Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Ja zajmuję się astronomią od niedawna i wiem już że jest dla mnie czymś więcej niż hobby. Każda gwieździsta noc i każdy pochmurny wieczór (wtedy literatura) pozwalają mi lepiej zrozumieć "normalność" i "zwyczajność" istnienia życia na naszej planecie ale również powodują że czuję się "szczęściarzem iż biorę w tym udział jako świadoma część tego świata".

 

Astronomii natomiast nie zamierzam traktować jako jedyny sposób na życie bo szkoda by to wszystko co można jeszcze robić przechodziło obok podczas gdy życie jest takie krótkie....

 

Pozdro...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich!

chcialbym sie krotko przedstawic.

 

Zaczynalem w roku 1987 od szczesliwego kupna lornetki TENTO 10x50 ktora zreszta sluzy mi pieknie do dzis.

Niestety nigdy nie bylo mi dane kupic ani nawet uzytkowac dobrego teleskopu.

W tej chwili mam "skladaka" z dosc dobrej optyki Carl Zeiss (kupionej daaawno temu...) z obiektywem 50/540 i oryginalnymi okularami H-25 i H-16 + kilka innych, mocniejszych, "z odzysku".

No ale przez to widac ladnie lecz niewiele...

 

Planuje kupno Oriona 90ED w Astrokraku, ale nie wiem czy sie wyrobie finansowo do kwietnia :-(

 

Przez te 18 lat zglebialem rozne ksiazki, przegladalem atlasy, (prze)pisywalem programiki w Basicu do obliczania pozycji planet i Ksiezyca i zacmien.

 

Tak czy inaczej - nocne niebo (no i oczywiscie poranne, wieczorne, a czasem i dzienne) to cos co uwielbiam i moglbym zarywac kazda nocke na podpatrywaniu jego piekna.

 

W "dorobku" mam troche typowo amatorskich fotek, przede wszystkim Ksiezyca, komet, wycinkow nieba, zacmien i przejscia Wenus z ubieglego roku.

I jedno zdjecie na profesjonalnej kliszy zrobione teleskopem w obserwatorium astronomicznym w Poznaniu przy ul. Slonecznej pod przewodnictwem dr Naskreckiego.

 

Pstrykam Canonem 3000 z obiektywami standardowymi, szerokim katem, tele 100-300 i radzieckim 500mm.

No i niesmiertelnym Zenitem Fotosnajperem.

 

A teraz tez troche cyfrowka, bo bylem niezwykle zaskoczony jakoscia zdjeci nieba z cyfraka...

 

Pozdrawiam wszystkich i... jesli uda mi sie nabyc Oriona... to moze do zobaczenia w Bieszczadach?

 

Marcin

 

PS. aha... mam 31 lat ;-), mieszkam w Luboniu k/Poznania, pracuje w turystyce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Witamy na pokładzie i do zobaczyska w Bieszczadach :astro:

Czy to stare Tento to model z dużymi pryzmatami ala' "Zeiss" <_<

Edytowane przez Janusz_P.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polaris, oczywiście WITAJ :-)

 

A przy okazji skoro jesteś z okolic Poznania, to tam jest bardzo fajna grupa astrozapaleńcw (np. Mirek Krasnowski, Waldek, Małek, Emde), którzy często i regularnie spotykają się na obserwacjach. Myślę, że warto nawiązać z nimi jakis kontakt. Sprzęt mają wypasiony więc mógłbyś sobie też popatrzeć przez cos większego.

Edytowane przez tomekL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy na pokładzie i do zobaczyska w Bieszczadach :astro:

Czy to stare Tento to model z dużymi pryzmatami ala' "Zeiss" <_<

 

Ha... Dobre pytanie. Moge pstryknac z kazdej strony fotki i Ci przeslac. Moze sie zorientujesz. A ma to jakies znaki szczegolne?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polaris, oczywiście WITAJ :-)

 

A przy okazji skoro jesteś z okolic Poznania, to tam jest bardzo fajna grupa astrozapaleńcw (np. Mirek Krasnowski, Waldek, Małek, Emde), którzy często i regularnie spotykają się na obserwacjach. Myślę, że warto nawiązać z nimi jakis kontakt. Sprzęt mają wypasiony więc mógłbyś sobie też popatrzeć przez cos większego.

 

Czesc :-)

Dzieki za mile przyjecie i info o ludziskach.

 

Mam nadzieje nawiazac kontakty.

Na razie jezdze sam albo ze znajomym.

A w ogole... to planujemy wypad na zacmienie Slonca w marcu 2006 w okolice Antalyi.

Mysleliscie juz o tym?

 

Marze o wlasnym refraktorze i... o ciemnym niebie, bo nad Poznaniem nieba ma barwe ciemnej miedzi :-(

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod Poznaniem macie np. Jeziora Wielkie, Puszczykowo, gdzie niebo tam jest całkiem, całkiem :)

 

Masz racje.

Wielkopolski Park Narodowy to niezle miejsce, ale tam jest tyle wysokich drzew, ktore ograniczaja pole widzenia... :-(

 

Zawsze szukamy otwartych przestrzeni.

Zacmienie Slonca w maju rejestrowalismy w dolinie Cybiny w okolicy Kobylnicy, a zacmienie Ksiezyca na polu w okolicy Komornik.

 

Jak tylko zrobi sie ciemniej, planuje wyskoki w dzikie okolice na seanse foto.

 

Musze wyprobowac nasadke szerokokatna w polaczeniu z cyfrowka. Z tego co widze po zdjeciach probnych, mozliwosci sa niezle, ale swiatla latarni i jasne niebo zabijaja... przy takim szerokim kacie i szklach z powloka "laser red" sa nie do przyjecia.

 

Postaram sie udostepnic kilka moich fotek.

Mozna jakos na forum? Jest na to miejsce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam_Jesion

Tadeopulous - ciebie juz gdzies widzialem

 

hmmmmm - jak na razie byłem tylko OZMIE 2004 w Niedźwiadach - od tego zacząłem przygodę z astro

możliwe że tam się spotkaliśmy - poza tym - więcej mnie na astro4u więc może i tam się obiłem o oczy

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich

Mam na imię Zbys,mieszkam w Przemyślu poszukuje ludzi z moich okolic

interesujących się astronomią.Widzę na forum Roberta z Jarosławia iSebastiana

z Przeworska ,może ktoś się ujawni z Przemyśla byłoby miło.

 

Jestem z Jarosławia, ale pracuję w Przemyślu i bywam tam niemal codziennie. Z dawnego przemyskiego na forum bywa jeszcze Szymek Ozimek z Oleszyc, a bywał także Darek z Jarosławia.

Napisz coś więcej o sobie. Podejrzałem Twoje dane osobowe, a raczej chciałem podejrzeć, gdyż nic tam nie ma.

Teraz, póki jest zimno nie przejawiam aktywności obserwacyjnej (problemy ze zdrowiem), ale na wiosnę myślę ruszyć w podróż po niebie. Niestety nie wybieram się w Bieszczady, ale skoro jest nas z regionu coraz więcej to trzeba będzie za pewien czas zorganizować jakieś spotkanie.

 

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. Czy to prawdziwe imie? Pytam bo akurat znam jednego Tanasisa

 

Nie - to moja ksywka, która non stop ewoluuje - zaczęło się od tadzika hehehehheheh a to jakaś grecko-podobna przeróbka ( na ten genialny pomysł wpadłem podczas któychś zajęć z historii starożytnej

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście jestem zwolennikiem jak najmniejszsych ingerencji w materjał wyjściowy ale musze przyznać, że w tym przypadku nie mam nic przeciwko obróbce. Bardzo dobrze jesli autor pokazuje materiał początkowy i końcowy, wtedy samemu można ocenićstopień ingerencji. Podany tutaj przykład jes szansą dla osób dysponującch słabszymi montażami i to na pewno przemawia na jego korzyść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Teoretycznie dało by sie napisać taki algorytm przy założeniu że mamy grafike wektorową który rozbijalby weżyk poruszonego obrazu gwiazdy na punkty i potem nakładał je na siebie jak Registax, to sie powinno dać zrobić i to nie koniecznie pod Adobe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki program chyba jest możliwy do napisania, chociaż dziwi fakt, że jeszcze nie powstał (a może o nim nie słyszałem). Ciekawe jednak, jak by to wyszło z obiektami rozciągłymi. Gwiazdy zjechałyby się do punktów, ale mgławice/komety chyba niestety pozostałyby rozmyte.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Został taki program napisany - Iris. ;) Używa dwóch algorytmów - Richardson-Lucy i Maximum Entropy (komendy: rl, mem). Co najważniejsze znacznie poprawia obrazy obiektów mgławicowych, a nie tylko same gwiazdki. Znajduje także zastosowanie przy planetach (ale trzeba mieć jakiś punk odniesienia - gwiazdę albo księżyc planety). Załączam moją dosyć nieudolną obróbkę (Richardson-Lucy). Cała sztuka polega na wybraniu odpowiedniej gwiazdy :unsure: Zostało trochę artefaktów, ale to dlatego, że gwiazdy były "roztrojone", a nie rozciągnięte. W przypadku rozciągnięcia znacznie lepiej to wychodzi.

 

Warto przeczytac o tym na stronie Irisa. Jest tam kilka zdumiewających przykładów.

rl.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.