Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!!!

 

Adam, 1984 rok. Dołączyłem, ponieważ szukam informacji na temat obserwacji nieba przy użyciu kamer CCD. Wynika to stąd że piszę pracę magisterską o możliwościach poprawy jakości obrazów uzyskanych w ten właśnie sposób. W dziedzinie astronomii jestem zupełnie zielony, dlatego chętnie przyjmę wszelkie sugestie co i gdzie powinienem poczytać aby lepiej zapoznać się z tym zagadnieniem. No i moje pierwsze pytanie: Gdzie powinienem szukać informacji na temat zniekształceń, zakłóceń i wszelkich innych negatywnych zjawisk widocznych zarówno podczas podczas obserwacji kosmosu jak i na zdjęciach cyfrowych?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj deryl

Przede wszystkim to przedłużyłem tubus od wyciągu okularowego do wylotu o 60 mm, żeby uniknąć zaświecania. Wstawiłem przed wylotem 2 diafragmy o średnicy 110mm, a druga redukcyjna na 90mm.

Pierwsza zmniejsza średnicę lustra odcinając obrzeża lustra głównego na których przeważnie występują niedokładności wykonania, a druga zmniejsza światłosiłę. Przy obserwacjach poza miastem diafragmy o średnicy 90mm nie stosuję. W wyciągu okularowym wstawiłem tulejkę przedłużającą obsadę okulara, gdyż w tym teleskopie długość obsady o śr. 31.7mm wynosi około 12mm. Okulary Huygensa i SR obsadę mają równą na całej długości średnicy, natomiast plossle na średnicy 31,7mm mają zaniżenie i jeżeli nawet kolimacja jest dobrze wykonana, to po włożeniu plossla do wyciągu i dociśnięciu śrubką, okular ustawia się nie prostopadle do lustra wtórnego. Nie wiem jak jest to rozwiązane w innych teleskopach,ale w moim doło pozytywne rezultaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich bardzo serdecznie na tym forum.

 

W astro siedzę od roku a astronomią interesuję się z przerwami od dawien dawna.

 

Tak naprawdę, teraz kiedy mam sprzęt obserwacyjny i kiedy udukomentowałem za pomocą fotografi trochę zjawisk na niebie poczułem jak piękne i wciągające może być to hobby.

Najbardziej fascynuje mnie jak ja to nazywam "ruch w interesie" (albo jest albo go nie ma B) ) czyli to co "tworzy" i oferuje nam układ słoneczny. Ta dynamika, oczekiwania, pożegnania (...).

Ale i bez DS'ów obejść się nie mogę. Do tego jeszcze te wszystkie niesamowicie ciekawe niuanse sprzętowe...

 

 

Pozdrawiam

Robson z "Gdzieindziej"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od dluzszego czasu nurtuje mnie pewna gwiazdka. Nie interesuje sie zbytnio astronomia, dlatego nigdzie nie moge znalezc o niej jakiejs informacji. Prosze Was o pomoc. Gwiazdka jest zaznaczona na zdjeciu (ta mniej swiecaca). Znajduje sie w gwiazdozbiorze niedzwiedzicy i lezy (wisi? :D) obok Wielkiego Wozu.

 

wielkiwozoffew7.th.jpg

 

z gory dziekuje i pozdrawiam!

post-7971-1201652973_thumb.jpg

Edytowane przez bannkai
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość inż.konstruktor

Dzień dobry.

Zaobserwowałem bardzo przyjemny zwyczaj, zwyczaj witania sie z nowymi użytkownikami.

Zatem nie wolno mi sie wyłamywać i też to uczynię :rolleyes:

Mam na imię Konrad, lat dwadzieściacztery. Na codzień zajmuję sie studiowaniem na Gdańskiej Polibudzie - w kierunku mechanika i budowa maszyn. Ze szczególnym umiłowaniem pojazdów dużych i nietypowych.

Astronomią interesuje sie od niedawna, lecz trudno określić jakieś precyzyjne ramy czasowe...

Choć teleskopu jeszcze nie posiadam i obserwacje prowadzę "lornetkowo" to już niebawem sytuacja powinna sie zmienić. Tuz niebawem czyli po sesji zaatakuje niebo 8' Syntą :D

 

Pozdrawiam serdecznie z Gdańska - Konrad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj na forum

mamy nadzieję, że forum dobrze Ci będzie służyć,

a sam, z racji swojego zawodu, zechcesz podzielić się swoją wiedzą,

bo na awatrze to masz całkiem spore "maszynki" za sobą :)

a w astronomii, zwłaszcza w astrofotografii pełno różnego rodzaju maszynek, złączek, rurek i mechanizmów do połączenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość inż.konstruktor

Oczywiście, że bardzo chętnie sie podzielę :D

Narazie w głowie powstaje napęd do teleskopu ale jeszcze muszę duuuuużo poczytać na ten temat...

 

Pozdrawiam Konrad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam na imię Kuba i pozdrawiam całą załogę AstroForum :Beer::notworthy:

Liczę sobie 16 lat i mieszkam pod Grodziskiem Mazowieckim. Astronomą się interesuję 0d 1,5 roku

Życzę wszystkim pogodnych nocy i dobrego seeingu B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Życzę wszystkim pogodnych nocy i dobrego seeingu B)

 

Bardzo dobre, oby się spełniło ;)

Wszakże witaj zatem :Beer: na forum.

 

"Astronomia zmusza duszę do patrzenia w górę i prowadzi nas z tego świata, do innego"

...hmmm ;) mocne i z głową...

naprawdę fajne... człowiek całe życie się uczy!

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Astronomia zmusza duszę do patrzenia w górę i prowadzi nas z tego świata, do innego"

...hmmm ;) mocne i z głową...

naprawdę fajne... człowiek całe życie się uczy!

 

Pzdr

 

 

:D Niestety nie ja to wymyśliłem tylko ten pan obok :Arrow:http://pl.wikipedia.org/wiki/Platon :D

Gość mnie wyprzedził o jakieś 2400 lat :D Ale dzięki mimo wszystko :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich !

Też jestem nowy choć z astronomią jestem już od kilku ładnych lat, teraz kiedy juz dorasta mój syn postanowiłem wprowadzić go w arkana obserwacji astronomicznych :-) W piatek przyjeżdza do Nas synta 8"

nówka z DO . Wiec bedzie fajna jazda , byle pogoda dopisała.

Pozdrawiam wszystkich :-)

Darek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie brać astronomiczną!

Właśnie wczoraj zdecydowałem się zarejestrować (do tej pory tylko czytałem, czytałem...).

Mam na imię Krzysiek i astronomią interesuję się od lat. Na co dzień zajmuję się grafiką reklamową. Ze sprzętu miałem już lornetkę PZO 7x45, Kronosa 20x60, Sky-Watchera Syntę 705 AZ2. W tej chwili przymierzam się do jakiegoś Maka (Sky-Watchera).

Pozdrawiam wszystkich

Sagittarius

 

"A cóż piękniejszego nad niebo, które przecież ogarnia wszystko, co piękne..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Jestem z wami już od tygodnia i jeszcze się nie przedstawiłem, dlatego chcę naprawić błąd.

Mam 16 lat i mieszkam w Bydgoszczy. Pięknem nieba interesuję się jakiś niecały rok, natomiast w tajniki astronomii wchodzę od niedawna. Póki mam lunetę 8-24x40, ale przymierzam się do kupna Synty 8" ( jak wspomniałem w swoim temacie). Mam nadzieję, że szybko zrealizuję zakup, pogoda dopisze i będę mógł się czymś pochwalić. :D

 

Pozdrawiam Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich i każdego z osobna!

 

Tytułem wstępu: Mam na i imię Maciej i nie piję od… Eee to nie to forum.

Mam na imię Maciej, mieszkam (niestety) w Warszawie. Astronomia zaczarowała mnie dość dawno, w wieku 6-7 lat dostawałem pierwsze astronomiczne wykłady od mojego dziadka, któremu tak naprawdę zawdzięczam dzisiejsze zainteresowania. Pamiętam też pierwsze obserwacje astronomiczne, przez lornetkę i niewielki teleskop Newtona produkcji naszych braci zza Buga, na montażu… nazwijmy „to” azymutalnym. Od roku nam ten teleskop u siebie w domu, zupełnym przypadkiem. Dostał ksywę „Ściemniacz”. Jest tak ciemny że kilkukrotnie obserwowałem plamy na słońcu bez żadnych filtrów czy przeróbek!! Oczywiście podczas zachodu i korzystając ze znacznego zanieczyszczenia powietrza nad Stolicą. ( Nie róbcie tego w domu! ;) ) Może jeszcze dodam, że Ściemniacz ma zwierciadło o średnicy 70mm i ogniskowej około 450mm. Naprawdę jest rozczulająco mały! :D

 

Na Forum jestem już od jakiegoś czasu więc wiem, że ludzie którzy kupili swój pierwszy teleskop często są silnie rozczarowani że po wycelowaniu „działa” w niebo, oczom ich nie ukazuje się zapierająca dech w piersiach swymi kolorami, mgławica planetarna czy dajmy na to grupa galaktyk.

Moje oczekiwania, czy też podejrzenia co do obrazów widzianych w teleskopie były dokładnie odwrotne. Byłem przekonany że poza naszym wiernym satelitą nie można zobaczyć nic, a pierścienie Saturna są widoczne ale tylko przez 200calówke w profesjonalnym obserwatorium astro. Wyobraźcie sobie moje zaskoczenie i szok kiedy Ściemniacz „pokazał” mi pasy Jowisza a kilka dni później upragnione pierścienie Saturna!!

To był gwóźdź do trumny… Zapadła decyzja o kupnie prawdziwego teleskopu!

 

Długo to trwało, naprawdę! Jaki teleskop wybrać?! Jest taki wielki wybór w konstrukcjach i cenach. Nie mając wiedzy w tym zakresie, można naprawdę zwariować od tego wszystkiego!

Powoli, powoli poznawałem tajniki technicznej strony zagadnienia. Przestało być wreszcie dla mnie tajemnicą na czym polega różnica między refraktorem a reflektorem i co to, do ciężkiej cholery, jest ten Dobs!! ;)

 

Po odpowiedzi na pytanie: Co tak naprawdę chcę widzieć na nocnym niebie?

Doszedłem do wniosku, że super będzie zakupić Synte 8 może nawet 10. Wydaje mi się, że te teleskopy są bardzo dobre i to nie tylko dla początkujących. Z odpowiednimi akcesoriami myszą dawać fantastyczne obrazy. Jest Tylko mały problem. Mieszkam prawie z centrum Warszawy na dziesiątym piętrze, balkon nie należy do grupy „obszerny taras” ,do tego skierowany jest centralnie na Pałac Kultury!! Nie wiem czy można mieć gorsze warunki do obserwacji! :huh: Więc może refraktor na paralektyku??!!

 

Miesiąc temu, niespodziewanie, kupiłem teleskop! Dlaczego niespodziewanie? Posłuchajcie!

Siedziałem w pracy, byłem strasznie zarobiony, piłem kawę i przeglądałem gazety. B) Nagle patrzę a na ulotce jednego ze sklepów: Teleskop Bresser Messier R-90/900 + dodatki za 800zł. Szukam *gwiazdki i drobnego druczku, nic. Musze jechać zobaczyć o co tu chodzi! Na miejscu okazało się że rzeczywiście R-90/900 + dodatki jest za 800zł co już samo w sobie jest dziwne, ale najlepsze są te „dodatki”! Okazało się że cena zawiera następują przedmioty: montaż MON-1 ze statywem, montaż MON-2 ze statywem, tuba R-90 i oczywiście okularki. WSZYSTKO ZA 800zł!! :wow: Oczywiście kupiłem!!

 

Pogoda nie rozpieszcza ostatnio, więc nie miałem okazji na jakieś wielkie obserwacje, zwłaszcza że to Warszawa, ale powiem co mimo wszystko widziałem: Mars ( czap lodowych nie było! ;p ), Saturn ( tylko raz i to przy bardzo złej pogodzie), M42 ( byłem zaskoczony ze w ogóle mi się pokazała) M31 ( widziałem ją tylko dlatego, bo wiedziałem ze tam jest! ;) )

 

Tymczasem czekam na sierpniowy urlop, może jeszcze na majówkę coś się uda zobaczyć!

 

Pozdrawiam! I ciemności życzę!

MB

 

PS: Sorki że się tak rozpisałem, jakoś tak wyszło! B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostał ksywę „Ściemniacz”. Jest tak ciemny że kilkukrotnie obserwowałem plamy na słońcu bez żadnych filtrów czy przeróbek!! Oczywiście podczas zachodu i korzystając ze znacznego zanieczyszczenia powietrza nad Stolicą. ( Nie róbcie tego w domu! ;) )

MB

 

może się czepiam, ale lepiej to skasować albo jakoś skomentować

 

BEZ FILTRA NIE OGLĄDA SIĘ SŁOŃCA BEZ WZGLĘDU NA PORĘ DNIA !

 

a poza tym to witamy :P

Edytowane przez pyntko_krtofli
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.