Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witaj kolego i gratuluje podjecia decyzji o ujawnieniu sie B) .

Z tego co piszesz zdobywasz wiedze z pierwszej reki,doswiadczonego pedagoga z dziedziny astronomii,gratuluje.Tutaj bedziesz mogl ja spozytkowac a i uzupelnic.Szczerze sie przyznam(co do postow), nadazyc za nimi wszystkimi jest bardzo ciezko z powodu duzej ilosci dziennych wpisow.To jednak przeklada sie na jakze bogata baze wiedzy,dzieki ktorej dowiadujemy sie codziennie czegos nowego.

Raz jeszcze witam i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

 

Mam na imię Tadeusz, mieszkam w Dąbrowie Górniczej (woj.Śląskie). Urodziłem się dość dawno temu bo aż 48 lat. Astronomią interesowałem się będąc dzieckiem i trochę jeszcze później w młodości. Niestety potem nastąpiła bardzo długa przerwa spowodowana przede wszystkim brakiem dostępu do sprzętu optycznego no i kasy. W moich dawnych czasach z optyki nic się u nas nie dostało, a nie miałem niestety nikogo kto by mi mógł sprzęt sprowadzić z zagranicy, nawet jeśli by cudem znalazła się na to kasa. Interesuję się też muzyką (sam gram na gitarze solowej), grałem nawet w kilku zespołach, ale ze względu na pracę musiałem porzucić to hobby, chociaż sprzęt mi jeszcze pozostał i to nawet niezły. Po wielu, wielu latach, przez przypadek powróciłem jednak do mojego dawnego zamiłowania. Wiadomości moje w tej materii są znikome i mam nadzieję że z pomocą niektórych kolegów uda mi się nadrobić zaległości w tej kwestii.

 

serdecznie pozdrawiam

 

Tadek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Urodziłem się dość dawno temu bo aż 48 lat.

 

Czymże jest Twój wiek w porównaniu z wiekiem Wszechświata ???

 

Witaj na pokładzie, mam nadzieję że na pomoc astrokoleżanek też liczysz, a nie tylko samych kolegów... :ha:

 

pozdrawiam

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czymże jest Twój wiek w porównaniu z wiekiem Wszechświata ???

 

Witaj na pokładzie, mam nadzieję że na pomoc astrokoleżanek też liczysz, a nie tylko samych kolegów... :ha:

 

pozdrawiam

Ori

Ależ oczywiście że na astrokoleżanki też liczę, i dziękuję za wsparcie duchowe odnośnie mojego wieku :helo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Nazywam się Andrzej, mam 20 lat. Nie interesuję się fizyką, astronomią ani innymi wszelkiego rodzaju naukami ścisłymi. Niewiele wiem o tym o czym wie większość rejestrujących się na tym forum ludzi. Interesuje mnie jednak odwieczne pytanie, "jak powstał świat". Trafiłem tu szukając informacji na temat cyklu słonecznego, a konkretnie natrafiłem na temat, w którym obserwujecie słońce. Jestem ateistą, nie kocham życia. Więcej grzechów nie pamiętam.

 

Pokój.

Edytowane przez c0m4r
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Po przeczytaniu znaczącego procenta zawartości forum i nieśmiałym opublikowaniu kilku pościków czas na oficjalny comming out ;-)

 

To chyba pierwsze forum, na które regularnie zaglądam. Absolutnie warto!

 

Coś o mnie:

 

Pierwszy mój teleskop to był ATM, 170/1200, a raczej pół-ATM, bo lustra kupiłem od pana Jerzego Poruczki. Pierwsza klasa. Dosyć typowo na modłę amerykańską wsadziłem je do kartonowej formy do odlewania kolumn betonowych i osadziłem na wyrzezanym ze sklejki dobsonie. Teleskop otrzymał adekwatne do wyglądu imię 'Brzydal'. :szczerbaty: Zawsze interesowała mnie nauka, ale nie pamiętam jaki konkretny impuls popchnął mnie do budowy teleskopu. Składałem go w pokoju na podłodze. Kiedy po raz pierwszy zobaczyłem przez niego konkretny obraz (a był to płot mojego ogródka) włosy stanęły mi dęba z radości. Do tej pory nie wierzyłem na poważnie, że to może działać... Drugi raz włosy stanęły mi dęba kiedy po raz pierwszy ujrzałem Jowisza wraz z księżycami. To jedno z moich najsilniejszych wspomnień w ogóle. Korzystając z tego, że mieszkam sobie w małym domku z ogródkiem 20km pod Warszawą, wystawiałem Brzydala raz po raz i oglądaliśmy niebo... Rok temu gmina uszczęśliwiła mnie sodowymi lampami wzdłuż ulicy. Masakra - nie można im nawet wytłumaczyć, że sobie nie życzę.

 

Dość szybko zorientowałem się, że to co piszą w mądrych książkach i na mądrych stronach internetowych jest prawdą - obrazy obiektów DS w okularze teleskopu znacząco odbiegają od tego co można zobaczyć na zdjęciach. Tak więc myśli o astrofotografii zakiełkowały już dawno...Wiadomo jednak, że taki ATM-owy dobson do astrofoto ma się jak... Jasne było, że bez porządnego montażu nic nie osiągnę. Miałem jednak wrażenie, że tzw. WAF (tj. Wife Acceptance Factor) został wówczas stanowczo nadwyrężony i przez kilka lat był to mój jedyny sprzęt.

 

No to żeby nie opisywać całego życia - teraz mam Celestrona 80 ED na CG5 GT i Canona 50D i próbuję focić. Z wrzucaniem zdjęć na forum powstrzymam się, aż będę przynajmniej średnio zadowolony z wyniku. A że na tym forum (na szczęście) poprzeczka ustawiona jest dość wysoko, to może to chwilę potrwać.

 

Kilka projektów na najbliższe miesiące:

- Brzydal reaktywacja - Brzydal dostał nowy wyciąg crayforda i dovetail i może od czasu do czasu zawisnąć na CG5. Dostanie też nową tubę (na strychu czekają już ingrediencje do laminatu z włókna węglowego. Zobaczymy jak wskrzeszony brzydal poradzi sobie z astrofoto ;-)

- Chłodzenie do Canona - na kolejną wolną chwilę czeka arkusz blachy aluminiowej i ogniwo peltiera - będę robił lodóweczkę na lustrzaneczkę ;-)

- Prosty pier, który ma zadanie znakomicie skrócić zabawę z rozstawianiem każdej nocy sprzętu od nowa - letnie noce są za krótkie, a zimowe za zimne.

- last but not least - opanowanie guidingu i przekroczenie nieprzekraczalnej na razie granicy 30sek. ujęcia

 

Jak widać oprócz oglądania nieba i fotografii kręci mnie majsterkowanie i ciągłe rozwiązywanie kolejnych wyzwań, które pojawiają się po rozwiązaniu poprzedniego :-)

 

Samych jasnych nocy i ograniczenia potrzeby snu dla wszystkich astroforumowiczów !

 

astromisiu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy mi wolno (też jestem stosunkowo nowy) ale witam na forum! Brzydal co? Cóż za urocza nazwa dla własneg sprzętu. Hm... Pozwolę sobie zapytać o montaż CG5. Sam zamiaruję wkrótce kupić teleskop właśnie na tym sprzęcie i jeżeli to nie problem to czy mógłbym prosić o streszczenie jego wad i zalet z punktu widzenia dumnego posiadacza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy mi wolno (też jestem stosunkowo nowy) ale witam na forum! Brzydal co? Cóż za urocza nazwa dla własneg sprzętu. Hm... Pozwolę sobie zapytać o montaż CG5. Sam zamiaruję wkrótce kupić teleskop właśnie na tym sprzęcie i jeżeli to nie problem to czy mógłbym prosić o streszczenie jego wad i zalet z punktu widzenia dumnego posiadacza?

 

Zalety:

Stabilny, grube 2" rozsuwane nogi (chyba stalowe - najwyżej ktoś mnie poprawi), nie mam problemów z wibracjami; Co do modelu CG5 GT: metalowe ślimaki i zębatki w silniczkach, dobre prowadzenie, ciekawe obiekty i funkcje (m.in. TOUR - wycieczka po niebie) w pamięci, pilot podświetlany na czerwono, możliwość zmiany softu (brak kabla w zestawie), solidna półka na akcesoria.

 

Wady:

Ciężki (ale coś za coś); Co do modelu CG5 GT: plastykowe obudowy silniczków, kiepskie połączenia elektroniki z silniczkiem (sam się o tym przekonałem), nie dodają do zestawu zasilacza sieciowego (a jedynie do zapalniczki samochodowej) i kabla do połączenia z kompem, czasami brak lunetki biegunowej (u mnie była), blokady osi ocierają o obudowy silniczków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy mi wolno (też jestem stosunkowo nowy) ale witam na forum! Brzydal co? Cóż za urocza nazwa dla własneg sprzętu. Hm... Pozwolę sobie zapytać o montaż CG5. Sam zamiaruję wkrótce kupić teleskop właśnie na tym sprzęcie i jeżeli to nie problem to czy mógłbym prosić o streszczenie jego wad i zalet z punktu widzenia dumnego posiadacza?

 

Hej!

 

Trudno mi jednoznacznie i obiektywnie ocenić ten napęd z prostej przyczyny - ciągle się uczę i nie wiem jeszcze które niechciane zachowania są spowodowane wadą montażu, a które moją niewiedzą. Mimo wszystko na chwilę obecną myślę, że gdybym miał kupować jeszcze raz, to raczej skłaniałbym się ku HEQ5 SynScan - zdaje się, że jest obiektywnie lepszy mimo, że też trochę droższy. Co nie znaczy, że zamierzam się tak od razu przesiadać. Z pewnością trochę jeszcze powalczę ;-)

 

Na forum w sekcji MONTAŻE znalazłem sporo informacji o CG5 GT, które mogą Ci się przydać - poszukaj. Niektóre zdjęcia z tego montażu są na prawdę super.

 

Swoje trudne początki z guidingiem i wątpliwości opisałem tu --> Guiding - prośba o wskazówki

 

Bezchmurnego nieba, Astromisiu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam!

Nazywam się Ania i mieszkam w okolicach Leżajska (podkarpacie). Pamiętam dokładnie, że pierwszy mój kontakt z astronomią nastąpił, kiedy byłam w I klasie podstawówki. Wszystko zaczęło się, kiedy (przyznaję się bez bicia) zakosiłam stryjkowi z pokoju, książkę o astronomii pt. "Budowa Wszechświata" (mam nią do dzisiaj B) ). Książka pochłonęła mnie dosłownie jak czarna dziura. Jednakże, dopiero niedawno wróciłam na dobre do astronomii, lecz owo zainteresowanie wróciło ze zdwojoną siłą. Obecnie mam do dyspozycji obserwacje przez starego Newtona ale czuję, że powoli zaczyna mi to nie wystarczać :rolleyes: a głód wiedzy domaga się więcej. Trafiłam na to forum poszukując właśnie różnych informacji na temat sprzętu astro. Ku mojej rozpaczy jednak we wszystkich sklepach na chwilę obecną nie ma, mojego upatrzonego modelu teleskopu. No! Ale trzeba być dobrej myśli! :) Cóż mogę jeszcze powiedzieć... Cieszę się, że jestem tutaj, i że zafascynowało mnie takie wspaniałe hobby jakim jest astronomia :astro: Dla mnie niebo to przepiękne szklane koraliki rozsypane na ciemnogranatowym aksamicie, kryjącym niezbadane tajemnice. Po prostu patrzysz i nie możesz oderwać oczu :)

Pozdrawiam wszystkich astromaniaków. Mam nadzieję, że uda mi się zadomowić tutaj na dłużej!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wita ciepło!

Naukowo udowodnionym jest, że gdy zawołasz Ania to połowa dziewczyn w okolicy się odwróci xD Miło widzieć tak wiele przedstawicielek płci pięknej patrzących w niebo! Jeszcze raz witam serdecznie i życzę czystego nieba (sobie też). A co do ciężaru teleskopu wystarczy znaleźć odpowiedniego samca do dźwigania (po coś są(rany... ja jestem facetem o.O)) i po problemie...xD Astro-Pozdro!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wita ciepło!

 

ja też :szczerbaty:

 

Naukowo udowodnionym jest, że gdy zawołasz Ania to połowa dziewczyn w okolicy się odwróci xD

 

buahaha :szczerbaty:

 

Miło widzieć tak wiele przedstawicielek płci pięknej patrzących w niebo!

 

Dlatego jedziemy wszyscy do Jodłowa wspólnie poobserwować, pogadać i się pointegrować :rolleyes::szczerbaty::Beer:

 

Jeszcze raz witam serdecznie i życzę czystego nieba (sobie też).

 

Ja również i życzę tego wszystkim (sobie też) :szczerbaty:

 

A co do ciężaru teleskopu wystarczy znaleźć odpowiedniego samca do dźwigania

 

:szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naukowo udowodnionym jest, że gdy zawołasz Ania to połowa dziewczyn w okolicy się odwróci xD

Heheh cóż ja na to poradze, że mam takie pospolite imię :rolleyes:

Dziękuje za miłe przywitanie :D

 

A może ktoś mi powie dlaczego nie mogę wysyłać prywatnych wiadomości? Btw taka opcja wogóle w moich ustawieniach nie istnieje...

 

 

@ jointer - przedrzeźniaczu jeden :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może ktoś mi powie dlaczego nie mogę wysyłać prywatnych wiadomości? Btw taka opcja wogóle w moich ustawieniach nie istnieje...

 

Podejrzewam że to przez to że masz status "newbie" :(

 

 

 

@ jointer - przedrzeźniaczu jeden :lol:

 

Hehehe :) a tam, żartowałem :P:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.