Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

witam wszystkich pasjonatów , jestem z cieplewa koło pruszcza gdańskiego , na urodziny zostałem obdarowany przez znajomych sky watcherem 8 ,

mam pytanie czy jest ktoś z okolic pruszcza gdańskiego lub gdańska celem wsparcia mnie w początkowych bojach obserwacyjnych ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pieta czy próbowałeś już może focić obiekty Głębokiego Nieba, jakąś mgławiczkę?

Czy może jednak wolisz obserwację wizualną?

 

Pozdrawiam

 

DS - hmmmm. Chce i to bardzo ale tez patrze na to tak: skoro Ksiezyc nie wyszedl mi idealny to w DS bedzie jeszcze gorzej :)

A tak powaznie to brakuje /poza umiejetnosciami/ mi jeszcze guidera. Mysle o QHY5 - wtedy bede mogl sprobowac focenia DS.

 

Pozdrawiam. Pieta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie wszystkich Astromaniaków :helo:

 

 

Mam na imię Krzysiek i jestem z Tarnowa (małopolskie). Astronomią interesuje się

od 5-ciu lat.

Moje zainteresowanie astronomią zaczęło się któregoś pogodnego październikowego popołudnia. Wtedy to zupełnie przypadkiem dowiedziałem się, że do mojego miasta przyjechała grupa krakowskich Astronomów, która zorganizowała (tuż obok mojej szkoły) popołudniowo – wieczorne obserwacje. Co prawda na plamy słoneczne się nie załapałem, ale tego wieczoru królował na niebie Księżyc. Obserwacje były prowadzone przez 8” teleskop. Do dziś pamiętam widok Księżyca przy powiększeniu 300x. Po Księżycu kolejnym obiektem była M 31 u której zobaczyłem ramiona spiralne. Sporą niespodzianką była ( przynajmniej dla mnie) stacja kosmiczna, a właściwie jej jasność na niebie. Ostatnią atrakcją wieczoru był układ Albireo w Łabędziu – chyba jeden z najpiękniejszych tego typu obiektów. To była moja pierwsza prawdziwa lekcja astronomii.

Później przyszedł pęd do wiedzy,( który trwa nadal B) ) czyli zakup książek o astronomii i nauka rozpoznawania najważniejszych gwiazdozbiorów. Wreszcie kupiłem sobie tak długo wyczekiwaną lornetkę, (którą zresztą mam do dziś)

i zacząłem sprawdzać na niebie to, co wyczytałem w książkach.

W ciągu ostatnich 3 lat dwukrotnie startowałem w Olimpiadzie Astronomicznej , ale bez większych sukcesów :)

O Astro-Forum dowiedziałem się już jakieś 2 lata temu, ale dopiero teraz mam stały dostęp do neta. Mój sprzęt to, jak już wcześniej wspominałem lornetka 16x50. Niedawno nabyłem także 8x30.

 

Cieszę się, że istnieje taka społeczność, gdzie można rozwijać swoją pasję i wymieniać się doświadczeniem.

Mam nadzieję, że przyjmiecie mnie do Waszego grona. :przytulasie:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj AstroKrzychu :)

 

Milo widziec kolejna osobe z naszego polskiego bieguna ciepla :)

 

Nasza tarnowska grupa ostatnio w rozsypce, ale może uda się sklecić jakieś spotkanie...

 

Ja jestem chetny w terminach weekendowych :)

Moze by po prostu sie gdzies na Tarnowskim rynku spotkal?:)

Moze w styczniu? :)

 

Pozdrawiam

 

Andrzej

Edytowane przez ax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich tu zgromadzonych. :)

 

Tak sobie przeglądałem przeróżne fora astronomiczne, aż trafiłem tutaj. Ostatnio odrodziło się we mnie zamiłowanie do astronomii.

 

Kosmos kręci mnie od dziecka. Obserwowanie nocnego nieba praktykowałem przez wiele lat z przerwami. Potrafiłem w środku nocy wziąć lornetkę pod pachę i iść za dom oglądać wszystko co się nade mną dzieje. Mieszkałem na wsi, więc nie miałem problemów z widocznością. Niestety prawie dwa lata temu przeprowadziłem się do wielkiego obszaru metropolitarnego, gdzie trzeba mieć szczęście aby zaobserwować coś ciekawego. Na dodatek pogoda jest bardzo kapryśna, co dobija sprawę do dna. To wszystko bardzo utrudniło mi wykonywanie mojego hobby, po jakimś czasie o nim zapomniałem. Niedawno coś we mnie strzeliło, i pomyślałem że mogę połączyć przyjemne z pożytecznym i za kilka lat studiować astronomię. Mam szansę wylądować na którymś z okolicznych uniwersytetów. Jeden z nich ma dostęp do 76.2 m radioteleskopu oraz kilku mniejszych, więc warto się starać. :rolleyes:

 

Tak więc zabrałem się za astronomię od tej technicznej strony. Zacząłem sobie czytać książki i podręczniki o takiej właśnie tematyce, jak na razie idzie mi gładko. Za kilka lat okaże się, czy wybrałem dobrą drogę.

 

Mam nadzieję, że forum pomoże mi w zdobyciu mojego celu. Przy okazji może uda mi się spotkać dobre towarzystwo, z którym mógłbym się wymieniać doświadczeniami. ;)

 

Pozdrawiam i życzę miłego wieczoru

 

Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich w niebo zapatrzyonych!

 

Mam na imię Maciek, nadaję z Lublina.

Astronomią interesowałem się od smarkacza co jeszcze czytać nie potrafił.

Duży wkład w moją pasję ma mój ojciec, który już za PRL kupował mi

książki o astronomii i pokazał zdjęcia z lądowania na księżycu, fakt niewiele z nich na początku rozumiałem, ale były

fascynujące. Potem przyszedł mały refraktor i jeszcze więcej książek, i tak się to kreciło do późnego liceum.

A potem... cóż nauka, wyjazd z domu na studia, i tak to umarło śmiercią naturalną z braku czasu...

 

... parę lat mineło i ....

 

 

...przypadkiem niedawno trafiłem na wasze forum i tak jakoś zostałem:)

 

Pozdrawiam

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość rafalstef

Witam wszystkich.

 

Mam na imię Rafał. Moje zainteresowania to astronomia, fizyka oraz technika. Mam nadzieje że uda mi się pogłębić moją wiedzę na tym forum.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.