Skocz do zawartości

motofocuser do Canona 200 L


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

Hej.

Od niedawna jestem szczesliwym posiadaczem stalki Canona 200mm 2.8 EF II UMS.

Chcialbym do niego dorobic automatyczny focuser. Silnik na pewno bedzie z DF od @MateuszW .

1503181576_CanonL200mm_02.png.132bffae94b6c00a09e4e81782bcb398.png

canon200mm_01.png.cf2efaaf8744b13150277af9dc78c5f0.png

Podłączenie do QHY9 bedzie poprzez adapter Geoptik (filtry 2" instalowane w adapterze).

image.png.d47186f67c1348835086c51bdb4c439d.png

 

Nie wiem jak podejsc do tematu paska.

Bardzo proszę Was o jakies podpowiedzi, gdzie takich rzeczy szukac, jak w ogole zabrac sie za temat.

Oczywiscie trzeba dobrac jakos profil rowkow na obiektywie do zebow paska oraz zgrac to jakos z osia silnika DF.

 

Mile widziane bedą fotki podobnych Waszych rozwiazan.

 

Wielkie dzieki za zainteresowanie :)

T.

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Darek_B napisał:

Dzięki za podpowiedź, ale tu plastik goni plastik - odpada.

 

1 minutę temu, _Spirit_ napisał:

Czytasz mi w myślach Tyson. Dzisiaj też nad tym myślałem. A gdyby zmodyfikować Dream Focuser?

Na koniec ramienia silnika krokowego założyć coś a`la zębatkę pod pasek?

Tak, tak. O tym oczywiście myślę. 

 

Przypomniało mi się ze znam fajna hurtownie PREMA. Trzeba jechać do niej z obiektywem i niech coś odbiorą do rowków na pierścieni ostrości. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Tayson napisał:

Dzięki za podpowiedź, ale tu plastik goni plastik - odpada.

 

Tak, tak. O tym oczywiście myślę. 

 

Przypomniało mi się ze znam fajna hurtownie PREMA. Trzeba jechać do niej z obiektywem i niech coś odbiorą do rowków na pierścieni ostrości. 

Jak by się coś urodziło daj znać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek, ja kupiłem sobie drugi pasek na allegro, nie ma tu filozofii wielkiej

Mateusz musi zrobić Ci uchwyt do twojego dowetaila, i najważniejsze jest podanie jaki dystans dzieli silnik od środka obiektywu, oraz jego średnicę. Albo po prostu kupić 3 paski po 10 pln i dopracować to praktycznie. mogę Ci zrobić zdjęcia jutro jak to u mnie wygląda.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Silnik raczej nie zmieści Ci się pod szkłem, musisz go posadzić z boku, na uchwycie mocowanym poprzecznie do dovetaila. Od jego konstrukcji będzie de facto zależeć długość paska.

Typ paska to 3M - rozstaw zębów idealnie pasuje do karbów pierścienia ostrzenia Canona. Długość wynika z tego pierwszego.

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Tayson napisał:

Hej.

Od niedawna jestem szczesliwym posiadaczem stalki Canona 200mm 2.8 EF II UMS.

Chcialbym do niego dorobic automatyczny focuser. Silnik na pewno bedzie z DF od @MateuszW .

1503181576_CanonL200mm_02.png.132bffae94b6c00a09e4e81782bcb398.png

canon200mm_01.png.cf2efaaf8744b13150277af9dc78c5f0.png

Podłączenie do QHY9 bedzie poprzez adapter Geoptik (filtry 2" instalowane w adapterze).

image.png.d47186f67c1348835086c51bdb4c439d.png

 

Nie wiem jak podejsc do tematu paska.

Bardzo proszę Was o jakies podpowiedzi, gdzie takich rzeczy szukac, jak w ogole zabrac sie za temat.

Oczywiscie trzeba dobrac jakos profil rowkow na obiektywie do zebow paska oraz zgrac to jakos z osia silnika DF.

 

Mile widziane bedą fotki podobnych Waszych rozwiazan.

 

Wielkie dzieki za zainteresowanie :)

T.

Taki obiektyw nie ma autofocusa swojego? Może można się do niego jakoś podpiąć?

Widzę, że chyba tak:

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://web.media.mit.edu/~bandy/invariant/move_lens.pdf&ved=2ahUKEwiv0bOfw8jeAhWH1ywKHeeSDrEQFjAAegQIABAB&usg=AOvVaw2BRvmRmw8U29co0VJMHSpV

Trzeba tylko podpatrzeć jakie komendy działają do ruszania focusem i byłoby pozamiatane ;)

 

Jeszcze jeden link:

https://pickandplace.wordpress.com/2011/10/05/canon-ef-s-protocol-and-electronic-follow-focus/

 

Bym miał więcej czasu to bym sam spróbował, wystarczy podpiąć kabelki pod złącza obiektywu + Arduino i trochę prostego kodu, żadnej mechaniki :) MateuszW może coś ? ;)

Edytowane przez Behlur_Olderys
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, _Spirit_ napisał:

A jak to zepniesz z ASCOM`em i automatyką sesji?

A jak zepnę to ktoś to kupi czy nie warto? :)

No nic, taki pomysł daję tylko, może ktoś go zrealizuje ... Po prostu ustawianie ostrości krokowcem obiektywu wyposażonego w AF to jakieś monstrualne inżynieryjne nieporozumienie, mimo że pewnie dosyć powszechne w astrofoto....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Tayson napisał:

Bardzo proszę Was o jakies podpowiedzi, gdzie takich rzeczy szukac, jak w ogole zabrac sie za temat.

Oczywiscie trzeba dobrac jakos profil rowkow na obiektywie do zebow paska oraz zgrac to jakos z osia silnika DF.

 

14 godzin temu, _Spirit_ napisał:

Czytasz mi w myślach Tyson. Dzisiaj też nad tym myślałem. A gdyby zmodyfikować Dream Focuser?

Nic nie trzeba modyfikować :) Po prostu zamawiacie DreamFocuser do ostrzenia obiektywem :) Zrobiłem już kilka takich wersji. Co do paska, to sprawa jest prosta. Nie musi on idealnie pasować do rowków obiektywu, gdyż nawet bez tego nie ma szans na jakiś poślizg, a na precyzję to też nie wpływa.

2 godziny temu, Tayson napisał:

Całość ma działać po SGP3. 

A ma tam być zapięta lustrzanka, czy aparat? Jeśli aparat to faktycznie szkoda wbudowanego AF, który by ruszył z poziomu APT...

14 godzin temu, Behlur_Olderys napisał:

Bym miał więcej czasu to bym sam spróbował, wystarczy podpiąć kabelki pod złącza obiektywu + Arduino i trochę prostego kodu, żadnej mechaniki :) MateuszW może coś ? ;)

O, widzę że temat w internecie jest już rozkminiony :) Generalnie mogę o tym pomyśleć, ale na pewno nie szybko, bo realizuję teraz kilka innych projektów i zwyczajnie nie mam czasu. Implementacja programowa nie powinna być problemem, wymaga tylko czasu, ale większy problem widzę w mechanice tj podpięciu się pod obiektyw. Myślę że niedopuszczalne jest, żeby robić dziury i lutować kable do obiektywu za 3k zł :) Jak go później sprzedać? Koniecznie trzeba wykorzystać złącze obiektywu, ale to nie będzie łatwe, szczególnie gdy walczymy o każdy milimetr backfocusa. Temat jest możliwy, ale nie łatwy.

 

No i nie zapominajmy, że ja od Canona to trzymam się na dystans :P Bardziej by mnie interesował Nikon...

Edytowane przez MateuszW
  • Lubię 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 hours ago, Behlur_Olderys said:

Po prostu ustawianie ostrości krokowcem obiektywu wyposażonego w AF to jakieś monstrualne inżynieryjne nieporozumienie, mimo że pewnie dosyć powszechne w astrofoto....

Powszechne, bo w astro nie jest to wcale nieporozumienie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.11.2018 o 23:38, bas.sic napisał:

Brałeś pod ten obiektyw? 

Jak tak to podaj proszę jakieś oznaczenia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.