Skocz do zawartości

Astroberry Server


Gość RadekK

Rekomendowane odpowiedzi

U mnie też stabilnie, o ile nie nie ma ścian między odbiornikiem a rpi, nadajnik wifi malinki jednak jest mały i słaby, do większych odległości lepiej dołożyć zewnętrzny nadajnik na USB. Jako klienta do zdalnego pulpitu używam TigerVNCViewer.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ściągniesz pliki katalogow gwiazd na malinkę to internet nie jest Ci potrzebny i wszystko załatwisz łącząc się zdalnie.

 

Jak zasilasz urządzenia przez usb3 to możesz mieć problem ze stabilnością. Można to rozwiązać podłączając zewnetrzny AP. Wymaga to prostej zmiany w ustawieniach kary lan. Dzięki temu malinka będzie obsługiwać przydzielanie adresów IP dla klientów podłączonych przez zewnetrzny AP. 

Albo użyj zasilanego huba usb3.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej.

Zanim zadam pytanie to dodam co od siebie.

Korzystam od kilku tygodni i niewyobrazam sobie juz pracy bez Astroberry. Dziala stabilnie tylko czasami nie łączy sie odrazu z Sony A7III. ale wystarczy tylko przeladowac i wszystko smiga.

Plusy:

Dziala przez www, VNC oraz przez KSTAR rowniez na MACu. 

Podgląd z kamer online

Ustawianie na polarna bez widoczności na polarnej zajmuje chwile

Prowadzenie poprzez PHD lub Ekos

Planowanie sesji

Mnóstwo opcji konfiguracyjnych samego sprzętu

Dziennik aktywności(sam loguje wykresy i zdarzenia oraz aktywności sprzętów)

 

A teraz moje pytanie:

Czy ktoś wie jak wylaczyc zapisywanie zdjęć  po ich wykonaniu w innym miejscu niż karta pamięci aparatu? Co bym nie robił to i tak sa transferowane albo do raspberry pi albo do klienta. Wydłuża to niestety sesje.

Jak ktoś ma pytania to pytajcie co moge to podpowiem:)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, radoslawo napisał:

Czy ktoś wie jak wylaczyc zapisywanie zdjęć  po ich wykonaniu w innym miejscu niż karta pamięci aparatu? Co bym nie robił to i tak sa transferowane albo do raspberry pi albo do klienta. Wydłuża to niestety sesje.

Z drugiej strony zdjęcia zapisywane na Maku albo na karcie RPi w formacie FIT mają w tzw. nagłówku mnóstwo informacji bardzo użytecznych na przykład przy obróbce w Pixie. Dane astrometryczne, info o teleskopie, filtrach itp. Poniżej przykładowy header.

 

image.thumb.png.cbb33fccebe4e4a2a534961abb663d8d.png

Edytowane przez apolkowski
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, radoslawo napisał:

 

 

A teraz moje pytanie:

Czy ktoś wie jak wylaczyc zapisywanie zdjęć  po ich wykonaniu w innym miejscu niż karta pamięci aparatu? Co bym nie robił to i tak sa transferowane albo do raspberry pi albo do klienta. Wydłuża to niestety sesje.

Jak ktoś ma pytania to pytajcie co moge to podpowiem:)

 

A ja nie rozumiem pytania:   inne miejsce niż aparat  to RPI lub laptop/tablet. 

więc gdzie chcesz zapisywać?

 

pozdrawiam

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, mirek01 napisał:

A ja nie rozumiem pytania:   inne miejsce niż aparat  to RPI lub laptop/tablet. 

więc gdzie chcesz zapisywać?

 

pozdrawiam

M.

Podpięty mam DSLR i w standardzie tam są zapisywane zdjecia i to jest dla mnie ok, ale zdjęcia również są przesyłane do RPI co zajmuje czas pomiędzy zdjeciami(około 20s na klatkę). Chciałem tego uniknąć bo szkoda czasu a i tak nie korzystam z innego źródła niż zdjecia z karty bezpośrednio w aparacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, radoslawo napisał:

Podpięty mam DSLR i w standardzie tam są zapisywane zdjecia i to jest dla mnie ok, ale zdjęcia również są przesyłane do RPI co zajmuje czas pomiędzy zdjeciami(około 20s na klatkę). Chciałem tego uniknąć bo szkoda czasu a i tak nie korzystam z innego źródła niż zdjecia z karty bezpośrednio 

Ok. Teraz kumam.

 

Od ktorejś aktualizacji Kstars jest tem problem z wyświetlaniem zrobionych klatek w oknie ekosa.

 

Ja wyłaczyłem podgląd klatek i wtedy zapisują sie w 2-3s

A zdjęcia sprawdzam otwierając przegladarką do zdjęć w Atroberry.

Trochę to niewygodne ale przeglądarka ma przycisk 1:1 i od razu można sprawdzić czy wszystko jest OK.

 

M.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Pu5z3k napisał:

możecie podesłać jakiś sprawdzony poradnik, jak od zera rozpocząć sesje z astroberry ? na chwilę obecną zrobiłem aktualizacje ustawiłem zegar w rpi i dalej nie wiem co robić :D

Jest mnóstwo na youtubie. Dzisiaj postaram się nagrać coś po Polsku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, Pu5z3k said:

możecie podesłać jakiś sprawdzony poradnik, jak od zera rozpocząć sesje z astroberry ? na chwilę obecną zrobiłem aktualizacje ustawiłem zegar w rpi i dalej nie wiem co robić :D

 

Warto zacząć od przeczytania dokumentacji :)https://docs.kde.org/trunk5/en/kstars/kstars/tool-ekos.html

 

I żebyś się nie zdziwił, bez połączenia z internetem będziesz musiał ustawiać zegar w RPI przy każdym uruchomieniu (RPI nie ma modułu RTC, sama z siebie nie zapamiętuje godziny bez prądu)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czegoś nie rozumiem:( 

Przechodze na zakladke "Align" i robie w zakladce "Polar Aligment" ustawienie na Polarna kilkukrotnie az osiągam dokladnosc okolo 1". 

Wszystko fajnie na zielono.

Potem jak klikne "Capture&Solve"  i tak Error pokazuje mi kosmiczne wartosci.

Kilkanascie razy juz robilem podejście do tego i nadal to samo.

Wiec zawsze jeszcze robie dodatkowo "Capture&Solve" i "Slew to Target" aby poprawic ustawienie i dopiero wlaczam Guiding.

RMS mam w okolicach 0.25 wiec chyba jest ok i ladnie prowadzi.

Tylko dziwi mnie ten rozjazd.

KStar tez po alignacji na polarna pokazuje ze nie trafiam idealnie w obiekt do momentu kiedy nie zrobie "Slew to Target"

 

Edytowane przez radoslawo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, radoslawo napisał:

Czegoś nie rozumiem:( 

Przechodze na zakladke "Align" i robie w zakladce "Polar Aligment" ustawienie na Polarna kilkukrotnie az osiągam dokladnosc okolo 1". 

Wszystko fajnie na zielono.

Potem jak klikne "Capture&Solve"  i tak Error pokazuje mi kosmiczne wartosci.

Kilkanascie razy juz robilem podejście do tego i nadal to samo.

Wiec zawsze jeszcze robie dodatkowo "Capture&Solve" i "Slew to Target" aby poprawic ustawienie i dopiero wlaczam Guiding.

RMS mam w okolicach 0.25 wiec chyba jest ok i ladnie prowadzi.

Tylko dziwi mnie ten rozjazd.

KStar tez po alignacji na polarna pokazuje ze nie trafiam idealnie w obiekt do momentu kiedy nie zrobie "Slew to Target"

 

Tak to działa . 

 

Zobacz że gdy ustawiasz na polarną to  kropka przestawia się z "slew to target" na "nothing. Nie synchronizuje Ci ustawienia montażu z  rzeczywistym położeniem. Działa to tak pewnie dlatego zeby można było nawt ręcznie przestawiać montaż i ustawić na biegun. 

Po ustawieniu na polarną ja zawsze jade na jakąs gwiazdę  odblokowuje i przestawiam ręcznie montaż  potem trafia w cel z drobnymi korektami .

 

M.

Edytowane przez mirek01
.
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po ustawieniu na Polarną, pierwszę co robię to  Capture & Solve z Sync. To synchronizuje fizyczne ustawienie teleskopu z ustawieniem teleskopu w KStars. Potem już nie używam tej zakładki, wszytko robię w Scheduler, tam wrzucam cel i sekwencje. Ze wszystkich sposobów jakie testowałem ten jest dla mnie najpewniejszy.

 

image.png.2cebe6e6951f4f25144f46ce0c569244.png

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Pu5z3k napisał:

możecie podesłać jakiś sprawdzony poradnik, jak od zera rozpocząć sesje z astroberry ? na chwilę obecną zrobiłem aktualizacje ustawiłem zegar w rpi i dalej nie wiem co robić :D

Nie moje ale jeden z wielu fajnych poradników:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

 

wystawiłem dzisiaj malutki zestaw z astroberry i wszystko działa, ale coś musi nie działać więc nie działa montaż. To znaczy nie łapie mi sieci.

Kilka tygodni temu kupiłem kabel USB - TTL na czipie FTDI i przerobiłem wtyczkę według tutka z YT by uniezależnić się od WIFI.

Niestety nie działa.

Ktoś wie jak to sprawdzić? Bo przeróbka zasadniczo prosta jak budowa cepa.

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, kubaman napisał:

Cześć

 

wystawiłem dzisiaj malutki zestaw z astroberry i wszystko działa, ale coś musi nie działać więc nie działa montaż. To znaczy nie łapie mi sieci.

Kilka tygodni temu kupiłem kabel USB - TTL na czipie FTDI i przerobiłem wtyczkę według tutka z YT by uniezależnić się od WIFI.

Niestety nie działa.

Ktoś wie jak to sprawdzić? Bo przeróbka zasadniczo prosta jak budowa cepa.

Ale po co Ci WiFI w montażu? Wpinasz montaż i cała resztę do maliny i to malina łączy się z siecią. Czy masz może coś innego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, radoslawo napisał:

Ale po co Ci WiFI w montażu? Wpinasz montaż i cała resztę do maliny i to malina łączy się z siecią. Czy masz może coś innego?

AZ-GTi ma możliwość sterowania montażem przez Wi-Fi. Można podłączyć się do jego AP albo zmienić ustawienia i widzieć go w sieci lokalnej. Astroberry (Kstars) ma sterownik do AZ-GTi Wi-Fi.

 

12 godzin temu, kubaman napisał:

Kilka tygodni temu kupiłem kabel USB - TTL na czipie FTDI i przerobiłem wtyczkę według tutka z YT by uniezależnić się od WIFI.

Mi z AZ-GTi działa takie coś https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=6176&lunety=Adapter Sky Watcher SynScan USB Ma kabelki na RJ45 i RJ12 (do AZ-GTi).

Edytowane przez apolkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.