Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witamy koleżankę :helo:

 

To widzę, że zaczynasz tak jak ja, też mam już obcykane wszystkie strony producentów i sprzedawców teleskopów, ale zdecydowałem się dać sobie na wstrzymanie i pooglądać najpierw niebo przez lornetkę. To najbardziej przenośne rozwiązanie i najłatwiej znaleźć coś na niebie.

 

Anyway, powodzenia w patrzeniu w gwiazdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Short Tube to typowy sprzęcik do Deep Sky,

a ty jak rozumiem potrzebujesz sprzętu:

-uniwersalnego, do planet i do DS

-kompaktowego

-w cenie około 1500 zł

 

Najlepiej moim zdaniem łączą te własności newtony o średnicy lustra 150 mm i światłosile f1/5-1/6

np.:

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...f0b5394f2b5047f

lub:

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=237

 

Jeżeli to ma być refraktor, bo tak ;) to chyba najlepszy wybór za zbliżone pieniądze:

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...f0b5394f2b5047f

Niestety możesz się z nim nie zmieść na balkonie, i największe zastrzeżenia posiadaczy co do montażu wśród proponowanych modeli :(

 

Jeśli stawiasz na mobilność i łatwość operowania z balkonu to Maksutowy są chyba nie do pobicia, ale to niestety większe pieniądze, najbardziej zbliżony do twoich oczekiwań,dostępny na polskim rynku jest:

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=182

 

Ogólnie:

Mobilność przede wszystkim - Maksutow

Kompromis pomiędzy trzema cechami - Newtony

Refraktor, bo tak! - TAŁ

 

Mam nadzieję że po tym poście będziesz miała troche miejszy "mętlik w głowie" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie o fotoclassicu zapomniałem :Boink:

 

Dobrze że wspomniałem o delta optical bo było by po mnie ;)

 

A tak na poważnie to ten http://www.market.fotoclassic.pl/shopping/...arge.php?id=616

całkiem fajny, łapie się w przedziale cenowym, a te 15 kg to chyba raczej masa zapakowanego

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,  :Salut:

 

Właśnie dołączyłam do grona Społeczności Astro-Forum :D

 

W niebo patrzę odkąd pamiętam, ale dotychczas były to spojrzenia właściwie nieuzbrojone w inny sprzęt niż okulary na nosie, no i ewentualnie lornetka.

Teraz dojrzałam do zakupu pierwszego w życiu teleskopu. Mieszkam w centrum miasta, w bloku na 8 piętrze. Planuję obserwacje przede wszystkim z balkonu, ale mam zamiar także czasem wyruszyć w teren.

 

Praktycznie od kilku miesięcy czytam wszystko na temat teleskopów, co mi wpadnie w ręce - efektem jest coraz większy mętlik w głowie.  :blink:

W związku z tym chciałabym się Was poradzić. Mam zamiar obserwować zarówno Księżyc i planety Układu Słonecznego, jak i mgławice. Nie ukrywam, że jestem raczej drobna, więc duży i ciężki sprzęt nie leży w centrum moich zainteresowań.

 

Ostatecznie skłaniam się w kierunku refraktora. Mój wybór padł na refraktor Orion ShortTube 80 mm na montażu paralaktycznym.

Co o tym sądzicie?

 

Pozdrawiam serdecznie i życzę Wesołych Świąt,

Magda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Dzięki za wsparcie :huh:

 

Czyli znowu wracam do punktu wyjścia, bo na poczatku myślałam o Newtonie. Trochę mnie tylko przeraża, że chyba jednak łatwiej zabrudzić reflektor niż refraktor (o jakichś sikajacych na lustra stworzeniach czytałam na tym forum :P).

 

Odpowiadając na pytanie - chciałam przeznaczyć na teleskop maksymalnie 2000 zł.

Orion ST80 na stronie producenta jest klasyfikowany dla użytkowników raczej początkujących. Myślałam jeszcze o refraktorze Orion Observer 70 EQ albo Orion AstroView 100 EQ.

Jakoś nie mogę się uwolnić od myśli o refraktorze, ale chętnie posłucham praktyków. Obejrzę sobie polecane przez Was teleskopy.

Oświećcie mnie jednak tak czysto praktycznie, dlaczego powinnam jednak wybrać reflektor?

 

Pozdrawiam,

Magda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Refraktor który wybrałaś (ORION 80mm) na początek napewno Ci wystarczy, z czasem jednak nabiera się apetytu na coś innego. Różnica pomiędzy zwykłym refraktorem jaki sobie upatrzyłaś a reflektorem polega na tym głównie, że ten pierwszy ma tzw. szczątkowa aberrację chromatyczną co się uwidacznia podczas obserwacji gwiazd i planet wyraźnymi kolorowymi obwódkami. Reflektory są w zasadzie tej niedogodności pozbawione, na dodatek w granicach tej sumy którą możesz wydać zakupisz reflektor o aperturze dwakroć wiekszej niż refraktor, a to nie bagatelna sprawa, bo ma dużo wiekszą powierzchnię zbiorczą, a więc zasięg gwiazdowy, oraz większą siłę rozdzielczą. Jednak mimo tego niektórzy wolą refraktory, ale te wyższej klasy jakościowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Magdo!

 

Nie wiem skąd jesteś, ale może masz możliwość spotkania się z innymi amatorami astronomii i co najważniejsze z ich instrumentami. Wtedy sama ocenisz, co Ci najbardziej odpowiada.

Jeżeli chcesz tzw. uniwersalny instrument, zarówno do planet jak i obiektów mgławicowych, to wybierz coś o stosunku średnica zwierciadła/ogniskowa zwierciadła = 1:6 do 1:8. Jeżeli będzie to teleskop o średnicy 150 mm, to ogniskowa powinna być w granicach 900-1200 mm. Teleskopy o większej światłosile (np. 1:4 do 1:5) nadają się do obiektów DS, a o mniejszej (np. 1:8 do 1:12) do planet.

 

Ja wybrałbym teleskop Newtona - Syntę 200/1200 na montażu Dobsona, ale ja mam 190 cm wzrostu, więc chyba trochę więcej od Ciebie.

 

Jeżeli refraktor to z długą ogniskową np. f/8 - f/10, ale wtedy to sprzęt raczej planetarny, a nie uniwersalny.

Edytowane przez Robert_Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Magdaleno

 

Takiego maksutowa tak samo łatwo pobrudzić i wyczyścić jak refraktor bo u wylotu tuby masz soczewkę meniskową, a zwierciadło jest ukryte wewątrz tuby.

 

Poza tym na takim samym montażu (np EQ 2) i statywie 100mm Maksutow będzie bardziej stabilny od 100mm refraktora f1/8 ponieważ jego tuba jest krótsza, druga sprawa to, to że nogi statywu mogą być troche mniej wysunięte.

 

Za newtonami przemawia stosunkowo największa średnica zwierciadła i lepszy montaż (EQ 4)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie o fotoclassicu zapomniałem  :Boink:

 

Dobrze że wspomniałem o delta optical bo było by po mnie ;)

 

A tak na poważnie to ten http://www.market.fotoclassic.pl/shopping/...arge.php?id=616

całkiem fajny, łapie się w przedziale cenowym, a te 15 kg to chyba raczej masa zapakowanego

 

Witam,

 

Byłam, zobaczyłam, ale jeszcze nie zdecydowałam :rolleyes:

Te 15 kg to prawie 1/3 mojej wagi ...

 

A co sądzicie o tym mniejszym Maku 90/1250?

 

Pozdrawiam,

Magda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Magda, te 15 kg to nie wiem skąd oni wzięli (chyba z tragarzem :) )

"Firstscopy" celestrona na montażach EQ 2 ważą około 7-8 kg

Masa tego maksutowa zamknie się pewnie w granicach 8 kg

 

Jeśli chodzi o apertury to przyjmuje się raczej za użytecze minimum to

80mm dla refraktorów i 100mm dla reflektorów

 

Różnica w masie między Makiem 90-ką a 100-ką nie ma raczej wpływu na mobilność, a 100-ka ma pole powierzchni zbiorczej większe o 1/4 od 90-ki

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

To co powyzej to uznana racja, ale ja bym dal absolutne minimum na 70mm dla refraktora i 100mm dla newtona.

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=5826

 

Na pewno jest to stwierdzenie kontrowersyjne i znajdzie sie nie malo osob ktore beda z tym polemizowac, wiec traktuj tego posta jako moje osobiste i subiektywne zdanie.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Hans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich ,ktorzy z pasja zajmuja sie astronomią.Ja osobiscie interesuje sie tym wspaniałym dzialem nauki od dziecinstwa,ale dopiero od niedawna mogę czynnie zajmowac sie astronomia.Jestem amatorem,od kilku tygodni posiadam teleskop U 200/1000. W swoich kontaktach mam juz człowieka ,ktory zajmuje sie budowaniem teleskopow,modernizacja.Ma bardzo duza wiedze dotyczaca wszechswiata i mam nadzieje,ze niejedno jeszcze bede mogl sie od niego nauczyc.Teraz kiedykolwiek mam okazje wystawiam teleskop nie tylko nocami i obserwuje.W swoich zbiorach mam rowneiz prawdziwe meteoryty z certyfikatami autentycznosci.Bardzo bym prosil o kaontak ludzi ,ktorzy jak ja amatorsko zamuja sie obserwacjami nieba. Pozatym mieszkam w poludniowej czesci Polski,z wyksztalcenia jestem chemikiem. Pozdrawiam wszystkich:d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W swoich zbiorach mam rowneiz prawdziwe meteoryty z certyfikatami autentycznosci.Bardzo bym prosil o kaontak ludzi ,ktorzy jak ja amatorsko zamuja sie obserwacjami nieba.                        Pozatym mieszkam w poludniowej czesci Polski,z wyksztalcenia jestem chemikiem.        Pozdrawiam wszystkich:d

 

 

Witaj na forum. Ja takze jestem chemikiem z wykształecenia. Zainteresowały mnie te certyfikaty autentyczności. Mozesz napisać cos bliżej na ten temat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Poruszajac sprawe certfikatu autentycznosci meteorytow to sprawa ma sie tak.Posiadam 3 meteoryty : BENSOUR /Class: LL6 _znaleziony w Maroko w 02.2002 ,cała ilosc znalezionych meteorytow to 45 kg ,waga mojego egzemplarza to=3.81 g. GHUBARA/class L5- znaleziony w Jidat al Harasis ,Oman w 1954r waga 14,4g . Gao_Guenie /classs H5 -znaleziony w Burkina Faso w 1960 ,jest to caly okaz ,waga 5,57 Certyfikaty autentycznosci sa wystawione przez Marcina Cimała zrzeszoneg w POLANDMAT. certyfikaty uprawniaja mnie do ekspozycji moich meteorytow na wystawach oraz ich sprzredazy w kraju i zagranicą. Pozdrawiam

Edytowane przez promil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan Marcina Cimała jest znanym w środowisku handlowcem meteorytów i ma dobrą opinię. Natomiast promilu nie czarujmy sie certyfikat przez niego wystawiony jest tylko skrawkiem papieru. Nie oznacza to oczywiście, że Pan Marcin Cimała jest oszustem

raczej zręcznym handlowcem. Jak dobrze poszukasz na forum to znajdziesez cały dział meteory i meteoryty. Jeszcze raz serdecznie witam na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wytlumaczenie.Co do certyfikatow ,to moze faktycznie nie sa one dostatecznym dowodem na orginalnosc moich meteorytow. Wlasciwosci fizyczno-chemiczne ,wygląd w duzym stopiniu podtrzymuja mnie w przekonaniu ze sa to prawdziwe meteoryty :D No i chyba Marcin nie okłamał by mnie,bo mam do niego ok 10 km drogi.Pozdrawiam

Edytowane przez promil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wytlumaczenie.Co do certyfikatow ,to moze faktycznie nie sa one dostatecznym dowodem na orginalnosc moich meteorytow. Wlasciwosci fizyczno-chemiczne ,wygląd w duzym stopiniu podtrzymuja mnie w przekonaniu ze sa to prawdziwe meteoryty :D No i chyba Marcin nie okłamał by mnie,bo mam do niego ok 10 km drogi.Pozdrawiam

 

 

Promili żeby była jasnośc ja nie podważam kompetencji Pana Marcina i nie twierdzę, że sprzedaje nieautentyczne meteoryty. Sam ma jeden od niego. Napisałem tylko, że z tymi certyfikatami to taki bardziej bajer. Kiedyś rozmawiałem z ludzmi z PTM aby pomyśleli o czymś takim jak certyfikat autentyczności meteorytu potwierdzony przez PTM ale specjalnie nie byli zainteresowani tematem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ja również jestem nowym użytkownikiem i z całą pewnością mogę stwierdzić, że zarejstrowanie się na forum to bardzo dobry pomysł. Jestem tu krutko a już otrzymałem szereg sumiennych odpowiedzi na nurtujące mnie pytania. Kolega napewno też znajdzie tu fachową pomoc.

 

Pozdrawiam i Witam JUBY111

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.