Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich bardzo serdecznie.

Mam na imię Tomek co raczej nie jest ciężkie do odgadnięcia :)

Astronomią zajmuję się już jakiś czas. (od 15 roku życia - ale z przerwą ... )

Oglądanie nieba traktuję jako dobrą zabawę i sposób na miłe spędzanie czasu poza domem,

i oczywiście na świeżym powietrzu. I raczej astro-wizual niż astro-fotki, choć lubię pooglądać

wielogodzinne ekspozycje w postaci fotografii.

Zarejestrowałem się tu, aby zintegrować się z ludźmi o podobnych zainteresowaniach.

Szczególnie z tymi z Warszawy i okolic, bo wiadomo że z osobami mieszkającymi 500 km dalej

można się zobaczyć tyle że kilka razy w roku, a z tymi pobliskimi nawet kilka razy

w miesiącu, czy nawet w tygodniu. Poza tym chętnie podzielę się doświadczeniem i wiedzą,

choć nie ukrywam że bardziej zależy mi na jej zdobyciu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety czasem się tak zdarza, że przy ściąganiu zipa z forum zostają zgubione pakiety i występuje błąd sumy kontrolnej pliku

zdaje sie serwer zbyt szybko zamyka sesje

ale po naprawie archiwum, przepakowaniu i wypakowaniu "uszkodzonego" pliku daje się taki filmik obejrzeć

i bardzo ładnie wyszedł ten Księżyc :)

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie wszystkich użytkowników.

 

Coś o mnie - jestem z Elbląga, mieszkam w nim od urodzenia, ale nie należę do grupy ludzie zwanych dresami, nie jeżdżę BMW i nie jestem łysy bez karku (piszę o tym, ponieważ jakiś czas temu Elbląg miał tak opinię:)). Ile mam lat każdy może sprawdzić. Interesuję się wszystkim co możliwe: astronomią oraz motoryzacją polską od wczesnych lat młodości. Ponadto: mechanika, modelarstwo, fizyka, chemia, geografia oraz wszystko co mechaniczne/elektryczne, inżynieria ekstremalna, komputery.

 

Z wykształcenia jestem informatykiem i pracuję na chwilę obecną w swoim zawodzie na uczelni, na której studiowałem. Oczywiście inżynier :)

 

Jeśli chodzi o moje zainteresowania astronomiczne/kosmiczne to interesuje się lotami w kosmos - głównie wachadłowce, apollo, ISS. Ponadto księżyc, Mars, Saturn i DS. Mocno mnie też interesuje historia układu słonecznego, dzieje ziemi oraz wszechświata.

 

Kocham kobiety, Polonezy oraz adrenalinę:))

 

Chętnie pomagam ludziom, jeśli trochę się znam na danym temacie.

 

Jak coś jeszcze powinienem napisać, to pisać - dopiszę:))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zapomniałem: LOST, 007 Janem Bond, Terminatory

 

nie nawidzę monitorów i TV LCD, Plasma - kocham CRT, ogólnie kineskopy:) oraz telewizje analogową - dotyczy szczególnie braku kompresji w przekazach satelitarnych :)

 

P.S. przymierzam się do zakupu pierwszego teleskopu, ale o tym na wkrótce na nowym poście na forum - będę porad potrzebował :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam>

 

Jestem nowy i akurat to forum mi przypadło do gustu jako pierwsze i się jego trzymam:)

Mam 20 lat(prawie) i od dziecka interesuje się astronomią, jestem uczniem technikum Informatycznego (na szczęście ostatni rok) i się interesuje się też tematyką z informatyką związaną. Niedawno dopiero udało mi się uskładać na teleskop i wkroczyć w ten bardzo ciekawy świat:) Tu na forum widzę tyle interesujących wątków że aż mi się w głowie pląta :lol: i tylko czekam jak szkołę skończę i neta założę bo wtedy to chyba z tego forum nie wyjdę B)

Mam nadzieje iż udzielę się też dużo na tym forum i pomogę w jego rozwijaniu i zarazem też dowiem się BARDZO WIELE CIEKAWYCH RZECZY jak i sam pomoc takową uzyskam:)

 

Pozdrawiam>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich

Mieszkam sobie w Siemianowicach Śląskich i jestem posiadaczem SW 114/1000 wiec mysle ze na poczatek cakiem niezle. Costam sie naucze i bede mogl zainwestowac lepiej. Astronomia zaczalem sie interesowac "na powaznie" niedawno i narazie jestem balkonowcem:) Moj najwiekszy problem to brak kontaktow do ludzi z Katowic czy okolic z ktorymi moglbym sie spotkac i popytac co i jak z tym hobby. Wiem ze forum to skarbnica wiedzy ale co powie czlowiek na zywo to zwykle inaczej sie nie dowiem:) Pozatym jestem cierpliwym sluchaczem.

Niestety nie posiadam wlasnego srodka transportu zeby zapolowac na czarniejsze niebo poza miastem.

Z innych zainteresowan to rowerek i airsoft.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie. Zaglądam na forum od kilku miesięcy i myślę, że nadszedł w końcu czas by się odezwać i przedstawić.

Astronomia pasjonowała mnie chyba od dziecka. Pamiętam jak w okolicach 1986 roku biegałem z butelkami do skupu by uzbierać na książkę o komecie Halleya, która wtedy miała pojawić się na niebie. Komety wtedy nie zobaczyłem, a książki okazały się chyba za trudne. Temat powrócił w średniej szkole. Dostałem od mamy książkę „Astronomia dla każdego” i „to” znowu się zaczęło.

Ze sprzętem optycznym w tych czasach było kiepsko, a o prawdziwym teleskopie można było tylko pomarzyć. Odwiedziłem wtedy nawet „Uniwersał” w żywcu, by móc choć tylko zobaczyć prawdziwy teleskop. Potem za namową przyjaciela zbudowałem sobie prostą lunetę. Przez trzy miesiące szukałem w Krakowie optyka, który mógłby mi przeszlifować moje zdobyczne soczewki (sam nie wiem z czego one były wymontowane). W końcu znalazłem na ulicy Sławkowskej punkt do którego przychodził pewien starszy pan. Obejrzał przyniesiony przeze mnie złom... i powiedział, że nic nie da się z tego zrobić. Ale obiecał mi pomóc. Tym sposobem zdobyłem soczewkę na obiektyw i jakiś okular. Wmontowałem to wszystko w rurę z PCV i wreszcie mogłem wpatrywać się niebo. Ech. To było takie piękne zobaczyć przez pierwszy raz księżyce Jowisza i jego 2 pasy chmur, pierścień Saturna i tarcze Marsa. A jakiś czas potem zrobiłem najzwyklejszym Zenitem kilka zdjęć koniunkcji i kometę Halle-Bopp. Zdjęcia ku mojemu zaskoczeniu zostały nawet nagrodzone w V konkursie astronomicznym czasopisma „Wiedza i Życie”. Nagrodą był refraktor z Uniwersała.

No i moja mama widząc mój zapał postanowiła kupić mi prawdziwy teleskop. Był to „full-wypas” reflektor Tasco 114/500 na paralaktyku przemycony przez wujka na pokładzie okrętu z Wielkiej Brytanii. To wszystko było ok 10 lat temu a w następnych latach sprzęt pokrył się kurzem :(

Niedawno przeprowadziłem się z powrotem centrum z Krakowa do Skawiny. Z balkonu mam widok na ładny kawałek południowego nieba. Siedząc pewnej nocy na nim i spoglądając w gwiazdy przypomniałem sobie o moim dawnym hobby. Odkurzyłem sprzęt i wszystko zaczęło się od nowa. Wpadłem po uszy.

Od czerwca zaglądam na forum prawie codziennie. Kupiłem 8 calową Synte (moja żona dostała szoku jak zobaczyła taką rurę w mieszkaniu) która pozwala na nowo zachwycać się nocnym niebem. Dzięki Forum przypominam sobie stare informację i uczę się nowych rzeczy. To niesamowite, jak amatorska astronomia zmieniła się na przełomie tych kilkunastu lat. Sprzęt astronomiczny można kupić od ręki i do tego w takim wyborze.

Mam nadzieję, że tym razem już mi nie przejdzie.

Pozdrawiam wszystkich na forum i jeśli jest ktoś z moich okolic to proszę o kontakt.

Jarzbi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...W końcu znalazłem na ulicy Sławkowskej punkt do którego przychodził pewien starszy pan. Obejrzał przyniesiony przeze mnie złom... i powiedział, że nic nie da się z tego zrobić. Ale obiecał mi pomóc.

....

 

Znam temat - tez tam kupiłem swój pierwszy poważny obektyw 64 mm srednicy i bodajże koło 500 mm ogniska, a było to chyba z dwadziescia lat temu, eh to były czasy...

 

Witaj w naszym gronie :-)

 

Pozdr. Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich członków tego forum,jako nowy forumowicz (przyznam że zielony w tematyce astro) będę chciał troszeczkę się tu doedukować .Osobiście zajmuje się fotografią(zawodowo-hobbistycznie)pracuje na systemie sony-minolta(lustrzanka cyf) jestem też członkiem innego forum(http://klubkm.pl/forum/)i na pewno podzielę się z wami wiedzą w tej dziedzinie.Jako "nowy" i początkujący mam gorącą prośbę o rade-nie mam sprzętu tele do astro,interesuje mnie na początek teleskop (cena do ok1000zł czytałem na forum że naj to w tej cenie synta 8) oczywiście ważna sprawa to możliwość foto-podpięcie aparatu(bagnet minoltaAF)ewentualne sugestie co do teleskopu+mocowanie aparatu+typ "zawieszenia"teleskopu na którym bym mógł pstryknąć na początek np: księżyc,puzniej ewentualna wymiana lub modernizacja (podłączenie napędu)i jakie okulary dokupić na początek(ale to puzniej sam może wyczaje) rozumiem że w zestawach do tel są jakieś ale czy może warto doinwestować w okular 1-2szt(200-300zł) i cieszyć się od początku....Na koniec napisze że dla mnie ważniejszy jest wizual niż foto!-na początek,puzniej możliwosci dalszej rozbudowy.Dodam że posiadam już laptop(czytałem że potrzebny -i zgadzam się)teleskopu nie będę zabierał w zaciszne miejsca z dala od poświat latarni ulicznych bo mieszkam na wsi(warunki są tu ok)Mam całą game obiektywów (sony/minolta) stało ogniskowych AF (50,85 oba f1.4 , 50 macro1:2 f3,5 i 135 f2,8)i kilka świetnych zuumów (CarlZeiss 16-80 , Sal 70-300G +kilka mniej znaczących) Czy te szkła (jak tak to które i w jaki sposóB) przydadzą się do ewentualnego foto?Czekam na sugestie i propozycje na temat sprzętu,poleconych dobrych sklepów gdzie warto kupić (internetowo) jeżeli wszystko wypali na pewno będziecie widzieć moje fotki tu na tym forum! Pozdrawiam wszystkich!i z góry dzięki za pomoc!

- :D Sławek.

Edytowane przez SławekB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Na forum obecny od kilku dni. Kiedyś, jeszcze w podstawówce i technikum zerkałem w niebo przez radziecką lunete 20x. Teraz, po kilkunastu latach powrócił stary bakcyl... No i zdecydowałem się wreszcie na zakup sprzętu. Na razie SK1309EQ2, do nauki chyba głównie. Z czasem na pewno kupie coś lepszego.

Astronomia to takie stare-nowe hobby, poza tym hobbystycznie uprawiam geologię (choroba zawodowa po studiach, nie pozwalająca przejść obojętnie obok kamienia), poluję z canonem 350D sprzężonym z Sigmą 70-300 ew jakimś starym szkiełkiem M42... W wolnych chwilach góry, skały, przestrzenie bliższe i dalsze.

I to chyba tyle o mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troche chyab malo napisałem o sobie więc....

 

Mieszkam w miejscowości Ciche graniczącą z Chochołowem chyba duzo osob ja zna.Mam 13 lat i teleskop :)

Moimi największymi jak dotąd "osiągnięciami" sa:M45,M42,M43,M57,M31 oraz jowisz.Mam teleskop od miesiąca synte "8.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.