Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Rozchorowałem się przez tą niedobrą pogodę, za grosz nieba pogodnego.

Zaglądam więc częściej na forum ostatnio, postanowilem sie zalogować i przedstawić w końcu...

 

więc WITAM :Salut: wszystkich, już troche was z postów znam, (pamietam, że zacząłem zaglądać na forum pare latek temu, Hans kupował wtedy Optisana), ja jestem Adi, no z Rzeszowa, a zainteresowanie astronomią to od czasu, gdy w podstawówce dostalem książke "Podróż Tomka na dwie planety" :) . i tak to wtedy zacząlem zadręczać mame pytaniami: jak to jest,że Wszechświat jest nieskończony. No to dostałem na mikołaja taką książke K. Włodarczyka "Przewodnik po gwiezdnym niebi" Moja fantazja szalała!!! No i nauczyłem się gwiazdozbiorów.

Dużo,dużo później, przechodziłem koło komisu w rzeszowie, patrze a tam teleskop. pytam o cene, gość mówi 500zl. W gorącej wodzie jestem kąpany, pomyślałem że zawsze chciałem mieć teleskop, to w końcu moge kupić od ręki. Poleciałem do kafejki, na stronie internetowej sprawdziłem że nowe chodzą po 1000zl (jakieś 3 lata temu to bylo) i kupilem!!! oto mam TELESKOP (teraz wiem, że powinienem porządnie przeszukać internet)

 

Tym "teleskopem" (moim własnym,wymarzonym) okazał się być...uwaga

 

OPTISAN ASTAR 114/1000 II shorttube... reszte można sobie dopowiedzieć

 

pozdrawiam szybciutko(z pamieci, wybaczcie): wieha,sumasa,roberta ramsteina,cygnusa,benedykta,hansa,polarisa,arwe(tego narwańca:)),ori,lukasza,teha,jarka,adama :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie na forum :)

(w rzeszowie mam trochę rodzinki) a planetarium macie całkiem fajne :)

 

Hej. W zwiazku z zakupem tak badziewnego czegoś OPTISAN ASTAR SHORT TUBE, zniechęcilem sie szybciutko, kontunuowałem dalej pasje jaką jest wspinanie. Napisz prosze coś o tym planetarium.

A są może jacyś użytkownicy z Rzeszowa lub okolic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. W zwiazku z zakupem tak badziewnego czegoś OPTISAN ASTAR SHORT TUBE, zniechęcilem sie szybciutko, kontunuowałem dalej pasje jaką jest wspinanie. Napisz prosze coś o tym planetarium.

A są może jacyś użytkownicy z Rzeszowa lub okolic?

Czyli juz nie siedzisz w astronomi? Planetarium jest w okolicach stadionu (kurde jak on sie nazywał?) jak cos znajde przesle Ci na PW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli juz nie siedzisz w astronomi? Planetarium jest w okolicach stadionu (kurde jak on sie nazywał?) jak cos znajde przesle Ci na PW

Jakbyś luknął przez tego Optisana, to zrozumialbyś! Tego nie da sie nawet skolimować!

Ale to nie tak,że nie siedze.Teleskop wyniosłem do piwnicy a rok później zaopatrzyłem się w ruską lornetkę 7x50. Do tego na początek Stella 2000 a później SKY MAP PRO 10. Zajefajny program. No i tak lukam przez te lornetke jak jest pogoda( a ostatnio nic a nic ), LP rzeszowskie przeszkadza, tak ze za wiele nia nie obejrzalem, ale mi frajde sprawia samo nocne czyste niebo. lukanie robilem z dachu bloku(mieszkam na 10 p., wiec na dach 1 krok :D ). Andromeda wyglada zawsze,Hiady i Plejady ciesza oko, L Per. moving cr. jest fajniutka, mozna tez powisiec na cr 399, oblukac male gwiazdozbiorki delfina, strzaly. narazie tyle, nie bylem z nią jeszcze w ciemnym miejscu. Mam odłożone troche kasy, chce kupic lepsze coś niż ten Astar, no i jeszcze lornetke wiekszą, tylko niewiem jeszcze czy bedzie to tajga x16, czy celestron skymaster x12.

A znim kupie teleskopik,musze luknąć przez coś ludzkiego, stąd pytanko czy ktoś z rzeszowa może coś,lub z okolic :D

Stadion mam naprzeciwko bloku, ale jakos nie kojarze planetarium pzry jakimkolwiek stadionie :blink:

 

a ztegoż stadionu to Wenus i Merkury dwa lata temu obcinalem, ech...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pozdrawiam szybciutko(z pamieci, wybaczcie): wieha,sumasa,roberta ramsteina,cygnusa,benedykta,hansa,polarisa,arwe(tego narwańca:)),ori,lukasza,teha,jarka,adama :Beer:

 

Nie no szok :)

Pozdrawiam! :Beer:

 

PS. niektorzy zaczynali gorzej niz od Optisana ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj adi, ja także jestem adi ale dla rodziny, tak mnie zaczęli nazywać i tak już zostało. Mamy podobne doświadczenia, zaczynałem od Optisana 114mm który prawie zniszczył moje zamiłowanie do astro-praktyki.

Taiga 16x80 z ręki to tylko dla napaleńców ja już kombinuje statyw bo bez niego to ….

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu
Nie no szok :)

A co ja mam powiedzieć- pierwszy jestem na tej liście :o

 

Witaj Adi!

 

Ja zaczynałem od jeszcze mniejszego sprzętu, nie wspominajac o tym, że całkiem pierwsze takie "cuś" co miałem, kosztowało w supermarkecie 20 zł :szczerbaty:

Ale zainteresowaniem astro toto nie zachwiało- tyleż lat czytałem wszystkie ksiażki o astronomii, jakie wpadły mi w łapska, że jedynie zachęciło do szukania dalej. Tak dotarłem na fora- i wiem, jak bardzo WARTO tu być :)

 

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj przemas :helo:

a ty jaką pleciłbyś lornetkę z DO zamiast tej mojej ruskiej 7x50

 

taige x16 czy celestrona x12.

 

Z ta tajgą to nie wiem jakby bylo z obserwacjami z ręki

Pzdr

Jestem w sumie w podobnej sytuacji co Ty.Chciałbym zamienić moje skromne 2" na coś większego.Niebo mam dość dobre ;) choć mogłoby być lepiej (ale jak pomyśle jakie jest LP w mieście to w sumie mam warunki bardzo dobre ;) ).Ja -ze względu na to co napisałem- polowałbym na Taige- 3" to już jak dla mnie coś :) (tylko nie wyjeżdżać z 8" :szczerbaty: ) .Taiga ma mniejsze pole ale mnie to nie przeszkadza bo mi zależy bardziej na zasięgu.Troszeńkę niebo już znam.

Jak będziesz miał możliwość w miarę częstych wypadów za miasto to czai się na Tagie.jak pojedziesz 2 x w miesiącu to już jest coś,od około miesiąca nie ma u mnie pogody,więc mimo że mam warunki to rewelacji nie ma <_<

 

A co do statywu to chyba jestem jedyny na tym forum który poleca do każdej lornetki jakąś podpórkę.Ja nie umiem obserwować 2" bez statywu.Także zrobienie czegoś sztywnego do którejkolwiek z nich jest raczej musem :Salut:

Zobaczysz jaki to komfort jak w 100% skupisz się na tym co w okularach a nie nad tym by to utrzymać

 

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pomysłu co zrobić z tym starym optisanem. Nie wiem czy rozumiecie, ale kupilem model, który był bardzo szybko wycofany z produkcji, ze względu na wady. Niestety o teleskopach zacząłem czytać już po fakcie kupna. Tego modelu nie bylo chyba nawet w ofercie OPTISANA jak stronka internetowa jeszcze działa. model 114/1000 II, czrny, dlugość tubusa 50 cm, całkowicie rozklekotany. M42 przez niego nawt nie zobaczyłem. poszedł w odstawke, może sie komuś przyda na częsci po cenie kosztów przesyłki :banan:

 

a lornetka to jest to, :Boink: ,urzeka mnie mobilność no i dwuoczność. Tą ruską 7x50 będzie trzeba w końcu oddać więc czas pomyśleć o swojej,coś do 400, i wpadł mi w oko celestron z DO 12X60. Myśle że do reki bedzie pasowal. Albo 15x70, ale to już pewno bardziej pod statywik. do wiosny jeszcze troche czasu, a lornete bym brał na wyjazdy w skały. W dzien wspinanko a wieczorkiem obserwy. tyle nocy rozgwieżdżonych pamietam z tych wyjazdów :ha: doradzcie coś z lornetką.

 

telepik też by sie zdał, ale dopóki nie zobacze na własne oczy że z miasta da sie coś zobaczyć to nie kupie.Pieniążki odłożone, niech sobie czekają, a ja musze złapać kogoś z okolic żeby polukać, albo na jakiś zjazd sie wybrać. najlepiej bieszczady bo w miare blisko, a w lecie to sanok, lesko, krosno to co weekend, bo tam dużo skałek.

 

No a książki to podstawa. Nigdy nie przestałem i ch czytać, wszystkich o dziurach, gwiazdach, jakichś wszechświatach inflacyjnych itp, tak że to ja jestem taki bardziej teoretyk sprzed książek, zdjęć z apodu, i nieba ze Stelli i Sky Mapa. Osatnio dużo czasu spędziłem na stronce http://wszechswiat.astrowww.pl/index.html

no tam to mnie wessało konkretnie :blink:

 

no ale to jest tak jak D. Levy napisał w "niebo, poradnik użytkownika" ..."w końcu udało nam się dostrzec to, co wymykało się największemu obserwatorowi XII wieku [...] byłem oszołomiony. Wielokrotnie oglądałem zdjęcia Saturna, spodziewałem się więc jak powinien wyglądać. W końcu nie stanowi wielkiej atrakcji oglądanie na przykład fotografi znanych gwiazd filmowych; ale gdyby tak nagle któraś z nich nagle zapukała do naszych dzrzwi!" I to jest dla mnie sedno, to zdanie zapadło mi głeboko.

 

Cóż, człowiek uczy się na błędach, ja przynajmniej nauczyłem sie obsługiwać montaż paralyktyczny, rozkręciłem też go sobie radośnie, popsułem statyw optisanowo-aluminiowy, bo wyczytałem na necie,że nóżki trza mocno skręcić. No było, minęło, teraz wszystko od początku

 

Wybaczcie chaotyczną konstrukcję postu, chciałbym dużo rzeczy naraz napisać, a to jeszcze gorączka mnie tłucze, spania nie ma i lecze sie grzanym :Beer:

 

ps. tak mi sie przypomniało: spytałem znajomego jaka gwiazda jest najbliżej ziemi i mówie że to pytanie na logike a nie jakąś wiedze astronomiczną, znajomy myśli...(a fajny swój chłop jest ) i mówi ... księzyc :notworthy:

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myśle, że jedyne co możesz zrobić, to można spróbować się pobawić i spróbować jakoś ztunningować teleskop ;-) o ile lustro głowne jest dobre.. jak tak to można spróbować wymienić wyciąg z i zamonotować inny+inny barlow (inaczej nie wyostrzy obraz..). Albo może całkowicie wykręcić lustro głowne i do nowej tuby, pająk też by się może nadał i wtedy wyciąg bez barlowa? Nie miałem takiego teleskopu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu z tego miejsca chciałem się pożegnać z wami z astro-rodziną.

 

Wyjeżdżam do Irlandii i to na długo i nie będę się udzielał na forum tym i pozostałych ale pożegnanie piszę tu bo

i tak się rozniesie.

W każdym razie na forum, tak myślę, nie będzie mnie 3 - 4 miesiące zanim jakąś wolną wtyczkę do internetu nie znajdę.

Póki co swój dysk HDD zabieram trochę sprzętu foto i SkyLuxa, przecież nie będę pościł na Irlandzkiej ziemi :lol:

a na niepogodę kilka książek o tematyce astro i atlas musi starczyć, nim komputer załatwię.

 

Piszę tego posta aby uciąć z miejsca plotki na mój temat, że umarłem, miałem wypadek albo leżę w szpitalu

lub siedzę w więzieniu, nic z tych rzeczy. Wyjeżdżam do pracy w piątek rano.

 

Ale to ma i dobre strony choć wyjeżdżam i na zlocie mnie nie zobaczycie przez najbliższa 2 lata, to jednak

będę tam zarabiał na poważny sprzęt :)

 

Tym samym Robercie B. nie będę już brał udziału w konkursie geograficznym.

 

Pozdrawiam i trzymajcie się ciepło :Astrobrać:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Współczucia. Byłem w Irlandii przez 3 tygodnie i jedyną gwiazdą jaką udało sie zobaczyć było Słońce i to przez jakieś 3 minuty. Obyś nie stracił nerwów przez permanentne irlandzkie zachmurwienie :burza: No i obyś dozbierał na wymarzony sprzęcior :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moj U przestaje powoli przypominac U. Pierwsza rzecza jaka zrobilem

to wymienilem wyciag na 2" ,zmienilem okleine z zoltej na srebrna,

zrobilem "piggy back" do teleobiektywow, czy przerobilem lunetke

celownicza zwiekszajac pole widzenia ponad 4-krotnie, poprawilem

mikroruchy poprzez skrocenie sprezyn i przeszlifowaniu. Chodzi na tyle dobrze,

ze moge robic zdjecia np. mglawic z zamontowanymi do tubusu obiektywami.

Astrokosmo znam bardzo dobrze. Co do jego U to mi wiadomo ze przekazal

jakiemus mlodemu obserwatorowi...Co do lepszego teleskopu to zastanawiam sie

nad kupnem 10" LXD-75 albo 11"SCT Celestrona... na razie proboje wyciagnac ile sie da

z U, po drugie jesli chce popatrzec przez dobry sprzet to jade do Ostrowika i obserwuje przez

250/3000 mm refraktor. Polecam choc raz spojrzec przez taka armate...

np. gromady kuliste jak na bardzo dobrych zdjeciach...

Edytowane przez h-hi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.