Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Wiesz, jest za to duzo lepszych rzeczy do roboty... :rolleyes: Ot chocby male lookanko :D

 

Jasne :Salut: nawet pogoda była, tylko że ja troche chory byłem i grzrzańcem galicyjskim sie leczyłem <_<

Troche go za dużo było i jakieś głupie posty poczyniłem na tym forum :Ass: Chociaż z drugiej strony to dobrze że nie polazłem w takim stanie na dach mojego bloku z lornetką, bo nie takie sie rzeczy ze szwagrem w akademiku... :huh:

 

No ale znalazłem na forum zdjęcia fajnego żurawiku pod bino, może uspawam coś w pracy i to napewno będzie bardziej "konstruktywne" :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie! Adi jeśli lustro w Optisanie jest dobre to możesz spróbowac coś z niego jeszcze zrobić, jeśli nie checesz a piszesz, że Ci miejsce zawala to możesz mi go przysłać, od dawna kombinuje jak zrobć telepa własnej roboty ale nie potrafie sam wyszlifować lustra :Cry:

Pozdrawiam wszystkich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszytskich, jestem pocztkujacy i chcialbym kupic teleskop niesety nie znam sie na tym i chcialbym zaczerpnac rady doswiadczonych. Juz czytalem i wiem zeby nie kupowac teleskopow na allegro.

Co mi polecacie ?

 

 

Witaj :Beer:

 

Kilka standardowych pytań na początek:

 

Ile kasy chesz przeznaczyć na telepa?

Ma to być coś stacjonarnego czy na wypady?

Co cie bardziej ciągnie DS czy planety?

Jakie masz niebo?

 

 

Bez odpowiedzi na te podstawowe pytania nie ma sensu ci nic doradzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Pozdrawiam wszystkich starych wyjadaczy forum ale także nowych takich jak ja B)

Parę słów o sobie: jestem raczkujący w tej dziedzinie, teorii trochę posiadam ale obserwacji nic. Mam nadzieje jednak to zmienić. Rocznik 79, mgr Fizyki, potomek na stanie :przytulasie: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich potrzebuje informacji jakie planetarium w Polsce jest najgodniejsze uwagi.

Dlaczego pytam bo pracuje w szkole i chce zorganizować wycieczkę dla uczni a sam nigdy w żadnym nie byłem. Mieszkam w woj. Lubuskim wiec też było by fajnie jak znajdowało by się bliżej niż Warszawa, ale proszę o jak najwięcej propozycji. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej do przodu jest na pewno toruńskie. To jest z całą pewnością placówka w stylu zachodnich. Ma bardzo szeroką ofertę i duży ruch (w ciągu 13 lat około 2 mln odwiedzających). Przy takim zainteresowaniu muszą trzymać poziom. Dodatkowo mają Orbitarium. To taka interaktywna sala głównie o Układzie Słonecznym. Możesz też pokazać dzieciakom obserwatorium w podtoruńskich Piwnicach. Tam jest największy w Polsce teleskop optyczny i największy radioteleskop. No i Toruń jest też "przy okazji" niezłą atrakcją do zwiedzania.

Tu masz stronę z namiarami, tytułami seansów itp. informacjami.

http://www.planetarium.torun.pl

PS. Hehe Paweł, szybki jesteś. :D

Oczywiście Pawła też gorąco polecam.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam h-hi ma do ciebie sporo pytań . Jestem absolwentem fizyki i obecnie uczę w szkole ale z chęcią bym się zajął zawodowo astrofizyką (czuję że to jest to). Niestety mój kierunek był typowo nauczycielski i nie mam specjalizacji z astronomii. Poradź co powinienem zrobić, jeszcze się dokształcić i jak to zrobię czy znajdę prace w tym zawodzie? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po części na Toruń się już nastawiłem zastanawiam się tylko czy bliżej mnie jest też coś ciekawego. Tak to ma by lekcja i wycieczka żeby rozbudzić zainteresowanie gimnazjalistów tą dziedziną.

Dzięki za szybką odpowiedz!

:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po części na Toruń się już nastawiłem zastanawiam się tylko czy bliżej mnie jest też coś ciekawego. Tak to ma by lekcja i wycieczka żeby rozbudzić zainteresowanie gimnazjalistów tą dziedziną.

Dzięki za szybką odpowiedz!

:D

 

To jak to ma być lekcja, to zdecydowanie zapraszam do mnie, Lampka sam widział, u nas może skromniejsza aparatura za to kontakt z "operatorem - astronomem" na żywo a nie z dysku czy taśmy. Każda grupa jest indywidualnie traktowana i poświęca się jej w planetarium tak dużo czasu jak tylko potrzeba, no chyba, że inna klasa czeka pod drzwiami ale minimum 2 godziny planetarium + 2 x 45 sala wykładowa + ew. obserwacje Słońca. Toruń piękny ale weźmy pod uwagę, że to kino edukacyjne. Jak macie bliżej i wygodniej do Torunia to na pewno otrzymacie obsługę na najwyższym poziomie w tej klasie.

Łódź i moja placówka to zupełnie inny typ oddziaływania na młodzież (no i statut zgoła inny, my podlegamy pod WE UMŁ i Kuratorium Oświaty).

 

Pozdrawiam i zapraszam

Paweł Maksym

 

PS

Co do ilości odwiedzających to u nas bywa i tysiąc dzieciaków tygodniowo od 25 lat z górką...

Edytowane przez Pawel_Maksym
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł dzięki za informacje jeśli możesz podaj mi link do obserwatorium i jak znasz telefon oczywiście też będę rozważał aby tam pojechać. Niestety czasy ciężki i trzeba organizować takie wyjazdy po jak najmniejszych kosztach. Więc musze sprawdzić gdzie będzie taniej.

Ale wielkie dzięki!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanko aby zwiedzić obserwatorium w podtoruńskich Piwnicach to musze na pewno zarezerwować wejście. Proszę o link do strony lub może telefon jeśli ktoś zna. Zgóry dzięki B)

 

Obserwatorium jest jednym z obiektów uniwersyteckich i pewnie tam trzeba zapytać o możliwości zwiedzania.

Tu masz namiary na Centrum Astronomii UMK: http://www.astri.uni.torun.pl/

Ja nigdy takiego zwiedzania nie załatwiałem, zawsze jak byłem to przy okazji jakiegoś festiwalu nauki itp., gdy było z założenia dostępne dla zwiedzających.

Tu masz jeszcze jakieś telefony, chyba bezpośrednio do Piwnic:

http://www.astro.uni.torun.pl/PL/kontakt.html

 

Tu masz jeszcze linki do innych polskich planetariów:

http://www.planetarium.pl/

No i bezpośrednio do Łodzi:

http://www.planetarium.toya.net.pl/

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile kasy chesz przeznaczyć na telepa?

Ma to być coś stacjonarnego czy na wypady?

Co cie bardziej ciągnie DS czy planety?

Jakie masz niebo?

 

1.Ja swojej kaski mam 200 zl ale mysle ze moze by sie dalo cos wiecej wyskrobac ale to gora 350 czyli przedzial 200 - 350 zl

2.Napewno stacjonarne a jak mozna to jaka jest roznica miedzy nimi ?

3.Co to jest DS (planety lubie) ??

4.Mieszkam na wsi niebo jest jasniutkie i czysciutkie (w dzien i w nocy), chyba ze jest pochmurno ale to jest oczywiste ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile kasy chesz przeznaczyć na telepa?

Ma to być coś stacjonarnego czy na wypady?

Co cie bardziej ciągnie DS czy planety?

Jakie masz niebo?

 

1.Ja swojej kaski mam 200 zl ale mysle ze moze by sie dalo cos wiecej wyskrobac ale to gora 350 czyli przedzial 200 - 350 zl

2.Napewno stacjonarne a jak mozna to jaka jest roznica miedzy nimi ?

3.Co to jest DS (planety lubie) ??

4.Mieszkam na wsi niebo jest jasniutkie i czysciutkie (w dzien i w nocy), chyba ze jest pochmurno ale to jest oczywiste ...

 

 

 

1.Trochę mało na sensowny sprzęt, może warto było by się zastanowić nad lornetką? W tej cenie to chyba tylko skylux używany ci pozostaje.

3. Ds to obiekty głębkiego nieba czyli galaktyki, mgławice gromady kuliste itp....

4. Jeżeli mieszkasz na wsi i masz dobre niebo to wiadomo im większa aparatura tym lepiej, tylko w tym przedziale cenowym który ty podałeś to sobie nie poszalejesz. Może warto poczekać i odłożyć trochę i kupić minimum 6"??

Pozdro,.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3.Co to jest DS (planety lubie) ??

4.Mieszkam na wsi niebo jest jasniutkie i czysciutkie (w dzien i w nocy), chyba ze jest pochmurno ale to jest oczywiste ...

3.DS -obiekty głębokiego/ciemnego nieba,czyli słabe obiekty na nieboskłonie do których potrzebna jest minimum lornetka.Zalicza się do nich galaktyki,mgławice,gromady.Bywają też takie które nie wymagają żadnego sprzętu -M45 słynne Plejady,gromada tworząca kształt Wielkiego Wozu...

 

4.zazwyczaj mówi się że niebo ma się ciemne - niebo jasne to niebo zaświetlone,np.w miastach taka sytuacja występuję bo jak wiesz jest tam mnóstwo świateł,reklam i wszystkiego co świeci i przyćmiewa blaskiem nieboskłon.

 

za tą kasę kup sobie lornetkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.