Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Dopiero teraz przeczytałem. Dołączam się do dyskusji o studiach zaocznych:

 

Jeżeli bardzo chcecie studiować, a nie ma zaocznych (a z tego, co wiem, to nawet nikt nie planuje utworzenia takowych), to przejdźcie się do dziekanatu i pogadajcie. Bez chodzenia na ćwiczenia ciężko coś się nauczyć, ale dla chcącego nic trudnego.

 

Szczerze powiem, że nie bardzo wiem, po co astronomowi amatorowi studia. Nie bronię dostępu do wiedzy, ale studia to inne podejście. Jeżeli ktoś sam się chce dowiedzieć dużo z astronomii, to mogę podpowiedzieć, jak wygląda program studiów. Na początek astronomii jest mało - przeczytanie podręcznika Mietelskiego "Astronomia w geografii" wystarcza prawie całkowicie. Ważna jest oczywiście matematyka - z analizy trzeba zacząć od zbiorów otwartych (topologia) i dojść do funkcji holomorficznych. Z algebry podstawy to np. formy dwuliniowe. Jeżeli ktoś przez to przebrnie, to jeszcze podstawy fizyki (dynamika bryły sztywnej, relatywistyka, drgania i fale, elektromagnetyzm, budowa atomu) i można siadać do podręcznika M. Kubiaka "Gwiazdy i materia międzygwiazdowa".

 

Wiem, że opis jest nudny jak cholera, ale taki jest program studiów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateusz mie napisal: Rozmawiałem z kurierem i nie możne on dokładnie okreslić czy mozna odebrać paczkę w oddziale DHL. Polecił aby podać raczej jakiś prywatny adres w Jeleniej Górze lub w okolicach. Wieć, może masz rodzinę, przyjaciół lub znajomych w Jeleniej Górze do których mógłbym wysłąć paczkę?

Edytowane przez Karell
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Tak od dłuższego czasu Was czytuję i postanowiłem przejść do konkretów. Dlatego chciałem się przywitać i mam nadzieję, wybaczycie laickie pytania :)

Interesuję się fotografią. Moje prace możecie zobaczyć na http://fotoblog.marchewka.waw.pl Natomiast w dzieciństwie pasjonowała mnie astronomia. Chciałem pomału powrócić do dawnych zainteresowań i połączyć to z fotografią :)

 

Na razie chodzę z zamiarem zakupu montażu pod sprzęt foto + szkiełko do 200mm (na razie bez większych cudów) i waham się czy EQ-2 da radę czy wskakiwać do razu w EQ3-2... ech...

 

Pozdrawiam wszystkich!

Marcin

Edytowane przez mpwt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Jestem na samym początku moich obserwacji nieboskłonu. Początek oznacza 3 (tak, trzy:) obserwacje lornetką 10x50, "jeżdzenie" po Stellarium, studiowanie mapy nieba oraz podglądanie tego forum przez kilka dni:) Przyznam, iż zapaliłam się i frajdę sprawia mi odnajdowanie już kilku gwiazdozbiorów i planet. nic to w porównaniu do Waszego doświadczenia, ale dla mnie coś naprawdę niesamowitego. Na razie wykorzystuję lornetkę,myślę, że na sam początek i nauczenie się podstaw - starczy. Ale strasznie chciałabym pojechac kiedys z Wami na jakiś zlot i ujrzec więcej:) A tak poza tym to Warszawianka napływowa, 27 lat (jeszcze nie mam problemu z podawaniem wieku:), finanse w korporacji. To tak w dużym skrócie. WITAM WSZYSTKICH!!!:)

 

Ofelia (Marta)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Cię serdecznie ;)

Kolejna płeć piękna wśród Nas ;)

 

Mówisz, że chciałabyś pojechać na zlot i zobaczyć "coś" więcej? To wkrótce (o ile można okres 4 msc nazwać krótkim) będzie taka okazja, zlot astroamatorów w Radocynie ;).

 

Fajnie, że pasja się rozwija ;) życzę sukcesów i satysfakcji w przeczesywaniu co raz to nowych zakątków nieba.

 

Pozdrowienia.

Patryk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również witam w progach Astro-Forum :)

 

Dodam tylko, że do popatrzenia w niebo przez teleskop w Warszawie nie trzeba czekać kilka miesięcy do zlotu. Co poniedziałek Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii organizuje spotkania, podczas których (jeśli oczywiście pogoda na to pozwala) można popatrzeć na niebo przez naprawdę dobre teleskopy. Spotkania odbywają się na terenie Centrum Astronomii Mikołaja Kopernika przy ulicy Bartyckiej 18.

 

W trakcie roku akademickiego spotkania poprzedza wykład popularnonaukowy zaczynający się o godzinie 17:00 (plan wykładów na ten semestr) i trwający przez mniej więcej godzinę. Po nim jest spotkanie PTMA, podczas którego są prowadzone pokazy nieba.

 

Oczywiście pod tak zanieczyszczonym niebem (zarówno przez pył, jak i światło) wiele zobaczyć się nie da, ale to może być wstęp do obserwacji ciemnego nieba na zlocie.

 

Tutaj jest oficjalna strona Oddziału, a tu są zamieszczane fotorelacje ze spotkań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam i dziękuje za ciepłe przywitanie:) Bardzo chętnie udam się na Bartycką zatem za 2 tyg (za tydzien mnie nie ma buuu:(, dzięki za informację! a jeśli chodzi o obserwacje - dziś też jadę podpatrywac co nieco - chmurki sobie biegają po niebie, ale co nieco widac - przed chwilą wracając ze sklepu widziałam Kasjopeę i nawet Orła - aż się zdziwiłam, ze na Mokotowie, przy metrze można cokolwiek zobaczyc:)

 

A ten zlot za 4 m-ce - to koniecznie:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam na fooorum. Przepraszam, że tak po czasie ale mam straszne zatrzęsienie (nieuniknione widmo matury). Miło widzieć coraz więcej przedstawicielek słabej płci (tylko nie w twarz xD) wśród nas szowinistycznych maniaków nieba. a tak na koniec. Wrrrr... Warszawa też mi coś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) Miło widzieć coraz więcej przedstawicielek słabej płci (...) wśród nas szowinistycznych maniaków nieba. a tak na koniec. Wrrrr... Warszawa też mi coś.

 

Czyżby kolejny nieprzychylnie nastawiony do obserwatorów nieba z Warszawy ?? A może także do Oddziału PTMA w Warszawie i ludzi, którzy kilkanaście (a nawet kilkadziesiąt) lat życia poświęcili w PTMA, aby innym pomóc w poznaniu nieba ? Bo ja się do szowinistycznych maniaków nie zaliczam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Walken, Hermes odpisał Ci jak gentleman, ale mam wrażenie, że to nie dotrze. Ja napiszę Ci konkretniej.

 

Lecz kompleksy u specjalisty, nie na forum. Kocham swój kraj, każde miejsce na swój sposób. Nie mogę pojąć, jak można tak prymitywnie podchodzić do miast, a przez to ludzi. Nigdy tego nie rozumiałem i taki regionalny nacjonalizm jawi mi się jako głupota najniższej kategorii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przepraszam, źle zostałem odebrany. To co napisałem miało być żartobliwe. Nie chciałem nikogo urazić. Przepraszam każdego (ja po prostu zawsze muszę przywalić coś głupiego). Przepraszam po stokroć i jeszcze więcej razy jeśli trzeba. To może już zamilknę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Walker, na forum nikt nie zabronił żartować ale pamiętaj, żart może urazić innych, staraj się po prostu robić to w fajny sposób a nie w sposób arogancki i obraźliwy!

 

Co do tematu, witam koleżankę serdecznie na forum i życzę powodzenia w zdobywaniu niezbędnej wiedzy ;)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie

Mam na imię Piotr i mieszkam w Bydgoszczy. Od roku 2003 moim hobby jest fotografia.

W tym czasie uczyłem się przechodząc przez wszystkie rodzaje fotografii, a między innymi poznałem ludzi z lokalnej grupy PPSAE zajmujących się obserwacją nieba i astrofotografią.

Po roku czasu wiem, że chcę spróbować bardziej zaawansowanych zdjęć.

Będę intensywnie korzystał z waszych porad :)

i mam nadzieję, że niebawem będę mógł pokazać moje pierwsze fotki.

Pozdrawiam gorąco :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.