Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich :)

30 na karku, "od zarania" z zacięciem astro-amatorskim (do końca życia nie zapomnę widoku Wielkiej w Andromedzie gdy miałem 4 lata, perfekcyjny wzrok i nie potrzebowałem żadnej lornetki z kompensacją -5 ;) Obecnie po kilku latach uruchamiam U-8, bo córka ma już ponad 6 lat i czas najwyższy coś jej pokazać.

Po przeczytaniu kilku postów na forum i lekkim doszkoleniu zacząłem właśnie wyobrażać sobie co da się zobaczyć

przez U-8 po dokupieniu kilku "teleskopowych" okularów, bo w czasie Wielkiej Opozycji Mars potrafił mnie zachwycić przez firmowego Huyghens'a...

Ze względu na ograniczoną mobilność U-8 dodatkowo gorączkowo przerabiam na teleskopy "podręczne" wszystko co mi wpadnie w rękę (głównie obiektywy - aktualnie ZM-6A, ale ten egzemplarz po sprawdzeniu wykazuje "ósemki") :)

 

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam słowa qbanos-a. Przy takiej średnicy lustra wiele osób, testy użytkowników mówią iż nie ma znaczenia czy lustro Pyrexowe czy też zwykłe (float). Wiele osób według mnie niepotrzebnie się oto pyta. Robi jakieś porównania, myśląc, że Pyrex daje lepsze obrazy <lol>.

 

Pozdrawiam, Adam.

Ojj popyt na te Synty w naszym kraju jest "pieruński".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie z Karpacza

Kilka lat temu udzielający się członek PKIM , z powodów zawirowań spowodowanych szara rzeczywistością zmuszony do rezygnacji ze swej pasji, teraz powoli powracający na łono astronomii

Pozdrawiam wszystkich

Dorobek : żona, dwóch synów z których starszy wykazuje zainteresowanie gwiazdami ( mam nadzieję że uda mi się go wciągnąć w zagadnienie) oraz rozpoczeta budowa domku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć wszystkim,

od zawsze pociągała mnie astronomia, a od niedawna zainteresowanie to nabiera rozpędu.

Impuls przyszedł z kosmosu …

W efekcie stałem się członkiem nieformalnej sekty synciarzy i jak tylko jest pogoda oddaje się rytualnym obserwacjom :notworthy: . Z czasem mam nadzieję, że dołącze do grona najbardziej wtajemniczonych …

 

Urodziłem się w roku, objęcia przywództwa kraju przez tow. Edwarda Gierka, a teraz pomieszkuje w Józefosławiu k/ W-wy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JESTEM NOWYM użytkownikiem tego forum. Mieszkam niedaleko Grajewa (pewnie nikt nie wie gdzie to jest)

mam bardzo dobre warunki do obserwacji ( czarne niebo zero latarni najbliższe małe miasto 15 km ),

Astronomia mniej lub bardziej interesowała mnie zawsze, lecz dopiero od niedawna zacząłem poznawać konkretne konstelacje za pomocą lornetki. A teraz coś z innej beczki na temat sprzętu mam małe pytanko :D

proszę obejżeć obydwa linki (szczególnie zasięg mag.) trudno mi uwierzyć że lustro 30 cm. ma mniejszy zasięg niż 25 cm. jakis fenomen synty czy pracownicy sklepu wypisują androny :angry:

 

http://www.dfoto.pl/sklep/customer/product...775&cat=207

 

http://www.dfoto.pl/sklep/customer/product...=209&page=4

 

 

jak realnie daleko może sięgnąć w DS taki teleskop? :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj.

 

nie wiem czemu tak jest.Być może są jakieś straty światła na soczewkach :blink: nie ma pojęcia.

A to jak daleko może sięgnąć będzie uzależnione od jasności powierzchniowej obiektu.DS są rozciągłe więc jak piszą że galaktyka ma 12 mag. to oznacza to że ma taką jasność skumulowaną - czyli taką jakby miała rozmiar punktu.

Edytowane przez .przemas.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj.

 

nie wiem czemu tak jest.Być może są jakieś straty światła na soczewkach :blink: nie ma pojęcia.

A to jak daleko może sięgnąć będzie uzależnione od jasności powierzchniowej obiektu.DS są rozciągłe więc jak piszą że galaktyka ma 12 mag. to oznacza to że ma taką jasność skumulowaną - czyli taką jakby miała rozmiar punktu.

 

czyli tymi telepami popularne M 31, M110 itp. można pooglądać ale już taka NGC 4199 przy swoich 15,5 mag w będzie malutka jak wogóle nie będzie mała kropką :huh:

Edytowane przez remirath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czemu tak jest.Być może są jakieś straty światła na soczewkach :blink: nie ma pojęcia.

 

Przemas na jakich soczewkach? - toć oba teleskopy to newtony :huh:

 

 

Jeśli chodzi o zasięg gwiazdowy, to w powszechnym użyciu jest wzór: m = 5*log(D) + 2,3 gdzie D to apertura w mm, czyli dla 250tki wychodzi ~14.3mag, a dla 300tki ~14.7mag...

 

Wiarygodność opisu podważa przede wszystkim pisanie o maksymalnych powiększeniach rzędu 600-700x, przy których osiągniemy niewiadomo jaki zasięg :rolleyes::Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemas na jakich soczewkach? - toć oba teleskopy to newtony :huh:

Jeśli chodzi o zasięg gwiazdowy, to w powszechnym użyciu jest wzór: m = 5*log(D) + 2,3 gdzie D to apertura w mm, czyli dla 250tki wychodzi ~14.3mag, a dla 300tki ~14.7mag...

 

Wiarygodność opisu podważa przede wszystkim pisanie o maksymalnych powiększeniach rzędu 600-700x, przy których osiągniemy niewiadomo jaki zasięg :rolleyes::Boink:

 

dzięki to wiele wyjaśnia :D tak myślałęm że te "użyteczne" powiększenia to jakaś podpucha

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemas na jakich soczewkach? - toć oba teleskopy to newtony :huh:

 

wiem wiem,chodziło mi o okularki ale to na pewno nie powód :Salut:

 

A co do stwierdzenia Remirath'a to chodzi o to że podają jasność skumulowaną a DS to obiekt rozciągły,taka mgiełka.Z tą kropką to chodzi o to że jakbyś hipotetycznie tą kropkę na niebie ścisnął i wyglądałaby jak gwiazda ( gwiazdy są punktowe,nie można zobaczyć ich w postaci tarcz-oprócz Słońca ) to miałaby właśnie jasność 15,5 mag.Czyli jako obiekt rozciągły będzie jeszcze trudniejsza do uchwycenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem wiem,chodziło mi o okularki ale to na pewno nie powód :Salut:

 

A co do stwierdzenia Remirath'a to chodzi o to że podają jasność skumulowaną a DS to obiekt rozciągły,taka mgiełka.Z tą kropką to chodzi o to że jakbyś hipotetycznie tą kropkę na niebie ścisnął i wyglądałaby jak gwiazda ( gwiazdy są punktowe,nie można zobaczyć ich w postaci tarcz-oprócz Słońca ) to miałaby właśnie jasność 15,5 mag.Czyli jako obiekt rozciągły będzie jeszcze trudniejsza do uchwycenia :)

 

czyli zostaje tylko jak największa średnica tele , a najlepiej było by wystrzelić coś w stylu Hubla :szczerbaty:

eheheeheh a tak poważnie to jestem początkującym obserwatorem i taki 250 napewno mi wystarczy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , jestem nowy bardzo nowy , poszukuje znajomych z okolic Sandomierza .. w celu .. wypicia browca i porozmawiania , na tematy ogolnoastronomiczne . Posiadam teleskopik , ale wstyd sie przyznac jaki :) trzeba bedzie czegos konkretniejszego poszukac:) Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.