Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

troche chyba namieszłem więc postaram się wyprostować

 

jako że rozmawiamy o studiowaniu astronomii mówiąc o renomowanej placówce miałem na myśli taki wydział na którym istnieje kierunek "astonomiczny" od dłuższego czasu co oznacza że jest doświadczona kadra, gdzie prowadzi się jakąś działalność naukową związaną z tematem, organizacja zajęć jest sprawdzona i przemyślana. Na każdym wydziale fizyki powinny być zajęcia związane z astronomią bo to podpada pod fizykę i pewnie jakieś minima programowe wymagają. Więc absolwent fizyki powinien posiadać podstawę wiedzy także z astronomii, ale jako jednej z wielu dziedzin fizyki. Co powinno dać możliwość rozumienia i dalszego zgłębiania wiedzy w jakimś wybranym kierunku.

 

Z zaocznymi to raczej będzie kłopot, ponieważ wydziały które nie są prawem, ekonomią, albo czymś równie chodliwym (np.:fizyka) mają mniejszy lub większy kłopot z naborem na studia dzienne a nikt nie otworzy zaocznych dla trzech chętnych.

Ponadto studia zaoczne na kierunkach przyrodnicznych są głównie obstawiane przez nauczycieli "dorabiających" sobie dodatkowe możliwości pracy czyli uczenie dodatkowego przedmiotu.

 

Więc jeżeli ktoś (moim zdaniem) właśnie zastanawia się nad wyborem miejsca studiowania i jest "maniakiem astronomii" to logicznie powinien celować w to co nazwałem renomowaną placówką - w Polsce albo i nie. Dla pozostałych starych dziadów(takich jak ja) którzy chcieliby poszerzyć swoją wiedzę na konkretny temat pozostaje biblioteka, bo nie jestem pewien co da mi wizyta na wykładzie gdzieś na trzecim roku fizyki który jest częścia jakiejś całości.

 

co do tego co napisałem o fizyce na UŁ - nic nie pisałem o poziomie, poziom zależy w największej mierze od studenta i jego zapału do pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fizyka na UŁ, jako kierunek uchodzi za prowadzony na przyzwoitym poziomie.

Jednak nie sposób się nie zgodzić z wiaterm, że ktoś, kto na serio myśli o astronomii winien pomyśleć o ośrodku z tradycjami astronomicznymi. W Łodzi jest mała garstka pracowników działająca w temacie wysokich energii, ale "tradycji" brak.

 

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystko ladnie i pieknie, ale niestety jak juz pisalem nie wszyscy sa mlodzi i moga studiowac dziennie, i ten temat wlasnie o takich ludziach prawi...

 

wiatr - mozesz napisac jakie tytuly polecilbys jako podstawe do dalszego poszerzania wiedzy?

Edytowane przez Lardux
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla "lardux" - akurat dziś rozmawiałem z moim teściem, jest naukowcem ale w innej dziedzinie, ma za to szerokie znajomości a astronomia, fizyka to jego hobby. Ma kolegę, z którym kończył studia, a który podobno indywidualnie ustalił sobie tok studiów z astronomii i astrofizyki na UMK w Toruniu. Podobno istnieje taka możliwość. Postaram się zasięgnąć języka i chyba napisze do nich maila. Jak będę coś więcej wiedział podzielę się moimi informacjami na pewno.

 

"Lardux" ja mam na myśli indywidualne studia i wcale nie dzienne. Dowiem się szczegółów to dam znać. Wiem tylko, że podobno na UMK w Toruniu istnieje możliwość zupełnie indywidualnego toku studiów według ustalonego programu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lardux - podstawa to wiedzieć o co pytać reszta to drobiazgi, 10s googla i wypluło mi to(chyba sobie kupię) a jak bardziej konktretnie to może tu a może mała runda po antykwariarach - ostatnio wyrwałem antyk za 16 zł -"Poradnik miłośnika astronomii" Kulikowskiego :banan: -powodzenia w poszukiwaniach wiedzy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lardux - podstawa to wiedzieć o co pytać reszta to drobiazgi, 10s googla i wypluło mi to(chyba sobie kupię) a jak bardziej konktretnie to może tu a może mała runda po antykwariarach - ostatnio wyrwałem antyk za 16 zł -"Poradnik miłośnika astronomii" Kulikowskiego :banan: -powodzenia w poszukiwaniach wiedzy

 

 

dzieki za pozycję - narazie póki co to będę szukał e-booków (jak ktoś będzie chciał to jak znajdę to zamieszczę) - koszty tnę jak mogę, może uda się kupić jakiś sprzęt :)

 

ktoś jeszcze dorzuci jakieś ciekawe książki?

 

"Lardux" ja mam na myśli indywidualne studia i wcale nie dzienne. Dowiem się szczegółów to dam znać. Wiem tylko, że podobno na UMK w Toruniu istnieje możliwość zupełnie indywidualnego toku studiów według ustalonego programu.

 

 

Czy coś się wyjaśniło?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Dawno temu byłem sobie na tym forum. Zniknąłem, być może już nikt tego nie pamięta, ale to może i lepiej. ;)

Teraz znów się pojawiam, gdyż zainteresowanie fizyką z powrotem zawiodło mnie do tej samej pasji, do której wracam co jakiś czas przez całe życie :)

Strasznie dużo się tu zmieniło, trzeba przyznać. Może to nasza astrospołeczność tak urosła, być może - niczym upływ czasu - bijące liczniki postów przy działach dają takie wrażenie, a być może ten nowy system forum, o technologii wziętej pewnie prosto z NASA. W każdym razie - miło patrzeć :)

W astronomii najbardziej lubię obserwować planety i Słońce. Poza tym interesuję się fizyką, gitarą, harmonijką ustną, a w wolnych chwilach pomykam na rowerze.

Mam nadzieję, że będzie nam się spokojnie żyło. ;)

Pozdrawiam,

g.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam na imię Michał i mieszkam niedaleko Nowego Sącza. Od jakiegoś czasu zacząłem interesować się astronomią i od czasu do czasu korzystałem z tego forum, lecz dopiero niedawno się tutaj zarejestrowałem. Z początku obserwowałem niebo tylko gołym okiem, następnie kupiłem lornetkę. Teraz zamierzam się przesiąść na teleskop.

 

Planuje budowę własnego teleskopy, oczywiście Newtonowskiego na montażu Dobsona o średnicy 200-300mm. Jednak ceny luster mnie przerażają więc chwilowo stoję z moim planem. Wiem, że można wykonać lustro samemu, jednak nie widzę siebie w tej roli, gdyż jestem zbyt niecierpliwy.

 

Jeśli nie uda mi się znaleźć wmiarę tanio lustra to pewnie kupię skywatchera o średnicy 130mm na pralaktyku. Zastanawiam się również czy mimo budowy nie kupić tego skywatchera ze względu na większą mobilność. Jeśli macie dla mnie jakieś ciekawe propozycję odnośnie wyboru pierwszego teleskopu lub odnośnie budowy to chętnie posłucham, gdyż chcę podjąć decyzję, której nie będę potem żałował.

 

Liczę, że wiele się nauczę dzięki temu forum i z góry dzięki za wszelkie sugestie. :szczerbaty:

Astropozdrówka

Michlimek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, mam nadzieję że będę mógł liczyć na waszą pomoc krok po kroczku w poznawaniu tajników Astro. Na chwile obecną planuję w najbliższych tygodniach zakupić sprzęt. Jednak zanim to nastapi muszę poczytać co będzie dla mnie najbardziej optymalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj :)

Myślę że działem startowym dla Ciebie będzie "Recenzje Sprzętu" oraz "Mój pierwszy teleskop" oraz Celestia, znajdziesz tam wiele informacji na temat teleskopów i zapewne odpowiedź na swoje pytania :)

Powodzenia :rolleyes:

Edytowane przez IrtyK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj DoktorQ

 

Bardzo dobrze trafiłeś, wiedza, jaką tutaj znajdziesz, jest po prostu bezcenna.

Mam nadzieję, że poczujesz się tu przynajmniej jak ja, to znaczy jak w domu ;)

 

A co do zakupu nowego sprzętu, dobrze wszystko przemyśl a poza tym czytaj, czytaj i jeszcze raz czytaj

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich!

 

Interesuję się astronomią (i w ogóle wszystkim związanym z kosmosem) od kiedy pamiętam. Już bardzo dawno myślałem o teleskopie lecz ciągle wypadało mi coś innego i tak odwlekałem przez pare lat. W końcu, jak już wita trzydziestka <_< , zdecydowałem się na pierwszy teleskop - Synta 8" jest już w drodze.

 

Niestety na razie mogę sobie poobserwować z dachu w bardzo jasnej Warszawie ale w krótce będę jechał w Bieszczady. :D Byłem już tam kilka razy i niebo jest po prostu niesamowite! Na pewno się podziele wrażeniami.

 

Pozdrawiam forumowiczów!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy wśród Nas :)

Świetnie, że postanowiłeś swoją pasję rozwinąć i zawitać do Nas :)

 

I widzę, że wybrałeś też dobry teleskop :) w sam raz do wizuala :)

Życzę owocnych nocy spędzonych pod czystym czarnym niebem. zdala od Wa-wy :D

I co najważniejsza dzielenia się wrażeniami itp :)

 

Pozdrawiam

mlody188

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, wiadomo. :)

 

Ja jestem z prawobrzeżnej części Warszawy (Targówek). Może kiedyś przejadę się i zobacze to miejsce. Znam też inne miejsce które chciałbym wypróbowac, Archiechów nad zalewem Zegrzyńskim. Nie byłem tam jeszcze w nocy ale miejsce wydaje mi się dobre na obserwacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że jeszcze nikt Cię nie przywitał, więc ja to zrobię :)

 

Witaj na astro-forum :) Zdobędziesz tutaj bardzo dużo przydatnych informacji i poznasz wielu ciekawych ludzi ;)

Ps. Czytając twój post przypomniałem sobie, jak jeszcze kilka lat temu podobnie jak Ty patrzyłem w niebo bo chciałem zobaczyć jakieś zielone stworki :mr.green: A teraz dzięki temu forum siedzę nocami z Syntą 6 przy boku i odkrywam piękno wszechświata :astro:

 

Pozdrawiam

Kacper :icon_wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O myślałem, że się nie doczekałem, a jednak :D

Ale fajny zbieg okoliczności :P Po 1. Też Kacper, Po 2. Też Synta 6", Po 3.

Czytając twój post przypomniałem sobie, jak jeszcze kilka lat temu podobnie jak Ty patrzyłem w niebo bo chciałem zobaczyć jakieś zielone stworki

 

Pozdrawiam

Kacper

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.