B+ jest to, że urządzenie zostało wyposażone w moduł wifi obsługujący tryb ac, działający w dwóch częstotliwościach 2.5GHz i 5.0GHz. Jeśli Wasze routery/komputery/tablety/telefony nie obsługują tego trybu to wirtualny access point mimo, że działa to nie będzie na nich widoczny.

 

Problem z firefoxem jest znany (https://www.raspberrypi.org/forums/viewtopic.php?t=190945) i jest to problem dystrubucji Ubuntu Mate 16.04. Rozwiązanie polega na zainstalowaniu firefoxa z nieoficjalnego repozytorium, czego w wydawanym przeze mnie Astroberry Server z oczywistych względów nie mogę zrobić. Każdy na własne ryzyko może to zrobić sam. Inna opcja to zmiana wersji firefox na raspberry pi na niższą.

 

Tego systemu w najnowszej wersji używa wiele osób z całego świata więc może spróbujmy razem przetestować i znaleźć rozwiązanie które będzie działać dla każdego. To w końcu open source. Wiele osób pisze do mnie na priv, a to nie pomaga w dzieleniu się wiedzą z innymi użytkownikami. Proponuję więc ten wątek wykorzystać jako miejsce wymiany informacji. Oficjalne miejsce zgłaszania błędów znajduje się tutaj: https://github.com/rkaczorek/astroberry-server/issues

 

Kolejna wersja systemu pojawi się dopiero po ukazaniu się oficjalnej wersji Ubuntu Mate 18.04. Do tego czasu przewiduję tylko hotfixy. Wersja 16.04 traci wsparcie w marcu 2019 roku.

Edytowane przez RadekK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 hours ago, Adm2 said:

Kilka dni temu zainstalowałem najnowszą wersję Astroberry server. Ani razu nie musiałem nigdzie " sudo" napisać -  normalnie Plug and Play, jak do tej pory :-)

Nawet moduł GPS Neo-6, podłączony do GPIO sam zaczął działać.

To i ja zpytam o kamerkę, T7. Kupiłem taką kolorową, firmware nie zmieniałem. W Ekos w CCD wybrałem kamerę ZWO, w okienku z boku pokazuje się napis ASI 120MC, czyli chyba monochrom i nie ma innego wyboru. To by pasowało bo zdjęcie jest czarno białe.

Co trzeba zrobić, żeby kamerka kolorowy obraz pokazywała?

Czary jakieś :D Jednym nie działa a innym Plug and Play. Jak Ty to zrobiłeś? ;)

Kolor zobaczysz jeśli w KStars/Configure Kstars/FITS zaznaczysz opcję Auto Debayer. Zdjęcia w FITS Viewer domyślnie są czarno-białe. Nie wiem czy ze względu na małą wydajność raspberry pi jest sens włączać podgląd w kolorze. Nie używam kolorowych kamer a DSLR podglądam w mono. Podziel się doświadczeniami. Trzymam kciuki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 "Jeśli Wasze routery/komputery/tablety/telefony nie obsługują tego trybu to wirtualny access point mimo, że działa to nie będzie na nich widoczny" Czyli co muszę kupić jakaś kartę wifi która obsługuje ten tryb? bo nawet po wydaniu 18.04 nic się nie zmieni...nie kompatybilne technologie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam taki pomysł by zakupić kartę usb z obsługą tego formatu sieci jednak najlepiej było by najpierw przetestować tą opcję czy to jednak zadziała (ja nie mam takich możliwości na chwilę obecną) . A narazie chyba najlepszym rozwiazaniem bedzie zaopatrzenie sie w wersję B. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Adm2 napisał:

 

To i ja zpytam o kamerkę, T7. Kupiłem taką kolorową, firmware nie zmieniałem. W Ekos w CCD wybrałem kamerę ZWO, w okienku z boku pokazuje się napis ASI 120MC, czyli chyba monochrom i nie ma innego wyboru. To by pasowało bo zdjęcie jest czarno białe.

Co trzeba zrobić, żeby kamerka kolorowy obraz pokazywała?

MC to wersja kolor, MM jest mono.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 hours ago, Selmak said:

Czyli co muszę kupić jakaś kartę wifi

Wystarczy że w hostapd.conf zmienisz hw_mode na "g" *(było o tym wspominane gdzieś tutaj w wątku). Jeśli podłączysz Pi kablem do routera to powinieneś móc się na niego dostać po kablu i SSH, wtedy taka zmiana jest prosta do zrobienia.

 

9 hours ago, RadekK said:

Rozwiązanie polega na zainstalowaniu firefoxa z nieoficjalnego repozytorium, czego w wydawanym przeze mnie Astroberry Server z oczywistych względów nie mogę zrobić.

Zainteresowało mnie to zdanie - z jakich względów nie możesz tego zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam że mam b+ i router obsługuje te dwie częstotliwości i wszystko z wifi jest ok , jedyne co nie działa to łączenie przez bluetooth z montażem ale mam nadzieję że zostanie to poprawione w wydaniu Ubuntu mate na raspberry b+. No i ten nieszczęsny Firefox też nie chodzi.

 

 Dziwnym faktem jest to że z bluetooth się łączy i paruje ale montażu nie wykrywa, no cóż. Ogólnie jeśli już będą naprawione te rzeczy to jest to super alternatywa bo za około 200 zł można mieć komputer do setupu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jeszcze nie ma żadnej maliny, rozważam dopiero jej zakup. Miałaby i posłużyć przede wszystkim do guide Star Adventurera. Pytanie czy jest możliwość wyprowadzenia bezpośredni z tego komputerka "sygnału", który by się komunikował z portem ST4 w SA? Domyślam się, że pewnie bezproblemowo można to ogarnąć z użyciem dedykowanych kamer do guide, która jest wyposażona w port ST4, ale ja chciałbym wykorzystać webcama SP900NC, albo kamerę od PS3. co do kamery PS3 wczoraj odpaliłem sobie z pendrive na PC Ubuntu Astronomy. Jak się okazało kamera od PS3 jest rozpoznawana i uruchamiana przez wxAstroCapture, natomiast w PHD2 już je nie widać. Jak można byłoby ją dodać do tego softu? Ja jestem kompletnym laikiem jeśli chodzi o Linuxa itp.

Edytowane przez wtw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, Sebo_b said:

Zainteresowało mnie to zdanie - z jakich względów nie możesz tego zrobić?

Bo nie mogę narażać użytkowników na to, że nieoficjalna wersja zawiera jakieś niezamówione funkcje ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.