Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Dlaczego nie zadzwonicie do mnie he? Do jutra macie czas na nr PL, o 11.00 mam samolot do Eindhoven. Czekam, chętnie podam Wam wszystkie niezbędne informacje, łącznie z moim europejskim numerem NIP i REGON.

 

Cóż to, szantaż?

Mój Boże, co za żenada... ani twój europejski NIP i REGON nie pomoże odnaleźć Ci rozumu i spokoju biedny człowieku...

 

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich serdecznie.

 

właśnie myślę nad kupnem lornetki no i rozpoczęciem obserwacji:)

 

pozdrawiam

 

ps: mam pytanie ale nie dałem rady rozpocząć tematu na dziale "lornetki" więc spytam tutaj:

 

jakie powiększenie lornetki będzie dla mnie bardziej praktyczne do luźnych wycieczek i typowej turystyki?

 

myślę o:

 

1. 8X40

2. 10x50

Edytowane przez pawel777
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Do typowej turystyki ja bym wolał 8x40. Moją ulubioną lornetką "plecakową" na górskie wycieczki była BPC 7x35.

Zalety tej grupy lornetek to mały rozmiar i waga, szerokie pole widzenia (to chyba najważniejsze), nie trzęsący się obraz przy obserwacjach z ręki.

 

Do patrzenia w gwiazdy natomiast to już zdecydowanie 10x50.

 

Pozdrawiam.

 

EDIT: dobrze by było jakbyś napisał o jakich konkretnie modelach myślisz albo jaką kwotę chcesz przeznaczyć. Wówczas pewnie bardziej doświadczeni Koledzy konkretnie Ci doradzą, bo samo tylko 8x40 nie załatwia sprawy. Lornetki mają to do siebie, że potrafią się między sobą kolosalnie różnić! :)

Edytowane przez marcin_zen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To samo chciałem powiedzieć,przy okazji poszperaj w tym dziale bo jest bardzo wiele przydatnych wskazówek dla początkujących.Według mnie najlepsza okazałaby się 8x50,ale lepiej napisz nam jakie modele lornetek najbardziej odpowiadają tobie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powiem szczerze że zanim się jeszcze zarejestrowałem to sporo sobie przeglądałem w dziale lornetki i jak na tą chwilę to myślę nad jedną z dwóch lornetek:

 

1. nikon action 8x40 / nikon action EX 8x40

 

2. nikon action 10x50 / nikon action EX 10x50

 

i bardziej skłaniam się do tych tańszych bo zerkałem w mediamarkt przez obie i nie poczułem różnicy... choć w sumie trudno żebym poczuł skoro dopiero co zaczynam zabawę z optyką...

 

przyznam szczerze że na razie nie myślę o obserwacji nieba - bardziej chodzi mi o typowo turystyczne zastosowanie...

 

pozdrawiam serdecznie i dziękuję za miłe przyjęcie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to już zależy wszystko od ciebie.Jeżeli ma byc to lornetka turystyczna no to nikon action 8x40 / nikon action EX 8x40.

Ja bym ci polecił ta drugą,bo ona będzie miała zastosowanie większe do astronomii ale do turystyki także.

Nie wiem jak zdanie innych.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siema, siema wszystkim :)

 

Miło znaleźć się na Waszym forum. No to pierwsze koty za płoty:D

Jestem Magdziuchna, studiuję i obecnie piszę prace inż z astronawigacji i chyba właśnie dlatego znalazłam się na tym forum. Jeżeli ktokolwiek wie coś na temat metody długościowej to walcie na maila wodzu_13@wp.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

interesuje mnie astronomia no i znalazłem wreszczcie jakieś fajne forum mam 13 lat i

 

nazywam się Miron

 

Witaj na wspaniałym forum, mam nadzieję ze odnajdziesz tu spokój i wiedzę oraz wielu przyjaciół.

Życzę z całego serca...

 

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to i ja sie przywitam...mam na imię Paweł, od kilku miesięcy złapałem bakcyla astronomi, duzo czytam, staram się wyciągać dobre wnioski z informacji przez Was pisanych drodzy astromaniacy... :rolleyes: kupię sobie za jakis, bliżej nie określony, czas synte 8" i polukam sobie na mój ulubiony ( jak na razie ) obiekt czyli księżyc...a jak się nauczę nieba bede lukał głebiej w kosmos...i na pewno będę dzielił sie z Wami swoimi wrażeniami...bo przecież nigdy dość prawda...???

 

serdeczne pozdrowienia dla Wszystkich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz moja kolej.

 

Witam wszystkich czytających mój post!

Mam na imię Sebastian i mieszkam na obrzeżach Warszawy. Astronomią interesuję się już grubo ponad rok. Wciągnąłem w to już kilku moich przyjaciół.

Posiadam swój pierwszy teleskop lecz chciałbym zakupić drugi, lepszy. A ten oddać ponieważ jest zbyt słaby.

 

Pozdrawiam!

 

Skyler.

Edytowane przez Skyler
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mi powiedział jeden pan, wiele lat temu, na kursie prawa jazdy... "Ja nie będę z państwami dyskutował"...

A ja natomiast będę i już! :rolleyes::D

 

Z zamiłowania jestem żeglarzem, motocyklistą- podróżnikiem, fotografem amatorem, podglądaczem przyrody a ostatnio także okazjonalnym wlepiaczem gałek w niebo.

Najczęściej używanymi przeze mnie narzędziami optycznymi są namierniki i lornetki - podziałka tysięczna i nawigacja bez GPS (jak i z nim) nie jest mi obca, no i oczywiście, co jak mniemam się Wam spodoba, sekstant! Bo przecież używany zarówno w żeglarstwie jak i astronomii. Bardzo lubię, ale nie często mam okazję mierzyć, bo nie mam własnego a jest on coraz rzadziej spotykanym wyposażeniem.

Lunety i teleskopy to wciąż jeszcze dla mnie temat do odkrycia.

 

Znalazłem to forum szukając wiadomości o lornetkach. Czytam sobie już od dłuższego czasu a teraz postanowiłem się zarejestrować, po mimo tego kwasu z zamknięciem AF, dziwi mnie to, że w tak astralnym świecie, sprawy budzą w ludziach taką przyziemną zawiść i zażartość. Mam jednak nadzieję, że wszystko skończy się dobrze.

Wybaczcie, że się tak od razu i "przy okazji" wypowiem, lecz moim zdaniem należy zastosować zasadę morską... "Kapitan ma zawsze rację", po zaadaptowaniu:

1. Admin ma zawsze rację

2. Jeśli Admin nie ma racji patrz punkt pierwszy!

I tyle.

Pewnie nie wiem, o jakiej skali problemach mówię, lecz życzę z całego serca panu Adamowi Jesionowi wszystkiego dobrego, odpoczynku, świętego spokoju i... Jednak... Zweryfikowania swej decyzji... Nie ma w życiu decyzji ostatecznych i nieodwołalnych...

Tak piękne miejsce bez jego założyciela nie będzie już tym samym, niezależnie czy sprzedane czy oddane w jakiś zarząd moderatorów.

No to tyle... Na początek <_<

Pozdrawiam serdecznie!

Userów, Moderatorów, Adminów a szczególnie pana Adama, 3-m się i nie daj się! A i pamiętaj, każden jeden, co na nogach stoi i szoty utrzyma, zdolny jest do wachty! Morze nie bierze jeńców!

(tzn. walcz, bo warto!)

Edytowane przez PiT
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Witajcie!

Escom, co niniejszym czynię! :D

Ori, dziękuję pięknie za zaproszenie:D

Chętnie przyłączę się do oglądactwa, daj tylko znak, co, gdzie i kiedy. Np PW czy maila, ok?

Aaa, tylko uzbrój się jeszcze w cierpliwość, bo mogę Cie zasypać różnymi (czasem pewnie trywialnymi) pytaniami, hehehe... Gdyż w temacie astro-ogladactwa pospolitego jestem zieloniutki.

W skrócie to...

Widziałem kiedyś: Gwiazdę polarną, Słońce, Księżyc, Wenus, W. Wóż, M. Wóz, Radiowóz (oops sorki) <_<

Wiem co to: Plejady, Wega, Orion i Droga Mleczna... (droga do baru mlecznego, oczywiście) <_<

Ale to pewnie znaczna większość mojej wiedzy n/t... Niestety :huh:

Edytowane przez PiT
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.